Powrót do Poziomki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011-11-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: b.d.
Liczba stron: 0

Ocena: 4.94 (34 głosów)

Co może być piękniejszego od znalezienia własnego miejsca na ziemi? Od poczucia spokoju i bezpieczeństwa, które ogarnęło mnie, gdy pierwszy raz stanęłam pod małym białym domkiem, na polanie otoczonej sosnami, a wszystko wstrzymało oddech w oczekiwaniu na moje „tak!, biorę ten dom!”. Co może być piękniejszego od pierwszych chwil spędzonych pod własnym dachem, rozpalenia ognia we własnym kominku, zasadzenie pierwszego drzewka i pierwszej krzewinki we własnym ogrodzie? Od pierwszego śniadania i pierwszej kolacji przy własnym stole? Od tych wszystkich wyjątkowych, niepowtarzalnych chwil, piękniejszy jest tylko powrót do domu. Ewa, Witold i malutka Julijka, Andrzej z Karoliną, niania Jasia – oto bohaterowie Powrotu do Poziomki, czarownego miejsca, przepełnionego miłością i spokojem, gdzie marzenia się spełniają, a szczęście puka do drzwi. Jednak życie gotuje im niespodziankę za niespodzianką: Ewa musi wybrać – mąż, czy przyjaciel, Witold – rodzina, czy przygoda, Andrzej – pieniądze, czy… wolność, Karolina musi pozostać wierna temu, kogo pokochała, choć to niełatwe, zaś Jasia... Czy odnajdą drogę do domu, który jest w nich samych? Katarzyna Michalak w drugim tomie bestsellerowego Roku w Poziomce zabierze nas w nie tylko na piękną polską wieś, w miejsca znane i nieznane, ale i w egzotyczną podróż do Indii, zapewniając dużo wzruszeń, zaskakujących zwrotów akcji, silnych emocji, śmiechu i łez, a także wspaniałych opowieści o zwierzętach, bez których Poziomka nie byłaby Poziomką. Dzień za dniem, miesiąc za miesiącem autorka snuje opowieść o ludziach, w których jest prawdziwe, szczere dobro. Jednak nawet oni nie pozbawieni są słabości i wad, dokonują trudnych wyborów, czy zawsze trafnych?, popełniają błędy, raniąc najbliższych. Czar opowieści trwa, trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Czy historia skończy się dobrze…?

REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Sabinka
Sabinka
Przeczytane:,
Chyba każdy, kto miał przyjemność za sprawą książek Katarzyny Michalak odwiedzić cudowne miejsce zwane Poziomką, pokochał je od pierwszego wejrzenia. To właśnie dzięki nim polubimy mieszkańców Poziomki, poznamy losy domowników oraz ich przyjaciół. Nieco zwariowana Ewa, spokojna i delikatna Karolina, a także wspaniali mężczyźni - Witek i Andrzej - to tylko nieliczni bohaterowie Roku w Poziomce. Zapewne wielu miłośników tej książki ucieszyło się więc na wieść o tym, że Katarzyna Michalak planuje kontynuację powieści. Czy jednak nie będzie to historia wymuszona i nudna? Czy Autorka stanie na wysokości zadania i czy potrafi jeszcze zaskoczyć czytelników?  Cóż, po lekturze Powrotu do Poziomki będziemy już znali odpowiedzi na te pytania. Autorka zaskoczyć potrafi. I zaskakuje - przede wszystkim nowymi i niesamowitymi pomysłami, okraszonymi mnóstwem humoru.  W Poziomce trwa sielankowa i spokojna atmosfera. Ewa wraz z Witkiem wychowują cudowną i wymarzoną maleńką kruszynkę, zwaną Julisią. Dookoła panują cisza i spokój, Poziomka, otulona lasem i śpiewem ptaków, daje poczucie bezpieczeństwa i wiarę w lepsze jutro. Przyjaciele domu, Karolina i Andrzej, spodziewają się podwójnego szczęścia w postaci bliźniąt.  Na tym jednak koniec słodyczy:Katarzyna Michalak zaskakuje nas zwrotem akcji. Pozwala na kradzież Binga, doprowadza prawie do upadłości ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Powrót do Poziomki

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Przeczytane:2017-07-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka na jedną noc... Książka która wciąga, ma swoja zakręcona ( w pozytywnym sensie ) historię i ma ogromne poczucie humory. Podczas czytania trzeba być trochę zdystansowanym bo czasami może irytować. Fajna polecam... Książka do uśmiania się jak i popłakania. " Nie mam do siebie siły, po prostu nie mam do siebie siły! Czasami za to mam ochotę wyciągnąć z majtek gumkę i strzelić nią sobie w czoło, a po tak spektakularnym samobójstwie - za pomocą gumki - zapaść się pod ziemię."
Link do opinii
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
"Rok z Poziomce" to same szczęśliwe zdarzenia, dla odmiany tu splot samych niepowodzeń. Żadnej szkody jeśli nie przeczytamy tek książki
Link do opinii
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-04-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
"Powrót do Poziomki" to kontynuacja "Roku w Poziomce". Zaczęłam trochę nie po kolei, ale to wcale nie przeszkodziło mi w odbiorze książki. Główna bohaterka - Ewa jest roztrzepana. Przypomina mi trochę "Anię z Zielonego Wzgórza". W powieści rozbawiła mnie pewna rzecz. Otóż to, że autorka osadziła siebie jako jedną z bohaterek i pisze o sobie: Ta Michalak. To powieść o wzlotach i upadkach, o miłości i fascynacji, o przyjaźni i jej trwałości, tolerancji i marzeniach. W książce nie brakuje również dramatycznych momentów. Książka jest zabawna, pogodna, ciepła i wzruszająca, dlatego czyta się ją lekko i przyjemnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2015-11-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Zabawna, napisana prostym językiem kontynuacja powieści "Rok w Poziomce". Jest to tzw. "książka na raz", która idealnie spełnia rolę odskoczni od ambitniejszej literatury. Czyta się ją błyskawicznie, a roztrzepana, lekko szalona i i impulsywna główna bohaterka to postać, dzięki której czas spędzony przy powieści mija zdecydowanie za szybko. Autorka dodała trochę kolorytu swojskości i urokom życia w Urle, wysyłając Ewę do Indii. Wyprawa ta przybrała nieoczekiwany skutek. Jednym słowem, jest to lekkie, przyjemne czytadło w sam raz na pochmurne popołudnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agness
agness
Przeczytane:2015-05-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Wracam do Poziomki :) Tak mi się spodobało, że nie omieszkałam znów spotkać się z jej mieszkankami. Znów czytałam z zapartym tchem i rogalem na ustach, wzruszałam się zgłębiając dalsze losy Ewki. Chyba zadziałała na mnie magia Poziomki i małego białego domu bez łap :D Czytało się sprawnie, z "rogalem" od ucha do ucha. Nie brakowało też chwil rozmyślań. K. Michalak fajnie nakreśliła postaci z Poziomki, bardzo mnie urzekły. Jak z resztą większość bohaterów z jej książek. Świetna powieść na ciche wieczory, wtedy magia Poziomki działa najlepiej. Wydaje się, że Ewie wszystko się ułożyło, spotkała miłość, której owocem jest mała Julijka. Czy mając już tak wiele, można mieć jeszcze troski i zmartwienia? Niestety, wydaje się, że tak, życie już takie jest. Gdy coś zaczyna się psuć to już w każdym calu, jak w reakcji łańcuchowej. Witold wyjeżdża, praca nie zachwyca ... ale na dodatek jest "to uczucie" do przyjaciela. Czy Ewie i jej bliskim wszystko się ułoży i w Poziomce znów zapanuje błogi spokój? "Powrót do Poziomki" to urzekająca historia bohaterów, którzy muszą walczyć z różnymi niespodziankami losu, aby utrzymać ofiarowane im szczęście.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 w 2015 :), Mam,
Katarzyna Michalak w drugim tomie bestsellerowego Roku w Poziomce zabierze nas w nie tylko na piękną polską wieś, w miejsca znane i nieznane, ale i w egzotyczną podróż do Indii, zapewniając dużo wzruszeń, zaskakujących zwrotów akcji, silnych emocji, śmiechu i łez, a także wspaniałych opowieści o zwierzętach, bez których Poziomka nie byłaby Poziomką. Dzień za dniem, miesiąc za miesiącem autorka snuje opowieść o ludziach, w których jest prawdziwe, szczere dobro. Jednak nawet oni nie pozbawieni są słabości i wad, dokonują trudnych wyborów, czy zawsze trafnych?, popełniają błędy, raniąc najbliższych. Czar opowieści trwa, trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Czy historia skończy się dobrze...?
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
No cóż tu dużo mówić. Chyba jedna z moich ulubionych historii spisanych ręką pani Kasi. Dlaczego? No cóż, pokochałam Ewę od samego początku ;). Jej wpadki, jej głupie pomysły, jej jeszcze bardziej głupsze DOMYSŁY! No cóż, jakbym siebie widziała ;). W niektórych momentach nie byłam w stanie czytać książki, tak bardzo skręcałam się ze śmiechu ;). Jeszcze jeśli niektóre sceny wizualizować... Kolejnym plusem książki jest bodziec w niej zawarty, a który może popchnąć ku spełnianiu marzeń, tych nawet najbardziej absurdalnych i niemożliwych! Polecam gorąco!
Link do opinii
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Lubię Katarzynę Michalak i jej pisarstwo, książka mi się podobała, ale nie zachwyciła, może zbyt wiele wątków odebrało jej atrakcyjność. Losy Ewy i Witka są trochę udziwnione, ale może nasze życie też tak wygląda, tylko nie widzimy tego będąc autorem własnej historii?
Link do opinii
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-07-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52książki/2014,
Ewa, bogata w dom,rodzinę,miłość, przyzwyczaja się do szczęścia. Nadal jest osobą, która co chwilę ładuje się w tarapaty - te śmieszne i poważne. Gubi się też w tej oazie Witek -mąż Ewy i wyrusza w poszukiwaniu szczęścia i zawodowego spełnienie do Azji. Ewa zostaje sama - tak jak wiele współczesnych kobiet musi wypełnić rolę matki, gospodyni, pracownicy, zatroszczyć się o siebie i bliskich, także znajomych. W jej życiu znowu pojawia się przypadek i Ta MIchalak, to oni wysyłają Ewę do Indii, które pozwolą na otwarcie oczu i serca. Kolejna ciepła opowieść o życiu niosąca nadzieję.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Dalszy ciąg historii szalonej Ewy znanej z "Roku w Poziomce". Po dość długim czasie wpadł mi w ręce "Powrót" i.... niestety mnie rozczarował. To, że główna bohaterka jest totalnie zwariowana i jej wyobraźnia przechodzi wszelkie granice - jestem jeszcze w stanie zaakceptować. Niestety, autorka chyba nabrała zbyt dużego rozpędu w chęci uświadamiania ogółu ludzkości co do problemów społecznych. Historie życia transseksualistów, sytuacja ekonomiczno - społeczna Indii to ważne tematy, jednak w książce podane są w tak niepasujący do tego typu literatury sposób (trochę za bardzo ostentacyjny), że zdecydowanie mnie odrzuciło. Dodatkowym minusem dla mnie jest historia miłości - przyjaźni Ewy i Andrzeja. W "Powrocie" ich uczucie - przez swoje za intensywne zawirowania - jest już nużące i denerwujące, aż człowiek ma ochotę powiedzieć "Weź się kobieto w garść!". Cóż,w mojej subiektywnej ocenie tylko dostatecznie i niestety po kolejnym zniechęceniu książką pani Michalak ("Nadzieja" była pierwszym) zaczynam wątpić...
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
,,Powrót do Poziomki" to kontynuacja ,,Roku w Poziomce", w której poznajemy dalsze losy znanych nam już bohaterów. Zaczyna się wręcz sielskim widokiem. Ewa wraz z Witoldem wychowują córeczkę Julię, Andrzej z żoną Karoliną oczekują przyjścia na świat bliźniaków. Nic nie zapowiada, że życie tych dwóch sympatycznych par zostanie wywrócone do góry nogami. I kto namiesza? Oczywiście ,,Ta Michalak". Ci, którzy czytali, wiedzą o czym mówię. W życiu Ewy pojawi się kolejna przyjaciółka, Jasia, która będzie najukochańszą nianią dla Julisi. Zjawi się w Poziomce w chwili, gdy Ewa postanowi wrócić do pracy, do wydawnictwa, które jest dla niej jak drugie dziecko. Jaki sekret ma niania? Czy zajmuje się małą z czystej miłości, czy ma w tym ukryty cel? Problemy nie ominą naszej kochanej Ewy, która nieba by wszystkim uchyliła, łącznie ze zwierzętami. Rząd nakłada na książki wyższy podatek, co niestety skutkuje bankructwem małych firm wydawniczych. Dodatkowo jej mąż otrzymuje propozycje pracy w Korei i nie pytając o zdanie żony, postanawia z niej skorzystać. Wkrótce Karolina trafia do szpitala, rodzi dwóch chłopców, niestety jednego życie jest zagrożone. Nie będę zdradzała żadnych szczegółów, powiem tylko, że czytanie tej książki (jak i innych Kasi Michalak) to sama frajda. Język prosty, zabawny, momentami natomiast wzruszałam się do łez. Wątki się doskonale ze sobą przeplatają i uzupełniają. Nie ma chaosu i niepotrzebnych opisów. Jest wszystko to, co kochamy w kobiecej literaturze. Rewelacyjnym posunięciem było to, że autorka zabrała nas do Indii. Poznajemy życie w stolicy zarówno multimilionerów, jak i najbiedniejszych, którzy żyją gorzej niż można to sobie wyobrazić. Kobiety nie mogą wychodzić ze swoich domów (tylko czy można to nazwać domem?), mają tylko rodzić synów (!!!) i zaspokajać potrzeby mężczyzn. Poznając tamtejsze życie doceniamy to co mamy. I zapewne takie było założenie Kasi Michalak. To mi się właśnie podoba w tego typu książkach, że poza prostą, zabawną fabułą, kryje się przesłanie. Autorka poruszyła też bardzo trudny temat, który wielu z nas omija szerokim łukiem. Chodzi tu o transwestytów, ludzi, którzy urodzili się w nie swoich ciałach i postanawiają w dorosłym życiu zmienić płeć. To co przeżywają w dzieciństwie, nie mieści się w głowie. Bo czy możemy sobie wyobrazić, co może czuć dziewczynka, która niestety urodziła się w ciele chłopca i zamiast bawić się lalkami, tak jak chce, jest wyśmiewana, wyzywana i bita nawet przez własnego ojca? Tylko dlatego, że gdzieś tam po drodze coś poszło nie tak, spłatało psikusa. Nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałam, owszem, problem był, ale nie miałam z nim styczności. Nie myślałam, że to jest taki ciężki temat. Że można tak komuś złamać życie jednym słowem, jednym gestem. Dobrze, że w fabułę książek, które wydają się nam lekkie, łatwe i przyjemne, wplatane są wątki z życia codziennego, które poruszają naszą wyobraźnią i sumieniem. Jeśli ktoś nie czytała pierwszej części Poziomki, to proponuję od niej zacząć, a potem od razu przejść do drugiej. Są to wspaniałe, optymistyczne lektury, myślę, że w sam raz na wakacyjne leżakowanie. Recenzja również na blogu ksiazkimoimswiatem.blogspot.com
Link do opinii
Avatar użytkownika - basiekgo
basiekgo
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
dalsze losy Ewy z książki "Rok w poziomce".Rodzi się córeczka Julijka. Ma męża Witolda, wspaniały dom kochającą rodzinę ale zaczynają się problemy. Mąż wyjeżdza do Korei, w pracy problemy u bliskich też nie najlepiej. Zaczyna się walka z przeciwnościami losu. Ewa wyjeżdzając do Indii nie daje sobie sprawy że uratuje niemowlę a później je adoptuje. Bardzo kocha swoja córkę Julijkę dla której znalazła najwspanialszą nianie która też ma swój problem. Pomimo różnych przeciwności losu, Ewa potrafi znaleźć szczęście.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Modii
Modii
Przeczytane:2013-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
cała seria warta nie jednej "zarwanej'' nocy :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, pożyczone ;),
Kolejna książka przeczytana w jeden wieczór. Książka o miłości, przyjaźni i poświęceniu. Książka którą łatwo się czyta. Bohaterką książki jest Ewa, właścicielka jednego z małych wydawnictw która wraz z mężem Witoldem wychowuje swoją córkę Julie (ojcem dziewczynki jest obieżyświat Daniel) i są szczęśliwi. Lecz owe szczęście nie trwa wiecznie Witek jedzie do Korei na wystawę Expo a następnie robi sobie wycieczkę do Indii. Ewa zostaje zmuszona przez panującą sytuację do zatrudnienia niani Jasi która okazuje się Janem. Na dodatek przyjaciel Andrzej (Ewa się w nim podkochuje a jest to mąż przyjaciółki-Karoliny) wpada w kłopoty które zmuszają go do opuszczenia kraju. Książka naprawdę fajna chociaż Ewa może być nie raz denerwująca z tą swoją naiwnością i panikarstwem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ica
Ica
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kolejna książka, którą dosłownie pochłonęłam! Jest to opowieść o miłości, podróży i znalezieniu własnego miejsca na ziemi. Jednak nie brakuje zawirowań. Są momenty smutne, ale także radosne. Ewa po raz kolejny staje przed ważnym wyborem. Czy wybór okaże się trafny? Każdy uczy się na błędach, Ewa również. Dzięki temu cała książka jest zaskakująca i nieprzewidywalna. Pełna smaku i pasji...
Link do opinii
Avatar użytkownika - MoniaP
MoniaP
Przeczytane:2012-08-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Zarówno Rok w Poziomce jak i Powrót do Poziomki to ciepła opowieść z humorem o życiu zwariowanej Ewy. Polecam przeczytanie obydwu książek.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ewa wraz z mężem i malutką córeczką wiodą z pozoru spokojne życie w Poziomce. Bohaterka potrafi czerpać radość ze spacerów po lesie,z żab mieszkających w przydomowym oczku i ptaków zakładających gniazda na ogrodowych drzewach. Z czasem na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury a kłopoty piętrzą się jeden za drugim. Niespodziewany i do końca niewiadomy co do przyczyn wyjazd Witolda do Korei,problemy finansowe wydawnictwa to tylko wierzchołek góry w całym zawirowaniu. Bardzo pomocna i wyrozumiała okazuje się opiekunka Julijki,która świetnie radzi sobie z dzieckiem.Jak się później okazuje Jasia też ma swoją tajemnicę... Poziomka zaprasza Nas po raz kolejny w swoje progi.Poznajcie dalsze losy szalonej Ewy której wyobraźnia nie zna granic.
Link do opinii
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Przepyszna historia, uwielbiam wybuchać śmiechem w czasie czytania, a wtedy moi domownicy zaczynają kręcić kółka w okolicach czoła:) Bombowa opowieść, taka żywa i dynamiczna i ... pouczająca, skłaniająca do zadumy... tak pisać potrafi tylko Kasia Michalak!!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Ocena: 3,
Z reguły część druga nie jest już tak dobra jak pierwsza. W tym przypadku jest odwrotnie. Zdecydowanie "Powrót..." przewyższa "Rok w Poziomce" fabułą, stylem, poczuciem humoru.
Link do opinii
Avatar użytkownika - lilianapie
lilianapie
Przeczytane:2018-10-31, Ocena: 2, Chcę przeczytać, Mam,
Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, przeczytane,
Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992
Przeczytane:2014-10-29, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - aniaraven
aniaraven
Przeczytane:2014-09-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Inne książki autora
Leśna polana
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Leśna polana

Czy wszystkie życiowe porażki i niegodziwości można tłumaczyć trudnym dzieciństwem? Jeśli tak, to trzej bracia Prado – Wiktor, Marcin i Patryk –...

Amelia
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Amelia

Pewnego słonecznego dnia na progu uroczej, starej kamieniczki w miasteczku o nazwie Zabajka stanęła dziewczyna. Otworzyła szeroko drzwi i uśmiechnęła się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Nie mam do siebie siły, po prostu nie mam do siebie siły! Czasami za to mam ochotę wyciągnąć z majtek gumkę i strzelić nią sobie w czoło, a po tak spektakularnym samobójstwie - za pomocą gumki - zapaść się pod ziemię.


Więcej
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje