Sekret Tatiany

Dwie kobiety. Dwie różne historie. I jedna tajemnica, która je połączyła.
1914. Wielka księżna Tatiana z rodu Romanowów zakochuje się w rannym oficerze kawalerii. Czas im nie sprzyja: wojna przybiera katastrofalny obrót, potężna monarchia chyli się ku upadkowi, a życiu kochanków zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.

2016. Kitty wyjeżdża do odziedziczonego po pradziadku domku, aby uciec od problemów małżeńskich. Tam, nad brzegiem jeziora Akanabee, znajduje niezwykły, wysadzany klejnotami naszyjnik, który odkrywa przed nią rodzinny sekret...

Historia wielkiej miłości, która wymaga wielu poświęceń, lecz jest w stanie przetrwać najcięższą próbę.
Numer 1 na portalu Amazon

Bestseller „USA Today”

Przetłumaczona na 11 języków. Prawa sprzedane do 20 krajów.

Miłość. Ból. Ukojenie. Historia, od której nie mogłam się oderwać.  Sonia  Bohosiewicz

Książka dostępna w dwóch wersjach okładkowych.

Informacje dodatkowe o Sekret Tatiany:

Sekret Tatiany - opinie o książce

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2018-12-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kto z nas nie słyszał na lekcji historii o rodzie Romanowów? O carze Mikołaju i jego rodzinie zamordowanej przez bolszewików? Ta historia do dziś rozgrzewa umysły historyków, mimo że od tej tragedii minęło 100 lat.
Gill Paul w swojej powieści podjęła się trochę niebezpiecznego zadania opowiedzenia losów Romanowów z innym, alternatywnym zakończeniem.

"Dwie kobiety. Dwie różne historie. I jedna tajemnica, która je połączyła.

1914. Wielka księżna Tatiana z rodu Romanowów zakochuje się w rannym oficerze kawalerii. Czas im nie sprzyja: wojna przybiera katastrofalny obrót, potężna monarchia chyli się ku upadkowi, a życiu kochanków zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.

2016. Kitty wyjeżdża do odziedziczonego po pradziadku domku, aby uciec od problemów małżeńskich. Tam, nad brzegiem jeziora Akanabee, znajduje niezwykły, wysadzany klejnotami naszyjnik, który odkrywa przed nią rodzinny sekret."

Książka jest podzielona na dwie części - historyczną i współczesną. Historyczna, która bardziej mi się podobała, przedstawia nam obraz carskiej Rosji, potem Berlin tuż przed dojściem do władzy Hitlera, a następnie czasy wojny w Ameryce. Autorka wykonała bardzo dobrą pracę jeśli chodzi o fakty historyczne, umiejscowienie zdarzeń w czasie i opisy atmosfery panującej wśród ludzi.
Niestety część współczesna w porównaniu wypada gorzej. Kitty jest niezdecydowaną, trochę odrealnioną i infantylną postacią. Nie wiem czy te moje zarzuty wzięły się stąd, że jest duży rozdźwięk między częściami czy z tego, że bardziej czekałam na fragmenty z życia Tatiany? Ciężko mi powiedzieć.

Chociaż autorka nie pisze plastycznym językiem i pewno będą osoby, którym jej styl nie będzie odpowiadał, pomysł na fabułę i mocne zaplecze historyczne to najmocnejsze strony tej powieści. Jedyne czego mi brakło, to trochę mało tej rosyjskości (?), ale od amerykańskiej autorki nie sposób tego wymagać.

Świetnym pomysłem wydawnictwa jest też dostępność książki w dwóch wersjach okładkowych. Każdy z nas może zatem wybrać, w jakiej szacie graficznej widzi tą powieść. Sama mam tą we współczesnym wydaniu, ale gdybym mogła dziś wybierać, pewno skłaniałabym się ku historycznemu.

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tą powieść, mimo tych kilku minusów. Wydaje mi się, że to będzie idealna książka nie tylko dla fanów historii, ale dla wszystkich chcący przeczytać o wielkiej miłości.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Mando.

Uwielbiam książki Gill Paul, fikcja literacka która opiera się na prawdziwych osobach i wydarzeniach. Byłam zachwycona książka o Wallis Simson. Tym razem autorka postanowiła wziąć na warsztat osobę Tatiany ze słynnej dynastii Romanowów.

Historia dzieję się w dwóch płaszczyznach czasowych, w przeszłości czyli w roku 1914 i w czasach obecnych 2016. W dwóch różnych miejscach, przeszłość to carska Rosja, jeszcze wtedy kolebka kultury, pełna przepychu, znanych osobistości, teraźniejszość to Ameryka i mały domek nad jeziorem, w którym Katie chce poznać przeszłość swojego pradziadka, o którym rodzina milczała. Dziewczyna dowiaduje się o nim, tylko dzięki kancelarii adwokackiej, która kontaktuje się z nią w sprawie spadku, po nieżyjącym od dawna przodku. Małżeństwo Katie przeżywa kryzys, więc ta pakuje się i leci do Ameryki, szukać prawdy o dziadku Dymitrim.

Tatiana Romanowa, córka cara, najważniejsza rodzina w Rosji. Dziewczyna pełna pasji, ale i delikatności, zostaje pielęgniarką, opatruje rannych żołnierzy i tak zakochuje się w Dymitrze, a on odwzajemnia tę miłość. Wie, że Car zgodzi się na ich ślub, niestety wojna ich rozdziela, a historię makabrycznej zbrodni dokonanej na Romanowach przez bolszewików zna każdy. Jednak może Tatiana przeżyła, może udało się ją uratować, takie nadzieje na Dymitri i wierzy, że kiedyś ją odnajdzie.

Wiem, że książka jest fikcją, ale i ja miałam nadzieję, na ratunek Tatiany. Przez lata wiele kobiet podawało się za cudownie ocalone córki Romanowów. Jednak odnalezione szczątki mówią co innego, wszyscy w bestialski sposób zostali zamordowani i mimo że mieli szansę na ratunek, nikt z ich rodziny rozsianej po całej Europie nie udzielił im ratunku.

To fikcja literacka ale nie sposób zatracić się w tej historii, a nawet w nią uwierzyć. Jest to piękna opowieść a jednocześnie bardzo smutna i bolesna. Jeśli znacie autorkę, wiecie z jaki sposób pisze, jeśli nie to polecam zapoznać się z jej twórczością.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-04-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Ciekawa książka, która po raz kolejny sięga do tragicznych wydarzeń z 1917 roku i rzezi Romanowów. W Sekrecie Tatiany autor przedstawia historię jakoby te tragiczne wydarzenia przeżyła Tatiana, ukochana Dymitra, głównego bohatera tej książki. Książka przedstawia nie tylko przemiany w Rosji i przejęcie władzy przez bolszewików, ale zmiany w Niemczech. Głwony bohater jest postacią prawdziwą, którego losy zmieniono na podstawy książki. W sumie to książka, która pokazuje jak losy poszczególnego człowieka może zmienić jedno wydarzenie, jedno ,,skinienie palca'' Ostatni Romanowowie są postaciami tragicznymi, które niejednokrotnie pojawiają sie w tego typu książkach. Sama czytałam kilka. To pokazuje jak ich ostatnie dni są niejasne.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2019-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Współcześnie Kitty Fisher zostawiła zdradzającego ją męża i poleciała do Ameryki do odziedziczonego po pradziadku domku nad jeziorem. Musi przemyśleć wiele spraw i nabrać dystansu. Czy jej małżeństwo da się ocalić?
W 1914 roku carski gwardzista i księżna Tatiana córka cara Mikołaja spotykają się w szpitalu i znajdują wspólny język choć pochodzą z zupełnie innych światów. Gdy on wyzdrowiał musiał jechać na front. Pisali do siebie listy. Na ślub postanowili poczekać aż do końca wojny. W międzyczasie w Rosji zapanował niepokój, zanosi się na rewolucję poprzez złość wywołaną wystawnym stylem życia rodziny Romanów, podczas gdy w kraju panował głód. Rodzina Romanowów zostaje uwięziona. Dymitr chce uratować kochaną, ale musi być ostrożny.
„Sekret Tatiany” to historia o tęsknocie, bólu i rozpaczy, stracie bliskich osób, ciągłej nadziei, poszukiwaniach i dylematach serca. Jest to fikcja i historia w jednej fabule.
„Lubię myśleć, że znowu się spotkali.”
Ocena 5/6

Avatar użytkownika - kamila9314
kamila9314
Przeczytane:2019-05-12, Przeczytałam, Mam,

Powieść historyczna? Czemu nie?
Szkoda tylko że te, po które w ostatnim czasie sięgnęłam, najczęściej okazywały się naiwnym, tanimi romansidłami. Dlatego też na jakiś czas porzuciłam tego typu literaturę. W ostatnich dniach rozpoczęłam jednak książkę z gatunku powieść historyczna, a mianowicie "Sekret Tatiany", który ma swoją premierę dzisiaj tj 3 październik.
Książka z jednej strony w piękny i wzruszający sposób opowiada dzieje rodziny Romanowów, koleje losu miłości księżnej Tatiany i oficera Dymitra Malama, a także pełną domysłów i przypuszczeń historię tych dwojga gdyby dane im było przeżyć rewolucję i wojnę.
Z drugiej jednak poznajemy współczesny wątek Kitty Fisher. Wątek ten jest zdecydowanie mniej obszerny niż ten dotyczący rosyjskiej pary. Angielka odkrywa zdradę swojego męża, nie chcąc mierzyć się z problemami, ucieka do odziedziczonego po pradziadku Dymitrze domu. To tutaj budząc w sobie iście detektywistyczną żyłkę odkrywa historię, która mogła zmienić losy świata.
"Sekret tatiany" jest romansem historycznym, który porusza już od pierwszych stron i zapada głęboko w serce. Z ciekawością chłonęłam każde słowo, a także przeżywałam troski i radości z bohaterami.
Ksiazka jest napisana lekkim, przystępnym językiem dzięki czemu 400-stronnicową książkę czytało się szybko i płynnie, porywała.
Gill Paul poprowadziła fabułę dwutorowo, wątki wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Dzięki temu zabiegowi czytelnik ma szansę wczuć się naprawdę w te historię i poznać dwie kobiety żyjące na przestrzeni ponad stu lat.
Bardzo podobało mi się posłowie autorki. Dowiadujemy się jakie są fakty, co zmieniono a co zastosowano w opisanej historii carskiej rodziny.
Jestem pod wrażeniem skrupulatnych badań autorki przed napisaniem książki, jak również wierności prawdzie historycznej, co jest ważne że względu na wciąż pojawiające się spekulacje na temat Romanowów. Swoją drogą to właśnie one zainspirowały autorkę do napisania tej historii. Gill Paul poszła jednak o krok dalej rozstrzygając kwestię co by było gdyby. Efekt- mieszanka prawdy historycznej z fikcją literacką.
Nie zaprzeczam, że w książce jest wiele naiwności, pewne wydarzenia i kwestię są uproszczone i strywializowane, jednak w książce jest tyle cierpienia, że owe banały stanowią dla niego równowagę.
Lubicie książki z kategorii literatury kobiecej z miłością w tle, gdzie wątek historyczny gra pierwsze skrzypce, a wszystko wplecione jest w sieć tajemnic?
Jeśli tak to warto sięgnąć po "Sekret Tatiany" bo jest to powieść o prawdziwej miłości niezatarnej przez czas, cierpienia, tęsknotę i straty. Myślę że warto wybrać się z Gill Paul w podróż w przeszłość, w czasie nadchodzących długich jesiennych wieczorów.

Avatar użytkownika - zaczytanaaniaa
zaczytanaaniaa
Przeczytane:2018-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Dwudziestoparoletni Dymitr pewnego dnia, podczas pobytu w szpitalu, poznaje piękną pielęgniarkę Tatianę, która jest Wielką Księżną z rodu Romanowów. Mężczyzna dostrzega w niej anioła i nieobliczalnie zakochuje się. Kobieta żywi do niego te same uczucia, jednak kochankowie wiedzą, że nie mogą ujawnić swojej miłości. Troska o ukochanego, a także zazdrość ze strony Dymitra przyczyniają się do tego, że bohaterowie biorą w tajemnicy ślub. Niestety sytuacja w kraju ulega gwałtownym zmianom, rodzina Tatiany zostaje wzięta do niewoli, a dla bezpieczeństwa żony Dymitr nie może ujawnić małżeństwa. Pewnego dnia wpada na pomysł, aby Tatiana zamieniła się miejscem ze sprzątaczką i mogła odwiedzić go w domu. Plan niestety nie powiódł się, ponieważ Księżna zostaje porwana z leśnego domku, a chwilę później rodzina Romanowów zostaje brutalnie zabita.

Sto lat później Kitty odkrywa zdradę męża i wyjeżdża do domku w Ameryce, który odziedziczyła po pradziadku. W miejscu tym czeka ją wiele pracy i generalny remont, jednak kobieta nie poddaje się, a jednocześnie robi to, co lubi. Znajduje również pewien pamiętnik, dzięki któremu zaczyna prowadzić dochodzenie, kim była właścicielka oraz jaki miała związek z jej rodziną. Nie sądziła, że odkryje tyle inspirujących faktów, a jednocześnie pozna tak okrutną prawdę.

Bardzo lubię książki, w których akcja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych jednocześnie. Najczęściej fabuła rozgrywała się w większej części współcześnie, a wydarzenia z przeszłości są tylko wstawkami. W tym przypadku było na odwrót i w głównej mierze, mamy okazję poznawać akcję mającą miejsce po 1914 roku. Osobiście przepadłam od pierwszych stron i przeniosłam się w czasie. Gill Paul skradła moje serce i przyczyniła się do tego, że nie mogłam oderwać nosa od książki.

Wydarzenie, które zostały przedstawione w powieści, są poniekąd autentyczne. Okrutna prawda jest taka, że rodzina Romanowów została wzięta do aresztu domowego, a następnie brutalnie zamordowana. Autorka postanowiła dodać trochę pozytywizmu do całej akcji i zmieniła kilka aspektów. O wszystkim dowiedzie się na koniec powieści, ponieważ nie chcę Wam teraz o nich mówić i zdradzać ciekawych szczegółów. W szkole historia nie była moim ulubionym przedmiotem, ale powiem Wam, że gdyby wiedza była przekazywana właśnie w taki sposób jak zrobiła to Gill Paul, to uwielbiałabym ten przedmiot. Nie sądziłam, że podczas czytania tej książki poznam tyle wydarzeń historycznych, które nie zrażą mnie do dalszej lektury.

W powieści pięknie została przedstawiona miłość. Na początku ubiegłego wieku kochankowie często nie mogli iść drogą, którą wskazywało ich serce, a musieli zawierać związki z wyboru i w danej grupie społecznej. Tatiana i Dymitr mimo, iż pochodzili z różnych warstw społecznych, pokochali się wzajemnie i marzyli o tym, aby móc po wojnie na spokojnie ujawnić swój związek. Los nieustannie rzucał im kłody pod nogi, lecz mimo wszystko nie poddawali się. Kochankowie przez lata byli sobie wierni i mimo rozłąki nie dopuścili się zdrady. Pielęgnowali uczucie jak tylko mogli, a ukradkowe spojrzenia, czy niespodziewane przebywanie w tym samym miejscu, było dla nich darem. Odmiennym porównaniem do tej sytuacji, jest wątek Kitty i Toma. Londyńczyk miał kryzys w pracy, załamał się i nie mógł znaleźć punktu odniesienia niepowodzeń. W trudnych chwilach wpadł w romans, który zaważył na jego małżeństwie. Bohater nie potrafił szczerze porozmawiać ze swoją żoną, tylko okłamywał ją. Spójrzcie na to, jak w obecnych czasach łatwo popełnić błąd. Goniąc za karierą i pieniędzmi nie dostrzegamy tego, co najpiękniejsze, a miłość odchodzi na drugi plan. Nasi przodkowie cieszyli się, że mają okazję przeżyć dany dzień i zwracali uwagę na szczegóły oraz piękno chwil. Uważam, że czasami warto zastanowić się nad tym, do czego zmierzamy i zacząć doceniać to, co już zdobyliśmy i jest dla nas cenne.

Całym serduchem polecam Wam sięgnięcie po "Sekret Tatiany". Ta książka, to przepiękna opowieść o życiu na przestrzeni lat i zmieniających się zwyczajach, sile miłości, a także pięknie wspomnień i poznawaniu rodzinnej historii.