Przejścia. Z Renesansu do Baroku

Wydawnictwo: Kle
Data wydania: 2017-04-24
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 978-83-942234-1-0
Liczba stron: 244
Tytuł oryginału: Passages, de la Renaissance au baroque
Tłumaczenie: Wanda Klenczon

Ocena: 0 (0 głosów)

"Przejścia. Z Renesansu do Baroku" to kolejna, po "Barokowej melokuchni", książka Philippe’a Beaussanta, która ukazuje się w polskim tłumaczeniu. Tym razem autor – wybitny muzykolog, pisarz i znawca estetyki baroku – sięga po wybrane arcydzieła przełomu XVI i XVII wieku, z zamiarem uchwycenia istoty „przejścia”, które naznaczyło sztukę, muzykę i literaturę tamtego okresu. Tytułowe „przejście” stanowi słowo-klucz dla całej opowieści, gdzie na wielu płaszczyznach jego sens poddawany będzie wielorakiej interpretacji. W odniesieniu do historii kultury będzie to zatem moment zwrotny, czas przemijania jednej epoki i nadejścia kolejnej, etap dziejowy, w którym stykają się ze sobą pierwiastki schyłkowe i prekursorskie. W sferze dociekań estetycznych „przejście” stanie się synonimem przenikania różnych dziedzin sztuki, przenikania harmonijnego i urodzajnego w arcydzieła. Między obrazami Veronesa, Tintoretta, Caravaggia, muzyką Monteverdiego i poezją Tassa istnieją zdaniem Beaussanta wzajemne powiązania – przejścia – które autor stara się wytropić i uwidocznić. W barwnym i przejrzystym stylu, nie pozbawionym elegancji i lekkości pisarz odsłania przed czytelnikiem kolejne oznaki tych niezwykłych przeobrażeń: czasu wkraczającego do malarstwa, malarstwa, które staje się teatrem, emocji, które zaczynają drążyć muzykę i muzyki, która z poezją pospołu zapowiada nadejście barokowej opery.

Wreszcie w wymiarze filozoficznym „przejściowość” w książce Beaussanta oznaczać będzie poczucie bezustannej przemiany świata i człowieka, nieuchwytną i niedająca się zamknąć w literackim opisie metamorfozę, którą – tak jak przed ponad 400 laty Montaigne – można co najwyżej „próbować” odmalować.

Książce towarzyszą reprodukcje omawianych dzieł (w duotonach) oraz sporządzona przez autora dyskografia utworów muzycznych w interpretacjach wiernych duchowi epoki.

Kup książkę Przejścia. Z Renesansu do Baroku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Przejścia. Z Renesansu do Baroku

Avatar użytkownika - helcim
helcim
Przeczytane:2017-05-10, Przeczytałem,
Więcej o książce na http://okle.pl/ksiazka/25
Link do opinii
Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Pokaż wszystkie recenzje