Pokolenie Ikea

Tom 1 cyklu Pokolenie Ikea

Jak zabawia się w piątkowy wieczór młody gwiazdor warszawskiej palestry? O czym śni Olga, grzeczna dziewczynka z dobrego domu, codziennie wbijająca się w garsonkę? Za czym tęsknią ludzie w szklanych wieżowcach? Co jeszcze można sprzedać? Czy życie trwa przez dwa tygodnie w roku?

Informacje dodatkowe o Pokolenie Ikea:

Pokolenie Ikea - opinie o książce

Avatar użytkownika - Marta1985
Marta1985
Przeczytane:2015-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Nie wiem, skąd takie skrajne opinie. Może ludzie są zazdrośni? Od Pokolenia Ikea wszystko się zaczęło, Piotr C jest świetny, choć rozumiem, że można go nie lubić. Ale pisze prawdę.. I to w ciekawy sposób.

Milenialsi: stracone pokolenie?

Nie, to stracony czas na lekturę ubogich w warstwie estetycznej i literackiej, wywodów.

Przypomnę, że nazwa milenialsi pojawiła się w 1993 roku na łamach tygodnika ,,Advertising Age" dla określenia osób urodzonych między 1980 a 2000 rokiem. Owo pokolenie odznacza się pewnością siebie, znakomicie też odnajdują się w świecie nowych technologii. Nazywani są również: następną generacją, pokoleniem cyfrowym. W niektórych opracowaniach pojawia się definicja obejmująca lata 1982-2004, mieszkają jeszcze z rodzicami, wykazują luźne podejście do pracy. To co tu przeczytamy, to są wynurzenia bez żadnej wartości.

W grafomańskim ''reportażu" Piotr C. (płodząc takie brednie, też wolałabym pozostać anonimowa) opisuje rzekome ''zwyczaje" milenialsów. Trudno jednak się z nim zgodzić, ponieważ mocno generalizuje i upraszcza. Jeśli autor posiada jakieś zdolności literackie, w co wątpię, to ich nie ujawnia. Pisze, że z wykształcenia jest radcą prawnym, reszta opowieści to raczej wytwór wybujałej wyobraźni. O czym opowiada to ,,wybitne dzieło"? O wszystkim i o niczym, otrzymujemy masę przechwałek, seksizmu. Pojawiają się fantazje na temat gwałtu; takich bredni nie wymyśliłaby chyba nawet Blanka L.

Piotr C. wszystkich, w szczególności zaś kobiety, mierzy jedną miarą, pokolenie Y postrzega jako utracjuszy zapatrzonych w siebie hedonistów. Przedmiotowo traktuje dziewczyny, bazując na popularnych stereotypach. Opis podbojów miłosnych jest mocno podrasowany, trąci mitomanią, mężczyzna nie przepuścił żadnej kobiecie, dokonując własnej klasyfikacji i obdarzając obscenicznymi komentarzami na temat jej wyglądu fizycznego (za płaska, zbyt gruba, wyłącznie na jedną noc, etc.).

Pokolenie Ikea stanowi fatalną książkę, pod każdym względem jest nie do obrony, zwłaszcza w wymiarze etycznym.

Autor pozwala sobie na zbyt wiele, język, którym się posługuje, jest knajacki. Leży strona warsztatowa, czy faktycznie zależało mu na takim spełnieniu marzeń?

Papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko. Ale czy czytelnik też? Szkoda czasu i atłasu.

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-06-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
"Pokolenie Ikea" to powieść o młodych ludziach, którzy pracują tylko po to, aby spłacać kredyty. Praca nie daje im satysfakcji, są rozczarowani swoim życiem sprzedanym korporacjom za namiastkę szczęścia. Pomimo tego, że zarabiają bardzo dobrze nie potrafią czerpać radości z życia. Ich potoczny język często ogranicza się do pustych frazesów i wulgaryzmów. Może książka jest trochę przerysowana, gdyż nie wszyscy młodzi ludzie wpadli w "wyścig szczurów" lecz oddaje sposób życia pokolenia, które nastawione jest na życie w luksusie kosztem życia rodzinnego.
Nie jestem fanką takiej "wulgarnej" literatury. Myślałam, że będzie coś więcej niż tylko seks.
Avatar użytkownika - Karolina87
Karolina87
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 3, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2017 roku, Mam,
nie powaliło mnie, przeczytałam, ale szału na mnie nie zrobiła, praktycznie cały czas pojawia się kontekst lub podtekst seksualny, spodziewałam się czegoś innego
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2017-01-24, Ocena: 2, Przeczytałam, 12 książek w 2017,
Przeliczyłam się ogromnie. Nie sprawdzałam wcześniej opinii i nie wiedziałam czego się spodziewać. Z góry jednak założyłam patrząc na tytuł, że czegoś się dowiem o tym pokoleniu. Czytałam i szukałam tego sarkazmu, ironii, humoru, ciekawostek. Bezskutecznie. Całość nie jest zbyt długa, na szczęście.Tylko sex, lachociągi i nie wiem czy coś jeszcze się tam przewijało. Ale przyznam szczerze, ostatnie zdania dają nadzieję i pozostawiają nas w pewnej niepewności. Gdy zaczyna się coś dziać wszystko się kończy. No trudno.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-12-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Cóż można rzec - skończyłam, nie jestem zachwycona i na tym mogłabym poprzestać. Dodam tylko, że dobrze, iż nie mieszkam w wielkim mieście, nie pracuję w korporacji, nie jestem mężczyzną z pokolenia ikea. Martwię się tylko o przyszłość moich dzieci, którzy za pracą muszą pewnie wyjechać i oby nie trafili na towarzystwo występujące w tej książce.
Avatar użytkownika - EratoCzyta
EratoCzyta
Przeczytane:2016-01-23, Ocena: 1, Przeczytałam, Przeczytane, Przeczytane 2016,
Nareszcie skończyłam... po wielkich bojach. Spodziewałam się czegoś innego, dobrego humoru, ironicznych ale jednak mądrych fragmentów, opisu perypetii ludzi naszego pokolenia- niestety niczego takiego nie otrzymałam. Znalazłam w tej książce natomiast: prostackie teksty, wygórowane ego autora i słabe próby bycia zabawnym. Nie dziwie się, ze autor nie podpisał sie nazwiskiem. Podsumowując: Nie każdy powinien pisać. Mam cichą nadzieję, że ta książka to tylko jedna wielka prowokacja.
Avatar użytkownika - magdalena_emilka
magdalena_emilka
Przeczytane:2016-06-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Ukazanie Kobiet w kiepskim świetle, jakoby służyły tylko do jednego, podejście a la ekipa z warszawy: Uwiedź, przeleć, porzuć. Niestety, takie są realia i sposób myślenia większości facetów tego pokolenia.
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2016-04-07, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2016, 52 książki 2016,
Pokolenie Ikea to osoby po trzydziestce posiadające kredyt na mieszkanie oraz meble z Ikei. Należy do niego główny bohater książki - Czarny. Książka opowiada o jego perypetiach w klubach, przygodach z kobietami, i pracy w warszawskiej korporacji, która pochłania większą część jego życia.
Avatar użytkownika - madziap
madziap
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2016,
Lekka, zabawna a zarazem prawdziwa.
Avatar użytkownika - AnnaN32
AnnaN32
Przeczytane:2016-01-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Trochę zbyt wulgarna ale dawka śmiechu, którą mi zaserwowała zrekompensowała język.
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2015-09-30, Ocena: 1, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Dno, dno i jeszcze raz dno. Pseudointelektualny bełkot, sto i kilka jeszcze obrzydliwych stron o ruchaniu, bo seksem tego nazwać nie można. Czuję się obrażona po takiej lekturze tym, jak traktuje się kobiety, jak się o nich myśli i jak się myśli i wypowiada za nie. I jeszcze ta "mądra" wzmianka o polityce i Polakach pod koniec tego tekstu, którego z szacunku nie nazwę książką... Patologia.
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Powodowana ciekawością jak to współczesny twórca opisze współczesną rzeczywistość sięgnęłam po tę pozycję i trochę się zawiodłam.Książka nieskomplikowana,prostym językiem napisana i traktująca o prostych ludziach. Albo ja nie doszukałam się w niej głębi albo jej tam zwyczajnie nie ma. Dobre czytadło dla zabicia czasu.
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie - 26 książek 2015,
Bardzo dużo słyszałam na temat tej książki, napisanej przez znanego blogera. Podeszłam do niej z dużym dystansem i przymrużeniem oka. Spodziewałam się po autorze trochę więcej, jednak mimo to warto przeczytać. Główny bohater jest narratorem, ma on bardzo oryginalne podejście do życia. Opowiada o swoich perypetiach z kobietami, pracy oraz trybie życia. Język i styl jest mało wyszukany, według mnie jest on trochę kreowany na siłę, a więc wypada sztucznie. Mimo to książkę czyta się ekspresowo.
Avatar użytkownika - MataHari
MataHari
Przeczytane:2014-08-23, Ocena: 5, Przeczytałem,
Cos jakby "polskie Californication". Autor z polotem przeprowadza nas przez perypetie sympatycznego loosera z Warszawki. Warto przeczytac. Fajna zabawa

Książka opisująca zapewne rzeczywistość w wielkim mieście, które zrozumie jedynie wąskie grono, ponieważ nie każdy bowiem wiedzie podobne życie, ma podobne cele, zainteresowania itd. Nie każdego kultura wpędzi do kieratu. Język prosty, raczej hmm niekiedy na siłę młodzieżowy, ale ogólnie rzecz biorąc czyta się przyjemnie. Czarny ma swój styl. A książki Piotra C. albo się kocha albo się je nienawidzi. Reasumując: nie łatwo się czyta o rzeczach, które nie są pozytywne, kolorowe i bajkowe, a ludzie lubią marzyć. Chyba stąd to oburzenie gdy autor odziera ich ze złudzeń.

Jestem blisko wieku tytułowego ,,Pokolenia IKEA" i pracownikiem korporacji, o których to właśnie w lwiej części traktuje ta książka.

Zdecydowanie NIE identyfikuję się jednak z bohaterami książki. Dotyczy ona historii o jednorazowych, płytkich relacjach seksualnych opowiedzianych wulgarnie, cynicznie i prostacko, ale w sposób przekraczający wszelkie granice akceptacji!

Zdecydowanie nie polecam! Szkoda czasu i tlenu!

Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2023-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Czarny pracuje w renomowanej kancelarii mieszczącej się w stolicy. Jest już po trzydziestce, auto i mieszkanie sfinansowały mu bank, a podejście do życia ma dość hedonistyczne. Związki dla niego trwają maksymalnie jedną noc i nie widzi w tym niczego złego. Przyjaźnie ceni, bo zdaje sobie sprawę, że jest o niełatwo. Język ma niewyparzony, nie owija w bawełnę, a seks traktuje jako hobby i bardzo dużo o nim myśli. Ma ciekawe przygody, jeszcze ciekawsze spostrzeżenia i zabiera nas do swojego świata, któremu daleko do romantycznych realiów.

,,Pokolenie Ikea" to książka pierwotnie wydana w 2012 roku. Obecnie, jedenaście lat później, doczekała się ekranizacji oraz wydania z odświeżoną okładką, oraz dodatkami filmowymi. Doskonale pamiętam, gdy czytałam ją wiele lat temu, mając jeszcze zupełnie inne spojrzenie na świat i związki, i w pewien sposób mnie wręcz bulwersowała. Obecnie, zapewniła mi świetną lekturę, a obraz w niej przedstawiony, to krótkie, aczkolwiek dosadne podsumowanie czasów, w jakich przyszło nam żyć. Nad wyraz rzeczywiste. I przez to tak kontrowersyjne, bo mimo wszystko mało jest osób, które decydują się głośno mówić o datach ważności związków, zdradach, zamiłowaniu do imprezowania, alkoholu czy szybkim, nic nie znaczącym seksie, a już na pewno nie tak dosadnie. I choć styl pisania Autora przez lata ewoluował, dojrzewał wraz z nim samym, to już w tej pierwszej jego książce odczuwamy niebywałą lekkość jego pióra, brak granic w poruszaniu jakichkolwiek tematów, wyśmienity sarkazm, który ubóstwiam i zręczność tworzenia ciętych ripost, które znakomicie wpasowują się w dialogi kreowanych przez niego postaci. Wbrew pozorom, tak jak realistyczna jest ta książka, tak samo jest... smutna. Obraz ludzi w niej występujących nie świadczy o nich najlepiej - ich styl życia to praca, zakupy i nic nie znaczące relacje, naznaczone pochopnymi decyzjami i brakiem chęci wzięcia odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i za drugiego człowieka. Ale wbrew pozorom, pod płaszczykiem tych wszystkich kiepskich zachowań, z wielu bohaterów, aż bije ta chęć znalezienia czegoś prawdziwego - na przykład miłości. Lecz, jak to w życiu obecnego pokolenia bywa, gdy już zdobywa się to, za czym czasem się tęskniło, to chce się znowu wrócić do adrenaliny, rozrywek i podbudowywania własnego ego. Dekadę później, po zderzeniu się z dorosłością i historiami znajomych, z niechęcią stwierdzam, że obraz przedstawiony w tej książce już nie szokuje. I pozostaje jak najbardziej aktualny. Ciekawym dodatkiem do książki są wypowiedzi osób związanych z jej ekranizacją, którzy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Przeniesienie myśli Piotra, ale i niepowtarzalności Czarnego na szklany ekran wcale nie jest takie proste. Ja niezmiennie polecam twórczość Autora, podobnie jak jego bloga, który jest jedynym, który śledzę i czytam od deski do deski - a to już coś znaczy! To taka książka dla ludzi z dystansem - do świata i siebie, ale też potrafiących wyjść ze swojej bańki złudzeń i dostrzec, że świat, w którym przyszło nam żyć nie jest ani trochę zbliżony do bajek Disneya.

Avatar użytkownika - fan_kryminalow
fan_kryminalow
Przeczytane:2023-03-05, Ocena: 4, Przeczytałem,

,,Pokolenie Ikea" książka, której autorem jest Piotr C. premierę miała w 2012 roku, a 22 lutego 2023 miało miejsce wznowienie w nowej filmowej okładce.

Czym jest Pokolenie Ikea ?

,,Pokolenie Ikea to opowieść o ludziach, którzy pracują po to, aby spłacać kredyty, rozczarowani rygorystycznym, sprzedanym za namiastki szczęścia życiem." To w skrócie.

Ogólnie książka nie przypadła mi do gustu. Treść i forma ,,Pokolenia Ikea" nie przemawia do mnie. Nie lubię powieści napisanych w taki sposób, ale to oczywiście rzecz gustu. Ja gustuję w innych. Niektóre rozdziały były dla mnie ciekawe, ale może dwa czy trzy. Szczególnie ostatni dziesiąty. Jest on najdłuższy i cokolwiek w nim dzieje się zasługującego na uwagę. Jakby pozostałe rozdziały były utrzymane na takim poziomie to powiedziałby, że całkiem niezła obyczajówka. Całe szczęście, że książka liczy niecałe 200 stron, a wspomniany dziesiąty rozdział to 50 stron. Wartością dodaną nowego filmowego wydania są wywiady z aktorami grającymi główne role: Bartoszem Gelnerem, Michaliną Olszańską, a także producentką i debiutującym reżyserem Dawidem Gral oraz zdjęcia z planu filmowego.

Zważywszy na to, że książka została wydana ponad 10 lat temu to widać po liczbie ocen i pozytywnych komentarzach na jej temat, iż ,,Pokolenie Ikea" znalazło swoją grupę odbiorców. Ja raczej nie będę zaliczał się do tej grupy, ale film na podstawie książki chętnie obejrzę. Jednak przesłanie i głębszy sens ,,Pokolenia Ikea" jak najbardziej do mnie trafił i jest nadal aktualny. Przez 10 lat od wydania książki wiele się zmieniło, ale na pewno pozostaje to, że ciągle jesteśmy Pokoleniem Ikea. Prosta instrukcja, łatwość składania, krótka przydatność. Wszystko mamy tymczasowe, a szczęście można kupić. Porównanie społeczeństwa do szwedzkich mebli jest jak najbardziej zasadne. Po więcej odsyłam do lektury ,,Pokolenie Ikea", a film można obejrzeć już w kinach.

Brud
Piotr C.0
Okładka ksiązki - Brud

Relu jest warszawskim adwokatem, który mieszka w Lemingradzie, czyli warszawskiej dzielnicy Wilanów. Jego najcenniejszym klientem jest Janusz - zdemoralizowany...

Solista, czyli on, ona i jego żona
Piotr C. 0
Okładka ksiązki - Solista, czyli on, ona i jego żona

Czy na pewno chcesz wiedzieć, dlaczego faceci zdradzają? To tylko skok w bokWini ma żonę, dziecko, kancelarię prawniczą i głębokie przekonanie, że świat...