Porachunki bezimiennej pisarki. Vani Sarca. Tom 1

Zemsta jest słodka i może stać się bestsellerem!

Intrygujące cozy mystery ze szczyptą miłości, powodzią żartów i pisarzami w roli głównej.

Vani Sarca ma niezwykły talent do czytania w ludziach, jak w otwartych księgach. Ma też cięty język i barwną osobowość i potrafi sprawnie przelewać swoje - i cudze - myśli na papier. Dlatego jest wyśmienitą ghostwriterką w dużym włoskim wydawnictwie i ma na koncie imponującą liczbę bestsellerów. Takie życie całkowicie jej odpowiada, przynajmniej do momentu, kiedy nie wkradają się do niego pewne komplikacje. Musi pilnie oddać tekst, który pisze za bardzo popularną autorkę. Jednak ta zostaje uprowadzona, a policja nie może jej znaleźć. Na horyzoncie pojawia się też pewien pisarz, który wydaje się chcieć od Vani czegoś więcej niż maszynopisu nowej powieści. Jedno jest pewne. Część zadań, które stanęły jej na drodze, wykracza poza zakres służbowych obowiązków.

Informacje dodatkowe o Porachunki bezimiennej pisarki. Vani Sarca. Tom 1:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2021-05-12
Tytuł oryginału: Limprevedibile piano della scrittrice senza nome

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Porachunki bezimiennej pisarki. Vani Sarca. Tom 1

Najkrócej mówiąc, ghostwriter to osoba, która pisze zamiast kogoś innego, ale to ten inny podpisuje książkę.

Porachunki bezimiennej pisarki. Vani Sarca. Tom 1 - opinie o książce

"Porachunki bezimiennej pisarki" to debiut włoskiej pisarki Pani Alice Basso, zakwalifikowany jako literatura piękna, lecz jest to moim zdaniem pomieszanie kilku gatunków literackich. Jest to jakby romantyczna komedia obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Zresztą sama autorka w wywiadzie umieszczonym na końcu książki końcu przyznaje, że takie łączenie kilku różnych wątków sprawiło jej przyjemność, bo włożyła do książki wszystko to, co lubi najbardziej.

Główna bohaterka Vani, jest oczytaną, inteligentną kobietą, pracuje w dużym wydawnictwie i jest bardzo dobrą ghostwriterką, już samo to słowo w opisie zachęciło mnie do przeczytania  tej książki, gdyż nie do końca wiedziałam na czym polega taka praca. Jak się okazuje, jest to osoba pomagająca lub nawet pisząca książki za autorów, którzy podają tylko pomysł lub badania naukowe a zadaniem ghostwritera jest jej napisanie, ale tak aby nikomu nie przyszło do głowy, że to nie jest ich dzieło. Musi jakby wejść w rolę pomysłodawców i po uzgodnieniu wszystkich niedociągnięć dać autorowi tylko do podpisania "ich książkę", oczywiście całość tej pracy objęta jest tajemnicą, czytelnicy nie nie mogą domyśleć się prawdy. Nie tylko książki pisze ghostwriter, ale również artykuły i inne publikacje.
Książki pod nadzorem Vani niemal od razu stają się bestselerami, więc szef jest zadowolony, zwłaszcza, że nie jest zbyt szczodry z wynagradzaniem ghostwriterki. Zazwyczaj ludzie odwiedzający wydawnictwo nie spotykają się z Vani, we wszystkim pośredniczy jej szef Enrico. Jednak i tu zdarzają się wyjątki, jeden z autorów, bardzo przystojny i znany zaczyna spotykać się z nią i to nie tylko w celach zawodowych. Na dodatek autorka poczytnych powieści, której Vani miała pomóc dokończyć następną część cyklu, bo zbliża się termin wydania książki, zostaje porwana. Do akcji wkracza sympatyczny policjant Berganza, wielbiciel kryminałów i starający się wzorować na znanych i lubianych detektywach. Trwają poszukiwania porwanej pisarki, lecz dochodzenie nie przynosi spodziewanych efektów. Vani wpada na pewien pomysł, którym zaskakuje policjanta.
Czy uda się znaleźć zaginiona autorkę?
Jak potoczy się związek Vani ze sławnym pisarzem?
Dlaczego Vani postanowi dokonać zemsty i na kim oraz dlaczego?
Na te i inne pytania musicie już sami odpowiedzieć po przeczytaniu książki, do czego Was zachęcam.
Podczas lektury tej powieści spędziłam miłe chwile, przeczytałabym ją szybciej, lecz jak zwykle mam kilka zaczętych książek i tak czytam na wyrywki. Lecz chyba musze coś zmienić w swoim systemie.
Poznajemy pracę wydawnictwa od drugiej strony, nawet nie bardzo sobie zdawałam sprawę jak ciężka jest praca ghostwritera, a wszystkie laury za dobrze wykonaną pracę zbiera ktoś inny. Dziwi mnie to, dlaczego osoby, które wykonały tak dużą rolę w stworzeniu artykułu czy książki nie mogą być wymienione jako chociaż współtwórcy. Może nawet nie zdajemy sobie sprawy czytając książki, że mógł napisać ją ktoś inny, niż autor podany na okładce, i na jaką skalę jest ten proceder...
Mimo dosyć specyficznego charakteru, ja bardzo polubiłam Vani i czekam na dalszą zapowiedzianą już część.
Polecam Wam lekturę tej książki, gdy macie ochotę na lekką, zupełnie inną i ciekawą lekturę.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-07-11,

Przychodzę do Was z debiutem włoskiej pisarki Alice Basso.
Debiuty uwielbiam, a ten jest dobry i to nawet bardzo🙂
Książka została zaliczona do kategorii literatura piękna. Jednak znajdziemy tu kryminał, obyczaj, sporą dawkę śmiechu i odrobinę romansu.
To pierwszy tom cyklu z Vani Sarca.
Vani pracuje w dużym włoskim wydawnictwie i jest ghostwiterką.
Autorka przybliża nam kulisy tej pracy. Czym tak naprawdę to jest. Dlaczego osoby, które są w stanie napisać książkę dla danego pisarza sami nie chcą jej markować swoim nazwiskiem?
Ghostwritter nie tylko zajmuje się pisaniem książek, ale i publikacjami, artykułami, esejami. Nawet niewiemy jak duża część osób korzysta z tego rodzaju usług.
Postać Vani jest świetnie wykreowani, polubiłam ją od samego początku.
Pisząc jeden z tekstów dla znanej osoby jej zleceniodawczyni zostaje porwana.
Pewiem pisarz chce od niej czegoś więcej.
Zemsta jest słodka, a Vani wyrówna rachunki z każdym kto stanął jej na drodze.
Książka jest łatwa w odbiorze, styl autorki jest przystępny, klarowny. Nie ma zbędnych opisów. Czyta się szybko. Autorka potrafiła zainteresować. Jeśli tak się pisze debiuty to nie wiem co będzie dalej.

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi
Przeczytane:2021-06-27,

"Wielu ludzi uwielbia zapach papieru. Niektórzy wręcz za nim szaleją. Kiedy kupują książkę, przyciskają ją do nosa i mocno zaciągają, zamykając przy tym oczy. Czasami pomrukują z zadowolenia."

Też wąchacie nowe książki?😁

Chciałabym Wam pokrótce opowiedzieć o pewnej pani, która była...  ghostwriterką! Wiecie kto to taki?
To osoba, która pisze książki za kogoś... najczęściej są to jakieś biografie, osiągnięcia.. bo osoba zlecająca zazwyczaj nie ma na to czasu...

Zatem zastanawiam się... po co wydawać książkę, skoro nie ma czasu by ją napisać 🤔  dziwna sprawa.

Vani Sarca to kobieta, która ma bardzo mocny charakter. Nie da sobie pluć w kaszę. Podobało mi się spotkanie, które przedstawione było zaraz na początku, kiedy to Vani spotyka się ze swoim zleceniodawcą.. on oczywiście uważał się za lepszego... nawet nie raczył wstać z fotela by się z nią przywitać. Uważam że był to brak kultury z jego strony... przyszedł na spotkanie by dowiedzieć się czegoś o swojej książce, bo przecież nie miał czasu jej przeczytać...

Książki, które pisze są samymi bestsellerami!

Vani lubi swoje życie i kocha to co robi. Pewnego razu sprawy się komplikują, ponieważ pewna znana autorka zostaje uprowadzona, a pewien pisarz chciałby od Vani czegoś więcej niż nowej powieści...

Jak myślicie.. Jak potoczą się losy głównej bohaterki?
Może uda jej się w końcu wydać swoją własną książkę?

Historia opisana przez Alice Basso to powieść z domieszką komedii, romansu i kryminału:)

Przez to, że główna bohaterka jest bardzo barwną postacią przez powieść się płynie:)

Jeżeli szukacie czegoś "innego" to polecam sięgnąć po "Porachunki bezimiennej pisarki".

Fantastyczny debiut!!! Majowa premiera pierwszej części z cyklu Vani Sarca to coś kompletnie innego, niż dotychczas czytałam. Alice Basso przybliża nam w niej pracę ghostwritera poprzez samą postać rezolutnej głównej bohaterki - Vani. Genialna postać, którą polubiłam od pierwszych stron. Książka okazała się mieszanką gatunkową. Oznaczona jako literatura piękna w rzeczywistości okazuje się być komedią obyczajową połączoną z romansem i kryminałem. Znajdziecie w niej dużą dawkę humoru, świetne postacie, inteligentną intrygę i poczucie satysfakcji z czytania.

Autorka genialnie operuje słowem, kompletnie nie czuć debiutu. Mimo ilości tekstu czyta się przyjemnie, lekko, nieodkładalnie i w tematyce, która może was zainteresować, czyli o pisaniu książek i nie tylko. Zero zbędnych opisów, akcja zrównoważona, ani za szybka, ani za wolna i do tego w narracji pierwszoosobowej. Czego można chcieć więcej? Drugiej części, zdecydowanie i z pewnością biorę ją w ciemno. Oryginalna wersja jest z 2015 roku, więc podejrzewam, że na kolejny tom długo czekać nie będziemy, bo pewnie w oryginalne jest ich już więcej.

Mam nadzieję, że czujecie się zachęceni. Podobne odczucia miałam po "Zabijaj uważnie", więc jeśli wam się podobała, to ta z pewnością też się wam spodoba.
Dziękuję @wydawnictwo.kobiece za egzemplarz.

Avatar użytkownika - wsercuksiazki
wsercuksiazki
Przeczytane:2021-05-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Literatura to niebezpieczny biznes
Alice Basso0
Okładka ksiązki -  Literatura to niebezpieczny biznes

Vani Sarca, zdolna ghostwriterka o wyjątkowej osobowości, jest świeżo po rozstaniu z Riccardem. Na szczęście nowa praca na stanowisku konsultantki do spraw...