Pszczo³y i grom w oddali

Tom 13 cyklu Seria z ¿urawiem
Ocena: 5.5 (2 g³osów)

Liryczna opowie¶æ o ludzkim geniuszu i potêdze muzyki

Trwaj± przes³uchania do miêdzynarodowego konkursu pianistycznego w japoñskim Yoshigae. Dotychczas ¿aden z kandydatów nie zachwyci³ jurorów. Kolejnym uczestnikiem jest Jin Kazama, nikomu nieznany m³ody pianista z rekomendacj± od jednego z najwiêkszych wirtuozów fortepianu. Jego wystêp nie tylko wp³ynie na przebieg konkursu, lecz tak¿e odci¶nie g³êbokie piêtno na ¿yciu bohaterów tej historii…

Pszczo³y i grom w oddali to wielow±tkowa powie¶æ z galeri± fascynuj±cych postaci. Dwudziestoletnia uczestniczka konkursu Eiden Aya – niegdy¶ cudowne dziecko fortepianu – wraca na scenê po ¶mierci matki. Masaru Carlos, Peruwiañczyk japoñskiego pochodzenia, po wielu latach odnajduje osobê, dziêki której w dzieciñstwie zapa³a³ mi³o¶ci± do muzyki. Takashima Akashi – pracownik sklepu muzycznego – startuje w konkursie, by udowodniæ co¶ sobie i innym.

W ksi±¿ce Riku Ondy, przepe³nionej piêknymi opisami muzyki, splataj± siê losy wszystkich postaci, na jaw wychodz± kolejne fakty z ich przesz³o¶ci, a napiêcie ro¶nie w miarê zbli¿aj±cego siê rozstrzygniêcia konkursu.

Informacje dodatkowe o Pszczo³y i grom w oddali:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielloñskiego
Data wydania: 2020-03-12
Kategoria: Literatura piêkna
Tytu³ orygina³u: Mitsubachi to enrai
Jêzyk orygina³u: japoñski
T³umaczenie: Katarzyna Sonnenberg

wiêcej

Kup ksi±¿kê Pszczo³y i grom w oddali

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Pszczo³y i grom w oddali - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-07-05,
"Tylko ten, kto potrafi us³yszeæ muzykê ¶wiata, mo¿e zrodziæ w³asn± muzykê." Muzyka wype³nia strony powie¶ci, a czyni to niezwykle intensywnie i przyjemnie. Zaczynamy od delikatnych brzmieñ przyrody, nastêpnie do³±czamy do d¼wiêków towarzysz±cych ¿yciu cz³owieka, pe³nych maestrii wykonañ nieuchwytnego piêkna, by na koniec us³yszeæ wyj±tkow± kompozycjê uniwersalnych prawd. Cudowne ukazanie, jak wiele zawdziêczamy zdolno¶ci do aran¿acji impulsów oddzia³uj±cych na zmys³ s³uchu i kszta³towania wyobra¼ni. G³ówni bohaterowie stopniowo dojrzewaj± do nieograniczono¶ci i nieskoñczono¶ci muzyki, tak jak ka¿dy nabiera ¿yciowego do¶wiadczenia i m±dro¶ci. Wybornie przeplata siê ró¿norodno¶æ ludzkich losów i wielobarwno¶æ utworów. Weso³e i wdziêczne nuty zagl±daj± w strefê smutnych i dra¿ni±cych. Dosadno¶æ tañczy z subtelno¶ci±, si³a z delikatno¶ci±, blado¶æ z wyrazisto¶ci±, elegancja z wyrafinowaniem. Nie sposób wszystkiego wymieniæ, po tak bogate instrumenty siêgniêto. Narracja tworzy ciep³y i ¿yczliwy klimat, zachêcaj±cy do pobytu w nim, oddawaniu siê my¶lom i refleksjom. Rywalizacja muzyczna podczas presti¿owego miêdzynarodowego konkursu pianistycznego staje siê inicjatorem wyj±tkowych przemian. Dla ka¿dego z uczestników udzia³ w zmaganiach oznacza co¶ innego, podobnie jak mo¿liwo¶æ zanurzenia siê w ¶wiecie muzyki. Krok po kroku odkrywamy, jakie okoliczno¶ci z³o¿y³y siê na spotkanie kluczowych postaci, jak dosz³y do tego etapu ¿ycia, jak± przechodz± metamorfozê podczas gry. Z ogromnym zainteresowaniem wczytywa³am siê w prze¿ycia, mocno zaanga¿owa³am siê, by³a to dodatkowa okazja na zrozumienie mechanizmów rz±dz±cych umys³em muzyka, na spotkanie z czym¶ nieoczywistym, niemal metaforycznym, szczególnym blaskiem spe³nienia. Dziêki ksi±¿ce przybli¿y³am siê do ¶wiata, w którym aktywnie uczestniczy moja córka, malowniczej i efektownej gry na harfie, lepiej zrozumia³am, co w jej artystycznej duszy wybrzmiewa, jak delikatna, a zarazem skomplikowana, jest ta natura. Riku Onda w wyj±tkowy sposób pokazuje, ¿e muzyka pozwala cz³owiekowi odnale¼æ w³asne miejsce, nie poddaje siê próbom zaszufladkowania, sztywnym ograniczeniom, gdy¿ przebija siê ponad wszystko, ku prawdziwej wolno¶ci i swobodzie. Fascynuj±ce, ¿e mo¿na odmiennymi sposobami docieraæ do idealnej muzyki duszy, nosiæ j± w sobie, cieszyæ siê ni±, uznaæ za towarzysza ¿ycia, wywieraæ wp³yw na innych, przynosiæ im rado¶æ. Jest poetycko, lirycznie, marzycielsko, przenikliwie, tajemniczo, ezoterycznie, magicznie i ba¶niowo. Z czasem przestaj± liczyæ siê wyniki konkursu, ka¿dy z uczestników jest wygranym, na kolejnym etapie satysfakcji, s³oñca wirtuozerii, poczucia wszechmocy i nieoczekiwanej s³awy. Ale te¿ przyziemna sprawa, zwrócenie uwagi na elitaryzm panuj±cy w ¶wiecie muzyków, przynale¿no¶æ do grupy osób obdarzonych talentem, zarówno w odniesieniu do uczniów, jak i mistrzów. Inne urocze i refleksyjne opowie¶ci serii z ¿urawiem: "Sztormowe ptaki", "Budz±c lwy", "Kwiat wi¶ni i czerwona fasola", "Cesarski zegarmistrz", "Tygrysica i akrobata", "Krótka historia Stowarzyszenie Nieurodziwych Dziewuch", "¦lady wilka", "Kot, który spad³ z nieba", "Dziewczyna z konbini". Bookendorfina.pl

Dawno dawno temu bardzo chcia³am graæ na fortepianie, by³ to dla mnie (zreszt±, nadal jest) instrument magiczny i nieosi±galny. Mo¿e dlatego, gdy tylko przeczyta³am opis tej ksi±¿ki, natychmiast zapragnê³am j± przeczytaæ.

„Pszczo³y i grom w oddali” to opowie¶æ o konkursie pianistycznym, który odbywa siê w japoñskim Yoshigae. Bohaterami powie¶ci autorka uczyni³a kilkoro jego uczestników oraz jurorów. Pokazuj±c czytelnikowi od kulis konkurs pianistyczny, pozwala poznaæ ten zamkniêty ¶wiat, ludzi poch³oniêtych swoj± pasj±, dla których muzyka jest najwa¿niejsza, którzy ca³e ¿ycie podporz±dkowuj± æwiczeniom i graniu. Nie jest to bliski mi ¶wiat, nie do koñca go rozumiem, ale ta powie¶æ sprawi³a, ¿e pozna³am go nieco lepiej. Czyta³am tê ksi±¿kê g³ównie nocami s³uchaj±c przy tym muzyki klasycznej, w absolutnej ciszy i skupieniu – bardzo siê cieszê, ¿e akurat tak j± czyta³am, ¿e w³a¶nie teraz.

Nie jestem znawc± muzyki klasycznej, ale czytanie o niej sprawi³o mi ogromn± rado¶æ. To znakomicie napisana literatura, w której czuæ mi³o¶æ do muzyki. Opisy wystêpów konkursowych czyta siê z zapartym tchem.

„Muzyka. Mo¿liwe, ¿e muzyka pojawi³a siê na ¶wiecie razem z ludzko¶ci±, by przemieniæ cz³owieka w duchowy byt ró¿ny od innych ¿ywych stworzeñ. Dlatego zmienia siê wraz z cz³owiekiem”.

Bardzo polecam tê pe³n± pasji powie¶æ o muzyce, o cz³owieku, dla którego muzyka i granie jest wszystkim.

Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;