Rok Królika

POŻERACZKA OPOWIEŚCI W MIEŚCIE FRANKENSTEIN

Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok kieruje się dwoma pragnieniami: rozkoszy i opowieści. By je zaspokoić, z nikim się nie liczy i nie zważa na skutki swoich poczynań, ale kiedy posuwa się za daleko, w końcu musi zniknąć z własnego życia. Zmienia tożsamość i wygląd, opuszcza swoich dwóch kochanków. Z Warszawy wyjeżdża do Ząbkowic Śląskich – miasteczka, do którego bardziej pasuje dawna nazwa Frankenstein. Wszechobecna atmosfera grozy zagęszcza się zwłaszcza w jedynym hotelu w mieście, gdzie uciekinierka postanawia wynająć pokój. Jego tajemnicza właścicielka, Wiktoria Frankowska, prowadzi w nim spa „Pod Królikiem”. Potworna tajemnica, jaka wiąże się z tym miejscem, sprawi, że Julia Mrok będzie musiała na nowo zmierzyć się ze swoją przeszłością i podjąć decyzje, które po raz kolejny odmienią jej życie.

Joanna Bator – laureatka Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej im. Hermana Hessego, Nagrody Literackiej im. Stefana Heima, Nagrody Literackiej Usdomer, szwajcarskiej Spycher Literatur Prise. Autorka bestsellerów tłumaczonych na wiele języków, w tym Ciemno, prawie noc, Purezento, Gorzko gorzko.

Informacje dodatkowe o Rok Królika :

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-01-12

Kup książkę Rok Królika

Rok Królika - opinie o książce

Ktoś tutaj w opiniach napisał, że dla osób, które pokochały książki Joanny Bator, ta również będzie czytelniczą ucztą. Dla mnie była! Nieprawdą jest przekonanie o zawiłościach słownych, to językowe mistrzostwo! Poplątane narracje i style, smakowite porównania, wygibasy słowne, które tyleż samo śmieszą, co przerażają. Nie wypaliła się, jak ktoś pięknie napisał, Szeptucha z Dolnego Śląska, ona dopiero się rozgrzewa! Wszak nie dotknęła jeszcze materialnej mrocznej siostry i jestem pewna, będzie ją tropić dalej... "Rok królika" to kryminał, thriller, farsa, obyczajówka z pierwszej strony Faktu, dramat i tragikomedia. I bagnista prawda o ludziach, pełna przaśnej polskości, beznadziei, sprytu, zawiści, parcia po trupach do celu. Bawi i straszy. Pozostawia czytelnika ogłuszonego i nasyconego. Na chwilę, bo znowu chce więcej.
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2017-01-16,
W sumie to było moje pierwsze spotkanie z Joanną Bator i nie uważam go za szczególnie szczęśliwe. Cenię sobie polską prozę, a po zmasowanej akcji promocyjnej postanowiłam zainteresować się tą konkretna pozycją. I choć nie mozna odmówić autorce dążenia do zabawy formą, to jednak w moim odbiorze książka jest chaotyczna, dość przesadzona, a dodatkowo główna bohaterka po prostu nie daje sie lubić. Zdecydowanie nie dla mnie, choć zostawiam punkty za sferę stylistyczną. Pełna recenzja: http://dlalejdis.pl/artykuly/rok_krolika_recenzja
To już nie ta sama Joanna Bator co w "Piaskowej Górze" , "Chmurdali" i "Ciemno, prawie noc". Mam wrażenie, że autorka na siłę szuka tematu, starając się nawiązać do klimatu wcześniejszych powieści, które przyniosły jej sukces. Mimo wszystko książkę dobrze się czyta, a jej lektura pozwala docenić literacki kunszt pisarki.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2021-10-21, Ocena: 1, Przeczytałam,

Nie, nie, nie... i jeszcze raz nie. Bardzo się zawiodłam i nie rozumiem...

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-07-03, Ocena: 4, Przeczytałam,

Po tym jak byłam zachwycona Wyspą Łza i Japońskim wachlarzem myślałam, że z tą też tak będzie ale niestety trochę się rozczarowałam. Książka ma dużo nawiązań do Wyspy Łza, poszukiwania mrocznej siostry bliźniaczki i zaginionej Anny Karr. Jest pogmatwana, momentami chaotyczna i psychodeliczna, momentami fajnie się czytało, inteligentne słownictwo a chwilami normalnie przysypiałam zastanawiając się o autorka ma na myśli. Julia Mrok pisarka romansów historycznych, mieszkająca z dwoma mężczyznami Alem i Aleksandrem postanawia zniknąć. Załatwia fałszywą tożsamość Anny Karr, i wyrusza na poszukiwanie mrocznej siostry bliźniaczki do miasta, w którym podobno się urodziła, do Ząbkowic Śląskich, czyli Frankestein. Frankestein jest tu mroczne, legenda mordującego królika, dziwni ludzie jakby wybrakowani, Dziadek konkursowy, Emilek z zajęczą wargą, fałszywy inspektor Harde, morderca blondynek itp. Mieszka w Spa pod królikiem, które zajmuje się podejrzanymi sprawami egzystencjalnymi. Julia jako Anna, dowiaduje się nieco o sobie, próbuje pisać nową książkę. W sumie taka sobie książka.

Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2017-12-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

Julia Mrok, odnosząca sukcesy autorka romasów historycznych, obawia się o swoje życie.

W swym pięknym domu, który dzieli z Aleksandrem i Alem (jej partnerami życiowymi) od pewnego czasu znajduje różne dziwne znaki: kawałek surowego mięsa, szubienicę z włosów.

W sielankowe dotąd życie tego nietypowego stadła wkrada się nieufność. Julia podejrzewa, że jej kochankowie sprzymierzyli się przeciwko niej i usiłują zabić ją.

Co ma zrobić w takiej sytuacji?

Zdesperowana kobieta postanawia zmienić tożsamość i wyjechać z Warszawy.

Kieruje się do Ząbkowic Śląskich. Dlaczego tam? Bo wyczytała o króliku grozy? Co ją gna do tego właśnie miasta?

Julia Mrok vel Anna Karr trafia do jedynego w mieście hotelu i nawet nie zdaje sobie sprawy, w jakie kłopoty się pakuje.

W tej książce nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje. Dziadek okazuje się być kobietą. Hotel to zakonspirowana klinika eutanazyjna. Tajemniczy wielbiciel zmienia się w okrutnego mordercę blondynek.

Mnie najbardziej rozbawił wątek pułkownika Zawady - chociaż może nieprecyzyjnie się wyraziłam. Bo co zabawnego jest w tym, że rodzina chce się pozbyć leciwego dziadka? Pułkownik Zawada ma przebłyski świadomości i to on uratuje Annę przed zabójcą.

Książka ma mroczny klimat, akcja rozwija się niespiesznie. Mimo to jest wciągająca i dobrze się ją czyta.

Avatar użytkownika - hania_sr
Przeczytane:2017-01-04, Ocena: 4, Przeczytałam,
Gorzko, gorzko
Joanna Bator0
Okładka ksiązki - Gorzko, gorzko

Gorzko, gorzko to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet. Dlaczego Berta popełniła zbrodnię...

Piaskowa góra. Audiobook
Joanna Bator0
Okładka ksiązki - Piaskowa góra. Audiobook

Początek lat 70. poprzedniego wieku. Jadzia Maślak przyjeżdża do Wałbrzycha z wioski pod Skierniewicami i prosto z oblodzonych schodów dworca wpada...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;