Puszcza

Witajcie w puszczy! W prastarym, niezwykłym lesie, gdzie przyroda wiedzie prawdziwie dzikie życie, niezmącone ludzką ręką. Tu spotkasz zachwycające rośliny i zwierzęta, których nierzadko próżno już wypatrywać w innych kompleksach leśnych. Posłuchaj, o czym szumią drzewa w puszczy, poznaj codzienne sprawy jej małych i dużych mieszkańców, odkryj ich tajemnice.

Puszcza to połączenie wciągającej opowieści zapalonego przyrodnika, zaskakujących faktów o życiu wyjątkowych roślin i zwierząt oraz mnóstwa ciekawostek dotyczących tego unikatowego miejsca. W książce znajdują się również przepiękne, realistyczne ilustracje autorstwa Justyny Hołubowskiej-Chrząszczak.

Informacje dodatkowe o Puszcza:

Puszcza - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Jeśli kojarzycie filmy przyrodnicze, do których głosu użyczała m.in. Krystyna Czubówna to "Puszcza" jest napisana w podobnym klimacie. Czytając na głos tę książkę miałam wrażenie, jakbym słuchała właśnie jednej z takich opowieści o zwierzętach żyjących w dziczy. Brakowało mi tylko głosu przywołanej wcześniej lektorki.

Wystarczy spojrzeć na piękną ilustrację znajdującą się na okładce i od razu można wyczuć magię zamkniętą we wnętrzu tej publikacji. Duży format i twarda oprawa tylko dodają uroku. Zaglądając do środka książki czar wcale nie pryska, ponieważ Justyna Hołubowska-Chrząszczak stanęła na wysokości zadania - obrazki są bardzo realistyczne, a użyte kolory wspaniale oddają piękno przedstawionej natury.

Treść jest podzielona na cztery rozdziały. W każdym z nich Marcin Kostrzyński (znany również jako Marcin z Lasu) opowiada o tym, co się dzieje w puszczy w kolejnych porach roku.

"Puszcza to nie tylko pradawny las, to coś więcej.
Jest jak wielki organizm, który żyje nieskończenie długo. Wydaje się wieczna i niezmienna, jednak w jej wnętrzu zachodzą nieustanne zmiany. Życie toczy się w rytmie czterech pór roku. Każda z nich jest inna, każda wspaniała."

Cała książka jest niezwykle klimatyczna. Spodoba się z pewnością nie tylko dzieciom. Można ją czytać jako bajkę na dobranoc, ale oprócz pięknych opowieści dostarcza wielu niezwykle interesujących informacji. Mnie zaskoczył opis, jak przebiegają zabawy łosi na śniegu. Mojego synka z kolei niezwykle rozbawiło to, że wydry potrafią wciągać nosem pod wodą pojedyncze bąble powietrza, a do tego urządzają sobie figle na lodowych/śnieżnych pagórkach.
Czytając tę książkę miałam wrażenie, jakbym osobiście leżała na jakimś kocyku w puszczy i z ukrycia w ciszy obserwowała zachowania żyjących tam zwierząt. Wyobrażałam sobie, jak cudownie byłoby wziąć dzieci do takiego uroczego i niesamowitego miejsca i tam móc czytać im książki Marcina z Lasu. Jeśli ktoś nie ma pomysłu lub funduszy na wycieczkę (również szkolną) to warto się zaopatrzyć w egzemplarz "Puszczy", jakieś koce i odrobinę dobrego humoru, a następnie na łonie natury poczytać niezwykłe opowieści.

Dobytek i działalność edukacyjna autora są godne uwagi (całkiem możliwe, że coś pominęłam, bo moje śledztwo nie było szczególnie wnikliwe):

książki o tematyce przyrodniczej ("Plotki o zwierzętach", "Gawędy o wilkach i innych zwierzętach", "Przyrodyjki"), kanał na YouTube - Marcin z lasu Kostrzyński, fanpage na Facebooku - Marcin z Lasu -Marcin Kostrzyński,
gościł w programach telewizyjnych oraz... w "Świerszczyku".

A Wy wiecie, które zwierzęta żyjące w puszczy uchodzą za dziwaków, ale za to pięknie nucą swoim wybrankom? 😉

Gawędy o wilkach i innych zwierzętach
Marcin Kostrzyński0
Okładka ksiązki - Gawędy o wilkach i innych zwierzętach

Marcin Kostrzyński przez wiele lat był myśliwym. Pewnego dnia postanowił na zawsze odłożyć broń. Teraz filmuje zwierzęta, swoje materiały udostępnia nieodpłatnie...

Przyrodyjki
Marcin Kostrzyński0
Okładka ksiązki - Przyrodyjki

Twórca Gawęd o wilkach i innych zwierzętach powraca! Marcin Kostrzyński kiedyś był myśliwym. Po wielu latach polowań zamienił strzelbę na kamerę...