Pośród żółtych płatków róż

Czy miłość zwycięża tylko w bajkach?

Życie zaskakuje nas nieustannie, plącząc i tak już zagmatwane ścieżki naszych losów. Czy zawsze udaje się nam dokonać właściwych wyborów? Czy mamy prawo osądzać innych, skoro nigdy nie znajdziemy się na ich miejscu, nie poznamy motywów ich działań? Jedno jest pewne - każdy wybór pociąga za sobą konsekwencje. I te dobre, i te złe. Ideały okazują się fałszywe, miłość nie zawsze zwycięża, a namiętności potrafią doprowadzić nas do zguby. Lecz takie jest życie, każdego z nas z osobna i wszystkich razem. Jednak na szczęście, pośród płatków róż, każdy z nas może odnaleźć szczęście.

Informacje dodatkowe o Pośród żółtych płatków róż:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2018-02-07

Kup książkę Pośród żółtych płatków róż

Pośród żółtych płatków róż - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Urzekła mnie okładka oraz tytuł . Projekt okładki , odpowiada treści utworu, jak również powtarzającemu się w powieści motywowi żółtych róż, symbolu zdrady.
W trakcie czytania zastanawiałam się czy dużo straciłabym gdybym jednak nie przeczytała tej książki ? Myślę, że nie. Mnóstwo w powieści górnolotnych myśli i frazesów na temat miłości , życia , konsekwencji podejmowanych decyzji. O zdradach bardzo monotematycznie jakby wszyscy nie robili nic innego jak tylko się zdradzali i autorka w jakiś dziwny sposób dawała na to przyzwolenie. Można by pomyśleć, że każdą zdradę można usprawiedliwić, bo w końcu inny właśnie tak postępują. Można zakochać się w niewłaściwy sposób ale wbrew sobie , całemu światu i raniąc przy tym innych ?
Miłość tłumaczy wszystko, każde zachowanie nawet jeżeli szczęście jest okupione kosztem innej osoby, jej krzywdy. Bo w końcu „ życie pisze różne scenariusze a my nie zawsze dokonujemy właściwych wyborów i nie mamy prawa osądzać tych wyborów i moralności innych , bo nie jesteśmy na ich miejscu … „ itd. itp.
Oczywiście , że nie bo nie jesteśmy Panem Bogiem ale każdy wybór niesie za sobą konsekwencje i swoją cenę niestety. Zbudować szczęścia na cudzej krzywdzie raczej się nie da i być może taka jest wymowa tej historii kilkorga bohaterów, których losy ze sobą się splatają.
Piszę być może , bo tak naprawdę nie wiem co autorka chciała przekazać czytelnikowi w swojej książce. Przez takie kreacje bohaterów i ich historie zmusić czytelnika do przemyśleń i refleksji, pokazać jak inne osoby mogą zepsuć nam małżeństwo oraz jak wiele osób cierpi i jest pokrzywdzonych, kiedy dochodzi do zdrady. Pozwolić by czytelnik na równi z bohaterami odczuł skutki podejmowanych decyzji. Być może ..., że o taki przekaz chodziło Pani Gabrieli.
Powieść została napisana w lekki sposób, prostym i plastycznym językiem, co sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko i podczas lektury nie zmęczyłam się za bardzo. Niestety powieść zachwytu we mnie nie wzbudziła pomimo, że Gabriela Gargaś ma sporo swoich zwolenniczek ani nie polubiłam za bardzo bohaterów, których wykreowała. Zastanawiam się , czy nie pojawiła się nowa moda w pisarstwie polskim na powieści tego typu o zdradach, rozpadających się małżeństwach i nagłych zwrotach akcji, które je ratują. Autorka nie ocenia, pozostawia to w naszej gestii byśmy sami zdecydowali, co jest dobre, a co złe ale takie podejście niestety jakoś mnie nie przekonało.Kocham róże ale te w mojej pamięci na długo nie zagoszczą.

Chyba ostatnio nie mam szczęścia do powieści obyczajowych naszych rodzimych autorek albo niefortunnie wybieram na początek tytuły, które w ich karierze nie należą do najlepszych.
To taka moja refleksja na zakończenie.

Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2017-03-13,
Przyjemna lektura na zimowe długie wieczory :)
Avatar użytkownika - wrobel
wrobel
Przeczytane:2016-04-12,
Czy miłość zawsze jest cudowna, nie zna granic, a partnerzy kochają się bezgranicznie? Czy w jednej miłości nie ma miejsca na inną miłość? Otóż jest i Gabriela Gargaś doskonale nam to uświadamia. Pokazuje nam, że każdy człowiek popełnia w życiu błędy. Nie ma ludzi doskonałych i każdy z nas czasem w życiu doświadcza chwili słabości. Poznajemy tutaj bohaterów, mogłoby się wydawać doskonałych. Jednak im bardziej brniemy w dal, tym bardziej otwierają nam się oczy na to, jak bardzo pozory potrafią mylić. Zdarza nam się, że oceniamy kogoś na pierwszy rzut oka, wcale o nim nic nie wiedząc. Tylko czy to jest właściwe podejście? Czy jesteśmy w tym momencie sprawiedliwi? Powinniśmy się zastanowić, zanim kogoś osądzimy. Nie będę rozpisywała się o bohaterach, bo poznacie ich sami, czytając książkę. Głównym wątkiem powieści jest zdrada. Jak myślicie, dlaczego ludzie dopuszczają się zdrad? Czy to dzieje się pod wpływem chwili? A może powodem jest brak wzajemnego zainteresowania? Powodów może być wiele, a przyczynić do tego może się każdy. Czasami jesteśmy pochłonięci robieniem kariery, którą stawiamy przed własną rodziną, zaniedbujemy naszego partnera, odstawiamy go na dalszy tor. Nie dostrzegamy, iż on domaga się naszej uwagi. Zdarza się, że ludzie dość szybko podejmują decyzję o ślubie, a później okazuje się, że wcale do siebie nie pasują. Takie rzeczy się zdarzają, nie ma co ukrywać. "Miłość to coś więcej niż motyle w brzuchu, nogi jak z waty i ogromna chęć kochania się z drugą osobą przez całą dobę. Nowość zawsze pobudza zmysły." Autorka ukazuje nam, że miłość nie zawsze jest idealna. Że ludzie czasem gubią się we własnym życiu, podejmują niewłaściwe decyzje, a później muszą ponosić ich konsekwencje. Na tym polega istota życia - ludzie uczą się na własnych błędach. "Zawsze śmiała się z tych wszystkich naiwniaczek, które wierzyły w zapewnienia żonatych facetów o tym, że opuszczą żonę. Niewiele się od nich różniła. Łykała każde kłamstwo, którym ją raczył, choć w głębi ducha wiedziała, że ten związek nie ma najmniejszej szansy." Ludzie za wszelką cenę kochają i pragną być kochanymi. Kiedy w ich życiu coś się sypie, szukają tej miłości w innych ramionach, pozwalają sobie na chwilę zagubienia, tylko po to, by poczuć, że komuś jednak na nich zależy. Ludzie zakochani inaczej myślą, dają się ponieść chwili i cała reszta nie ma dla nich znaczenia. Jednak każdy z nich jest tylko człowiekiem, a jak wiadomo, każdy człowiek popełnia błędy. Pośród żółtych płatków róż to powieść, która napisana jest prostym językiem (czyta się szybko), bohaterowie, którzy na pozór wydają się być idealnymi, wcale takimi się nie okazują. Każdy z nich posiada jakieś wady, o których uświadamia sobie w momencie, kiedy ich życie wywraca się do góry nogami. Myślę, że minusem tej książki jest to, że tutaj dosłownie każdy z bohaterów zdradza, bądź jest zdradzany. Trochę było tego za dużo jak dla mnie, z czasem zaczęło mnie nawet nudzić. Wciąż wszystko kręciło się wokół zdrady, jakby był to "chleb powszedni", i zdarzało się to w życiu każdego człowieka - tutaj dotykało każdego z bohaterów. Nie ma w tej lekturze miejsca na własne przemyślenia. Niby historia z życia wzięta, jednak jakoś specjalnie mnie nie porwała. Mimo tego nie zrażam się do twórczości autorki, gdyż to moja pierwsza przeczytana książka Gabrieli Gargaś. Chętnie sięgnę po inne. "Człowiek zakochany inaczej funkcjonuje, inaczej myśli, a czasami nie myśli w ogóle. Daje się ponieść uczuciu, chwili, wszystko inne jest nieważne. Cały świat jest nieważny, liczy się tylko ta druga, ukochana osoba."
Od początku mojej "kariery" czytelniczej nie byłam przekonana do polskich pisarzy, może przez wzgląd na polskie filmy. Od zawsze podobała mi się obca twórczość, a polska wydawała mi się słaba. Natomiast w bibliotece rzucił mi się w oczy tytuł tej książki i pomyślałam sobie "ooo... jakiś romansik" :) I wiecie co? To jest takie codzienne, że nie mogę wyjść z podziwu. Nawet ja wokół siebie mam takich ludzi, którzy przeżywają niektóre z tych sytuacji w książce :) Teraz wiem, że "spróbuję" kolejnych książek tej Pani :) wielki ukłon!
Tak naprawdę "Pośród żółtych płatków róż" autorstwa Gabrieli Gargaś to książka zawierająca w sobie kilka historii, jednak każda z nich jest w jakiś sposób ze sobą połączona, a całość można by opisać używając zaledwie paru słów: miłość, przyjaźń, pożądanie, zdrada. Wokół nich oscyluje fabuła i... no cóż, jednych przyciągnie bardziej, innych mniej. Osobiście mam mieszane uczucia co do tej książki. Szczerze powiedziawszy nie porwała mnie jakoś specjalnie. Może starałam doszukać się czegoś głębszego, albo po prostu nie dojrzałam do tego typu lektur. Mimo wszystko niektóre decyzje bohaterów troszkę mnie irytowały i nawet lekko śmieszyły. To, co mi się podobało to sam motyw żółtych róż, jego wykorzystanie w tej książce, zwłaszcza w związku z jedną postacią i jej historią... Która akurat jako jedna z niewielu przypadła mi do gustu. Niemniej, jest to książka, która może być dobrą propozycją jako przyjemna lekturka na wieczór - bo tutaj nie mam zastrzeżeń. Czyta się ją szybko i dla relaksu - jest okej. Chociaż osobiście czuję niedosyt. ;)
Żółty - chyba najbardziej kontrowersyjny kolor kwiatów. Jego symbolika jest tak zróżnicowana i niejednoznaczna, jak żadnego innego. To przecież kolor słońca, przywodzący na myśl życiodajne ciepło otulające naszą planetę, pozwalające na to, że rozwijają się kielichy kwiatów, dojrzewają owoce i zboża. Z tej pięknej barwy emanuje radość, optymizm, blask, a także potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem, podzielenia się z nim radością i szczęściem. Ale kolor żółty to również symbol zazdrości, zdrady, fałszu. Wystarczy wspomnieć, że w malarstwie postać Judasza przedstawiano w żółtych szatach. Ponadto barwę tę uznano za symbol wrogości, złych zamiarów i bezwstydu. Z tego też powodu kurtyzany we Włoszech w czasach renesansu nosiły właśnie żółte znaki na ubraniu. Do tej symboliki odnosili się również hitlerowcy, którzy kazali Żydom nosić żółtą gwiazdę Dawida na ramieniu. A jaką symbolikę przedstawiają ,,żółte płatki róż" w najnowszej powieści Gabrieli Gargaś? Czy jest to miłość, zazdrość, czy może zdrada? Gabriela Gargaś jest z wykształcenia ekonomistą bankowcem. Zakochana w życiu marzycielka. Mama, przyjaciółka, córka, siostra, szwagierka, ciocia, partnerka, kobieta całą duszą. Każda czytelniczka znajdzie w bohaterkach jej książek trochę z siebie. W wolnych chwilach zagłębia się w lekturze książek i wyprawach w nieznane. Jej motto życiowe brzmi ,,Sztuka życia to cieszyć się małym szczęściem". Nakładem Wydawnictwa Feeria ukazały się już trzy jej książki: ,,Jutra może nie być", ,,W plątaninie uczuć" i ,,Namaluj mi słońce" , które cieszą się niesłabnącym powodzeniem u czytelniczek. Niestety do tej pory miałam przyjemność czytać tylko jedną z książek napisanych przez Panią Gabrielę - ,,Namaluj mi słońce". Pamiętam jednak emocje, jakie mną targały w czasie jej ,,pochłaniania" oraz wspaniały kunszt Pisarki. Z wielkim więc zainteresowaniem sięgnęłam również po najnowszą powieść Gabrieli Gargaś ,,Pośród żółtych płatków róż". Trzy kobiety - trzy różne historie, trzy różne charaktery i trzy różne problemy. Zuza, trzydziestoparoletnia singielka, uwikłana w romans z żonatym mężczyzną o imieniu Robert. Zakochana w nim bez pamięci, mimo że Robertowi daleko do wizerunku amanta. Ale czy to jest najważniejsze? Robert przecież jest cudownym kochankiem i spędziła z nim niezapomniane chwile radości, miłości, pożądania. Tylko co dalej? Czy ten związek ma jakąkolwiek przyszłość? Czy Robert zostawi swoją żonę, prawie dorosłego syna i dwie małe córeczki i spędzi resztę życia z Zuzą? Joanna jest kuzynką Zuzy. W dzieciństwie wiele czasu spędzały razem, szczególnie w wakacje. W dorosłych życiu ta więź nieco się rozluźniła, ale przecież nic straconego... Aśka jest mężatką i karierowiczką. Dla pracy, awansu, kariery jest gotowa poświęcić wszystko, nawet swoje życie rodzinne. Michał, jej mąż, jest tylko nauczycielem, co Asi nie satysfakcjonuje w żaden sposób. To ona musi zarabiać na luksusowe życie, na odpowiedni poziom egzystencji, na wszelkie zachcianki swoje i męża. Niestety w tym ,,wyścigu szczurów" zatraca siebie i ma duże szanse na zniszczenie ogniska domowego. Co będzie ważniejsze kariera czy dziecko, którego tak pragnie Michał? Czy mimo wielu problemów uda się uratować małżeństwo? I jest jeszcze Milena. Przeciwieństwo Zuzy i Joanny. Kobieta, która dla życia rodzinnego, wychowania dzieci i domu poświęciła wszystko - swoje studia, swoje marzenia, swoje pragnienia. Czy było warto? Czy może najwyższy czas pomyśleć o sobie? Tym bardziej, że Milena odkrywa nagle, iż jej mąż ją zdradza. Dlaczego? Czy naprawdę nie stworzyła mu wspaniałego, ciepłego domu? Czy coś przeoczyła? Czy można jeszcze coś naprawić? Losy tych trzech kobiet będą się przeplatać przez całą opowieść. Poznamy ich życie, przeszłość, problemy, z jakimi się borykają, a także teraźniejszość i próby ratowania ogniska domowego i własnej osobowości. Czy udane? Z tej mojej krótkiej opowiastki o treści powieści daje się zauważyć, że ,,żółte płatki róż" symbolizują zdradę. Tak, dużo tu zdrady. Wydawać by się mogło, że wszystkie przedstawione tu pary są w pewien sposób zdradą napiętnowane. Ale przecież trudno się dziwić. Zdrada jest przecież tak powszechna w naszym życiu. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i ... co zobaczymy? Koleżankę zdradzaną przez męża, kolegę umówionego na randkę z kochanką, zapłakaną przyjaciółkę w nieformalnym związku z żonatym mężczyzną - samo życie. Nic więc dziwnego, że Gabriela Gargaś zajęła się tak aktualnym tematem. Dodajmy, że tematem może niezbyt oryginalnym, ale wszystko przecież zależy od jego ujęcia i przedstawienia w swojej powieści. A Gabriela Gargaś nie podeszła do tematu sztampowo. Fabułę powieści dopracowała w najdrobniejszych szczegółach i mimo tak pesymistycznego pojęcia jak zdrada, powiało w Jej opowieści optymizmem. Bo przecież zdrada to następstwo naszych błędów, nieprzemyślanych kroków w związkach, nudy, przyzwyczajenia, zaniedbania partnera i może wystarczy tylko coś zmienić, ulepszyć, porozmawiać, przypomnieć sobie, że kiedyś łączyła nas miłość i jeszcze będziemy kochać... Tak...będziemy, tylko czy tego samego partnera? O tym również przeczytacie w książce ,,Pośród żółtych płatków róż". Bo oprócz tematu zdrady Autorka przedstawia nam również różne odcienie miłości. I tak naprawdę to tej miłości jest w książce zdecydowanie więcej. Kochają wszyscy, może w różny sposób, może nie zawsze szczęśliwie, może ta miłość nieraz jest już tylko wspomnieniem, ale przecież była, jest i będzie... Zdrada i miłość, miłość i zdrada - dwa jakże banalne tematy, a jednocześnie, jaką trzeba być mistrzynią słowa, żeby opowiedzieć o nich w sposób oryginalny, nieprzeciętny i wzruszający. Przecież napisano o nich już tomy prozy i wydawać by się mogło, że już nic nowego nie da się wymyśleć. Gabrieli Gargaś udało się przekonać mnie, że jeszcze są takie możliwości. Stworzyła przede wszystkim galerię świetnych postaci - realnych, rzeczywistych, prawdziwych. Jej bohaterowie to ludzie w różnym wieku, niektórzy dopiero zaczynają swoja przygodę z dorosłością, inni zdobyli już pewien bagaż doświadczeń, a jeszcze inni są u schyłku swojego, jakże bogatego życia. Nikt tu nie jest idealny, każdy ma na swoim sumieniu jakieś większe lub mniejsze grzeszki. Tak jak w życiu... Dzięki temu Zuza, Asia, Milena, Robert, Michał, Zofia, Wojtek są tak bardzo wiarygodni i mimo, że jest ich dość sporo doskonale każdego pamiętamy. Pamiętamy, bo tak naprawdę możemy się z nimi utożsamić, może w nich zobaczyć naszych znajomych, przyjaciół, rodzinę. Także fabule powieści nie można nic zarzucić. Jest spójna, ciekawa, niebanalna, dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, mądra i dojrzała. Pisarka zadbała o to, żebyśmy nawet minuty się nie nudzili - wprowadziła ciekawe, choć dość przewidywalne zwroty akcji, interesujące historie z przeszłości bohaterów, doprowadziła do dość zaskakującego epilogu w życiu jednego z małżeństw. Po lekturze już dwóch powieści Pani Gabrieli mogę stwierdzić, że jestem zachwycona stylem Autorki i sposobem narracji. Chociaż Gabriela Gargaś pisze językiem prostym, naturalnym, lekkim, to jednocześnie ma on w sobie coś z magii - wciąga czytelnika, nie pozwala się od siebie ,,oderwać" i zaczarowuje słowem. I czy to będą opisy, czy dialogi - tak samo urzekają. Brak w nich jakiejkolwiek sztuczności, są żywe i prawdopodobne. ,,Pośród żółtych płatków róż" jest powieścią realną i prawdziwą, a nie wydumaną bajką dla dorosłych. I w tym leży jej główny atut. Pisarka opisała tu kawał ludzkiego życia, które może zdarzyć się każdemu z nas. Zrobiła to w sposób subtelny i delikatny, chwilami zabawny, zawsze mądry i dojrzały, wzbudzający wielkie emocje. Mimo trudnego tematu zdrady, z każdej strony tej opowieści unosi się ciepło - ciepło płatków róż o słonecznej barwie...
Gabriela Gargaś to jedna z moich ulubionych polskich Autorek. Wiem, ba, przekonana jestem, że warto czekać za kolejną jej powieścią. Oj naczekałam się! Praktycznie minął równy rok od ostatniej książki, którą byłam zachwycona. "Namaluj mi słońce" było godne polecenia, była jedną z lepszych książek jakie czytałam w ostatnim czasie.  Ucieszyłam się, gdy pojawiła się zapowiedź "Pośród żółtych płatków róż", kiedy wpadła w moje ręce od razu zabrałam się za czytanie... Czy okazała się być na poziomie poprzedniej? Czy warto było czekać cały rok?   Zuzanna, Joanna, Michał, Robert, Milena, Zofia i Wojtek ...Nigdy by nie przypuszczali, że życie splecie ich drogi. Zresztą nigdy nie wiemy kto i po co pojawi się w naszym życiu. Zawsze coś, ktoś jest po coś...choć na chwilę...
Zuzia piękna kobieta po 30-stce, spełniająca się zawodowo...ale, żeby za dobrze i słodko nie było - nieszczęśliwie zakochana. Kocha i niby jest kochana. Szczęśliwa i ponoć dająca szczęście...tylko ile lat można dzielić się facetem z jego żoną? Robert i Milena to małżeństwo idealne, ale czy aby na pewno? Czy to tylko pozory? Czy Milenie się tylko wydaje, że ma wspaniałą i szczęśliwą rodzinę?! Wszystko do czasu, bo w ich życiu pojawia się Zuza... Czy Zuzia tak naprawdę jest szczęśliwa, spełniona i kochana?Czy zasługuje tylko na to, by być na telefon i dostosować się do zachcianek i czasu wolnego kochanka? Czy miłość jest tak perfidna i pozwala zakochiwać się w nieodpowiednich ludziach? Czy amor musi trafiać nie tak jak powinien. Miłość jednak nie wybiera, robi co chce, splata jak chce, z kim chce...  "Czasami człowiek broni się przed miłością, a ona i tak go dopada w najmniej oczekiwanym czasie czy miejscu..." Joanna i Michał para doskonała, jednak do życia wkrada się rutyna, kłamstwo i niedomówienia. Szokiem jest tajemnica i wydarzenia, które sprawią, że ułożone życie runie jak domek z kart...   Życie pisze różne scenariusze. Czasem słodkie, nudne i sielankowe, ale czasami pozwala sobie na wystawianie ludzkiej cierpliwości na próbę. Zmusza do dokonywania wyborów, najczęściej tych najtrudniejszych... Nigdy nie mamy pewności czy podjęta decyzja jest tą dobrą, trafną i słuszną. Zawsze pozostają wątpliwości. Każdy wystawiony na próbę powie, że życie bywa złośliwe, ale czy na pewno? A może daje nam szansę na miłość, zmiany, zwyczajnie na lepsze życie? Pytanie tylko, czy skorzystamy z takiej szansy danej przez los?!
Gabriela Gargaś potrafi pisać emocjami. Daje możliwość swoim czytelnikom, by mogli poczuć to co czują bohaterowie książki, ale tylko dlatego, że Autorka rewelacyjnie i bardzo realistycznie przedstawia nam postaci powieści. "Pośród żółtych płatków róż" to historie kobiet, które niestety nie ulokowały swych uczuć trafnie. Na swój sposób, być może były szczęśliwe, przeżyły chwile szczęścia, ale cudzym kosztem, kosztem innych kobiet... A mężczyźni to egoiści, którym wygodnie, nie liczą się z nikim, krzywdzą świadomie kobiety i nie tylko kobiety, bo swoje rodziny... Ale ciężko dokonać wyboru, podjąć męską decyzję, skoro nie musi... i wydaje mu się, że może mieć wszystko... Ale życie czasami potrafi być sprawiedliwe...i sprawiedliwość nadchodzi w najmniej oczekiwanym momencie...
Czasami jeden gest, jedna zła decyzja, jeden mały błąd ma wpływ na całe nasze dalsze życie... Nie pomoże tu nawet największy bukiet żółtych róż...
"Pośród żółtych płatków róż" to rewelacyjna powieść, wbrew pozorom nie pachnie różami, ani szczęściem. Jedyne co, to tytuł i zawarty kolor kwiatów może skojarzyć się ze zdradą - i jak najbardziej trafnie! Książka pełna bólu, rozczarowań, nieszczęśliwej miłości. Powieść pouczająca, ostrzegająca, ale przede wszystkim ukazująca jak ważne w życiu, małżeństwie czy choćby związku ważne jest zaufanie i miłość... Polecam z czystym sumieniem ;) bo warto!  Uwaga - jeśli już zacznie się czytać to nie można się oderwać!
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2015-01-10,
Tym, którzy często czytają moje recenzje, nie muszę pisać kolejny raz, ale bywają tutaj nowe osoby - uwielbiam polską literaturę. Czytam jej sporo, ponieważ uwielbiam usytuowane w naszej rzeczywistości problemy. Nie niemieckie, nie amerykańskie, nie portugalskie ani nie chińskie. Ale nasze, które rozumiem i mogę odnieść do nich swoje własne życie. W polskich powieściach obyczajowych odnajduję nie tylko spokój czy wyciszenie, ale również szeroko pojęte emocje, powodujące łzy, wzburzenie czy złość. Przyznam otwarcie, że w takiej literaturze szukam ukojenia po ciężkim dniu, ale również szansy na zamartwianie się problemami innych, choć na czas przebywania w świecie fikcji literackiej. Niejednokrotnie odnajduję też problemy swoich znajomych, rodziny czy swoje własne. Tak, doświadczenia bohaterów bywają bolesne, ale pouczające. Patrząc na moje ostatnie recenzje mogę śmiało stwierdzić, że początek tego roku zaliczę do udanych. Dlaczego? Miałam okazję przeczytać a potem podzielić się z Wami opiniami o dwóch polskich obyczajówkach, ta jest trzecia. Do tego już druga przedpremierowa! Twórczość Gabrieli Gargaś była mi do tej pory nieznana. Mimo, że kusiła to zakupiłam, a tym bardziej nie przeczytałam żadnej jej książki. Aż do teraz... Czy uległam czarowi jej wyobraźni? Czy pierwszy raz pozostanie jedynym? Zachęcam do zapoznania się z moim zdaniem o książce "Pośród żółtych płatków róż". Joanna i Zuzanna są trzydziestopięcioletnimi kuzynkami. W dzieciństwie często spędzały ze sobą czas, wyjeżdżały na wieś do cioci Zosi, jednak później ich drogi się rozeszły. Aśka wyszła za mąż za Michała, dorobiła się dobrego stanowiska, z wizją na awans, apartamentu, samochodu i ... kryzysu małżeńskiego. Dlaczego? Michał jest nauczycielem i uwielbia swoją pracę. Jednak żona wstydzi się jego profesji, myśli tylko o karierze a coraz mniej o swoim małżeństwie. Michał marzy o wspólnym spędzaniu czasu a nie o kolejnych imprezach, gdzie trzeba się pokazać. Do tego pragnie dziecka... a dla Aśki to drażliwy temat. Jaki jest tego powód? Czy mąż bez końca będzie przymykał oko na uniki żony? A może kobieta ma jakieś swoje tajemnice z przeszłości? Zuzka w przeciwieństwie do kuzynki jest singielką. Ma pracę i mieszkanie kupione wspólnie z tatą na kredyt. Nie myśli o dziecku ani o karierze, tylko o ... swoim kochanku. Ma bowiem romans z żonatym mężczyzną. Robert ma piękną żonę, dorosłego syna i dwie słodkie małe córeczki. Nie jest mega przystojnym, wysokim brunetem, tylko niskim, łysiejącym facetem z brzuszkiem. Dlaczego zatem oszukuje rodzinę i żonę, której wielu mu zazdrości? Czego szuka w ramionach kochanki? A co Zuza widzi w mało atrakcyjnym - z wyglądu - kochanku? Na jak długo wystarczy kobiecie bycie tą drugą? W książce pojawia się jeszcze trójka znaczących bohaterów. Agnieszka jest uczennicą Michała. Osiemnastolatka prowadzi dość imprezowy tryb życia i nie stara się dbać o swoją reputację. Traktuje seks bardzo lekko a teraz postanawia uwieść nauczyciela. Wojtek to z kolei poważny i pracujący na swoje utrzymanie dwudziestoośmioletni student. Jego pierwsze spotkanie ze starszą od niego kobietą ma dość burzliwy przebieg, ale potem chłopak podejmuje walkę o jej serce. Najbardziej tajemniczą osobą z tej trójki drugoplanowych bohaterów jest ciotka Zofia. Kobieta stara się podtrzymywać na duchu swoje siostrzenice zawsze wtedy, kiedy zawitają do niej z wizytą. A jakoś tak się utarło, że zdarza się to, gdy mają problemy. I to poważne. Czy stara panna może zrozumieć młode dziewczyny? W ich mniemaniu staruszka nic przecież nie wie o miłości, małżeństwie i konfliktach w nim występujących. Jakże są w błędzie. Kuzynki darzą ciocię ogromnym szacunkiem, zrozumieniem i miłością. Co zmieni się w ich uczuciach i myślach, gdy poznają jej historię? Gdy ciocia postanowi opowiedzieć o swojej przeszłości, miłości, tajemnicach? Czuję się teraz jak statek - "trafiony-zatopiony". Tak, muszę poznać inne tytuły, które wyszły spod ręki autorki. Bowiem pierwsze spotkanie zaliczam do udanych. Czytając książkę nie doszukiwałam się błędów, nieścisłości czy innych mankamentów, ale całkowicie wciągnęłam się w życie bohaterów. Bardzo mocno przeżywałam ich niepowodzenia, bo przecież zdrada jest bolesnym problemem, nie tylko dla zdradzanego małżonka. Cierpi wiele osób, choć nie zawsze są tego świadome (na przykład dzieci). Autorka bardzo wnikliwie opisała punkt widzenia wszystkich stron mających coś wspólnego ze zdradą. Jest to - oprócz miłości - kluczowy temat powieści. Muszę przyznać, że książkę wręcz pochłonęłam. Czytałam zachłannie, przerzucając szybko strony, chcąc jak najszybciej dowiedzieć się co było dalej. Jak potoczyło się życie bohaterów. Kto komu dał szansę? A kto podjął zdecydowane kroki na "nie"? Kto komu wybaczył? Czyja miłość była na tyle silna, że pokonała wszystko? Jakie tajemnice ukrywali bohaterowie? I jaką rolę w ich historii odegrały żółte róże? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na powyższe pytania musicie koniecznie przeczytać najnowszą powieść Gabrieli Gargaś! Jest napisana bardzo pięknym i prostym w odbiorze językiem. To idealna książka dla kogoś, kto uwielbia antystresowe lektury. Kto lubi różnorodnych i mocno zarysowanych bohaterów, przyziemne problemy, a także bardzo liczne tajemnice, które przenikają do teraźniejszości i mają wpływ na przyszłość, ten powinien skusić się na "Pośród żółtych płatków róż". Ja się skusiłam i nie żałuję ani minuty.
Problem zdrady, która przez niektórych bohaterów nie jest postrzegana, jako zdrada, tylko wytłumaczenie samego siebie, bo ,,przecież ona zrobiła mi krzywdę". Spotykanie się z żonatym mężczyzną, nie pozwala się postawić nie miejscu zdradzanej kobiety, bo przecież ,,on obiecał, że się rozwiedzie, że zostawi rodzinę dla mnie". To pewnego rodzaju zamydlanie sobie oczu. Z drugiej strony, jeśli to nasza przyjaciółka jest zdradzona przez męża, to jesteśmy temu przeciwni, bo to się nie godzi. Pozostała jeszcze nieodwzajemniona miłość do starszego mężczyzny i staranie się za wszelką cenę zepsuć jego związek. To zagadnienia na których na kartach powieści skupia się autorka. O tym wszystkim pisze Gabriela Gargaś w swojej nowej powieści Pośród żółtych płatków róż. To historia dość mocna, z bardzo mądrym przekazem. Bohaterzy to ludzie z krwi i kości, którzy są tak dobrze nakreśleni, którzy mogą stać się naszymi przyjaciółmi, znajomymi. http://www.zksiazkawdloni.pl/2015/01/posrod-zotych-patkow-roz-gabriela-gargas_8.html
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2020-08-09, Ocena: 4, Przeczytałam,

Joanna odkrywa zdradę męża. Zuza ma romans z żonatym mężczyzną. Kuzynki leczą swoje serca u cioci Zosi, z którą już od dawna nie utrzymywały kontaktu. Krewna opowiada im historię swojej miłości. Opowieść schematyczna. Polecam jako niezobowiązująca odskocznię od codzienności.

Odwieczny dylemat żona, mąż i ta trzecia. Czy Zuza naprawdę jest ważna dla Roberta? Czy bycie kochanką to cel jej życia? Zdradzana żona wreszcie przejrzy na oczy i co wtedy..... Milena waha się nad decyzją. Miłość prawie nigdy nie bywa bezproblemowa, ważne decyzje zawsze są trudne do podjęcia i wiele życiowych prawd odkrywamy dopiero na zakrętach losu....

To była druga książka Pani Gabrieli, którą przeczytałam. Może nie porwała mnie jak pierwsza ("W plątaninie uczuć"), ale miała w sobie to coś. Dużo z niej wyniosłam, wiele mądrych słów na temat miłości, wybaczania, przebaczania...zachowania się w trudnych sytuacjach. Przemyślenia miałam szerokie:)
Historie trzech dziewczyn-Mileny, Joanny i Zuzanny, które są bardzo różne i każda z nich zmaga się z własnymi problemami rozterkami.
I postać ciotki Zosi, która mnie zachwyciła...ileż mądrości było w tej kobiecie.
A jak potoczyły się losy tych Pań-zapraszam do lektury.
Książkę szybko się czyta, wręcz płynie się przez nią. Polecam.

(moja opinia z lubimy czytać http://lubimyczytac.pl/ksiazka/242230/posrod-zoltych-platkow-roz/opinia/51420109#opinia51420109)

Zdrada małżeńska oraz jej konsekwencje dla tych, którzy w niej uczestniczą i tych, którzy jej doświadczają. Różne odcienie miłości, poczucie straty, osamotnienia, problem wybaczenia, ponownego zaufania innym ludziom, odbudowania siebie i własnego życia. Rozterki bohaterek, ich decyzje, które nie zawsze budzą naszą akceptację. Powieść zachęcająca do stawiania pytań i do refleksji.
Dodatkowy plus za pomysł na tytuł i okładkę.

Avatar użytkownika - KrystynaGrabczan
KrystynaGrabczan
Przeczytane:2020-08-13, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Wiem, co czujesz
Gabriela Gargaś0
Okładka ksiązki - Wiem, co czujesz

,,Są takie historie, które pozostają niedokończone". To był przypadek, że trafili na siebie. Ona - towarzyska i pełna witalności pisarka, która zawsze...

Taka jak ty
Gabriela Gargaś0
Okładka ksiązki - Taka jak ty

Karolina i Mariona przyjaźniły się od dziecka. Wśród bloków z wielkiej płyty huśtały się ,,od dechy do dechy", wisiały na trzepaku głową...