Polki, które zmieniły wizerunek kobiety

Bohaterki tej książki były na swój sposób niezwykłe, wychodziły poza stereotypowe role społeczne przypisywane kobiecie. Każda z tych nieprzeciętnych pań miała też w sobie ogromną siłę życiową, która pozwalała dokonywać rzeczy wielkich.

Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska to nieprawdopodobnie inteligentna mecenaska sztuki, przez pewien czas właścicielka Wilanowa. Jej wychowanką była słynna poetka epoki saskiej, Elżbieta Drużbacka.

Joanna Żubrowa, pierwsza kobieta odznaczona Krzyżem Orderu Virtuti Militari, walczyła w armii napoleońskiej jako regularny żołnierz, co ponad dwieście lat temu było bardziej niż niezwykłe.

Ewa Felińska, ziemianka, którą historia zmusiła do bycia uczestniczką spisku i zesłanką. Była poczytną autorką powieści i pamiętników, a jedno z jej dzieci zostało świętym Kościoła katolickiego.

Antonina Walicka, założycielka i przełożona znanej warszawskiej pensji wychowała kilka pokoleń młodych Polek na dobre patriotki i mądre kobiety.

Jedna z najpiękniejszych Polek międzywojnia Irena Iłłakowiczowa zasłużyła się w okupowanej przez Niemców Polsce jako znakomita agentka konspiracyjnego wywiadu.

Mistyczka Wanda Boniszewska aresztowana w 1950 roku trafiła do sowieckich więzień i łagrów. Nie tylko nie dała się złamać, ale za jej sprawą dochodziło do nawróceń jej prześladowców.

Autorka przybliża także portrety dwóch nieco zapomnianych pisarek i publicystek z Kresów Konstancji Skirmuntt i Janiny z Puttkamerów Żółtowskiej.

Mądre, silne, kobiece. Dziesięć wyjątkowych, pełnych temperamentu Polek, kierujących się w życiowych wyborach miłością do rodziny i ojczyzny.

Informacje dodatkowe o Polki, które zmieniły wizerunek kobiety:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Polki, które zmieniły wizerunek kobiety

Polki, które zmieniły wizerunek kobiety - opinie o książce

Jestem nią zachwycona. Świeyny dobór bohaterek-w większości nieznanych. garść infomacji o jednej z moich ulubionych bohaterke-Bietce Sieniawskiej. Oczywiście nie mogłam napatrzyć się na cudne zdjęcia, w jakie została zaopatrzona książka. Czyta się ciekawie, osiada wiele nieznanych faktów. Bardzo interesujaca, napisana prostym i zrozumiałym językiem, bez egzaltacji.

Dziedziczki Soplicowa
Joanna Puchalska0
Okładka ksiązki - Dziedziczki Soplicowa

W 180 rocznicę pierwszego wydania ,,Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza warto powrócić do miejsc związanych z Soplicowem i naszym Wieszczem. Modrzewiowy...

Bo to złe kobiety były Intrygantki i diablice
Joanna Puchalska0
Okładka ksiązki - Bo to złe kobiety były Intrygantki i diablice

Złe, niemoralne, wyrachowane, manipulujące otoczeniem. Intrygantki, oszustki, awanturnice w skali rodzinnej, krajowej i europejskiej. Zdrajczynie i agentki...