Rottenberg. Już trudno

Ocena: 4 (1 głosów)
Wywiad z Andą Rottenberg to historia emancypacji, która zaczyna się w latach 60. od momentu pierwszych zawodowych kroków Rottenberg w warszawskiej Zachęcie, gdzie oprowadzała wycieczki i pisała protokoły z przyjęcia obrazów. Rozwija się na tle przełomowych momentów w historii Polski: roku 1968, 1976, 1980 i 1989. Każdy z nich inaczej przeplata się tu ze sztuką. Na początku ustrojowej transformacji, Rottenberg pracowała w departamencie plastyki Ministerstwa Kultury, gdzie mogła obserwować rozmontowywanie starego systemu i tworzenie nowego. Wróciła do Zachęty w latach 90. jako jej dyrektorka i znalazła się w ogniu najważniejszej bitwy o sztukę, jaka się toczyła w Polsce, i w jakiej chodziło o prawo jednostki, czyli artysty, do wolnej wypowiedzi.
Przez wiele lat usiłowała założyć w Warszawie muzeum sztuki nowoczesnej. Dzisiaj korzysta ze sławy autorki wystaw, tekstów o sztuce oraz autobiograficznej książki „Proszę bardzo”. Pracuje nad kolejnymi wystawami, wykłada w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i jeździ po Warszawie na rowerze.

Informacje dodatkowe o Rottenberg. Już trudno:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2014-03-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-63855-80-2
Liczba stron: 192

więcej

Kup książkę Rottenberg. Już trudno

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rottenberg. Już trudno - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna_Valerious
Anna_Valerious
Przeczytane:2018-06-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Ta książka jest pewnym uzupełnieniem do wcześniejszej "Proszę bardzo", pojawiają się w podobne wątki, czasem padają podobne słowa. Jest tylko bardzo skonkretyzowana na sztuce, na konkretnych wystawach, tematykach, twórcach, stylach. To spojrzenie na sztukę począwszy od lat 60., czasem sięgające też lat i całych wieków wcześniejszych, żeby pomóc nam zrozumieć konkretne dzieło, czy cały trend. Bardzo ciekawe.

 

Niestety nie jest to pozycja napisana przez panią Rottenberg, dlatego przez całą lekturę brakowało mi jej stylu. Chociaż jest tutaj obecna i odpowiada rzetelnie na wszystkie pytania, to mam wrażenie, że nie jest to ta sama osoba, która przysiada w domu do pisania i zastanawia się nad składnią zdania. Fakt! Nikt tak nie wychodzi w wywiadach, tak idealnie. Jednak czegoś mi zabrakło, czegoś, do czego się przyzwyczaiłam. Książkę jednak polecam, wciąga. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy