Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej

Maria Dąbrowska przez lata postrzegana była niemal jak pomnik narodowej literatury. O jej prywatnym życiu nie mówiło się wcale albo mało, a pisarka kojarzyła się wielu ze szkolnym obowiązkiem czytania Nocy i dni. Kolejnym nieszczęściem bohaterki naszej opowieści było to, że przyszło jej żyć i tworzyć w Polsce Ludowej. Komunistyczne władze uznały ją za reprezentatywnego pisarza nowej rzeczywistości. Dąbrowską przedstawiano jako wielką postępową pisarkę, ale z jej Dzienników wynika, że do nowych władz i większości przemian w Polsce miała stosunek mało przychylny. Kiedy komuniści udekorowali ją Orderem Odrodzenia Polski, który przyjęła, uznała, że została podeptana własnymi stopami.

Na podstawie lektury Dzienników Dąbrowska jawi się jako osoba narcystyczna, samolubna i skłonna do megalomanii, a niektórzy widzą w niej nawet zdeklarowaną antysemitkę.

Jako kobieta była istnym wulkanem namiętności, nie wahającą się szukać szczęścia w fizycznym spełnieniu, i to nie tylko z mężczyznami, których w jej życiu nie brakowało, ale i z przedstawicielkami własnej płci.

Informacje dodatkowe o Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej:

Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-12-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Borsellino i Falcone versus mafia sycylijska cosa nostra
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Borsellino i Falcone versus mafia sycylijska cosa nostra

Cosa nostra jest najprawdopodobniej najstarszą formą zorganizowanej przestępczości na świecie, a zarazem bardzo mocno osadzoną w tradycji i mentalności...

Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Poradnik dla poszukujących pracy za granicą. Wzory pism oraz rozmówki w języku angielskim z tłumaczeniami

Pozycja przydatna dla osób, które zmuszone są do posługiwania się językiem angielskim w trakcie poszukiwania pracy za granicą. Przedstawiono tu wszystkie...