Przewodnik po powstańczej Warszawie

Ocena: 6 (1 głosów)
Inne wydania:

1 sierpnia 1944 roku, Godzina ,,W" - jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Rozpoczyna się Powstanie Warszawskie.

Stolica staje się areną walk Powstańców, którzy przez kilkadziesiąt dni walczą z niemieckim okupantem. Walczą o wolność, o Polskę.

Budynki fabryk i kościoły są miejscem potyczek, w poprzek ulic powstają barykady, kanały służą jako droga ewakuacji. Stolica pełna jest miejsc, które zasługują na upamiętnienie. Jeszcze dziś możemy dostrzec w przestrzeni miasta ślady powstańczych bitew. Czas jednak zaciera materialne dziedzictwo, a pamięć ludzka nie jest trwała. Odchodzą uczestnicy i świadkowie tamtych dni. Autorzy Przewodnika po powstańczej Warszawie pokazują czytelnikom miejsca związane z Powstaniem, w których można niemalże dotknąć historii. Prezentują rozmowy z jego świadkami (przeprowadzone na początku XXI wieku). Część z nich odeszła już na zawsze. Zapewne za kilka lat znikną też kolejne ślady i pamiątki po walkach z 1944 roku. Mamy nadzieję, że książka przysłuży się poznaniu i zachowaniu w pamięci choć części powstańczego dziedzictwa Warszawy.

Informacje dodatkowe o Przewodnik po powstańczej Warszawie:

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2024-07-13
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788377297636
Liczba stron: 392

Tagi: Historia Europy Warsaw

więcej

Kup książkę Przewodnik po powstańczej Warszawie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przewodnik po powstańczej Warszawie - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-08-09,
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew! Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew! -cytat z piosenki Warszawskie dzieci- Sierpień to ważny miesiąc dla Polski,bowiem w tym miesiącu obchodzimy wiele,ważnych rocznic.W tym już ,69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.Od lat ,trwają spory ,dotyczące zasadności i sensu Powstania.Jednak Przewodnik po Powstańczej Warszawie ,to całkiem wyjątkowa książka.Z biegiem dni,miesięcy i lat,coraz trudniej dostrzec,ślady tego zrywu.Przewodnik,prowadzi Nas po Stolicy-dzielnica po dzielnicy,pokazuje zdjęcia dokumentujące zrujnowane budynki,kościoły,szkoły ,domu Stolicy.Dowiemy się dokładnie-co,gdzie i kiedy zostało zniszczone,co udało się uratować,i odbudować (co dokumentują zdjęcia) ,a co z ważnych miejsc,nie wróciło już do dawnej świetności.Mnie poruszyło zdjęcie ,krucyfiksu z kościoła św.Marcina na Starówce,gdzie przetrwała tylko dolna część rzeźby,poczerniała od ognia.Głowa i ręce ukrzyżowanego Zbawiciela,spłonęły.Kontury postaci,zostały odtworzone w metalu.Jednak Powstanie to nie tylko budynki-to przede wszystkim ludzie.Poznajemy losy uczestników Powstania-żołnierzy i cywili.Wielu ocalałych ,dzieli się wspomnieniami,na kartkach tek książki.Dowiadujemy się,gdzie i jak walczyły poszczególne bataliony. Książka godna polecenia ze względu na piękne,acz dramatyczne zdjęcia,ciekawe opisy budynków i ludzi.Ważna dla interesujących się Powstaniem ,Stolicą i Polską.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-08-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Kiedy 1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie w Warszawie  budynki zmieniły się w miejsca walk, na ulicach wybudowano barykady a kanały zostały drogami do ewakuacji. W polskiej stolicy jest wiele miejsc, które zasługują na upamiętnienie.  Przewodnik po powstańczej Warszawie zabiera czytającego w miejsca, która wiele lat temu były niemymi świadkami tworzenia się historii. I chociaż dzisiaj na elewacjach coraz trudniej dostrzec ślady po powstańczych bitwach to ktoś z dobrym okiem je dostrzeże... Na razie, ale kto wie czy za kilkadziesiąt lat nie znikną ostatnie ślady i pamiątki po walkach z 1944 roku? Przewodnik po powstańczej Warszawie to subiektywny przewodnik, który przedstawia miejsca, gdzie pomimo upływu czasu i zmian zachodzących w Warszawie można niemal dotknąć śladów historii.
Historia widziana oczami świadków... przedmiotów... budynków... miejsc... Mamy szeroki wachlarz możliwości by lepiej poznać przeszłość naszej Ojczyzny. Wystarczy tylko chcieć... Wystarczy tylko wyjść z domu... Porozmawiać.... Albo zostać i sięgnąć po odpowiednią książkę... Chociażby po Przewodnik po powstańczej Warszawie, który opowiada historię ludzi poprzez historię warszawskich ulic, kanałów i budynków. Ciekawy pomysł na poznanie historii, prawda? Czasami idąc ulicą nawet nie zdajemy sobie sprawy, że wiele lat temu w tym samym miejscu działa się większa lub mniejsza historia. Ten fakt próbują uświadomić nam autorzy niniejszego przewodnika. Opowiadają historię konkretnego miejsca... przytaczają wypowiedzi bohaterów powstańczych dni... pokazują zdjęcia archiwalne a także niejednokrotnie zdjęcia obrazujące wciąż istniejące popowstańcze ślady na nowej tkance miasta. To prawda! W Warszawie można znaleźć jeszcze sporo śladów walk z 1944 roku. To niesamowite, nie sądzicie? Niestety tych śladów jest coraz mniej... Budynki są modernizowane... Czasami bezmyślnie burzone... A my tracimy elementy, które współtworzą  historią naszej Ojczyzny. Były świadkami walki o wolność i niepodległość.
Przewodnik po powstańczej Warszawie to arcyciekawa pozycja, która pozwoli na własnej skórze doświadczyć żywej historii. Szczerze z całego serca polecam niniejszy przewodnik. 

Link do opinii
Inne książki autora
Spacerownik. Pałac Kultruy i Nauki. Socrealistyczna Warszawa
Tomasz Urzykowski0
Okładka ksiązki - Spacerownik. Pałac Kultruy i Nauki.  Socrealistyczna Warszawa

PAŁAC KULTURY I NAUKI jest pod każdym względem ,,naj".  Gdy go otwarto 60 lat temu był najwyższym budynkiem w stolicy i w całej Polsce. Od tamtej pory...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Niewolnica elfów
Justyna Komuda
Niewolnica elfów
Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;
Jak (nie) zostać królową
Lucek
Iwonna Buczkowska ;
Lucek
Mykoła
Michał Gołkowski ;
Mykoła
Jak ograłem PRL. Z gitarą
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Z gitarą
Bapu, opowieść o dobrym maharadży
Monika Kowaleczko-Szumowska
Bapu, opowieść o dobrym maharadży
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy