Rozwój seksualny w okresie dzieciństwa. Tom I. Praktyczna analiza teoretyczna

Rozumienie seksualności człowieka dorosłego nie jest możliwe bez zagłębienia się w świat seksualności dziecka. Ten fragment powrotu do wspomnień i pierwotnych doświadczeń ułatwia pracę z pacjentem. Natomiast wiedza o tym jak seksualność człowieka dorosłego powstaje, na jakich fundamentach się opiera i z jakich doświadczeń wyrasta, jest obowiązkowym fundamentem diagnozy funkcjonalnej postawionej dorosłemu i obowiązkowym materiałem służącym planowaniu leczenia.

Publikacja Marii Beisert składa się z czterech części:

Dzieciństwo - fundament rozwoju seksualnego człowieka - wyjaśniono tu, czym jest rozwój seksualny, jakie są jego czasowe i przestrzenne granice oraz w jaki sposób przejawia się na zewnątrz. Modele seksualności - choć seksualność dotyczy każdego człowieka, to wielość sposobów jej doświadczania wymaga opisu, do którego przydają się różne modele. Praktyczny aspekt tej części przyda się diagnostom, biegłym i klinicystom, którzy dzięki wyborowi właściwego paradygmatu, z którego wyrasta model, będą mogli trafnie i skutecznie działać. Rozwój seksualny dziecka w świetle zróżnicowanych teorii - ta część nasycona jest wskazaniami praktycznymi. Pozornie dotyczy sytuacji dziecka, ale w rzeczywistości służy wyjaśnieniom co i dlaczego działo się w życiu pacjenta na wczesnych etapach jego rozwoju seksualnego, by dziś - bo głównie diagnozy te stawiane są osobom dorosłym - móc wyjaśnić związki teraźniejszości z przeszłością, podjąć decyzje terapeutyczne i przekazać je pacjentowi.

Seksualizacja i jej związki z rozwojem seksualnym - ta część ma na celu rozróżnienie zjawiska normatywnego, czyli seksualności dziecka od patologii, czyli od procesu seksualizacji dziecka.

Informacje dodatkowe o Rozwój seksualny w okresie dzieciństwa. Tom I. Praktyczna analiza teoretyczna:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2023-10-23
Kategoria: Psychologia

Kup książkę Rozwój seksualny w okresie dzieciństwa. Tom I. Praktyczna analiza teoretyczna

Masturbacja dziecięca. Od diagnozy do interwencji
Maria Beisert0
Okładka ksiązki - Masturbacja dziecięca. Od diagnozy do interwencji

Masturbacja dziecięca - jedna z powszechnych postaci ekspresji seksualnej - jest źródłem wielu kontrowersji i burzliwych debat. Po pierwsze dlatego, że...

Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia
Maria Beisert0
Okładka ksiązki - Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia

Książka ta stanowi przede wszystkim owoc badań naukowych nad etiologią niezwykle złożonego zjawiska pedofilii. Z otrzymanych wyników - wpisanych w kontekst...