Przełamać noc

Opowieść o przebaczeniu, przetrwaniu i mojej drodze z ulicy na Harvard. Opowieść dla wszystkich poszukujących wiary, że bez względu na to, co się stało, w życiu zawsze możliwy jest ostateczny triumf.\r\n\r\nLiz ma 5 lat. Wraz z siostrą i uzależnionymi od narkotyków rodzicami mieszka na nowojorskim Bronksie. Rodzice pochłonięci nałogiem zaniedbują dziewczynki, dla których czasem jedynym sposobem na przetrwanie jest jedzenie pasty do zębów i ssanie kostek lodu.\r\n\r\nLiz ma 15 lat. Jej rodzina się rozpada, Liz jest bezdomna, żebrze o jedzenie i śpi w metrze. Gdy umiera jej mama, dziewczyna wraca do szkoły, zdobywa stypendium gazety \"New York Times\" i dostaje się na Harvard. \r\n\r\nPrzełamać noc to historia zapomnianej rodziny i zniszczonego dzieciństwa. Zapadająca w pamięć i pięknie napisana historia ludzkiej niezłomności, determinacji i woli przetrwania. Delikatna i bezkompromisowa opowieść o amerykańskim śnie, która przypomina o tym, że największej miłości może towarzyszyć całkowita nieudolność, ale także o tym, że izolacja i strata mogą ustąpić miejsca osiągnięciom i nadziei.\r\n\r\n\r\n\"Przełamać noc” udowadnia, że życiorysy nie mają nad nami kontroli, nie przesądzają o tym jak potoczą się nasze losy. Dla wszystkich, którzy nie wierzą, że zawsze można zacząć od nowa. Polecam.\r\n\r\nEwa Ewart, dziennikarka BBC i TVN24\r\n\r\n \r\nLiz Murray pokazuje nam, że ludzki duch ma nieskończoną zdolność rozwoju i żadne okoliczności nie są dlań ograniczeniem (…) Prawdziwe źródło inspiracji i lektura obowiązkowa.\r\n\r\nRobert Redford, aktor\r\n\r\n \r\nSzczere wspomnienia Murray, która nie epatuje w nich tanią sensacją ani nie domaga się współczucia, nie tylko podnoszą na duchu, ale i stanowią fascynującą lekcję. \r\n\r\nBooklist\r\n\r\n \r\n\r\n„Przełamując noc” czyta się jak powieść przygodową. To porywająca historia o przetrwaniu (...) pisana sercem i głęboko poruszająca.\r\n\r\nNew York Times\r\n\r\n \r\n\r\nNiezwykle wciągająca i emocjonująca opowieść.\r\n\r\nPublishers Weekly\r\n\r\n \r\n\r\nO życiu Liz nakręcono film Z ulicy na Harvard” ze znaną z obsypanego Oskarami American Beauty Thorą Birch w roli głównej.

Informacje dodatkowe o Przełamać noc:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Rodzinne
Data wydania: 2011-10-13
ISBN: 978-83-931505-4-0

Kup książkę Przełamać noc

Przełamać noc - opinie o książce

Liz Murray jest amerykańską pisarką. Jako bezdomna nastolatka skończyła liceum i zdobyła stypendium ,,New York Times'a". W 2009 roku uzyskała dyplom Uniwersytetu Harvarda. O życiu Liz nakręcono film ,,Z ulicy na Harvard". Liz urodziła się w rodzinie, gdzie najważniejsze były narkotyki. Bardzo kochała swoich rodziców, tłumaczyła sobie ich zachowania. Nie była jednak taka, jak inne dzieci; chodziła brudna, zaniedbana, głodna. W szkole jej unikano. Ona sama źle się tam czuła, więc zaczęła wagarować. Wkrótce dowiedziała się o chorobie matki i wtedy jej życie diametralnie się zmieniło... "Przełamać noc" to autobiograficzna książka Liz Murray. Opowie nam ona swoją historię. Jest to książka prawdziwa, piękna i może nas wiele nauczyć. Przede wszystkim książka porusza temat narkotyków. Rodzice kochali swoje dzieci, ale nałóg był silniejszy, nie potrafili z nim zerwać. Woleli wydawać pieniądze na heroinę niż nakarmić córki. W czasie dorastania Liz towarzyszyła samotność, brak zrozumienia, ból fizyczny i psychiczny, zagubienie.To chyba najgorsze co może się przytrafić. Jednak Liz się udaje ułożyć swoje życie na nowo. Była bezdomna, nocowała na klatkach schodowych, u przyjaciół, ale chciała to zmienić i wróciła do szkoły. Narobiła sporo materiału i osiągała bardzo dobre wyniki. Później dostała się na Harvard. Książka pokazuje, że jak się bardzo chce, to można. Można upaść i się podnieść, ułożyć swoje życie na nowo. Wymaga to jednak pracy, pomocy innych no i chęci. Jak się okazuje można, a najlepszym przykładem na to jest właśnie Liz. Autorka nie użala się nad sobą, pisze szczerze i przekonuje Nas, że można zmienić swoje dotychczasowe życie i to chyba był cel napisania tej książki. Dla wielu z Nas może to być wspaniała motywacja i dla mnie na pewno będzie. Narracja pierwszoosobowa pozwala Nam lepiej się wczuć, poznać historię. Język autorki jest lekki i przyjemny i mimo, że książka porusza taką tematykę czyt się ją szybko i przyjemnie. Nie potrafiłam się od niej oderwać, czułam się jakbym była obok Liz i jej towarzyszyła. Źródło: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/05/liz-murray-przeamac-noc.html
Avatar użytkownika - klaudia555
klaudia555