Retrospekcja

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-06-10
Tytuł oryginału: Fallen Angel

Minęło 16 lat od tamtych wakacji. A ona wciąż czeka...

Amanda, która właśnie zaczęła pracę jako niania, poznaje na pozór idealną rodzinę Temple'ów: byłą aktorkę i słynnego profesora oraz ich troje dorosłych dzieci. Jak w każdej rodzinie, również i w tej za fasadą uśmiechów i uścisków kryją się mroczniejsze emocje.
Szesnaście lat wcześniej w tym samym miejscu zginęła mała Niamh Temple.
Amanda poznaje rodzinę podczas ich wspólnych wakacji w nadmorskiej willi położonej w malowniczym zakątku Portugalii. Zaczyna podejrzewać, że jeden z członków rodziny może mieć coś do ukrycia.

A podejrzenia to bardzo niebezpieczna rzecz.

Cudownie mroczna, rozkosznie zawiła.
Clare Mackintosh

Wyjątkowo dobra.
"The Guardian"

Chris Brookmyre był dziennikarzem, ale od publikacji swojej pierwszej książki "Quite Ugly One Morning" cały swój zawodowy czas poświęca na pisanie powieści. Zalicza się obecnie do najpopularniejszych brytyjskich autorów kryminałów. Za książkę "Black Widow" z 2016 roku otrzymał Theakston Old Peculier Crime Novel of the Year Award oraz McIllwanney Prize. Tylko w Wielkiej Brytanii sprzedał już ponad milion książek, których bohaterem jest Jack Parlabane.

Opinie o książce - Retrospekcja

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Retrospekcja” to pierwsza książka szkockiego pisarza Chrisa Brookmyre, która ukazała się w Polsce! Gatunkowo określiłabym ją jako pograniczem thrillera psychologicznego i kryminału. Historia kręci się wokół dwóch rodzin, które spędzają w swoim sąsiedztwie wakacje w Portugalii. Główna uwaga skierowana jest jednak na rodzinę Temple’ów, popularną i bogatą, gdzie zarówno matka jak i ojciec znani są na cały kraj, a może i świat. Na pierwszy rzut oka jest to rodzina pełna i szczęśliwa, jednak pozory mogą mylić, prawda? Tu okazuje się, że relacje rodzinne są mocno destrukcyjne, a szesnaście lat temu stało się coś, co spowodowało, że już nigdy w komplecie się w tym miejscu nie spotkali. Wydarzenia przedstawione są z punktu widzenia kilku członków rodziny oraz w dwóch planach czasowych – w 2002, kiedy doszło do wspomnianej tragedii i w 2018, kiedy to zmarła głowa rodziny, a wszyscy pozostali członkowie spotkali się po raz pierwszy od szesnastu lat w jednym miejscu. Ta tajemnica przez całą lekturę wzbudza w czytelniku ciekawość i niepokój, przez co ciężko książkę odłożyć, jednak wydaje się też tylko pretekstem, by pogadać o destrukcyjnych relacjach rodzinnych, o tym jak naznaczają na całe życie, o manipulacji, spiskach i innych trudnych, wyniszczających tematach. Dzięki temu, że wydarzenia przedstawione są przez kilka postaci daje nam to pełny, rzetelny obraz takiej rodziny, przyglądamy się jak wpłynęło to na poszczególnych członków rodziny. To dobry przedstawiciel swojego gatunku i dobry początek do wprowadzenia tego autora na polski rynek. Mam nadzieję, że niedługo doczekamy się kolejnych tłumaczeń jego książek!

Kup książkę Retrospekcja

Kudłata