Rozmowy z katem

"Grymas historii doprowadził do wspólnych rozmów kata i ofiary. Ileż z tych rozmów mógł zapamiętać? Ileż był w stanie zanotować? Zapamiętać natomiast mógł całą prawdę wyrażoną przez Jürgena Stroopa. I z tej prawdy powstały Rozmowy z katem - właściwie wielka, realistyczna powieść dokumentarna. Wielka literatura faktu."

Kazimierz Koźniewski

Niniejsze wydanie z roku 1978 jest ocenzurowane.

Informacje dodatkowe o Rozmowy z katem :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1978 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 19780101

Tagi: Jürgen Stroop Kazimierz Moczarski

Kup książkę Rozmowy z katem

Rozmowy z katem - opinie o książce

Wróciłam do tej książki po około 20 latach...  Czytałam książkę Moczarskiego w liceum jako lekturę i wtedy zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Już wtedy interesowałam się tematyką II wojny światowej, Holokaustu.

Spotkanie w jednej celi tytułowego kata Jürgena Stroopa - likwidatora warszawskiego getta oraz bohatera Armii Krajowej Kazimierza Moczarskiego.

Autor książki wykorzystał 9 miesięcy siedzenia w więzieniu z hitlerowcem i rozmawiał z nim o dzieciństwie, młodości, dojścia do władzy w SS oraz w końcu do roku 1943... likwidacji getta warszawskiego. Co sprawiło, że Strrop stał się mordercą, katem?

"Moje zaszokowanie z chwilą znalezienia się z hitlerowcami, o czym piszę na początku, szybko przeszkształciło się w postanowienie: jeżeli już jestem ze zbrodniarzami wojennymi, to nich ich poznam, niech próbuje rozłożyć na włókna ich życiorysy i osobowość. Gdy to się uda, mam możność - choć w pewnym stopniu - odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki mechanizm historyczny, psychologiczny, socjologiczny doprowadził część Niemców do uformowania się w zespół ludobójców, którzy kierowali Rzeszą i usiłowali zaprowadzić swój Ordnung w Europie i w świecie."

"NAZIZM NIE SPADŁ NA NARÓD NIEMIECKI JAK GROM Z JASNEGO NIEBA. BYŁ ZAKORZENIONY W JEGO HISTORII."

Alan Bullock

"Czyny jego świadczą (Stroopa), iż jest on osobnikiem wyzutym z wszelkich ludzkich uczuć, katem faszystowskim, pastwiącym się z zimnym okrucieństwem nad swoimi ofiarami, którego całkowita eliminacja ze społeczeństwa ludzkiego jest konieczna."

Rozmowy z katem
Kazimierz Moczarski0
Okładka ksiązki - Rozmowy z katem

Klasyczna książka Kazimierza Moczarskiego.   Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski...