reklama

Samo sedno. Siła empatii. 7 zasad zmieniających życie, pracę i relacje

Wydawnictwo: Edgard
Data wydania: 2019-09-25
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788366237926
Liczba stron: 240
Tytuł oryginału: The Empathy Effect: Seven Neuroscience-Based Keys for Transforming the Way We Live, Love, Work, and Connect Across Differences

Ocena: 6 (1 głosów)

Dar dla ludzkości, który pojawił się w samą porę.

DR DANIEL J. SIEGEL

Co pozwala nam nawiązać więź z innymi i podejmować altruistyczne działania na ich rzecz? Jaka siła może wydobyć z nas to, co najlepsze?

Dr Helen Riess prezentuje siedem zasad empatii, które pomogą stosować ją w każdym aspekcie życia - od intymnych relacji, po kontakty rodzinne, towarzyskie, edukację, biznes czy zarządzanie organizacjami. Empatia umożliwia bowiem przyjęcie perspektywy drugiej osoby i spojrzenie na świat jej oczami. Pozwala znaleźć wspólny język i wzbudzać w sobie ciekawość zamiast oceny i krytyki. Przypomina nam wreszcie, że wszyscy razem tworzymy wspólnotę, która czyni świat otwartym i przyjaznym miejscem.

W tej książce chcę pokazać, jak empatia wobec innych pozwala zmienić na lepsze własne życie i całe społeczeństwo. Dzięki empatii rodzice widzą swoje dzieci takie, jakimi są, i pomagają im w pełni zrealizować swój potencjał; nauczyciele nawiązują z uczniami więź, która pozwala im odkryć i rozwinąć swoje talenty; firmy rozkwitają dzięki inwestycjom w pracowników; politycy reprezentują wszystkich swoich wyborców i ich potrzeby.

dr Helen Riess

Dzięki lekturze tej książki:

- dowiesz się, jak działa empatia, dlaczego warto się jej nauczyć i jak podnieść jej poziom

- zaznajomisz się z autorską metodą pogłębiania empatii wykorzystywaną na świecie w medycynie, biznesie oraz edukacji

- poznasz sposoby nawiązywania bardziej pozytywnych relacji oraz klarowne zasady komunikacji, bez przeszkód i nieporozumień

- wykorzystasz praktyczne wskazówki, które umożliwią ci łączenie empatii z efektywnością i bycie empatycznym liderem, kierownikiem czy menedżerem

O książce:

Nic bardziej nie jest ludziom potrzebne w dzisiejszych czasach niż empatia, dla siebie nawzajem, dla planety i jej odwiecznych mieszkańców. Bardzo, bardzo potrzebna książka. Ludzie czytajcie i uczcie się empatii.

Wojciech Eichelberger

Empatia to odwieczna tajemna moc uzdrowicieli. W swojej książce dr Riess przedstawia to narzędzie w uaktualnionej wersji, dzięki czemu staje się ono praktyczną i przystępną umiejętnością.

DANIEL GOLEMAN, autor Inteligencji emocjonalnej, bestsellera ,,New York Timesa"

Każdemu, komu zależy na innych, przyniesie korzyść lektura książki dr Helen Riess. To ważny głos w dzisiejszych, pełnych wyzwań czasach.

dr PAUL EKMAN, autor Świadomości emocjonalnej i Emocji ujawnionych

Wciągająca lektura, pełna olśnień na temat tego, co właściwie się dzieje, kiedy doświadczamy bólu innych.

SUZIE REIDER, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży reklam w Google

O autorce:

dr Helen Riess - profesor psychiatrii w Harvard Medical School, dyrektorka programu Empathy and Relational Science w szpitalu w Massachusetts (MGH). Członkini Konsorcjum ds. Badań nad Inteligencją Emocjonalną w Organizacjach. Opracowała naukowe podejście do empatii ugruntowane w neurobiologii i fizjologii empatii. Uznana na świecie pedagog, badaczka i prelegentka. Jej przełomowy artykuł Empatia w medycynie - neurobiologiczna perspektywa opublikowany w ,,Journal of the American Medical Assosiation" w 2010 roku zmienił sposób, w jaki lekarze postrzegają empatię. Otrzymała liczne nagrody za prowadzone przez siebie badania, które uznano za przełomowe.

Książkę polecają:

Magazyn Charaktery, Psychologia w praktyce, Instytut Psychoimmunologii IPSI

Tagi: Poradniki praktyczne

Kup książkę Samo sedno. Siła empatii. 7 zasad zmieniających życie, pracę i relacje

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Samo sedno. Siła empatii. 7 zasad zmieniających życie, pracę i relacje

Mam do Was jedno pytanie – co wiecie o empatii? Jestem przekonana, że większość z Was jest w stanie podać definicję, która dość słusznie opisze ten konstrukt. Lecz jak się okazało, większość ludzi posiada tylko bardzo ogólną wiedzę na ten temat, a uważam ją za wyjątkowo istotną. Żeby jednak nie być niesprawiedliwym, to przyznam, że ja sama wiedziałam dość mało o empatii, a dotychczas uważałam się za osobę, która wie w tym aspekcie więcej niż przeciętny człowiek. Teraz już zdaję sobie sprawę, że zgłębienie mechanizmów empatii wymaga o wiele większego zaangażowania i wysiłku. Pomogła mi w tym książka "Siła empatii. 7 zasad zmieniających życie, pracę i relacje". 


Tematyką związaną z empatią zainteresowałam się ponad rok temu, gdy całkowicie przypadkowo razem z przyjaciółką wybrałyśmy ten temat do opracowania w ramach zajęć na uczelni. Wtedy było to tylko luźno rzucone pojęcie, które wydawało się stosunkowo ciekawe i łatwe do omówienia. Pracowałyśmy nad nim rok i właśnie wtedy przeczytałam wiele artykułów na ten temat i kilka książek naukowych. Często się śmieję, że teraz jestem prześladowana przez empatię, ponieważ i mój temat pracy rocznej na studiach jest ściśle z nią związany, i inne zajęcia wymagają ode mnie głębokiej analizy tej tematyki. Jednak jak sami widzicie, jest to wzajemne prześladowania – obecnie już całkowicie świadomie dążę do zgłębiania wiedzy w tym polu psychologii. 


Empatia jest bardzo istotna w naszym życiu, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie funkcjonować z innymi ludźmi oraz w razie problemów możemy na nich liczyć. Gdyby nie ona, to podejrzewam, że jako rozwinięty intelektualnie gatunek nie bylibyśmy w stanie przetrwać. Jest naprawdę na każdym naszym kroku. Od momentu kiedy na paluszkach wstajemy, by nie obudzić naszej drugiej połówki, rodziców czy innych domowników, towarzyszy nam przez cały dzień. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często doświadczamy jej od innych ludzi i jak często to my współodczuwamy z innymi osobami. To zjawisko jest tak bardzo fascynujące, że warto poświęcić mu czas – i w kontekście naukowym, i w kontekście społecznym. Czym bylibyśmy bez empatii? 


Jednak wracają bezpośrednio do samej książki, chciałabym wychwalić pod niebiosa główną autorkę tej lektury. Czytało się ją niesamowicie, a patrząc, że jest to dzieło z literatury naukowej, jestem pod olbrzymim wrażeniem. Moje dotychczasowe doświadczenia opierają się na ciekawych i przydatnych informacjach zapisanych w przystępny (lub nie) sposób. W przypadku "Siły empatii" to nie tylko przystępny sposób, ale bardzo przyjemny i prosty styl, który pozwala wszystko bez większych problemow zrozumieć i w dodatku wciąga. Przy tym nie miałam też uczucia, że w jakiś sposób odejmuje to książce rzetelność. Wszystko opierało się na konkretnych teoriach psychologicznych i miało podparcie w badaniach. Miałam wrażenie, że usiadłam i czytam wyjątkowo pasjonującą powieść. 


Tak jak wspomniałam na początku mojej opinii, czytałam już sporo naukowej literatury na ten temat i czuję się w nim dość pewnie. Znam i ujęcie biologiczne empatii, i społeczne. Tymczasem okazało się, że wiele informacji było mi jeszcze nieznanych i znacznie pogłębiłam swoją wiedzę. To nie były tylko suche fakty, ale również informacje, które jako niekoniecznie specjaliści możemy wykorzystać w swoim codziennym życiu. Autorka omówiła temat bardzo rozlegle. Wzięła pod uwagę indywidualne aspekty empatii, ale również ujęła to bardziej globalnie. Poza tym nie ograniczyła się wyłącznie do empatii, ale wzięła pod lupę i nowoczesną technologię, i psychoterapię. Podoba mi się to ujęcie, ponieważ bardzo dobitnie uświadamia siłę empatii oraz jej możliwości. 


"Siła empatii. 7 zasad zmieniających życie, pracę i relacje" to bardzo wartościowa książka, która dzięki swojej prostocie oraz bardzo szerokiej gamie omówień, trafi do specjalistów, ale i czytelników, którzy nie są zawodowo związani z tą tematyką. Uważam również, że może zaciekawić osoby, które dotychczas w ogóle nie interesowały się psychologią. Dlatego jeśli chcecie pogłębić swoją wiedzę o świecie i człowieku, bardzo polecam Wam tę pozycję. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:,

Prezentowana dzisiaj książka to rzetelne źródło informacji o szeroko pojętej inteligencji emocjonalnej. Już na samym początku natkniemy się na całe mnóstwo rekomendacji różnych naukowców.  Poza tym i przede wszystkim, sama autorka to psychiatra, badaczka, pedagog i ekspert w dziedzinie badań nad emocjonalną stroną życia człowieka.
        We wstępie dr Helen Riess wyjaśnia dlaczego zajęła się badaniami nad "zjawiskiem" empatii.  Z pewnością wielkim bodźcem do tego były doświadczenia osobiste i trudne dzieciństwo autorki. 
Następnie czytelnik zostaje kolejno przeprowadzony przez tajniki działania empatii. Autorka zaznacza dosadnie, że empatia to nie tylko współczucie. Owszem jest ono pewnym procentem budującym. Empatia, tak naprawdę, to coś znacznie więcej. Jest cały system uruchamiający rozmaite obszary naszego mózgu oraz wszelakie pokłady emocji i uczuć, jakie towarzyszą nam we wszystkich aspektach życia. 
Empatii można się nauczyć - wyjaśnia H. Riess - podaje w związku z tym 7 kluczowych kroków do osiągnięcia powyższego. Te kroki to: E.M.P.A.T.H.Y. Zachęcam do zapoznania się z nimi.
             Co najważniejsze w dążeniu do bycia empatycznym wobec "świata", to fakt, że budowanie takiego uczucia, takiej emocji należy zacząć od siebie i bycia empatycznym właśnie względem swojej osoby. Potem zaś takim wypracowanym emocjonalnie okiem łatwiej nam spojrzeć na innych. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje