Przewodnik po powstańczej Warszawie

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew! Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew! -cytat z piosenki Warszawskie dzieci- Sierpień to ważny miesiąc dla Polski,bowiem w tym miesiącu obchodzimy wiele,ważnych rocznic.W tym już ,69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.Od lat ,trwają spory ,dotyczące zasadności i sensu Powstania.Jednak Przewodnik po Powstańczej Warszawie ,to całkiem wyjątkowa książka.Z biegiem dni,miesięcy i lat,coraz trudniej dostrzec,ślady tego zrywu.Przewodnik,prowadzi Nas po Stolicy-dzielnica po dzielnicy,pokazuje zdjęcia dokumentujące zrujnowane budynki,kościoły,szkoły ,domu Stolicy.Dowiemy się dokładnie-co,gdzie i kiedy zostało zniszczone,co udało się uratować,i odbudować (co dokumentują zdjęcia) ,a co z ważnych miejsc,nie wróciło już do dawnej świetności.Mnie poruszyło zdjęcie ,krucyfiksu z kościoła św.Marcina na Starówce,gdzie przetrwała tylko dolna część rzeźby,poczerniała od ognia.Głowa i ręce ukrzyżowanego Zbawiciela,spłonęły.Kontury postaci,zostały odtworzone w metalu.Jednak Powstanie to nie tylko budynki-to przede wszystkim ludzie.Poznajemy losy uczestników Powstania-żołnierzy i cywili.Wielu ocalałych ,dzieli się wspomnieniami,na kartkach tek książki.Dowiadujemy się,gdzie i jak walczyły poszczególne bataliony. Książka godna polecenia ze względu na piękne,acz dramatyczne zdjęcia,ciekawe opisy budynków i ludzi.Ważna dla interesujących się Powstaniem ,Stolicą i Polską.

Informacje dodatkowe o Przewodnik po powstańczej Warszawie :

Wydawnictwo: Świat Książki