Rudow這sa

Ocena: 5 (7 g這s闚)

Czy pierwsze mi這sne do鈍iadczenie okre郵a ca貫 pó幡iejsze 篡cie? A mo瞠 to si豉 historii i legend wyznacza nasz los?

W ma貫j miejscowo軼i pod Stambu貫m pewien licealista do鈍iadcza wstrz御aj帷ej mi這軼i i pope軟ia wielk zbrodni...  W po這wie lat osiemdziesi徠ych XX wieku mistrz Mahmut, studniarz i jego pomocnik, ,,panicz" Cem, przekopuj mozolnie metr po metrze ja這w dzia趾, pró積o szukaj帷 wody. W wolnych chwilach opowiadaj sobie historie, pokazuj帷e, jak ró積ie patrz na 鈍iat. Jedn z nich jest opowie嗆 o ojcobójstwie Edypa. Mimo i tak odmienni - stary kawaler w sile wieku i m這dy ch這pak - nawi您uj wi篥, która przypomina relacj mi璠zy ojcem a synem. Wszystko zmienia si za spraw rudow這sej pi瘯no軼i, aktorki w璠rownego teatru. Najdziksze sny nastolatka staj si jaw, by natychmiast da pole najgorszemu z koszmarów - wskutek nieuwagi Cema przy budowie studni dochodzi do tragicznego wypadku. Przera穎ny ch這piec ucieka do Stambu逝, gdzie dopiero po wielu latach dowie si, czy naprawd by winien 鄉ierci mistrza i kim by豉 rudow這sa uwodzicielka.

W tej kameralnej historii, która 陰czy pora瘸j帷 powie嗆 rodzinn i p這mienny romans, Noblista si璕a po motyw z antycznej tragedii, by opowiedzie wstrz御aj帷y i zaskakuj帷y dramat wspó販zesny, skonfrontowa Wschód i Zachód i odmalowa sugestywny portret targanej skrajno軼iami Turcji. Kolejny popis prozatorski i wyraz geniuszu Noblisty.

,,Rudow這sa" jest powie軼i zbudowan z zaz瑿iaj帷ych si w徠ków i nast瘼uj帷ych jeden po drugim zwrotów akcji, pe軟 aluzji historycznych i spo貫cznych; trudn, k這potliw, mocn, ale wspania陰 powie軼i, która stawia przed nami nowe fakty, wymagaj帷e od nas refleksji. Jest powie軼i uniwersaln, która uwspó販ze郾ia antyczn tragedi i doprowadza j tak daleko, jak to mo磧iwe!

Hasan Bülent Kahraman, ,,Sabah"

Jest to ksi捫ka wielowarstwowa: powie嗆 o konsekwencjach puczu z 1980 roku, powie嗆 psychologiczna, powie嗆 o ostatnich trzydziestu latach w tureckiej historii, powie嗆 o mo磧iwo軼i czy niemo磧iwo軼i bycia jednostk w Turcji, powie嗆 o tragedii kobiet w tym kraju, powie嗆 o niepokoj帷ej metaforze studni... S這wem, powie嗆 Orhana Pamuka. Trzeba j przeczyta.

Murat Bjedug, ,,T24"

Ilustracje:Orhan Pamuk /Mehmet Ulusel/Marek Paw這wski

wi璚ej

Kup ksi捫k Rudow這sa

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Rudow這sa - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-03-10,

MIΜ汎 I 危IER

Do popularnych w ostatnim czasie tworów tureckich podchodz z wielk ostro積o軼i. Nie ma si w ko鎍u co oszukiwa, pozbawione wszelkich warto軼i seriale z tego kraju, które zala造 nasz rynek, zape軟iaj帷 luk, jaka pozosta豉 po popularnych niegdy, acz równie beznadziejnych brazylijskich telenowelach, sprawi造, 瞠 ksi璕arskie pó趾i a uginaj si od tandetnych czytade stamt康 pochodz帷ych. Na szcz窷cie Orhan Pamuk „Rudow這s” po raz kolejny pokazuje, 瞠 tureccy twórcy maj tak瞠 do zaoferowania ambitne, poruszaj帷e emocjonalnie i intelektualnie, znakomicie napisane dzie豉 warte polecenia ka盥emu.

Lata 80. XX wieku. Nastoletni Cem mieszka samotnie z matk. Jego ojciec znika ju wcze郾iej, w opresyjnym 鈍iecie nie jest o to trudno, jednak瞠 tym razem wszystko wskazuje na to, 瞠 znikn掖 ju na dobre. Dlatego te ch這pak chce zadba o swoje 篡cie i przysz這嗆 i zanim pójdzie na studia, zarobi troch pieni璠zy. Zaczyna pracowa w ksi璕arni, potem u wuja, szybko jednak zostaje „podkupiony” przez mistrza Mahmuta zajmuj帷ego si kopaniem studni. U niego w dziesi耩 dni zarobi wi璚ej, ni w dotychczasowym miejscu w dwa miesi帷e. Udaje mu si ub豉ga matk, dope軟i formalno軼i i zaczyna nowe zaj璚ie. Nie wie jeszcze jak bardzo odmieni jego 篡cie. Przekopuj帷 wraz z mistrzem ja這w dzia趾, zaczyna nawi您ywa z nim relacj przypominaj帷 t, mi璠zy ojcem a synem. Opowiadaj sobie ró積e historie, poznaj si, ch這pak zaczyna uczy si 篡cia, dojrzewa. Wtedy na jego drodze pojawia si tajemnicza Rudow這sa. Zauwa穎na przypadkiem pi瘯na kobieta staje si wr璚z obsesj ch這paka, dominuje jego my郵, kiedy w ko鎍u znów udaje mu si j spotka, a potem l康uje z ni w ó磬u, mimo i ta jest m篹atk, a ze wzgl璠u na wiek mog豉by by tak瞠 jego matk, 鈍iat ch這paka zmienia si nie do poznania. To wszystko jednak doprowadza do tragedii, przed któr Cem b璠zie musia ucieka…

„Rudow這sa” Orhana Pamuka to powie嗆, która pod wieloma wzgl璠ami przypomina mi tragikomiczne dzie豉 Johna Irvinga, w szczególno軼i znakomit „Ostatni noc w Twisted River”, której w徠kiem przewodnim staje si ucieczka od pope軟ionej przypadkiem zbrodni, a tak瞠 „erotyczne” dokonania Philipa Rotha. Obaj autorzy rozliczaj si z m瘰k seksualno軼i i z sentymentalnym uwielbieniem zanurzaj si w okres dojrzewania, kszta速owania si charakteru i ca貫go 篡cia, jednocze郾ie nie zapominaj帷 o goryczy codzienno軼i. Podobnie do tematu podchodzi Orhan Pamuk. To, co opisuje jest proste, 篡ciowe, wr璚z szare. 砰cie bohaterów jest jak kopanie przez nich studni na ja這wej ziemi, gdzie pozornie nie dzieje si nic. Ca豉 si豉 „Rudow這sej” opiera si jednak nie na zdarzeniach, a tym, w jaki sposób zosta造 ukazane. I jakim stylem wszystko zosta這 podane.

A w豉郾ie sposób i styl s u Pamuka czym wspania造m. Niby proste, niby takie delikatne, wspomniany ju Irving potrafi przecie praktycznie o niczym rozpisa si na kilkadziesi徠 stron, a jednak pe軟e, tre軼iwe i satysfakcjonuj帷e ka盥ego czytelnika spragnionego dobrej literatury. Szkoda jednak, 瞠 nie genialnej. „Rudow這sa” mia豉 ku temu potencja, powsta豉 jednak powie嗆 dobra. Nawet bardzo. Tylko tyle i a tyle. Ciesz si jednak, 瞠 j przeczyta貫m i polecam Waszej uwadze, bo jest tego warta. Premiera ju 17 sierpnia.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/07/24/rudowlosa-orhan-pamuk/

Avatar u篡tkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2017-08-16, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, Egzemplarz recenzencki,

Niewielu znajdziemy znanych i cenionych na 鈍iecie tureckich pisarzy. A je郵i t list zaw瞛i do tureckich laureatów Literackiej Nagrody Nobla, zbiór b璠zie wynosi jedn osob. Mowa o autorze m. in. 好iegu, Nazywam si Czerwie czy Bia貫go zamku, który w 2006 roku zosta uhonorowany najbardziej presti穎wym wyró積ieniem w literackim 鈍iecie. Pisarz ten jest tak瞠 oficerem Orderu Narodowego Legii Honorowej. Wychowa si w zamo積ej rodzinie tureckich intelektualistów; studiowa architektur oraz dziennikarstwo, chocia w 瘸dnym z tych zawodów nie pracowa. Od kiedy sko鎍zy 23 lata, zajmowa si tylko pisaniem. Przez wielu jest uznawany za komentatora spo貫cze雟twa, ale sam nie uwa瘸, by specjalnie skupia si na polityce i przemianach spo貫cznych. S造nie z nieortodoksyjnego podej軼ia do religii; opowiada si za integracj Turcji z Zachodem i jako pierwszy muzu軛a雟ki pisarz pot瘼i fatw na這穎n przez Ajatollaha Chomeiniego na Salmana Rushdiego. Orhan Pamuk urodzi si w Stambule i w豉郾ie w tym mie軼ie i w jego dawnych okolicach pisarz umie軼i akcj swej najnowszej powie軼i zatytu這wanej Rudow這sa.

Gównym bohaterem opowie軼i oraz jej narratorem jest Cem Çelik, ch這pak pochodz帷y z inteligenckiej stambulskiej rodziny. Ksi捫ka rozpoczyna si w po這wie lat osiemdziesi徠ych XX wieku, kiedy to kilkunastoletni Cem decyduje si podj望 podczas wakacji prac w roli pomocnika mistrza studniarza Mahmuta. Jak si okazuje, kilka tygodni sp璠zonych w podstambulskiej miejscowo軼i Öngören wp造n na ca貫 przysz貫 篡cie Cema. Ch這pak dorastaj帷y bez obecno軼i ojca, który przebywa w wi瞛ieniu jako wi瞛ie polityczny, a pó幡iej musia ukrywa si przed w豉dzami, dostrzega w mistrzu Mahmucie silny m瘰ki wzorzec. Studniarz staje si dla m這dzie鎍a, „panicza” z inteligenckiego domu, nie tylko pracodawc, ale po trosze nauczycielem i ojcem. Przebywaj帷 w miasteczku, Cem prze篡wa pierwsz wielk nami皻no嗆, zakochuj帷 si w dwukrotnie od siebie starszej kobiecie o pi瘯nych rudych w這sach. Wszystko zostaje jednak nagle i brutalnie przerwane, a ch這pak wraca w po酥iechu do Stambu逝 i kontynuuje nauk.

Rudow這sa zosta豉 podzielona przez Pamuka na dwie cz窷ci. W pierwszej poznajemy histori z m這do軼i gównego bohatera. Cz窷 druga natomiast opowiada o jego dalszych losach i przemy郵eniach, dotycz帷ych tamtych paru tygodni. Praca przy budowie studni, wi篥 z mistrzem Mahmutem i silne uczucie do Rudow這sej naznaczy造 ca貫 pó幡iejsze 篡cie Cema. M篹czyzna, który odniós sukces zawodowy i trwa w udanym zwi您ku, obsesyjnie wraca do dawnych wydarze, rozmy郵aj帷 nad ich znaczeniem. Pamuk w swej powie軼i odwo逝je si do motywów z tragedii antycznej i starodawnych poda i eposów Wschodu, 陰cz帷 te dwie tradycje i konfrontuj帷 je ze sob. Ca這嗆 historii zosta豉 misternie wykuta, prowadz帷 czytelnika powoli, metr po metrze w g陰b, a do samego 廝ód豉; przypomina to budowanie studni, mozolne i nie豉twe zadanie, które jednocze郾ie przynosi wiele satysfakcji i wielk nagrod w przypadku odnalezienia wody. Mistrz Mahmut powtarza ci庵le Cemowi, by ten zaufa swemu mistrzowi i pracowa. Tak samo czytelnik powinien zaufa pisarzowi i czyta, by dotrwa do ko鎍a opowie軼i.

Powie嗆 Pamuka przypomina mi ksi捫ki w starym stylu, pozbawione efektownych zwrotów akcji i akrobacji j瞛ykowych. Akcja rozwija si w Rudow這sej niespiesznie, a j瞛yk pozostaje dostojny i pi瘯ny, a mimo to nie wydaje si sztuczny. Turecki noblista po mistrzowsku buduje napi璚ie, daj帷 odbiorcy czas na oddech i rozmy郵ania. Dodatkowo w tle mo積a dojrze zmiany, jakie zasz造 na przestrzeni lat w Stambule, mie軼ie na granicy Wschodu i Zachodu, które rozros這 si do niebotycznych rozmiarów, poch豉niaj帷 dawne prowincje. Czytanie prozy Pamuka jest erudycyjn przygod, dzi瘯i której mo瞠my zajrze w g陰b siebie. Polecam wszystkim bardzo gor帷o lektur Rudow這sej, nie powinni軼ie si czu zawiedzeni.

Avatar u篡tkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2017-08-06, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Orhan Pamuk to wybitny turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla. 17 sierpnia 2017 roku nak豉dem Wydawnictwa Literackiego, które ma wy陰czno嗆 na wydawanie ksi捫ek autora, uka瞠 si najnowsza powie嗆 ,,Rudow這sa."

Turcja, okolice Stambu逝, 1985 rok. Licealista Cem, aby zarobi na czesne podejmuje prac u mistrza Mahmuta, który zajmuje si kopaniem studni. Mahmut nale篡 do ostatniego pokolenia przedstawicieli tego zawodu i cieszy si wielkim uznaniem. M篹czy幡i kopi z mozo貫m studni, a w chwilach odpoczynku opowiadaj sobie historie. Cem chc帷 wprawi mistrza w zak這potanie przedstawia mu opowie嗆 o greckim królu Edypie, który zabi w豉snego ojca i o瞠ni si z matk nie b璠帷 鈍iadomy pokrewie雟twa. My郵i ,,panicza" zaprz徠a Rudow這sa pi瘯no嗆, która jest aktork w w璠rownym teatrze. Podczas kopania studni w wyniku nieuwagi Cema dochodzi do wypadku. Przera穎ny ch這pak zamiast sprowadzi pomoc pakuje si w po酥iechu i ucieka, by nie aresztowano go o nieumy郵ne spowodowanie 鄉ierci.

Relacje Mahmuta z Cemem przypominaj relacje ojca z synem oraz mistrza z uczniem. Ojciec Cema przyzwyczajony by do zachowywania politycznych sekretów i nigdy nie wtajemnicza syna w wa積e sprawy, a do tego cz瘰to znika bez s這wa. Mistrz przeciwnie, zanim podj掖 decyzj dzieli si swoimi spostrze瞠niami i przemy郵eniami z Cemem, dlatego od razu spodoba si m這dzie鎍owi. Podoba造 mu si czu這嗆 i blisko嗆, troska i zainteresowanie jakich nigdy nie zazna od ojca. Mistrz mia swojego pomocnika edukowa i chroni, gdy ostatecznie mia mu przekaza swój zawód jakby w spadku. Ucze mia s逝cha mistrza i podporz康kowa mu si. Mahmut nauczy si fachu od swojego ojca i cho Cem by tylko jego pomocnikiem, to traktowa go jak syna, którego nigdy nie mia. Mistrz Mahmut opowiada pouczaj帷e historie, uczy Cema ró積ych rzeczy i zwraca mu uwag, 瞠 je郵i pomocnik studniarza nie jest uwa積y, to mo瞠 doprowadzi do kalectwa lub 鄉ierci tego, który schodzi do studni. Ostrze瞠nia jednak nie zapobiegaj tragedii.

Orhan Pamuk doskonale pokaza, jak pierwsze m這dzie鎍ze zauroczenia mog wp造n望 na ca貫 doros貫 篡cie. Cem zauwa瘸 na ulicy pi瘯n rudow這s dziewczyn, która roztacza wokó siebie niezwyk陰, uwodzicielsk aur, a do tego czule si u鄉iecha. Nie mo瞠 o niej zapomnie, fantazje o niej napawaj go optymizmem. Cho prawie nic o niej nie wie, to czuje, 瞠 j kocha. Rudow這sa sprawia, 瞠 Cem poznaje bardziej siebie i dowiaduje si, czym jest szcz窷cie z kobiet.

Autor dobrze przedstawi uczucia targaj帷e Cemem. Po wypadku i ucieczce przepe軟ia go poczucie winy, ale wmawia sobie, 瞠 nie ma w nim z豉. Udaje, 瞠 nic si nie sta這 i powtarza to tak cz瘰to, a sam prawie w to wierzy. Wraca do matki, kolegów i nauki, ale obrazy z wypadku powracaj co jaki czas. Jak móg zostawi swojego mistrza na pewn 鄉ier na dnie studni? Powoli zaczyna zdawa sobie spraw, 瞠 mistrz i studnia b璠 a do 鄉ierci powraca w jego my郵ach, a przez to uniemo磧iwi mu doznawanie szcz窷cia z prze篡wania zwyk貫go 篡cia.

Studnia jest metafor w powie軼i. Im g喚biej j si kopie, tym wi璚ej mo積a z niej wydoby ukrytych pod ziemi rzeczy. Podobnie jest z dusz cz這wieka, która skrywa najczarniejsze my郵i, prze篡cia, czyny. Cem zachowa si jak ksi捫 Edyp, który zabi w豉snego ojca, o瞠ni si z matk i mia z ni dzieci. Dawne opowie軼i, legendy i ba郾ie wp造waj na losy bohaterów ,,Rudow這sej". Przeznaczenie wisi nad ich g這wami. 砰cie na郵aduje legend.

,,Rudow這sa" to powie嗆 ma豉 obj皻o軼iowo, ale bogata w tre軼i. Zdrada, poczucie winy, poszukiwanie sensu 篡cia i odpowiedzi na nurtuj帷e pytania, p這mienny romans i historia rodzinna z zaskakuj帷ym fina貫m. To tak瞠 powie嗆 o konsekwencjach puczu z 1980 roku w Turcji, jej skrajno軼iach i szybkim rozwoju cywilizacyjnym. Orhan Pamuk napisa kolejn wielowarstwow i uniwersaln powie嗆, w której ka盥y odnajdzie co dla siebie.

Avatar u篡tkownika - allison
allison
Przeczytane:2017-07-25,
PRZEDPREMIEROWA RECENZJA powie軼i „Rudow這sa” Orhana Pamuka – ksi捫ka uka瞠 si 17. sierpnia 2017 r. nak豉dem Wydawnictwa Literackiego Na now powie嗆 Orhana Pamuka czeka豉m z niecierpliwo軼i. Lektura „Rudow這sej” okaza豉 si uczt duchow na najwy窺zym poziomie. I tylko o jedno mam 瘸l do autora – 313 stron to zdecydowanie za ma這! Akcja zaczyna si w latach 80. minionego stulecia i obejmuje kolejne trzy dekady. Niedaleko Stambu逝 kilkunastoletni Cem marzy o karierze pisarza. Postanawia zapracowa na studia, pomagaj帷 przy kopaniu studni. Pracuje ze starym cz這wiekiem, zwanym Mistrzem, kt鏎y zna wiele interesuj帷ych historii. Opowiadanie ich urozmaica bohaterom czas i prowokuje do d逝gich rozm闚, kt鏎e z czasem zamieniaj si w dyskusje. Gdy m這dzieniec przywo逝je mit o Edypie, do spokojnej dot康 atmosfery wkrada si niepok鎩. Pot璕uje go poznanie pi瘯nej aktorki o rudych w這sach. Jej posta sprawia, 瞠 ch這pak nie potrafi na niczym si skupi, przez co staje si sprawc tragedii. Dramatyczne wydarzenia, do jakich doprowadza, 軼igaj go przez kolejne trzydzie軼i lat, by ostatecznie doprowadzi do niezwykle zaskakuj帷ego fina逝. To w wielkim skr鏂ie akcja powie軼i. Jej tre嗆 mo積a interpretowa na r騜nych poziomach. Na pewno jest to pe軟a emocji opowie嗆 o wielkiej mi這軼i i nami皻no軼i, pe軟ej tajemnic, niedopowiedze i niespodzianek. To r闚nie historia relacji mi璠zy uczniem i mistrzem, synem i ojcem. W kontek軼ie opowie軼i o Edypie kwestia ta nabiera nowych znacze, przewija si przez ca陰 powie嗆, wci捫 ukazuj帷 mit w r騜nym 鈍ietle. Tragedia Sofoklesa pe軟i tu r闚nie rol kulturotw鏎cz – bohater por闚nuje jej tre嗆 z innymi utworami o podobnej tematyce, przywo逝j帷 przede wszystkim wa積 dla Turk闚 „Ksi璕 kr鏊ewsk”, w kt鏎ej losy ojca i syna zostaj odwr鏂one. Narrator wiele razy podkre郵a, 瞠 dawne opowie軼i, legendy i mity wci捫 篡j w zbiorowej pami璚i, lecz nabieraj nowych, wsp馧czesnych znacze, jakby nak豉da造 na siebie kostium dostosowany do danej epoki. W tradycji Orientu sztuka opowiadania pe軟i szczeg鏊n funkcj, kt鏎a w „Rudow這sej” jest wyeksponowana i nobilitowana w r騜nych sytuacjach. Odgrywa ona r闚nie bardzo wa積 rol w zako鎍zeniu powie軼i, ka膨c czytelnikowi spojrze na jej tre嗆 z zupe軟ie innej perspektywy. Tak jak w wi瘯szo軼i powie軼i Pamuka, do g這su dochodz tu relacje mi璠zy Wschodem i Zachodem. Autor nie skupia si jednak jedynie na kontrastach, r騜nicach kulturowych i religijnych, pokazuje tak瞠 wzajemne inspiracje i uniwersalne problemy, kt鏎e na przyk豉d pojawiaj si w literaturze oraz pradawnych opowie軼iach. Bardzo oryginalnie ukazana zosta豉 w powie軼i metafora studni. Bohaterowie kopi帷 j, dos這wnie schodz coraz ni瞠j, pod ziemi, jednak im g喚biej musz si zapuszcza, tym bardziej zacie郾iaj si wi瞛i mi璠zy nimi. Im ciemniej robi si na dole, tym bardziej komplikuj si my郵i dojrzewaj帷ego Cema, a jednocze郾ie dowiaduje si on coraz wi璚ej o 鈍iecie i rz康z帷ych nim prawach. Niebagateln rol odgrywa tu tak瞠 zwi您any ze studni motyw poszukiwania - mistrz i jego ucze szukaj nie tylko wody, ale i odpowiedzi na nurtuj帷e ich pytania. Tak jak wspomnia豉m, powie嗆 mo積a odczytywa na r騜nych poziomach i w r騜nych kontekstach. Jest ona tak bogata i daje tak wiele do my郵enia, 瞠 ka盥y ma szans znale潭 w niej co dla siebie. Ka盥y wra磧iwy czytelnik na pewno doceni te pi瘯no i bogactwo j瞛yka, kt鏎ym Pamuk pos逝guje si w mistrzowski spos鏏. BEATA IGIELSKA

To druga ksi捫ka Pamuka w mojej karierze czytelniczej i kolejna, kt鏎a bardzo mi si podoba豉. Niby to 瘸dna wielka historia, a jednak Pamuk ma w sobie ten dar, 瞠 potrafi pisa emocje. Potrafi te pisa subtelno軼i, to, co niezauwa瘸lne go造m okiem i to, co nale篡 do g喚bszych warstw istnienia. I mam wra瞠nie, 瞠 pisze to z lekko軼i i swobod, w spos鏏 zupe軟ie naturalny. Co do samej opowie軼i, pocz徠kowo nie wyda豉 mi si ona ciekawa, ale z ka盥 kolejn stron autor otwiera przede mn kolejne wrota i pozwala zajrze g喚biej w zawi這軼i relacji mi璠zyludzkich. Lektura "Rudow這sej" by豉 dla mnie du膨 przyjemno軼i i z pewno軼i nie ostatni tego pisarza.

,,Rudow這sa" jest moim pierwszym spotkaniem z tw鏎czo軼i tureckiego Noblisty. Powie嗆 ta podczas lektury jest mocno niejednoznaczna. Poznajemy w niej histori nastoletniego Cema, kt鏎y wkraczaj帷 w czas dorastania szuka swojego miejsca na 鈍iecie oraz swojej to窺amo軼i, kt鏎ej identyfikacja opiera si na relacji z ojcem, a raczej jej braku... Dla ch這paka odpowiednikiem ojca staje si mistrz studniarski Mahmut, u kt鏎ego m這dzieniec podejmuje wakacyjn prac, jako pomocnik.

Pierwsza cz窷 niniejszej opowie軼i przepe軟iona jest r騜nego rodzaju ba郾iami, mitami i legendami, kt鏎e nieustannie towarzysz bohaterom na tle ich codziennej egzystencji. W zwi您ku z powy窺zym ten fragment ksi捫ki toczy si dosy leniwie i jest bardzo statyczny, chocia oczywi軼ie nie brak w nim emocjonalnych prze篡 Cema, kt鏎y do鈍iadcza w tym czasie pierwszej, m這dzie鎍zej mi這軼i do sporo starszej od siebie aktorki teatralnej, nazywanej przez wszystkich Rudow這s.

Ko鎍闚ka pierwszej ods這ny i druga cz窷 opowie軼i to czas, w kt鏎ym historia ta zdecydowanie nabiera tempa, a pocz徠kiem tego przyspieszenia s pewne dramatyczne wydarzenia, o kt鏎ych dowiecie si z ksi捫ki.

W toku wykreowanej przez Pamuka historii 郵edzimy dalsze koleje losu doros貫go ju Cema, jego udane 篡cie rodzinne oraz imponuj帷 zawodow karier. Jednak przesz這嗆 wci捫 powraca do m篹czyzny niczym echo nie daj帷 o sobie zapomnie. Kolejne wydarzenia rzucaj coraz to nowe 鈍iat這 na ca陰 mistern opowie嗆 daj帷 przy tym czytelnikowi ogromnie szerokie pole do r騜norodnych refleksji oraz zaskakuj帷 odbiorc z這穎no軼i wzajemnych relacji i powi您a bohater闚.

Trzeci fragment powie軼i to opowie嗆 samej Rudow這sej, dla kt鏎ej przygoda z Cemem okaza豉 si brzemienna w skutkach... Perspektywa staje si wi璚 po raz kolejny ca趾owicie inna.

Lektura tej ksi捫ki by豉 dla mnie interesuj帷ym do鈍iadczeniem i niewykluczone, 瞠 kiedy si璕n jeszcze po tw鏎czo嗆 tego autora. Jest to opowie嗆 o dorastaniu, samotno軼i, t瘰knocie, potrzebie posiadania korzeni oraz relacji na linii ojciec-syn. Orhan Pamuk wyrazi軼ie pokaza te, co mo瞠 si wydarzy, gdy takiej relacji z r騜nych powod闚 zabraknie. Znajdujemy r闚nie odniesienia do wielu pewnego rodzaju uniwersalnych prawd, kt鏎e nie od dzi maj wp造w na 篡cie jednostki ludzkiej.

Je郵i szukacie lektury oryginalnej, refleksyjnej, ale r闚nie takiej, w kt鏎ej nie brakuje targaj帷ych cz這wiekiem r騜norodnych odczu i emocji to my郵, 瞠 ,,Rudow這sa" przypadnie Wam do gustu.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Avatar u篡tkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2019-11-26, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 12 ksi捫ek 2019,

W pe軟i zas逝穎ny Nobel. Orhan Pamuk nale篡 do tego gatunku pisarzy, którzy cho熲y przez sto stron pisali o kopaniu studni, to czyta si to z przyjemno軼i. Wspó販zesna literatura w starym dobrym stylu.
Niby prosta fabu豉, a jednak zaskakuje, zw豉szcza zako鎍zenie, którego, pomimo naszej pewno軼i, 瞠 si domy郵amy, okazuje si, 瞠 jednak nie sposób ca趾iem odgadn望. Du篡 plus za pomys na narracj (dlatego tak wa積e jest, by wydawnictwo wiedzia這, co wydaje i, by projekt ok豉dki wspó貪ra z tre軼i).
Motyw ojca i syna jest tym gównym, spaja mity i legendy z realnymi prze篡ciami bohaterów, jest te swoist samospe軟iaj帷 si przepowiedni. Obecny - Nieobecny - Oprawca - Ofiara - 安iadomy - Nie鈍iadomy - Winny - Niewinny: Ojciec i Syn w jednym. Taki, który pragnie kocha i taki, który pragnie by kochanym, ale znajduje si w szponach destrukcyjnych emocji i motywacji: strachu, nieufno軼i, wyrzutów sumienia, obsesji rozgrzeszenia i zrozumienia czym jest przeznaczenie.
Do tego motyw przemijania, przemian na przestrzeni lat, co zazwyczaj bardzo mnie porusza emocjonalnie.

Avatar u篡tkownika - Witwona
Inne ksi捫ki autora
Nowe 篡cie
Orhan Pamuk0
Ok豉dka ksi您ki - Nowe 篡cie

Przeczyta貫m t ksi捫k pewnego dnia i ca貫 moje 篡cie zmieni這 si. ...

Dom ciszy
Orhan Pamuk0
Ok豉dka ksi您ki - Dom ciszy

Dzieje jednej rodziny na tle burzliwej dwudziestowiecznej historii Turcji. Latem na pocz徠ku lat osiemdziesi徠ych troje wnuk闚 odwiedza dziewi耩dziesi璚ioletni...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Medea z Wyspy Wisielc闚