Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników

Historia samurajów to opowieść o walkach, intrygach, zdradach, żądzy władzy, fanatyzmie naznaczonym fetyszyzacją miecza, bratobójstwach, perwersjach seksualnych. Ale to także historia duchowości, szczególnej estetyki i... hojnego miłosierdzia. Z jednej strony kultura, z drugiej sztuki walki – oto dziedzictwo samurajów: wojowników i artystów, myślicieli i strategów.
Nie sposób wyobrazić sobie historii Japonii bez samurajów. W ciągu siedmiuset lat sprawowania rządów odcisnęli na Kraju Kwitnącej Wiśni niezatarte piętno. Kim byli? Nieznającymi strachu wojownikami czy pozbawionymi skrupułów politykami, którzy siłą podporządkowali sobie cały naród i wprowadzili dyktaturę wojskową? A może poetami, filozofami i malarzami, bezgranicznie przywiązanymi do ceremonii herbacianej i zen, tak bardzo z nimi utożsamianego, że postrzeganego jako jeden z ich atrybutów?
Leonardo Vittorio Arena śledzi życie publiczne i prywatne samurajów od wyodrębnienia się tego stanu około XI wieku aż do XIX wieku, kiedy tytuły samurajskie zostały zniesione. Wyjaśnia, w jaki sposób ich obecność wpłynęła na dzisiejsze społeczeństwo japońskie.

Informacje dodatkowe o Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2021-07-07
Kategoria: Historyczne
Tłumaczenie: Mateusz Kłodecki

Kup książkę Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników

Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników - opinie o książce

Samuraje to jeden z symboli Japonii. Za sprawą popkultury ich wizerunek został rozprzestrzeniony na całym świecie. Myślę, że każdy z nas ma jakieś wyobrażenie tego dalekowschodniego wojownika. A jak to z nimi było naprawdę? Skąd w ogóle się wzięli? Jak wpłynęli na historię Kraju Kwitnącej Wiśni? Jakimi wartościami się kierowali? Leonardo Vittorio Arena w publikacji „Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników” obszernie prezentuje genezę i dzieje tej grupy. Zastanawia się również, czy i jak wpłynęli na współczesne społeczeństwo japońskie.

Myślę, że o zawartości nie będę się rozpisywać – tytuł mówi wystarczająco wiele – opowiem natomiast o stylu książki, bo jest on bardzo ciekawy. Kolejne rozdziały przeprowadzają nas przez historię Japonii skupiając się na stanie samurajów. Leonardo Vittorio Arena relacjonuje ją językiem pomiędzy wykładem a baśnią. Książka naładowana jest faktami, postaciami, pojęciami, a jednocześnie pasmem intryg i knowań. Szczerze mówiąc nie dziwi mnie, że hollywoodzcy twórcy chętnie sięgnęli po motyw samuraja. Egzotyczne tło Kraju Kwitnącej Wiśni, odważni wojownicy i fabuła przesiąknięta skomplikowanymi gierkami – to musiał być sukces.

Moje ogólne wrażenia są pozytywne. Początkowo miałam drobne problemy z wciągnięciem się czytanie, bo dostałam „na twarz” masę faktów (a jednak Japonia to całkiem inna bajka niż historia Europy), ale jest słowniczek, a styl autora jest na tyle przyjemny, że szybko udało mi się odnaleźć w tej publikacji.

Podsumowując, „Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników” to godna uwaga publikacja zarówno dla pasjonatów azjatyckiej kultury, jak i dla tych, którzy chcieliby zweryfikować swoje wyobrażenia o tej grupie. Leonardo Vittorio Arena napisał bardzo przystępną książkę, którą czyta się niczym wciągającą powieść.

Dla osób urodzonych w latach 80-tych, samuraje kojarzą się przedwszystkim z wojownikami wykreowanymi w serialu Shogun, z genialną rolą Richarda Chamberlain'a, grającego rolę angielskiego żeglarza, którego okręt rozbija się u wybrzeży Japonii i który zostaje wciągnięty w grę u szczytów władzy, dzięki czemu poznaje kulturę i kodeks honorowy samurajów.

Kim byli ci legendarni wojownicy? Leonardo Vittorio Arena ,,odczarowuje" wizerunek samurajów, obdziera ich z hollywoodzkiego przedstawienia. Arena zabiera czytelników w siedmiusetletnią podróż przez czasy samurajów, przedstawiając najwybitniejszych przedstawicieli tej grupy społecznej, najważnejsze bitwy i wojny, ich wpływ na politykę Japonii. Autor w trzynastu rozdziałach prezentuje historię tej grupy społecznej, od znacznie wcześniejszych niż oficjalna data powstania klasy samurajów, czyli około XI-XII wieku, aż do faktycznego ich końca w wieku XIX. Każdy rozdział otwiera rycina z wojownikiem i cytat z dzieł i kodeksów, co jest bardzo ciekawym zabiegiem. Niestety ryciny są czarnobiałe, co samo w sobie nie jest wadą, ale znając piękne, kolorowe obrazy przedstawiające tych wojowników, pozostawia pewien niedosyt. Wielkim plus tej książki jest sposób przedstawienia historii, językiem bardzo przystępnym i obrazowym. Jeśli w tekście pojawiają się japońskie słowa, tak silnie związane z historią i kulturą Japonii i samurajów, są one dokładnie wytłumaczone w glosariuszu. Bogata bibliografia będzie przydatna ,,dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej".

,,Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników" to wspaniałe kompendium wiedzy, połączenie opowieści i faktów historycznych. Książka na pewno zainteresuje wielbicieli historii i samurajów. Od razu uprzedzam, nie jest to lekka lektura, trzeba się przy niej skupić, ale historia jest tego warta. Serdecznie polecam.

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-08-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

W świecie samurajów

Samuraje, kto o nich nie słyszał. Motyw tych japońskich wojowników często był wykorzystywany w literaturze czy kinematografii. Ale przyznam szczerze, że moja wiedza o samurajach była uboga. Zmieniło się to po lekturze publikacji Leonardo Vittorio Areny.

Publikacja składa się z trzynastu rozdziałów, w których autor omawia najważniejszych w historii Japonii samurajów. Nie ukrywam, że na początku trudno było mi się odnaleźć wśród tych japońskich nazwisk, które wyglądają bardzo podobnie, a ich natłok także nie ułatwiał sprawy. Z każdym kolejnym rozdziałem było coraz lepiej, przyzwyczaiłam się do stylu autora, który nie jest specjalnie naukowy, więc na spokojnie wszystko zrozumiecie, nie trzeba się go obawiać. Moje trudności z przystosowaniem się do treści publikacji wynikały z tego względu, że przed lekturą "Samurajów" nie wiedziałam zupełnie nic na ich temat, a także nie interesowałam się specjalnie historią Japonii. Ale dla tych czytelników, których fascynuje Kraj Kwitnącej Wiśni i japońscy wojownicy i przed sięgnięciem po tę publikację czytali coś więcej na ich temat, to na pewno łatwiej i lepiej odnajdą się w tejże książce niż ja.

Publikacja spod skrzydeł wydawnictwa RM przedstawia historię samurajów od pierwszego do ostatniego samuraja, dzięki opowieści o tych bohaterskich i honorowych wojownikach poznajemy też historię Japonii, która jest z nimi nierozerwalnie związana. Historia ta naznaczona jest walkami klanów, bitwami, rozlewem krwi, niekiedy ze starć bratobójczych, o władzę i dominację nad państwem. Wojownicy ci odznaczali się odwagą, walecznością, bohaterstwem, męstwem, a honor cenili wyżej niźli życie. Woleli popełnić sepukku niż poddać się. Ich historia jest bardzo ciekawa. To doprawdy fascynująca wędrówka z intrygującymi postaciami z kart japońskiej historii. Publikacja jest świetnie wydana, zawiera ilustracje, które rozpoczynają rozdziały. Jedynie do rozmiaru czcionki mogłabym mieć jakiekolwiek zażalenia, bo nie ułatwiała szybkiej lektury, mogłaby być odrobinę większa. Na końcu książki odnajdziemy glosariusz z wyjaśnieniem wszystkich użytych w tekście japońskich słów czy zwrotów, a także kalendarium bardziej zwięzłe i te szczegółowe, które stanowią świetne podsumowanie całej historii budowania potęgi samurajów, a także bibliografia, która pozwala zajrzeć do innych dzieł, jeśli świat japońskich wojowników nas zaintryguje.

"Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników" to fascynująca podróż do świata walecznych wojowników, niepozbawiona zdrad, mrocznych intryg czy zabójstw z tytułu zemsty czy zdobycia władzy. Dzięki tej książce można dowiedzieć się czegoś więcej o Japonii, kraju o którym w szkole na historii nie mówiono zbyt wiele. To doprawdy wspaniała dawka ciekawostek historycznych. I choć lektura nie należy do najłatwiejszych i wymaga skupienia to warto ją poznać, bo dzięki niej poznajemy nieznany, barwny i egzotyczny świat Kraju Kwitnącej Wiśni i ich najsłynniejszych przedstawicieli, czyli samurajów.
Polecam jak najbardziej !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu RM.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-07-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Przyznaję, że sięgnęłam po tą książkę z ciekawości. Kiedyś jako dziecko lubiłam bajki o samurajach, gdzie przejawiali się jako silni i waleczni ludzie, którzy zawsze i wszędzie byli przygotowani do walki. Podobało mi się jak sprawnie poruszali mieczami i to, że bynajmniej w bajkach, każdy z nich miał zawsze długie włosy zawiązane w warkocz. Nie ważne, że na górze byli już łysi. Warkocz był na dole, do tego starannie zapleciony, by nie rozwiązał się podczas walki. Czy więc taki był ich prawdziwy wygląd?
Podczas czytania czuć tutaj pewną niesprawiedliwość. Brat walczy przeciw bratu i wydają się być zupełnie inni pod względem charakteru.

,, Należy działać szybko, nie dać przeciwnikowi zwietrzyć zagrożenia. A skoro wróg nie wyczuje niebezpieczeństwa, nawet się nie zorientuje, że wkrótce postrada życie".

W książce poznamy klany pierwszych samurajów i sugestie dotyczące tego skąd pochodzili i dlaczego akurat taki mieli sposób działania. Praktycznie wszystko musieli wywalczyć siłą własnych rąk i nigdy się nie poddawali. Nie ważne skąd padały strzały, oni brnęli na przód, by wygrać. Dla mnie zabawne było to, że skoro mieli już pewien styl działania, to powinni być przygotowani, że poprzez ten chwyt będą zaatakowani, a mimo tego i tak ich twarze zawsze zdradzały zaskoczenie.

Nie chcę zdradzać wszystkiego, więc przejdę do rzeczy. Ogólnie sposób w jaki napisana jest książka przypomina mi podręcznik do historii. Z tyłu książki mamy szczegółowe kalendarium dat i ważnych wydarzeń. Jest też Glosariusz, czyli terminologia wyjaśnienia nazw, które pochodzą z języka japońskiego, a także Bibliografia. Z początku książki mamy spis treści a także wprowadzenie, które pokrótce przedstawi wam o czym jest książka.
Każda opowieść przedstawia losy wojowników i sytuacji, które swoim miejscem zmieniły bieg historii. Wszystko jest opisane dokładnie, lecz konkretnie. Tutaje nie znajdziemy uczuć, tylko fakty, które były istotne dla całej opowieści. Ja czytałam ją z zainteresowaniem, bo przynajmniej teraz już wiem kim byli i co było o nich prawdą, a co tylko telewizyjnym dodatkiem.