Przewodnik operowy

„Przewodnik operowy” Józefa Kańskiego to zbiór ponad 250 haseł poświęconych dziełom operowym.

Każde z nich zawiera:
- faktografię życia scenicznego danego dzieła
- biogram kompozytora
- streszczenie libretta
- komentarz łączący ciekawostki historyczne z opisem warstwy muzycznej czy inscenizacji.

W „Przewodniku…” odnajdziemy zarówno opery należące do żelaznego repertuaru światowego (Mozart, Verdi, Puccini, Gluck czy Rossini), jak i te rzadziej lub tylko lokalnie goszczące na scenach operowych (Delibes, Lortzing, Bruzdowicz). Przeczytamy tu i o dziełach sprzed setek lat („Orfeusz” Monteverdiego), i o tych współczesnych („Qudsja Zaher” Szymańskiego). Poszukiwanie ułatwią nam aneksy: chronologiczne zestawienie prapremier, wykaz ważniejszych postaci oraz alfabetyczny spis oper. Wydanie jedenaste „Przewodnika…” uzupełnione jest o 30 nowych haseł (m.in. „Sen nocy letniej” Brittena, „Lulu” Berga, „Madame Curie” Sikory, „Pułapka” Krauzego), a dzięki zmienionej szacie zewnętrznej staje się jeszcze bardziej poręczne i wygodne w użyciu.

Józef Kański – muzykolog, krytyk muzyczny. Od 1953 do 1979 r. prowadził w Polskim Radiu redakcję muzyki operowej. W 1960 r. rozpoczął współpracę z „Ruchem Muzycznym”, w którym do dziś publikuje artykuły i recenzje. Jest laureatem wielu nagród w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Informacje dodatkowe o Przewodnik operowy:

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Data wydania: 2014-05-14
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 978-83-224-0962-6

Kup książkę Przewodnik operowy

Przewodnik operowy - opinie o książce