Pozwól, że Ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć

Demian jest typem niespokojnego, ciekawego życia młodego mężczyzny, który dąży do poznania prawdy o sobie. Jego poszukiwania doprowadzają go do bardzo szczególnego terapeuty - Jorge nazywanego Grubym. Jorge pomaga Demianowi w jego konfrontacji z życiem i w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące go pytania. Metoda, którą stosuje Gruby, jest bardzo osobista i nietypowa. Codziennie opowiada on bajkę, która ma pomóc Demianowi w rozwiązywaniu jego wątpliwości. Historie, anegdoty, przypowieści i bajki - zarówno klasyczne, jak i współczesne, a także wymyślone przez Grubego - mogą służyć każdemu z nas w celu lepszego poznania i zrozumienia siebie, naszych relacji z innymi, naszych lęków, dążeń i pragnień. Jorge Bucay urodził się w Buenos Aires w 1949 roku. Jest lekarzem psychiatrą i psychoterapeutą Gestalt. Pracuje w Argentynie, Meksyku, Hiszpanii i we Włoszech, prowadząc terapię indywidualną, par i grup. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Gestalt, a także wykładowcą w Argentynie, Urugwaju i Hiszpanii. Był delegatem Argentyny na Międzynarodowym Kongresie Gestalt w 1997 roku w Cleveland, USA. Jest autorem między innymi takich sukcesów wydawniczych, jak: Cartas para Claudia (Listy dla Claudii), Amarse con los ojos abiertos (Kochać się z otwartymi oczami).

Informacje dodatkowe o Pozwól, że Ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2008-12-05
ISBN: 83-917361-9-9

Kup książkę Pozwól, że Ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć

Pozwól, że Ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć - opinie o książce

Czy słyszeliście o bajkach terapeutycznych? Wierzycie w ich skuteczność? Ja miałam okazję przekonać się jaką mają moc dzięki książce „Pozwól, że Ci opowiem...”. Podtytuł „Bajki, które nauczyły mnie, jak żyć” okazał się wyjątkowo trafny.

Autor publikacji, Jorge Bucay, to pochodzący z Argentyny psychoterapeuta. W swojej pracy chętnie stosuje różnego rodzaju historyjki z morałem, a nawet wymyśla własne. Twierdzi, że „Bajka, opowiadanie, czy anegdota (…) mogą być sto razy łatwiej zapamiętane niż tysiąc teoretycznych tłumaczeń, interpretacji psychoanalitycznych czy dokładnych opracowań.”[*] Książka, o której Wam opowiadam, jest zbiorem takich bajek i anegdot. Aby łatwiej wpleść je w kontekst autor wymyślił fikcyjnego pacjenta i opisuje ich wspólne sesje. Demián ma wiele pytań o sens życia, a Jorge, przy pomocy swoich historii, stara się na nie odpowiedzieć.

Nie będę Was tu czarować, że ta książka zmieniła moje życie i z szarej myszki stałam się gwiazdą. Nie, dalej jestem tą samą Asią, ale dostałam ogromną dawkę pozytywnych myśli i dobrej energii. Czytając ją jesteśmy raczeni krótkimi historyjkami przypominającymi bajki dla dzieci, które, jak się po takowych oczekuje, zawierają morał – czasami jest czytelny od razu, a czasami wymaga komentarza autora. To podsumowanie jest najważniejsze. Dzięki niemu zostajemy obdarowani wartościowym przekazem.

Może jakiś przykład? Proszę bardzo. Opowieść o pierścieniu, za którego na targowisku nikt nie chciał dać nawet dukata. Po zaniesieniu do jubilera okazało się, że jest wart prawie 60 dukatów. I myśl końcowa odnosząca się do oceniania ludzi: „ Twoją wartość może oszacować tylko prawdziwy ekspert. Dlaczego wymagasz od życia, aby twą prawdziwą wartość odkrył obojętnie kto?”[**].

„Pozwól, że ci opowiem...” to fantastyczna publikacja. Mnie nigdy nie motywowały tzw. złote myśli, ale już obudowane mądrą opowieścią nabierają mocy. Jorge Bucay skłania do refleksji, a przy tym kieruje ją w dobrą stronę. Nie pozwala zamknąć się w kokonie beznadziejności, za to delikatnie pcha ku lepszemu.

[*] Jorge Bucay, „Pozwól, że Ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie jak żyć”, tłum. Ilona Ziętek-Segura, wyd. Zysk i s-ka, Poznań 2021, s. 18.
[**] Tamże, s. 30.

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2021-05-02,

Bajkoterapia to moje najpiękniejsze terapeutyczne odkrycie. Co to była za książka.... Z pewnością będę do niej wracać- jest piękna, magiczna, pełna anegdot, różnych przypowieści, które powstały w wyobraźni autora. Książka mnie oczarowała... Wzruszyłam się na niej nie raz. Niektóre przypowieści czytałam dwukrotnie, bo mocno mnie ruszyły.

IG: Czytomanka

👉Bajkoterapia to jedna z lepszych terapii, która w najprostszy sposób dociera do wnętrza samego siebie. W prosty sposób pomaga zrozumieć świat, otoczenie, zachowanie. Piękna!

👉Pamiętaj!

,,Jedynym błędem,
popełnionym prawie zawsze,
jest przekonanie, że mój punkt widzenia
kryje w sobie jedyną prawdę".

👉Oniemiałam. Polecam z całego serca, każdemu! Dawno nie miałam takiej perełki w dłoniach, no piękna! Tę książkę powinien przeczytać każdy....

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za przepiękną, pełną emocji książkę, która na zawsze zostanie w moim serduszku!

❗Ocena: 100/10

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2016-04-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
nie ma mocnych:) te bajki są genialne!!!
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ciekawa kompozycja książki - bajek, opowiadań, które przynoszą ogromną wiedzę o życiu i świecie. Lekka forma, temat poważny - i wbrew pozorom to doskonale do siebie pasuje.Dla tych, którzy poszukują w życiu trochę więcej sensu.
Avatar użytkownika - ania_gt
ania_gt
Przeczytane:2021-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Zbiór anegdot i opowiastek, które mają nam pomóc w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Pomysł interesujący, osoby dążące do samorozwoju, na pewno znajdą coś wartościowego. Ciekawie, obrazowo, krótko i treściwie opisane zjawiska, relacje i zachowania międzyludzkie. Osobiście bardziej cenię Bajki filozoficzne M. Piquemala.

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2021-05-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Recenzja przedpremierowa - książka ukaże się 9 maja nakładem Wydawnictwa Replika

„Pozwól, że Ci opowiem… Bajki, które nauczyły mnie, jak żyć” to nowa książka Jorgego Bucaya, znanego argentyńskiego psychiatry, psychoterapeuty i pisarza.

Głównym bohaterem i narratorem jest Demian, zbuntowany, ale i zagubiony oraz zakompleksiony chłopak, który od lat nie potrafi poradzić sobie w życiu.

Gdy Demian trafia na terapię, nie chce przyjąć do wiadomości, że jakiś psycholog może mu pomóc. Nie chce też słuchać terapeutycznych opowieści, bo nie wierzy w ich działanie. Nazywa w myślach lekarza Grubym i uważa za go za dziwaka.
Z czasem jednak spotkania z terapeutą stają się coraz bardziej wyczekiwane. Podczas sesji chłopak wysłuchuje opowieści, bajek, mitów z różnych stron świata i z różnych kultur (jest tu też polski motyw).

Demian uczy się odczytywać symbole i archetypy, a podczas rozmów z terapeutą poznaje źródło własnych problemów i sposoby ich rozwiązywania.
Rozmawia, dyskutuje, rozmyśla i wyciąga wnioski, chociaż nie zawsze zgadza się z lekarzem…

W książce Jorgego Bucaya odnajdujemy zarówno powszechnie znane przypowieści, baśnie oraz legendy, jak i mało popularne teksty.
Jedne z nich fascynują i intrygują, inne mogą okazać się dla wymagającego czytelnika zbyt banalne.

Siła tej książki tkwi przede wszystkim w przypominaniu i uświadamianiu, jak ważną rolę w życiu odgrywają małe radości i przyjemności.
Wiele opowieści emanuje optymizmem, ale nie tym naiwnym i przesłodzonym.
Autor wiele razy podkreśla, że życie to ciągła walka i ciągłe wybory, ale jednocześnie piękny dar – tylko od nas zależy, czy będziemy widzieć szklankę do połowy pustą, czy do połowy pełną.

BEATA IGIELSKA

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-04-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

Bajkoterapia

O bajkoterapii usłyszałam na studiach pedagogicznych. Mimo że jest to metoda wykorzystywana do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, Jorge Bucay udowadania, że równie dobrze można stosować bajki podczas terapii z ludźmi dorosłymi. Terapia bajkami, czemu nie?! Kto nie kocha bajek? ;)

"Pozwól, że Ci opowiem..." to podróż wraz z głównym bohaterem, Demianem przez proces jego terapii u Jorge. Ten młody człowiek pełen pytań, wątpliwości, sprzecznych emocji poszukuje odpowiedzi, a przede wszystkim siebie. Jorge, jako oryginalny psychoterapeuta, pomaga mu naprowadzając go na różne drogi i ścieżki, poprzez wskazywanie nici, za którymi Demian może podążać, wykorzystując do tego, właśnie bajki. Bajki wymyślone przez siebie, pochodzące z całego świata, z różnych tradycji, znane, klasyczne, jak i te nowsze.

"Pozwól, że Ci opowiem..." to przepiękna, mądra, pełna wspaniałych, skłaniających do myślenia opowieści, książka. Napisana tak przystępnie, że przez jej lekturę się płynie. Jestem zachwycona zarówno bohaterami, jak i opowieściami snutymi przez Jorge. Na pewno będę wracać do tych bajek, anegdot i przypowieści. Niektóre mnie wzruszały, niektóre bawiły, i zostawiły we mnie jakiś ślad. Jak to bajki, zawsze niosą ze sobą przesłanie i wartości.

Jestem zachwycona także przepięknym wydaniem tejże książki. Twarda oprawa w obwolucie w granatowych barwach przyciąga wzrok i sugeruje, że najlepszą porą na te opowieści będzie wieczór, pora przed snem, jako historie na dobranoc.

Od pierwszych stron ta książka zdobyła moje serce, pochłonęła mnie całkowicie i na koniec było mi żal, że to już koniec. Już dawno żadna książka mnie tak nie zachwyciła. Polecam Wam z całego serca. Jeśli kochacie opowieści z przesłaniem, a także poszukujecie odpowiedzi na podobne pytania jak Demian, to sięgajcie i pozwólcie sobie opowiedzieć kilka pięknych historii.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S -ka.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam,

,, Jedynym błędem,
popełnionym prawie zawsze,
jest przekonanie, że mój punkt widzenia
kryje w sobie jedyną prawdę".

Posłuchajcie, ja zakochałam się w tej książce już od pierwszej strony! Przedstawia ona historię terapeuty ze swoim pacjentem. Pacjent za każdym razem przychodzi do terapeuty z innym problemem. Niekiedy nawet jest zły, że jego terapeuta nie rozwiązuje jego problemów bezpośrednio, tylko każe mu nad nimi myśleć. Tym samym daje nam do dociekania, byśmy nie doszukiwali się zawsze prostych odpowiedzi na przeróżne pytania.

,, Jest to terapia, która nikogo nie leczy, a jedyne, co robi, to wskazuje pewnym osobom drogę do wyleczenia samych siebie. Terapia, która nie dąży do wywołania żadnej reakcji, lecz działa jako katalizator zdolny do przyspieszenia pewnego procesu, który i tak by się pojawił wcześniej czy później, z terapeutą lub bez terapeuty".

Słuchajcie, jest to pozycja, której cytaty można przywoływać na każdej stronie. Przekazuje nam nauki, które każdemu z nas się przydadzą. Strasznie spodobały mi się porównania problemów do opowieści, tak zwanych tutaj bajek. Poprzez historyjki terapeuta pokazywał bohaterowi jego błędy i wręcz nakazywał mu samodzielnie myśleć. Historie były nieziemsko ciekawe i czasami przezabawne. Spodobała mi się każda, bo każda niosła za sobą przesłanie. Pomagała mi zrozumieć własne błędy, które nieświadomie popełniałam. Musimy zapamiętać, że nie ma ludzi idealnych, a którzy uważają, że tacy są, zwyczajnie do swoich niedoskonałości się nie przyznają.

,, Powinieneś wiedzieć, że NIE ,, powinieneś" absolutnie nic".

Czytając tą książkę poczujecie się jak u babci na kolanach, która zasypie was swoimi opowieściami, a wy zapamiętacie je na zawsze. Pomogą one wam docenić siebie i zrozumieć pewne niezrozumiałe zachowania. Naucza, że im więcej z siebie damy, tym więcej dostaniemy. Nie warto oceniać innych, byśmy i my w ich obliczu nie byli ocenianymi. Nie ma takich słów, którymi chciałabym wynieść tą książkę na piedestał, gdyż wszystko co najlepsze, zrobił już sam autor. Napisał ją:-)

Bajka prawdę Ci powie o Tobie
Jorge Bucay0
Okładka ksiązki - Bajka prawdę Ci powie o Tobie

Nowe interpretacje klasycznych bajek i przypowieści, towarzyszących ludzkości od zamierzchłych czasów Dobrze wszystkim znane z dzieciństwa bajki mogą...

Listy do Klaudii
Jorge Bucay0
Okładka ksiązki - Listy do Klaudii

Książkę tę zalicza się do klasyki w dziedzinie samopomocy. Autor nie powodował się kokieterią, gdy dedykował ją swym pacjentom. To oni bowiem, zaczytując...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;