Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1940

Kolejny (dwunasty) tom serii wydawniczej Polskie Dokumenty Dyplomatyczne składa się z 519 dokumentów ilustrujących międzynarodowe działania polskich władz w 1940 roku.

W pierwszej połowie roku starania władz dotyczyły głównie prób rekonstruowania struktur państwowych oraz odbudowy Wojska Polskiego we Francji. Wiele uwagi poświecono próbom ochrony praw Polski i Polaków, starano się także o dokumentowanie działań okupantów w kraju.

W drugiej połowie roku po klęsce Francji i po kolejnej ewakuacji rząd polski ponownie podjął działania zmierzające do odtworzenia struktur państwowych i odbudowy armii. Efektem zmiany układu sił w Europie była również konieczność reorientacji polskiej polityki zagranicznej, a szczególnie stanowiska wobec Związku Radzieckiego.

Stałym elementem prac rządu były próby udzielenia pomocy obywatelom polskim przebywającym w okupowanym kraju jak również próby wsparcia polskich uchodźców.

Podstawę źródłową tomu stanowią materiały zgromadzone w Archiwum Akt Nowych, a zwłaszcza przechowywane tam, w postaci mikrofilmów, archiwalia ze zbiorów Instytutu Hoovera. Ważne znaczenia mają dokumenty z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego. Interesujące uzupełnienie tomu stanowią materiały przechowywane w archiwum Zakładu Historii Ruchu Ludowego w Warszawie oraz w The National Archives w Kew. Wykorzystane zostały także dokumenty ze zbiorów Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Zdecydowana większość materiałów zamieszczonych w tomie to dokumenty dotychczas niepublikowane.

Tom zawiera indeks osobowy i rozbudowany indeks rzeczowy, we wstępie zawarto szczegółowe informacje o strukturze i zmianach personalnych w MSZ.

Informacje dodatkowe o Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1940:

Wydawnictwo: PISM