Rewia

Świat teatru to ciągła gra świateł. Nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Warszawa. Barwne lata dwudzieste. Marysia Lipkówna, tańcząc co wieczór na scenie teatrzyku rewiowego Złota Zasłona, doskonale wie, że teatr i świat, który publiczność widzi ze sceny, to tylko umiejętnie wykreowana iluzja. W rzeczywistości każdy taneczny gest okupiony jest morderczym wysiłkiem na próbach, a sztuczny uśmiech zamiera na ustach ze strachu przed gniewem prowadzącego zespół baletmistrza Ozerki.

Poszukująca szczęścia i marząca o wielkiej karierze Lipkówna nie wie jeszcze, że życie poza sceną to też gra pozorów. Wierzy, że Warszawa jest miastem całkowicie bezpiecznym. Ale to tylko gra świateł.

Wie o tym doskonale krytyk teatralny Abel Wernicki, który pewnego dnia zjawia się w Złotej Zasłonie. Jego recenzja to tylko początek gry. Widowiska nie wolno jednak przerwać. Rewia musi trwać!

Najnowsza, wciągająca powieść autorki "Blefu".

Informacje dodatkowe o Rewia:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2023-01-11

Kup książkę Rewia

Rewia - opinie o książce

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-01-29, Ocena: 5, Przeczytałem,

„Rewia” to książką do której fabuły początkowo bardzo ciężko było mi się „wgryźć”. Nie mogłam polubić się ze stylem pisania autorki. Po prostu było ciężko. Jednak dałam książce szansę, ponieważ jej opis bardzo mnie zaintrygował no i akcja dzieje się w Warszawie z lat dwudziestych, które emanowały wyjątkową aurą. I wiecie co? Było warto!

Jest to intrygująca historia zdolnej tancerki i krytyka teatralnego, których znajomość od początku była pełna niedomówień i pochopnie wyciągniętych wniosków. Tutaj nikt nie jest taki jak początkowo nam się wydaje, a autorka co trochę sprawia, że czytelnik jest w błędzie.

Autorka łączy tutaj kilka ciekawych wątków, które finalnie łączą się w jedną spójną całość. Obok tańca, muzyki i teatru otrzymujemy wątki związane z narkotykami, handlem żywym towarem, czy morderstwem. Zestawienie ze sobą tych tematów sprawia, że od „Rewii” emanuje dość specyficzna aura - z jednej strony pełna kolorów i świetnej muzyki, a z drugiej narkotykowego ciągu. To połączenie skłania nas do refleksji i dywagacji na wiele tematów. Wydarzenia na ich tle powodują, że zostajemy wprowadzeni w stan osłupienia. Dawno nie czytałam powieści tak dobrze opowiadającej o ludzkich błędach, słabościach i poświęceniu z jakim wiąże się sława. Autorka uświadamia nam jak łatwo stracić wszystko co mamy i na co ciężko pracowaliśmy latami.

„Rewia” to książka, którą Ewa Salwin w doskonały sposób ukazuje nam życie kobiet w ubiegłym stuleciu, a przy tym doskonałe taneczne show, które pochłania nas bez reszty. Pomimo, że początek z książką był dla mnie ciężki to i tak uważam, że jest ona po prostu świetna. Polecam!

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2023-02-04, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Lubicie poznawać twórczość nowych autorów?
Ja tak, a jeszcze trafiłam na powieść, której akcja rozgrywa się w latach 20-tych. To lubię!

Marysia Lipkówna jest tancerką teatrzyku rewiowego Złota Zasłona. Dziewczyna marzy o lepszym życiu. Taniec to morderczy wysiłek na próbach i sztuczny uśmiech na twarzy.
Gdy w Złotej Zasłonie pojawia się krytyk teatralny Abel Wernicki boją się go zarówno tancerki jak i sam baletmistrz Ozerka. Nikt nie śmie przerwać widowiska tanecznego.
Wkrótce drogi Marysi Lipkówny i Abla Wernickiego krzyżują się. Młoda dziewczyna nie wie, że Warszawa nie jest bezpiecznym miejscem dla młodych dziewczyn i nic nie jest takie jak się wydaje.

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką i jestem bardzo zaskoczona. Oczywiście pozytywnie.
Bardzo ciekawa, wciągająca i intrygująca fabuła. Nie ma mowy o nudzie. Autorka barwnie opisuje Warszawę z dwudziestolecia międzywojennego. Możemy przeczytać, co wtedy działo się i jakie konsekwencje poniesie młoda dziewczyna, która nie jest świadoma jakie jest naprawdę życie.
Autorka potrafi trzymać czytelnika w napięciu, bo to historia pełna tajemnic oraz zaskakujących zwrotów akcji. Do samego końca nie możemy ufać nikomu.
Lubię czytać taką literaturę i autorka trafiła w moje gusta czytelnicze. Teraz wiem, że z przyjemnością sięgnę po inne tytuły tej autorki.
Bawiłam się rewelacyjnie!
Polecam!

Warszawa.

Barwne lata 20- ste.

Na deskach teatrzyku rewiowego Złota Zasłona właśnie trwa próba pod okiem baletmistrza Ozerki. Nóżka w górę, nóżka w dół, plecy proste, wciągnij brzuch! I uśmiech. Najważniejszy jest uśmiech.

To nic, że ciałi ledwie wytrzymuje katorżnicze tempo, a duszę poraża strach przed baletmistrzem. Bez tych marnych groszy za spektakl nie sposób się utrzymać. A wieczorem...

Błyszczeć trzeba! Koniecznie błyszczeć!

A nuż trafi się taki, co odmieni los.

Wśród tupotu nóżek i gwaru rozmów Marysia Lipkówna przysiada i marzy..

Nie wie, że już dziś spotka kogoś, dzięki komu jej życie nabierze niespodziewanego tempa. Nie pozna, że to Abel Wiertnicki, krytyk teatralny przed którym drży cała Warszawa i który sam zmaga się z własnymi demonami, poda jej swoje ramię.

Dokąd ją zaprowadzi?

Tego Wam nie powiem.

Wszak ,,show must go on".

To była niezwykle barwna opowieść.

Nasączona zapachem scenicznych desek, potu, mroku ciemnej strony stolicy i wielu niespełnionych nadziei.

Do tego cierpka jak wiśnia, której sok do złudzenia przypomina ciemne krople krwi.

A zakończenie?

Miażdży.

Coś zatoczy koło, by w swoje szprychy wciągnąć tego, kogo nie powinno.

Autorka dała nam prawdziwy międzywojenny pokaz wielorakich emocji i kolejny raz udowodniła, że wie, jak z nami pogrywać, a my, wbici w fotel, z niecierpliwością czekamy na magiczne słowo ,,kurtyna".

Ogromnie polecam!!!

Przeczytane:2023-02-07, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Wyspa słońca
Ewa Salwin0
Okładka ksiązki - Wyspa słońca

Są miejsca, które nie mają nazwy. Do jednego z nich trafia Michaił Aleksandrowicz - przeprowadza się wraz z żoną do N-ska nie z własnej woli, ale...

Blef
Ewa Salwin0
Okładka ksiązki - Blef

Wciągająca powieść osadzona w realiach dwudziestolecia międzywojennego. Pozory i plotki są tym, co pasjami zbiera główny bohater powieści - Witold Woronowicz...