Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2019-09-18
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: I'll be there for you

Szóstka przyjaciół, którzy stali się rodziną.

Serial telewizyjny, który stał się fenomenem.

Przyjaciele to ikona, najchętniej oglądany serial telewizyjny. Kiedy w 1994 roku debiutował na ekranach, nikt nawet nie przypuszczał, jak wielki odniesie sukces.

W jakich okolicznościach Jennifer Aniston, Matthew Perry i reszta otrzymali swoje role? Kto spośród nich zarabiał najwięcej? I czy w rzeczywistości również byli przyjaciółmi?

Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie przywołuje nieznane dotąd fakty na temat kultowej produkcji, wspomina najważniejsze i przełomowe sceny, wyjaśnia genezę niektórych wątków oraz pokazuje, jak serial kształtował nowe trendy. Zabiera czytelników za kulisy i zdradza, jak zmieniali się aktorzy, a wraz z nimi Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey i Phoebe.

Książka Kelsey Miller to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu, a także dla tych, którzy jakimś cudem jeszcze go nie znają i są ciekawi, o co tyle zamieszania.

We wrześniu 2019 roku minęło dokładnie 25 lat od emisji pierwszego odcinka. Ćwierć wieku z Przyjaciółmi to dobry moment, by dać fanom serialu coś specjalnego - książkę, dzięki której spojrzą na swoich ulubionych bohaterów w zupełnie nowy sposób i dostrzegą rzeczy, których wcześniej nie widzieli!

Tagi: Film i kino

Kup książkę Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

Opinie o książce - Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

W tym roku Gwiazdka przyszła wcześniej a stało się tak za sprawą jednej książki, której czytanie dało mi przede wszystkim przeogromną radość. Mowa tutaj o książce Kelsey Miller „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie”. Nie mieści mi się w głowie, że od emisji pierwszego odcinka minie 25 lat! Gdy zadebiutowali na małym ekranie – miałam 5 lat i nie mogę sobie przypomnieć, kiedy i dlaczego właściwie zaczęłam oglądać serial. Jak przez mgłę pamiętam, że oglądałam ten serial jako dzieciak w sobotnie poranki. Oglądałam – bo był to śmieszny serial, który oglądali wszyscy. Dopiero później, zbliżając się do wieku serialowych przyjaciół zaczęłam rozumieć, na czym polega fenomen tego serialu. I choć jestem fanką serialu, nie potrafię policzyć, ile razy widziałam wszystkie odcinki, to jakoś nigdy sama nie szukałam informacji na temat „Przyjaciół”, nie zastanawiałam się, dlaczego właśnie to ci, a nie inni aktorzy grają poszczególne postaci, wystarczyło mi po prostu to, że ten serial istnieje. I wtem pojawiła się szansa, by nadrobić moje wszystkie braki, poznać wszystkie nieznane fakty na temat produkcji serialu, przypomnieć najważniejsze i przełomowe sceny i ustalić, co jest fenomenem serialu, że od tylu lat jest o nim głośno i został okrzykniętym najlepszym serialem na świecie.

Pierwsze strony poświęcone są właściwie historii powstawania tego serialu. Dostaniemy zatem informację, dlaczego Marta Kauffman i David Crane zdecydowali się na współpracę, w jaki sposób ich teatralna twórczość zamieniła się w pracę nad tworzeniem serialowych scenariuszy. W tamtych czasach bardzo szybko zdejmowano seriale z anteny po kilku już odcinkach i w przypadku „Przyjaciół” były obawy, że serial podzieli losy innych, bo się po prostu nie spodoba. Na szczęście stało się jednak inaczej, ale w czym tkwi jego fenomen?

Czy aktorzy grający ową szóstkę przyjaciół — Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer byli popularni jeszcze przed wystąpieniem w „Przyjaciołach” czy to dopiero dzięki serialowi ich kariery nabrały rozpędu? Czy wiedzieliście, że scenarzyści w roli Rachel widzieli Courtney Cox? Rozdział o kompletowaniu obsady jest dla mnie jednym z najciekawszy i nie miałam pojęcia, że aktorzy przyjaźnili się także prywatnie. W książce znajdziemy także masę ciekawostek związanych z zarobkami aktorów, opowieściami z planu i spoza niego. Autorka opisuje, które odcinki przyciągnęły przed telewizory największą liczbę widzów i w jaki sposób poradzono sobie z odcinkami, które powstały już po zamachu 11 września. Ta książka to istna kopalnia wiedzy a do tego napisana z taką lekkością i humorem, że mogłaby być jeszcze grubsza!

„Przyjaciele” to serial wyjątkowy i nieważne, że każdy fan widział jego odcinki nie raz i w każdym momencie może przywołać swój ulubiony cytat, czy daną scenę. Najważniejsze jest to, że wywołuje emocje! Podczas lektury tej książki miałam opisywane sceny przed oczami i z każdą kartką narastała we mnie ochota, by obejrzeć ten serial od początku kolejny raz. Na nowo, ale już wzbogacona o wiedzę dotyczącą produkcji, śledzić ich historię, wybuchać śmiechem i po prostu cieszyć się serialem. Fani „Przyjaciół” na pewno będą zadowoleni z lektury!

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2019-09-04, Ocena: 4, Przeczytałem,

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

Tytuł książki Kelsey Miller wcale nie jest przesadzony – dla wielu ludzi na całym świecie (dla mnie również) "Friends" pozostanie najlepszym serialem, bezpieczną przystanią, do której ucieka się w gorszy dzień, milutkim kocykiem, który otuli i ukoi drobne smutki. Uwielbiam ten humor, uwielbiam absurdalne przygody, a przede wszystkim relacje szóstki ludzi u progu dorosłego życia, którzy stali się dla siebie (i dla wielu widzów) rodziną. Spodziewać by się można, że autorka – jako fanka sitcomu – napisze pochwalny i bezkrytyczny pean na jego cześć, ale nic z tych rzeczy! I nawet jeśli z wieloma zarzutami się nie zgadzam, to zawsze warto było je poznać, bo rzucają one nowe spojrzenie na coś, co teoretycznie jest mi dobrze znane.

Dla każdego fana "Przyjaciół" książka Miller będzie pozycją obowiązkową. Szczegóły powstania serialu od castingów (a nawet jeszcze wcześniej) aż do ostatniej klatki – dziesiątki faktów i ciekawostek. Żaden fan serialu nie pogardzi takim zestawieniem wypowiedzi twórców i aktorów oraz wzruszających wspomnień z planu. Ale to jedna strona medalu. Sporą część książki stanowią “tematy poboczne” – próby udowodnienia jak bardzo serial "Friends" jest seksistowski, homofobiczny i niezróżnicowany kulturowo. A na dodatek anachroniczny (serial ma 25 lat! Litości!). Nie będę się rozpisywać jak bardzo się nie zgadzam z tymi teoriami (może dodam tylko, że w moim odczuciu "Przyjaciele" to serial ponadczasowy i poruszający uniwersalne problemy i tematy – co potwierdza jego niesłabnąca popularność).

Jeżeli chcecie poznać kulisy powstawania czołówki, ukryte w serialu smaczki, wysokość wynagrodzenia aktorów (astronomiczną!) – to książka dla Was. Dzięki niej znów można przypomnieć sobie nieśmiertelne żarty i przeżyć to jeszcze raz. A zaraz po skończonej lekturze włączyć losowy odcinek "Przyjaciół" i spędzić miło czas – bo prawdziwi "Przyjaciele" są zawsze gotowi, by poprawić nam nastrój.

Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz