Pracowite nerki. Krótki przewodnik po wielofunkcyjnym narządzie

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2018-09-05
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tytuł oryginału: Le rein a bon dos. Petit traité sur un organe aux mille fonctions

Nerki - cóż o nich wiemy? Większość z nas nie potrafiłaby powiedzieć, jak działają, ani nawet gdzie dokładnie się znajdują. Nauka też długo poznawała ich funkcje. Nie służą tylko do oczyszczania krwi z odpadów. Nerki to prawdziwa wewnętrzna wieża kontrolna. Regulują podstawowe czynności życiowe i zarządzają wieloma niezbędnymi składnikami organizmu za pośrednictwem procesów, których nie powstydziłaby się nanotechnologia. Nie bez powodu przemysł próbuje je naśladować...

Mocz, produkt nerek, od zawsze był przedmiotem zainteresowania i podziwu. Nic dziwnego: wiele mówi o nas i naszym zdrowiu. To na nim wzbogacił się rzymski cesarz Wespazjan. Mocz ma duże szanse stać się ropą XXI wieku! Czas pokaże, czy będziemy potrafili go wykorzystać. Ale nerki nie mogłyby pełnić swoich funkcji bez współpracy pęcherza moczowego oraz męskich i żeńskich narządów płciowych. W jaki sposób powinniśmy dbać o te ostatnie? Jak najlepiej ich używać do wydajnej produkcji endorfin, tych cudownych hormonów szczęścia?

André Giordan jest fizjologiem, specjalistą w zakresie edukacji chorych i profesorem na Uniwersytecie Genewskim. Jest autorem książek Mon corps, la premiere merveille du monde (Moje ciało, pierwszy cud świata, 1999), Bien vivre avec sa maladie (Jak dobrze żyć z chorobą, 2011) i 30 ans sans médicaments (30 lat bez leków, 2015).

Kup książkę Pracowite nerki. Krótki przewodnik po wielofunkcyjnym narządzie

Avatar użytkownika - ktrya
ktrya
Pracowite nerki wydają się publikacją dość oryginalną na tle licznych na księgarnianych półkach książek o pracy jelit. Oczywiście, w sklepach znajdziemy też pozycje popularnonaukowe o innych narządach, ale mam wrażenie, że ostatnio jelita cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Tymczasem powróćmy do równie ważnego narządu, do niedawna bardzo tajemniczego i mało zbadanego, czyli nerek. Wiemy mniej-więcej, jak wyglądają – wszak wiele elementów w naszym codziennym życiu o podobnym do nich kształcie, jak pewne orzechy, mała torba na biodro, słynne peerelowskie stoliki kawowe albo naczynie na odpady medyczne nosi nazwę nawiązującą do nerek. Natomiast sondaże wskazują, że niewiele osób wie, gdzie się mieszczą. Pytani wskazują podbrzusze, dolną część pleców… Ciekawe, że nikt nie wskazał bioder, bo sama przez całe dzieciństwo byłam przekonana, że mieszczą się właśnie po bokach miednicy. Faktem pozostaje również to, że często skarżymy się na ból nerek, choć w rzeczywistości dolegliwości dotyczą innego narządu. Wiemy natomiast, że przez nerki przechodzi płyn, który później zmienia się w mocz, a także to, że gdy te przestają prawidłowo działać, często człowiek jest skazany na dializę albo przeszczep nerki… I tu także mamy świadomość, że człowiek może całkiem dobrze żyć z jedną nerką. I chyba na tym powszechna wiedza się kończy. Andre Giordan ...

Opinie o książce - Pracowite nerki. Krótki przewodnik po wielofunkcyjnym narządzie

Ważna pozycja dla każdego, dzięki niej można dowiedzieć się jak działa ten niezbędny do życia narząd. Dzięki niej mozemy się o nim sporo dowiedzieć i lepiej sobie wziać to do serca.

Avatar użytkownika - werson2
werson2
Przeczytane:2019-01-13, Ocena: 2, Przeczytałam, 12 książek 2019, 26 książek 2019, Mam,

Tytuł ksiażki nie odzwierciedla jej treści. O samych nerkach- jej budowie  i funckajch w skiażce jest ok 10 stron. Reszta to informacje dotyczące moczu, a raczej histria z nim zwiazana- do czego był wykorzysttywany, co ludzie w danych wiekach o nim sądzili. Moja wiedza na temat nerak ani trochę sie nie poszerzyła, a szkoda.
Ksiazkę wygrałam w konkursie na granice.pl tym mój większy zawód tą książką.