Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii

Książka autorów bestsellerowych Zwrotnic dziejów

Fascynująca rozmowa z prof. Andrzejem Chwalbą o polsko-rosyjskiej historii i jej wariantach

Skąd się wzięła polsko-rosyjska obsesja?

Dlaczego ciągle nam z Rosją nie po drodze?

Które momenty w historii stosunków Polski z Rosją okazały się decydujące dla Polaków, Europejczyków i świata?

Wybitny i ceniony historyk Andrzej Chwalba oraz dziennikarz Wojciech Harpula, wykorzystując formę wywiadu, sprawdzoną w książce Zwrotnice dziejów, koncentrują się tym razem na relacjach Polski z ,,niewygodnym" sąsiadem. Zadają pytania o historię i dynamikę relacji polsko-rosyjskich, decydujące procesy i kluczowe momenty, które zaważyły na losach obu państw. Unia w Krewie 1385 roku, bitwa pod Orszą w 1514, wojny z Moskwą za Batorego, zajęcie Moskwy w 1610, początek ,,oddawania pola" Rosji w rozejmie andruszowskim, rozbiory, XIX-wieczne powstania narodowe, wreszcie Bitwa Warszawska 1920, zbrodnia katyńska i powojenna instalacja komunistów w Polsce.

Autorzy rzetelnie i zarazem barwnie wyjaśniają, dlaczego do dziś cień Rosji kładzie się na stosunkach wewnętrznych i międzynarodowych Polski.

Prowokujące pytania, odważne diagnozy, wnikliwe analizy. Lektura niezbędna dla każdego miłośnika historii.

Informacje dodatkowe o Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: Historyczne

Tagi: Polska bóg

Kup książkę Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii

Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii - opinie o książce

Czy diabeł mieszka na Kremlu?
Wojciech Harpula0
Okładka ksiązki - Czy diabeł mieszka na Kremlu?

Zachód przez ostatnie dwie dekady nie chciał widzieć, że w Rosji znów powstają z grobów demony nacjonalizmu i dyktatury. A władza w Rosji zawsze jest święta...

Patchworki
Wojciech Harpula0
Okładka ksiązki - Patchworki

Rodzina patchworkowa - wyzwanie, któremu możesz sprostać! W Polsce rozwodzi się już co trzecie małżeństwo, a to daje ponad 60 tys. rozchodzących się...