Quantcast

Pokolenie Ikea

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2012-05-30
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7722-372-7
Liczba stron: 194
Język oryginału: polski

Tom 1 cyklu Pokolenie Ikea

Ocena: 3.43 (40 głosów)
Inne wydania:

Pokolenie Ikea to opowieść o ludziach, którzy pracują po to, aby spłacać kredyty, rozczarowani rygorystycznym, sprzedanym za namiastki szczęścia życiem.

Jak zabawia się w piątkowy wieczór młody gwiazdor warszawskiej palestry? O czym śni Olga, grzeczna dziewczynka z dobrego domu, codziennie wbijająca się w garsonkę? Za czym tęsknią ludzie w szklanych wieżowcach? Co jeszcze można sprzedać? Czy życie trwa przez dwa tygodnie w roku?

Kup książkę Pokolenie Ikea

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Pokolenie Ikea

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-06-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
"Pokolenie Ikea" to powieść o młodych ludziach, którzy pracują tylko po to, aby spłacać kredyty. Praca nie daje im satysfakcji, są rozczarowani swoim życiem sprzedanym korporacjom za namiastkę szczęścia. Pomimo tego, że zarabiają bardzo dobrze nie potrafią czerpać radości z życia. Ich potoczny język często ogranicza się do pustych frazesów i wulgaryzmów. Może książka jest trochę przerysowana, gdyż nie wszyscy młodzi ludzie wpadli w "wyścig szczurów" lecz oddaje sposób życia pokolenia, które nastawione jest na życie w luksusie kosztem życia rodzinnego.
Link do opinii
Nie jestem fanką takiej "wulgarnej" literatury. Myślałam, że będzie coś więcej niż tylko seks.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Karolina87
Karolina87
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 3, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2017 roku, Mam,
nie powaliło mnie, przeczytałam, ale szału na mnie nie zrobiła, praktycznie cały czas pojawia się kontekst lub podtekst seksualny, spodziewałam się czegoś innego
Link do opinii
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2017-01-24, Ocena: 2, Przeczytałam, 12 książek w 2017,
Przeliczyłam się ogromnie. Nie sprawdzałam wcześniej opinii i nie wiedziałam czego się spodziewać. Z góry jednak założyłam patrząc na tytuł, że czegoś się dowiem o tym pokoleniu. Czytałam i szukałam tego sarkazmu, ironii, humoru, ciekawostek. Bezskutecznie. Całość nie jest zbyt długa, na szczęście.Tylko sex, lachociągi i nie wiem czy coś jeszcze się tam przewijało. Ale przyznam szczerze, ostatnie zdania dają nadzieję i pozostawiają nas w pewnej niepewności. Gdy zaczyna się coś dziać wszystko się kończy. No trudno.
Link do opinii
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-12-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Cóż można rzec - skończyłam, nie jestem zachwycona i na tym mogłabym poprzestać. Dodam tylko, że dobrze, iż nie mieszkam w wielkim mieście, nie pracuję w korporacji, nie jestem mężczyzną z pokolenia ikea. Martwię się tylko o przyszłość moich dzieci, którzy za pracą muszą pewnie wyjechać i oby nie trafili na towarzystwo występujące w tej książce.
Link do opinii
Avatar użytkownika - EratoCzyta
EratoCzyta
Przeczytane:2016-01-23, Ocena: 1, Przeczytałam, Przeczytane, Przeczytane 2016,
Nareszcie skończyłam... po wielkich bojach. Spodziewałam się czegoś innego, dobrego humoru, ironicznych ale jednak mądrych fragmentów, opisu perypetii ludzi naszego pokolenia- niestety niczego takiego nie otrzymałam. Znalazłam w tej książce natomiast: prostackie teksty, wygórowane ego autora i słabe próby bycia zabawnym. Nie dziwie się, ze autor nie podpisał sie nazwiskiem. Podsumowując: Nie każdy powinien pisać. Mam cichą nadzieję, że ta książka to tylko jedna wielka prowokacja.
Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalena_emilka
magdalena_emilka
Przeczytane:2016-06-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Ukazanie Kobiet w kiepskim świetle, jakoby służyły tylko do jednego, podejście a la ekipa z warszawy: Uwiedź, przeleć, porzuć. Niestety, takie są realia i sposób myślenia większości facetów tego pokolenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2016-04-07, Ocena: 2, Przeczytałam, 26 książek 2016, 52 książki 2016, Mam,
Pokolenie Ikea to osoby po trzydziestce posiadające kredyt na mieszkanie oraz meble z Ikei. Należy do niego główny bohater książki - Czarny. Książka opowiada o jego perypetiach w klubach, przygodach z kobietami, i pracy w warszawskiej korporacji, która pochłania większą część jego życia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - madziap
madziap
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Lekka, zabawna a zarazem prawdziwa.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AnnaN32
AnnaN32
Przeczytane:2016-01-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Trochę zbyt wulgarna ale dawka śmiechu, którą mi zaserwowała zrekompensowała język.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2015-09-30, Ocena: 1, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Dno, dno i jeszcze raz dno. Pseudointelektualny bełkot, sto i kilka jeszcze obrzydliwych stron o ruchaniu, bo seksem tego nazwać nie można. Czuję się obrażona po takiej lekturze tym, jak traktuje się kobiety, jak się o nich myśli i jak się myśli i wypowiada za nie. I jeszcze ta "mądra" wzmianka o polityce i Polakach pod koniec tego tekstu, którego z szacunku nie nazwę książką... Patologia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Powodowana ciekawością jak to współczesny twórca opisze współczesną rzeczywistość sięgnęłam po tę pozycję i trochę się zawiodłam.Książka nieskomplikowana,prostym językiem napisana i traktująca o prostych ludziach. Albo ja nie doszukałam się w niej głębi albo jej tam zwyczajnie nie ma. Dobre czytadło dla zabicia czasu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie - 26 książek 2015,
Bardzo dużo słyszałam na temat tej książki, napisanej przez znanego blogera. Podeszłam do niej z dużym dystansem i przymrużeniem oka. Spodziewałam się po autorze trochę więcej, jednak mimo to warto przeczytać. Główny bohater jest narratorem, ma on bardzo oryginalne podejście do życia. Opowiada o swoich perypetiach z kobietami, pracy oraz trybie życia. Język i styl jest mało wyszukany, według mnie jest on trochę kreowany na siłę, a więc wypada sztucznie. Mimo to książkę czyta się ekspresowo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MataHari
MataHari
Przeczytane:2014-08-23, Ocena: 5, Przeczytałem,
Cos jakby "polskie Californication". Autor z polotem przeprowadza nas przez perypetie sympatycznego loosera z Warszawki. Warto przeczytac. Fajna zabawa
Link do opinii
Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2023-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Czarny pracuje w renomowanej kancelarii mieszczącej się w stolicy. Jest już po trzydziestce, auto i mieszkanie sfinansowały mu bank, a podejście do życia ma dość hedonistyczne. Związki dla niego trwają maksymalnie jedną noc i nie widzi w tym niczego złego. Przyjaźnie ceni, bo zdaje sobie sprawę, że jest o niełatwo. Język ma niewyparzony, nie owija w bawełnę, a seks traktuje jako hobby i bardzo dużo o nim myśli. Ma ciekawe przygody, jeszcze ciekawsze spostrzeżenia i zabiera nas do swojego świata, któremu daleko do romantycznych realiów.

,,Pokolenie Ikea" to książka pierwotnie wydana w 2012 roku. Obecnie, jedenaście lat później, doczekała się ekranizacji oraz wydania z odświeżoną okładką, oraz dodatkami filmowymi. Doskonale pamiętam, gdy czytałam ją wiele lat temu, mając jeszcze zupełnie inne spojrzenie na świat i związki, i w pewien sposób mnie wręcz bulwersowała. Obecnie, zapewniła mi świetną lekturę, a obraz w niej przedstawiony, to krótkie, aczkolwiek dosadne podsumowanie czasów, w jakich przyszło nam żyć. Nad wyraz rzeczywiste. I przez to tak kontrowersyjne, bo mimo wszystko mało jest osób, które decydują się głośno mówić o datach ważności związków, zdradach, zamiłowaniu do imprezowania, alkoholu czy szybkim, nic nie znaczącym seksie, a już na pewno nie tak dosadnie. I choć styl pisania Autora przez lata ewoluował, dojrzewał wraz z nim samym, to już w tej pierwszej jego książce odczuwamy niebywałą lekkość jego pióra, brak granic w poruszaniu jakichkolwiek tematów, wyśmienity sarkazm, który ubóstwiam i zręczność tworzenia ciętych ripost, które znakomicie wpasowują się w dialogi kreowanych przez niego postaci. Wbrew pozorom, tak jak realistyczna jest ta książka, tak samo jest... smutna. Obraz ludzi w niej występujących nie świadczy o nich najlepiej - ich styl życia to praca, zakupy i nic nie znaczące relacje, naznaczone pochopnymi decyzjami i brakiem chęci wzięcia odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i za drugiego człowieka. Ale wbrew pozorom, pod płaszczykiem tych wszystkich kiepskich zachowań, z wielu bohaterów, aż bije ta chęć znalezienia czegoś prawdziwego - na przykład miłości. Lecz, jak to w życiu obecnego pokolenia bywa, gdy już zdobywa się to, za czym czasem się tęskniło, to chce się znowu wrócić do adrenaliny, rozrywek i podbudowywania własnego ego. Dekadę później, po zderzeniu się z dorosłością i historiami znajomych, z niechęcią stwierdzam, że obraz przedstawiony w tej książce już nie szokuje. I pozostaje jak najbardziej aktualny. Ciekawym dodatkiem do książki są wypowiedzi osób związanych z jej ekranizacją, którzy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Przeniesienie myśli Piotra, ale i niepowtarzalności Czarnego na szklany ekran wcale nie jest takie proste. Ja niezmiennie polecam twórczość Autora, podobnie jak jego bloga, który jest jedynym, który śledzę i czytam od deski do deski - a to już coś znaczy! To taka książka dla ludzi z dystansem - do świata i siebie, ale też potrafiących wyjść ze swojej bańki złudzeń i dostrzec, że świat, w którym przyszło nam żyć nie jest ani trochę zbliżony do bajek Disneya.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - fan_kryminalow
fan_kryminalow
Przeczytane:2023-03-05, Ocena: 4, Przeczytałem,

,,Pokolenie Ikea" książka, której autorem jest Piotr C. premierę miała w 2012 roku, a 22 lutego 2023 miało miejsce wznowienie w nowej filmowej okładce.

Czym jest Pokolenie Ikea ?

,,Pokolenie Ikea to opowieść o ludziach, którzy pracują po to, aby spłacać kredyty, rozczarowani rygorystycznym, sprzedanym za namiastki szczęścia życiem." To w skrócie.

Ogólnie książka nie przypadła mi do gustu. Treść i forma ,,Pokolenia Ikea" nie przemawia do mnie. Nie lubię powieści napisanych w taki sposób, ale to oczywiście rzecz gustu. Ja gustuję w innych. Niektóre rozdziały były dla mnie ciekawe, ale może dwa czy trzy. Szczególnie ostatni dziesiąty. Jest on najdłuższy i cokolwiek w nim dzieje się zasługującego na uwagę. Jakby pozostałe rozdziały były utrzymane na takim poziomie to powiedziałby, że całkiem niezła obyczajówka. Całe szczęście, że książka liczy niecałe 200 stron, a wspomniany dziesiąty rozdział to 50 stron. Wartością dodaną nowego filmowego wydania są wywiady z aktorami grającymi główne role: Bartoszem Gelnerem, Michaliną Olszańską, a także producentką i debiutującym reżyserem Dawidem Gral oraz zdjęcia z planu filmowego.

Zważywszy na to, że książka została wydana ponad 10 lat temu to widać po liczbie ocen i pozytywnych komentarzach na jej temat, iż ,,Pokolenie Ikea" znalazło swoją grupę odbiorców. Ja raczej nie będę zaliczał się do tej grupy, ale film na podstawie książki chętnie obejrzę. Jednak przesłanie i głębszy sens ,,Pokolenia Ikea" jak najbardziej do mnie trafił i jest nadal aktualny. Przez 10 lat od wydania książki wiele się zmieniło, ale na pewno pozostaje to, że ciągle jesteśmy Pokoleniem Ikea. Prosta instrukcja, łatwość składania, krótka przydatność. Wszystko mamy tymczasowe, a szczęście można kupić. Porównanie społeczeństwa do szwedzkich mebli jest jak najbardziej zasadne. Po więcej odsyłam do lektury ,,Pokolenie Ikea", a film można obejrzeć już w kinach.

Link do opinii

Nawet nie wiem, jak ocenić tę książkę... z jednej strony jest tak patologiczna, że samo czytanie aż boli, a z drugiej strony ma w sobie coś... autentycznego.

Ogólnie jak dla mnie to taki książkowy odpowiednik filmów Patryka Vegi, a to raczej nie jest zbyt dobra rekomendacja.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MarudnaWredota
MarudnaWredota
Przeczytane:2019-02-10, Ocena: 1, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Seks, pieniądze, mnóstwo wulgaryzmów i wyjątkowo płytki obraz świata i potrzeb. Rzeczywistość i ludzie są zaszufladkowani do tej najniższej płóki kierującej się pieniędzmi i popędem seksualnym. Płytki świat, ludzie bez ambicji i pośród tego jeden pozbawiony moralności człowiek na codzień schowany we wnętrzu przeszklonego wieżowca warszawskiej korporacji. Zdecydowanie najgorsza książka, jaką czytałam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2017-12-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Pokolenie Ikea to pokolenie trzydziesto-parolatków z kredytem na mieszkanie i regałami z IKEI. Należy do nich główny bohater. Czarny. Na co dzień pracujący, jako radca prawny w jednym z Warszawskich korporacji. Jednak to nie jest tylko książka o nim. To nie jest tylko jego spowiedź. To historia każdego, kto ma ponad trzydzieści lat i w pogoni za pieniędzmi na spłatę rat nie ma czasu na życie, a miłość ogranicza do sobotniego wyjścia do klubu. Z tego, co wiem większości nie podobała się ta książka. Mi wprost przeciwnie. Bardzo podoba mi się luźny styl, w jakim została ona napisana. Dla mnie to wielki plus. Drugim jest przedstawienie tej naszej szarej rzeczywistości w taki sposób, że staje się ona dla nas po prostu, najzwyczajniej w świecie… znośna. A może nawet i sama świadomość, że w prawie takiej samej sytuacji są tysiące Polaków też w jakiś sposób poprawia nastrój.

Link do opinii
Inne książki autora
Solista, czyli on, ona i jego żona
Piotr C.0
Okładka ksiązki - Solista, czyli on, ona i jego żona

Czy na pewno chcesz wiedzieć, dlaczego faceci zdradzają? To tylko skok w bokWini ma żonę, dziecko, kancelarię prawniczą i głębokie przekonanie, że świat...

Brud
Piotr C.0
Okładka ksiązki - Brud

Relu jest warszawskim adwokatem, który mieszka w Lemingradzie, czyli warszawskiej dzielnicy Wilanów. Jego najcenniejszym klientem jest Janusz - zdemoralizowany...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy