Republika Smoka

Tom 2 cyklu Trylogia Wojen Makowych

Gniew.

Gniew zmieniający duszę w rozszalały ogień, którego nigdy nie da się ugasić. Oto cały świat Rin. Chwyciła los za gardło i wyrwała mu z trzewi swoją przyszłość- dostała się do Akademii Sinegardzkiej a potem dalej, dzień po dniu, walczyła by ją skończyć. Tylko po to, by patrzeć, jak jeden po drugim umierają jej przyjaciele. By oglądać góry usypane z trupów swoich rodaków. By stać się istotą, zdolną spalić cały naród najeźdźców w akcie niewyobrażalnej zemsty.

Teraz nie zostało jej nic, prócz odwetu na ostatniej zdrajczyni - Cesarzowej Su Daji. Oraz ciągłej walki z Feniksem, który nieustająco żąda ofiar. W chwili, gdy mu się podda, jej ciało stanie się ledwie narzędziem i będzie palić wszystko i wszystkich. A gdy cały świat zamieni się w popiół, Rin sama zamarzy o śmierci.

Informacje dodatkowe o Republika Smoka:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2020-10-14
ISBN: 978-83-7964-593-0
Tytuł oryginału: The Dragon Republic
Tłumaczenie: Komerski Grzegorz

Kup książkę Republika Smoka

Republika Smoka - opinie o książce

Książki wydawane przez wydawnictwo Fabryka Słów są dosyć specyficzne. Niegdyś było to najbardziej popularne wydawnictwo na fantastycznym rynku literackim, lecz kłopoty, które zepsuły wizerunek firmy i spowodowały odejście wielu kojarzących się z nimi osób, zarówno pisarzy, jak i ludzi odpowiedzialnych za min. promocję, sprawiło, że wiele osób, w tym ja, prawie o nim zapomniało.

Wydawnictwo znów próbuje się wybić, wykorzystując do tego zagranicznych autorów, Rebecci F. Kuang pt. „Republika smoka”. Książka jest zarazem drugim tomem trylogii i kontynuacją Trylogii wojen makowych.

W opowieści znajdziemy wszystkie elementy, do których zdążyła nas przyzwyczaić Fabryka Słów: nieokrzesani, nieprzebierający w słowach bohaterowie, których jednak – w większości – nie da się nie lubić, wartka, najczęściej lecąca na łeb i na szyję akcja – nie było rozdziałów, w którym bohaterowie gdzieś by nie płynęli, dokądś się nie wybierali oraz złożonymi relacjami między nimi, zarówno międzygatunkowymi jak i politycznymi. To wszystko razem sprawiło, że o książce trudno mi zapomnieć.

Główna bohaterka, Runin – zwana zdrobniale Rin – jak na bohaterkę tego typu książki bywa jest naiwna, często nie potrafi w prosty sposób wyrazić własnego zdania oraz podatna na podstępy i manipulacja otaczających ją ludzi. Czytelnik z czasem zaczyna jej coraz bardziej nie znosić.

Dziedzictwo, którym najwyraźniej obdarzył ją Altan niesamowicie jej ciąży, inni cike słuchają jej tylko wtedy, gdy płyną z tego dla nich jakieś korzyści np. mogą zakosztować prawdziwej walki, a ona – podawana sobie z „rąk do rąk” -  a to przez Morag, a to przez Vaisrę, lub innych przywódców, jest wykorzystywana do ich politycznych i militarnych celów, a następnie porzucana, więziona, lub skazywana za zdradę na śmierć. Przez swoje niezdecydowanie  i nieprzemyślane decyzje traci kolejnych przyjaciół. Niektórzy postanawiają odejść, inni oddają za nią życie, lub giną na polu bitwy, nie zawsze przy tym dobrze jej życząc, a ona pozostaje tak samo naiwna, jak na początku.

Przyjaciele wyświadczają jej tak wiele różnych przysług, że odnosi się wrażenie, że gdyby nie oni, Rin nie przetrwała by nawet do połowy tej historii. Na szczęście są ludzie, na których zawsze może liczyć, cokolwiek by nie zrobiła: czy chodziła naćpana opium, czy biegała po ciemnym mieście z okaleczoną ręką, czy dobrowolnie /  pod przymusem poddawała się torturom, czy szamańskim gusłom.

I prawie nie czynią jej przy tym wyrzutów.

Sprawy nie ułatwia fakt, że wiele osób, które bierze udział w wojnie makowej, to jej dawni koledzy i koleżanki ze studiów. Ich relacje nie zawsze były proste. Wiele razy wkradły się między nich drobne, lub większe nieporozumienia, wynikające ze statusu, koloru skóry, pochodzenia, czy dialektu, jakim się posługiwali. Na ich charakter w dużym stopniu wpłynęło również to, co od tamtej pory przeżyli, co widzieli i w jakim stopniu ucierpieli w trwającej wojnie.

Bohaterka, a jakżeby inaczej, przeszła długą drogę. Od wojennej sieroty, poprzez studentkę i żołnierza, aż do obdarowanej darem ognia szamanki, która chce decydować – razem z królami, monarchami i innymi przywódcami, o dalszych losach toczącej się właśnie wojny.

To również jest dla tego wydawnictwa charakterystyczne. Wiele ich postaci przeszło trudną drogę: od zera do bohatera, kształtując w ten sposób swój charakter. Nie ma w tym nic złego, poza tym, że nieco się już taki schemat wszystkim nam przejadł.

Koniec końców Rin po skończonej walce ucieka nad ranem z towarzyszami, by zmienić front. Z przyjaciół zrobić przeciwników. Zobaczymy, jak potoczą się jej dalsze losy.

Jeśli po opowieść sięgnie młoda i niedoświadczona osoba,  która nie ma na „swoim koncie” jeszcze wielu takich historii, to na pewno będzie zadowolona z lektury. Bardziej doświadczeni czytelnicy powinni zabrać się za coś bardziej ambitnego. Choć to przyjemne czytadło na coraz dłuższe, zimniejsze wieczory.

Drugi tom cyklu "Wojna Makowa".

Młoda dziewczyna, wojowniczka pragnąca akceptacji, szacunku. Obdarzona mocą, owładnięta pragnieniem zemsty, nieświadoma zagrożeń. Czy w czasie wojny jest miejsce na miłość, przyjaźń i zaufanie.

Walka o władzę, manipulacja, intrygi, zdrada. Bogowie i żywioły, pola śmierci, ból, rozpacz.

Cesarstwo trawione przez wojnę.

Drugi tom Wojny makowej troszeczkę gorszy od pierwszej części. Dużo wątków, zwrotów akcji, zdrad, zmian stron i walk. Trylogia bardzo dobra.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-09-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 2021,

Naiwność i niedojrzałość Rin mnie osłabia i niezmiennie irytuje. Jak dla mnie za dużo scen różnych bitew. To raczej książka nie dla mnie, ale jak już tutaj dotarłam to dobrnę do końca. Cały czas z nadzieją dojrzewania pisarki i jej bohaterki.

Avatar użytkownika - raspberry97
raspberry97
Przeczytane:2021-03-21, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Druga część genialnego cyklu Rebecci Kuang. Po dramatycznych wydarzeniach z Wojny makowej Rin trafia pod skrzydła ojca swojego dawnego szkolnego wroga - Vaisry. Pozbawioną ognia dziewczynę dręczą wyrzuty sumienia, o wydarzeniach, które trudno wyrzucić z głowy. Czy chęć pozbawienia cesarzowej Su Daji władzy, nie przesłoni Rin prawdy o bieżących sprawach ? Czy sen o demokracji , rządach ludu dojdzie do skutku w prowincjach toczących wielkie wojny ze sobą jak i z obcymi wrogami ? W tej części autorka rezygnuje z opisów brutalności wojsk, na rzecz rozbudowania strategii działań wojskowych. Poznajemy urywki przeszłości bohaterów poznanych w pierwszej części, przez co odkrywamy podłoże ich poglądów politycznych, zachowań wobec najbliższych. Zmagająca się z wcześniejszym odrzuceniem przez przyjaciół ze szkoły Rin walczy z uzależnieniem od opium, ale także z przeszłością -od której - nie udało jej się mimo wyjazdu uciec. To zdecydowanie książka, która zapada w pamięci, zarówno jako pojedynczy tom, jak i cała seria.

Płonący Bóg
Rebecca F. Kuang0
Okładka ksiązki - Płonący Bóg

Żyć z dawnymi występkami można jedynie, jeśli ukryje się je w głębokich zakamarkach umysłu, w czarnych odmętach duszy.Rin wciąż żyje. Mogła przyjąć wyciągniętą...

Wojna makowa
Rebecca F. Kuang0
Okładka ksiązki - Wojna makowa

Kiedy jesteś sierotą wojenną świat ma dla ciebie głównie pogardę, odrzucenie, brutalność i ból. Czasem, jeśli akurat masz szczęście, obojętność...