Sanato

Jesień 1931 roku. Do luksusowego sanatorium w Zakopanem przyjeżdża młody niemiecki lekarz Matys Dresler ze swoją narzeczoną, a zarazem pacjentką Irą, która ma być dowodem na skuteczność jego rewolucyjnej metody leczenia gruźlicy zastrzykami z płynnego złota. Ośmioro pensjonariuszy wyraża zgodę na udział w eksperymentalnej kuracji - wśród nich jest także młoda mężatka Nina. Ryzykowna chryzoterapia przynosi dobre wyniki... Przynajmniej do chwili, gdy w umysłach pacjentów nie zaczynają się ujawniać przerażające efekty uboczne, które wywołuje.

***

Autentyczne zapiski Niny Ostromęckiej, które prowadziła podczas tragicznego w skutkach medycznego eksperymentu, stały się podstawą powieści Marcina Szczygielskiego odsłaniającej mroczną tajemnicę krwawych wydarzeń nazwanych przez polskie gazety w 1932 roku "złotą gorączką Sanato".

***

Marcin Szczygielski stworzył horror, którego lektura wywołuje lodowaty dreszcz i przerażenie, niczym nie ustępujące tym, których możemy doświadczać czytając książki mistrzów tego gatunku.

Informacje dodatkowe o Sanato:

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania: 2014-06-01

Kup książkę Sanato

Sanato - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Bardzo lubię książki Szczygielskiego, ale po Sanato spodziewałam się czegoś więcej. Ciągnący się w nieskończoność wstęp i ... wreszcie zaczyna się coś dziać. Plastyczne opisy psychodelicznych wizji Niny dodają smaku, świetny pomysł z posłowiem z biografią i zdjęciami bohaterów, ale ogólnie książka mnie niestety nie porwała.

Ja już na piątej stronie tej książki wiedziałam, że przepadłam! Na dzień dobry mamy zajawkę z przyszłych zdarzeń także nie da się tej książce oprzeć! Po prostu chce się tę historię poznać od początku.

Zachwycona jestem bogatym językiem tej książki a także nieźle oddanym klimatem z 1931 roku.

Akcja dzieje się w luksusowym sanatorium na uboczu w Zakopanem, w którym leczą się chorzy na gruźlicę. Do sanatorium przyjeżdża młody niemiecki lekarz wraz z narzeczoną, która jest zarazem pacjentką... Doktor wprowadza eksperymentalne leczenie, zastrzyki z płynnym roztworem ze złota... kilkoro pacjentów zgadza się być królikami doświadczalnymi... i zaczynają się dziać dziwne akcje...

Te eksperymenty na pacjentach bez żadnej pewności wyleczenia... po prostu przerażające! Do tego to wszystko na uboczu, trochę klaustrofobicznie niczym w pułapce bez wyjścia... te opisy korytarzy skojarzyły mi się z filmem "Dom na przeklętym wzgórzu" ze szpitalem psychiatrycznym.

Dochodzi do ciekawych dyskusji między pensjonariuszami, które dają do myślenia, rozważania religijno, ewolucyjne aż po eugeniczne.

Smaczku tej historii dodaje fakt, że budynek Sanato dla gruźlików w Zakopanem istnieje, który obecnie niszczeje... Oparta jest na wspomnieniach jednej z pacjentek Niny, więc książka wzbogacona jest w czarno-białe fotografie... Ci ludzie istnieli... Pytanie ile jest w tej historii prawdy a ile fikcji...

Mroczna z czarnym humorem, momentami psychodeliczna... Dawno mi tak książka na wyobraźnię nie zadziałała, te korytarze, ci pacjenci z wizjami...

I nie mogę pominąć wzmianki o futuroskopie, przerażającej zabawce, której ciężko się oprzeć a dodaje tej całej historii uroku.

Polecam!

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2018-09-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki XXI wieku, 52 książki 2018,

Jestem pod wielkim wrażeniem! Cóż to jest za historia! Oparta na faktach historia pensjonariuszy zakopiańskiego sanatorium „Sanato” przenosi nas do roku 1931.

Świetnie oddany klimat epoki, środowisko ludzi nieuleczalnie chorych, daje się wyczuć kruchość życia, zbliżający się jego koniec. I nagle pojawia się szansa na wyzdrowienie – nowatorskie leczenie złotem. Któż by odmówił? Nasi bohaterowie też nie odmawiają, ale okazuje się skutki uboczne leczenia są nieprzewidywalne… Więcej nie napiszę, żeby nie zdradzać zbyt dużo fabuły.

Szczygielski sprawił, że kilka razy naprawdę się wystraszyłam, świetny klimat grozy (choć horrorem bym tego nie nazwała), mieszanie się snu i jawy.

Polecam, ale tylko czytelnikom o mocnych nerwach, wrażliwych i bojących się krwi uprasza się o nieczytanie ?

Avatar użytkownika - danutka
Przeczytane:2015-05-10, Ocena: 4, Przeczytałem, Przeczytane,
Omega
Marcin Szczygielski0
Okładka ksiązki - Omega

Omega w dniu swoich dwunastych urodzin dostaje e-mail z linkiem do tajemniczej gry komputerowej. Instaluje aplikację, uruchamia ją i... zmienia rzeczywistość...

Arka czasu
Marcin Szczygielski0
Okładka ksiązki - Arka czasu

Rafał ma prawie dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły, bo w Dzielnicy nie ma szkół dla dzieci w jego wieku. Wszyscy tu ciągle się wprowadzają...