Powroty i wspomnienia

Tom 3 cyklu Sekrety i kłamstwa

Odkrywanie rodzinnej historii to dla Magdaleny fascynujące, ale i bolesne wyzwanie. Chociaż Ludwik opowiada jej o swojej wstrząsającej przeszłości, uczuciach, miłości i nadziejach, kobiecie wciąż wydaje się, że dziadek nie zawsze jest z nią szczery. Czy tajemnicza złota broszka i stary notes okażą się kluczem do prawdy?
Magdalena chce poświęcić dziadkowi jak najwięcej czasu, zanim będą musieli się pożegnać. W ich rozmowach nie brakuje emocji i poruszających wyznań. Powroty i wspomnienia to próba ostatecznego rozliczenia z przeszłością, której nie można zapomnieć, ale trzeba wybaczyć.

Informacje dodatkowe o Powroty i wspomnienia:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2019-07-17

Kup książkę Powroty i wspomnienia

Powroty i wspomnienia - opinie o książce

Książka została podzielona na krótkie rozdziały, w których przeszłość splata się z teraźniejszością. Czytając wspomnienia Ludwika, niejednokrotnie włos na głowie mi się jeżył, gdy opowiadał on o okrucieństwie ludzi, nie tylko Niemców, ale też Rosjan i Polaków. Bo to nie narodowość czyni nas złym człowiekiem, ale my sami swoim postępowaniem. Z niedowierzaniem czytałam o przyjaźni Niemca z Żydem, bo była to piękna, pełna wzajemnego szacunku relacja młodych mężczyzn. Pani Sylwia nie zwykle obrazowo opisuje wydarzenia, w których uczestniczą bohaterowie. Jej lekki styl pisarski sprawia, że bardzo szybko czyta się książkę, nie odczuwając znużenia opisami.

"Powroty i wspomnienia" to wielowymiarowa powieść, w której znajdziecie nie tylko wątek obyczajowy, ale i historyczny. Zmierzycie się z problemami zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w niezwykle trudnych czasach jakimi była II wojna światowa i okres powojenny. Jest to historia o poszukiwaniu własnych korzeni, poznaniu historii przodków, rozliczeniu się z własnymi demonami, które utrudniają codzienne życie. Znajdziecie też nadzieję na lepsze jutro, że coś się skończy, aby inne mogło się rozpocząć. Nie wykluczone, że uronicie nie jedną łzę na niesprawiedliwość dziejową jakiej doświadczyła rodzina Starkowskich.

Pełna opinia na

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-09-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

„Powroty i wspomnienia” to ostatnia część @sylwiatrojanowska z cyklu „Sekrety i kłamstwa”. Czekałam na nią bardzo, ponieważ Ludwik mocno mnie fascynował. Pod skorupą znieczulicy i obojętności skrywał się człowiek o pięknej duszy, ale i ciężkich doświadczeniach. Śmierć towarzyszyła mu od zawsze. Starał się przez całe życie uciekać od przeszłości, ukrywać swoją tożsamość i żyć z dnia na dzień, wierząc, że nie zasługuje na nic dobrego. „Powroty i wspomnienia” to ostateczne rozliczenie się z przeszłością. Ludwik chce zdążyć przed śmiercią podzielić się swoim życiem z Magdą. To on kilkanaście lat temu zerwał z nią kontakt. Dał jej odczuć, że jej nie kocha. Ale czy na pewno? —————————————————
Seria bardzo mi się podobała, a opowieść pozwalała wczuć się w klimat historii, relacji rodzinnych i bólu. Pióro autorki zdecydowanie mi odpowiada. Polecam przeczytać całą serię pod rząd 😉 —————————————————
„W moim życiu więcej było krwi i błota niż złota i lukru.”

Dobrze było poznać dalsze losy Dusi i dowiedzieć się o przeszłości jej dziadka. Chociaż generalnie książka mi się podobała, trochę zdziwiła mnie Maryla. Dziwne to było jak weszła do łazienki gdy kąpała się Dusia i ją obserwowała albo jak obie były pod pryszncem. Poczułam się skrempowana tą sytuacją.

Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2019-10-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Łabędź
Sylwia Trojanowska0
Okładka ksiązki - Łabędź

Poruszająca opowieść o sile rodzinnych więzi, o woli życia, nadziei i miłości, trwających nawet w obliczu okrucieństw wojny. Rok 1938, podbydgoski Fordon...

Daj nam jeszcze szansę
Sylwia Trojanowska0
Okładka ksiązki - Daj nam jeszcze szansę

Zwyczajny dzień, trzy osoby i jedna chwila, która zmieni ich życie na zawsze. Kamila to niezależna kobieta, która mimo życiowych trudności...