Saga rodu Forsyte'ów tom III: Przebudzenie. Do wynajęcia

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 1962 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788371836985
Liczba stron: 313
Tytuł oryginału: The Forsyte Saga vol. III: Awakening. To let
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Birkenmajer Józef

Tom 3 cyklu Saga rodu Forsyte'ów

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Nowoczesna komedia to kolejna trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyte ów. W jej skład wchodzą: Biała małpa (1924), Srebrna łyżka (1926) i Łabędzi śpiew (1928). Akcja tomu trzeciego, uznawanego przez krytyków za najlepszy w cyklu, rozgrywa się w 1926 roku, po powrocie Fleur i jej ojca, Soamesa, z podróży dookoła świata. z Ameryki powraca też do Anglii Jon Forsyte, którego Fleur była pierwszą miłością. Fleur próbuje wskrzesić ich uczucie, jednak Jon wybiera ostatecznie uczucie do żony. W galerii obrazów starego Soamesa wybucha pożar. Soames ratuje córkę, jednak sam w wyniku poniesionych obrażeń umiera.

Tagi: bóg

Kup książkę Saga rodu Forsyte'ów tom III: Przebudzenie. Do wynajęcia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Saga rodu Forsyte'ów tom III: Przebudzenie. Do wynajęcia

Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2022-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2022,

Autor ciągle czymś mnie zaskakuje np. wątkiem Jona i Fleur.

Link do opinii

Ostatnia część trylogii, opowiadająca losy czwartego już pokolenia Forsyte'ów. Akcja powieści dzieje się po zakończeniu I Wojny Światowej, kiedy to 65-letni Soames obserwuje wymieranie ostatnich wielkich Forsyte'ów oraz zmiany jakie zaszły w społeczeństwie, w tym wśród najmłodszego pokolenia jego rodu. Głównym wątkiem powieści są jednak losy dwóch najmłodszych przedstawicieli rodu, które przypadkiem splotły się niczym w dramacie "Romeo i Julia".

Link do opinii
Inne książki autora
Na giełdzie Forsythów
John Galsworthy0
Okładka ksiązki - Na giełdzie Forsythów

?Na giełdzie Forsyte'ów? to zbiór kilkunastu ?apokryficznych opowieści?, jak je nazywa sam Autor, którymi Galsworthy żegna się ze...

Saga rodu Forsyte`ów.Tom 3. Przebudzenie. Do wynajęcia
John Galsworthy0
Okładka ksiązki - Saga rodu Forsyte`ów.Tom 3. Przebudzenie. Do wynajęcia

Powieść wszech czasów w nowym, pięknym wydaniu! Londyn, 1886 rok. Spotkanie na zaręczynowym przyjęciu staje się początkiem dramatycznych zdarzeń,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Fleur, wychyliwszy się z okna, słyszała stłumiony głos zegara bijącego w hallu dwunastą, słyszała cichutki plusk ryby, nagły szmer listków osikowych drżących w lekkich, ciągnących wzdłuż rzeki podmuchach, odległy turkot nocnego pociągu, a od czasu do czasu różne inne dźwięki, których niepodobna rozpoznać w ciemności – delikatne i tajemnicze odgłosy – świadectwa nie nazwanych wzruszeń  ludzi i zwierząt, ptaków lub maszyn, a może zmarłych Forsyte,ów, Dartiech czy Cardiganów, urządzających sobie nocne przechadzki po tym świecie, który kiedyś był miły ich wcielonym duchom. Fleur jednak nie zważała na te głosy, a dusza jej, daleka od chęci rozstania się z ciałem, na chyżych skrzydłach leciała od wagonu kolejowego do kwitnącego żywopłotu, rwąc się do Jona, uparcie lgnąc do jego zabronionego obrazu i dźwięku głosu, który dla niej miał być tabu. Marszczyła nosek, jak gdyby w woni nadrzecznej nocy próbując odnaleźć aromat owej chwili, gdy ręka Jona przesunęła się między kwiatami a jej policzkiem. Pilno jej snadź było opalić sobie skrzydła przy świeczce życia, bo długo w swym „fantastycznym” stroju wychylała się przez okno; o jej policzki ocierały się ćmy, ciągnące procesją do lampki na toaletce, nieświadome tego, że w domu Forsyte,a nie ma odsłoniętego płomienia. W końcu jednak i Fleur poczuła senność i zapomniawszy o dźwiękach cofnęła się szybko w głąb pokoju.


Więcej

Iluż jednak udręczonych światem ludzi leżało bezsennie lub marzyło we śnie. Na ziemię opadła rosa, kwiaty się stuliły; bydło na łąkach nadrzecznych pasło się jeszcze, wyszukując językiem trawę, której nie mogło już dostrzec; owce na wzgórzach leżały cicho, jak głazy. Bażanty na wysokich drzewach lasów w Pangbourne, skowronki w gniazdkach z trawy nad kamieniołomem w Wansdon, jaskółki pod okapem domu w Robin Hill i wróble w Mayfair – spały w tę łagodną i bezwietrzną noc nie śniąc o niczym. Klaczka po Mayfly, niezbyt jeszcze przyzwyczajona do swej nowej siediby, dreptała i kręciła się w swej zagrodzie. Nieliczne istoty latające po nocy – nietoperze, ćmy i sowy – uwijały się żywo w parnej ciemności, lecz cała żyjąca za dnia Natura spoczywała w bezbarwnej i bezgłośnej ciszy nocnej. Jedynie ludzie – mężczyźni i kobiety – nie mogli opędzić się od natrętnej trwogi lub miłości i w chybotliwym blasku marzeń trawili na rozmyślaniach samotne godziny.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy