Sekrety Marianny

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2021-06-16
Kategoria: Romans

Dla panny tak urodziwej jak Marianna Johnson, a przy tym oczytanej i bystrej, znalezienie męża nie powinno stanowić problemu. Niestety dziewczyna nie ma posagu, więc nie może przebierać w kandydatach jak w ulęgałkach. Sądzi, że James Hint, emerytowany wojskowy, będzie dobrym wyborem. Nie ma pojęcia, że popełnia tragiczny błąd… Małżeństwo okazuje się pasmem rozczarowań, a los dość szybko czyni z Marianny wdowę bez pieniędzy i dachu nad głową. Nieoczekiwaną pomoc oferuje jej Swen, młody prawnik, który jednak nie robi tego bezinteresownie. Proponuje Mariannie układ finansowy… Tylko czy na pewno chodzi wyłącznie o pieniądze?

Sekrety Marianny to romans historyczny z kroplą erotyki. Powieść przenosi nas do XIX-wiecznego Londynu i na zielone łąki Saksonii, do świata angielskich dworków, pięknych sukien i konwenansów. Z pewnością spodoba się wielbicielkom "Dumy i uprzedzenia" czy "Dziwnych losów Jane Eyre".

Kup książkę Sekrety Marianny

Opinie o książce - Sekrety Marianny

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama

"Sekrety Marianny" najnowsza powieść Agnieszki Olejnik przypomina mi dzieła napisane przez moją ulubioną autorkę, czyli Jane Austen. Główna bohaterka ma na imię Marianna, a jej kuzynka Eleonora, tak jak postacie z "Rozważnej i romantycznej".

"Sekrety Marianny" to romans historyczny z nutką erotyki. To historia panny Marianny Johnson, inteligentnej dziewczyny, która nie pochodzi z bogatego domu. Jej matka umiera, a ojciec ciężko choruje. Brakuje im pieniędzy, więc dziewczyna postanawia bogato wyjść za mąż. Niestety jej małżeństwo nie jest szczęśliwe. Marianna zdaje sobie sprawę, że popełniła duży błąd. Jej życie się zmienia, gdy mąż umiera i zostawia ją bez pieniędzy. W tej trudnej sytuacji próbuje jej pomóc Swen, młody prawnik. Składa jej ciekawą propozycję.

Czy Marianna się na nią zgodzi?

Jak wiecie ja uwielbiam dobrze napisane romanse historyczne. Lubię, gdy dzieją się w XIX - wieku, najlepiej w Anglii i mogłabym czytać je ciągle. No, może z małymi przerwami na kryminały.

W "Sekretach Marianny" znalazłam zawirowania miłosne, nieporozumienia i niedopowiedzenia. W tamtych czasach ważne były konwenanse. Każdy miał swoją rolę w społeczeństwie. Kobiety zajmowały się domem, miały rodzić dzieci, a mężczyźni zarządzali finansami. Często największym marzeniem młodej panny, było wyjść dobrze za mąż.

W swojej powieści autorka dobrze pokazała, że ludzie żyjący, kilkaset lat przed nami, mieli takie same marzenia jak my. Często chcieli wieść szczęśliwe, godne życie z partnerem, który będzie ich kochał i szanował. A małżeństwa na ogół były aranżowane. Przyszli małżonkowie nie znali się zbyt dobrze, często pomiędzy nimi była duża różnica wieku. Nikt nie mówił o miłości.

Kolejny problem tych czasów to komunikacja. Nie było telefonów, a list szedł kilka dni. I nie zawsze docierał do właściciela.

Mnie powieść "Sekrety Marianny" bardzo się podobała. Była napisana ciekawym językiem. Akcja działa się szybko, nie nudziłam się ani chwili. Perypetie Marianny wciągnęły mnie i nie pozwoliły odłożyć książki na półkę, póki nie poznałam jej zakończenia.

Bardzo się cieszę, że pani Agnieszka Olejnik zaczęła pisać romanse historyczne, bo wychodzi jej to świetnie. Uwielbiam przenosić się w czasie, podczas lektury, a czytając "Sekrety Marianny" trafiłam do XIX - wiecznej Anglii i przeżyłam cudowną przygodę.

"Sekrety Marianny" to kolejny po "Wyborze Charlotty" romans z XIX wieczną Anglią w tle. W czasach kiedy kobiety nie miały prawa głosu, bohaterki książek Agnieszki Olejnik pokazują, że są ponad swoją epokę. Oczywiście mieszczą się w ramach obowiązujących je norm, jednak cały czas starają się kierować swoim życiem, tak jak same chcą.

Marianna bardzo młodo wychodzi za mąż i jej małżeństwo nie przypomina baśni, a jest ucieleśnieniem najgorszych koszmarów. Sporo od niej starszy James Hint, emerytowany wojskowy, okazuje się być człowiekiem gwałtownym i bardzo brutalnym. Wkrótce umiera i choć Marianna od tej pory może odetchnąć, to po otwarciu testamentu, okazuje się, że bez męża Marianna zostaje również bez dachu nad głową. Pomoc finansową oferuje jej młody prawnik Swen, jednak w zamian oczekuje od Marianny pewnej przysługi. Bardzo nietypowej przysługi. Jak potoczą się losy tych dwojga?

Pióro Agnieszki Olejnik znów rzuciło mnie w dawne czasy, gdzie bale, wystawne podwieczorki i piękne suknie skrywały sekrety, o których kobietom nie wolno było głośno mówić. Miały być zawsze uśmiechnięte, być ozdobą swoich mężów, nawet jeśli za zamkniętymi drzwiami rozgrywały się dramaty. Takie piękne, ale jakże okrutne dla płci pięknej czasy. Jednak "Sekrety Marianny" to przede wszystkim bardzo dobra i mimo wszystko lekka powieść obyczajowa z nutą romansu, który nie przytłacza bieżącej fabuły, a rozgrywa się gdzieś pomiędzy wydarzeniami. Miłość w bohaterach dojrzewa, ale wciąż pozostaje ukryta, bo nie ma dla niej odpowiedniego czasu, momentu, a może po prostu odwagi, by ją sobie wyznać. Kibicowałam mocno kolejnej bohaterce tej serii, a dodatkowo mogłam poznać dalsze losy Charlotty, więc powieści te, choć różne i można je czytać niezależnie od siebie, to dla mnie stanowią całość. Polecam :)

Jestem przekonana, że po przeczytaniu Wyboru Charlotty, tą książką także będziecie oczarowani. Nie będę ukrywać, że zachowanie bohaterów momentami mnie irytowało, ale rozumiałam ich pobudki. Kiedyś życie toczyło się na innych zasadach, a lęk przed odrzuceniem często jest po prostu silniejszy. Ta irytacja nie wpłynęła jednak negatywnie na mój odbiór. Cała historia bardzo mi się podobała, a sami bohaterowie znaleźli miejsce w moim sercu.

Zanim przeczytacie Sekrety Marianny, koniecznie sięgnijcie po poprzednią, bo losy Marianny są ściśle powiązane z samą Charlotte. Książka jest przewidywalna, ale wcale mi to nie przeszkadza. Właśnie tego oczekiwałam po tym historycznym romansie. Miłości, dramatu, szczęśliwego zakończenia i klimatu, który uwielbiam. Niesamowicie przy niej odpoczęłam, choć w pewnym momencie zaczęło mocno narastać napięcie. Gorąco wam polecam. Dziękuję @publicat_sa za egzemplarz.

Współczesna powieść o dziewiętnastowiecznej Anglii? Sekret Marianny jest idealny dla wielbicielek Dziwnych losów Jane Eyre. W mojej głowie był strach, czy współczesna autorka jest w stanie podołać zadaniu.

Co prawda Jane Eyre jeszcze nie czytałam. Ciągle odkładam tę książkę na później (sama nie wiem dlaczego, bo przecież tak bardzo chcę ją przeczytać!), ale lubię klasyki. Uwielbiam! Dlatego wygrała ciekawość i zdecydowałam się sięgnąć po Sekrety Marianny.

Autorka spisała się na medal! Miło spędziłam czas z tą książką. Obserwowanie losów Marianny było emocjonujące. Czytając tę książkę towarzyszył mi smutek, współczucie, ale również radość. Oczywiście nie wszystko jest kolorowe i idealne. Zwłaszcza w XIX-wiecznej Anglii, gdzie to mężczyźni wiodą prym, a zdanie kobiet nie jest istotne.
Marianna wyszła bogato za mąż, aby móc skorzystać z środków Pułkownika Hinta na leczenie schorowanego ojca. Po śmierci męża… Zaczęła się jej tułaczka i mniejsze, jak i większe problemy. Na jej drodze pojawiają się bardziej i mniej pomocni ludzie, a miłość… Miłość gdzieś powoli dojrzewa. Ta prawdziwa, a nie ze względu na pieniądze.

To była miła i przyjemna lektura. Cudowna rozrywka na jeden, może dwa wieczory.

Kup książkę Sekrety Marianny

Ava i Tim. Droga na północ
Agnieszka Olejnik 0
Okładka ksiązki - Ava i Tim. Droga na północ

Czy uwierzysz, gdy ktoś powie ci, że magia może zmienić twoje życie? Albo że twoim najlepszym przyjacielem zostanie nierozgarnięty potwór, który miał zamiar...

Szczypta nadziei
Agnieszka Olejnik 0
Okładka ksiązki - Szczypta nadziei

Daj się uwieść niespiesznemu rytmowi życia w cichym miasteczku Miłosna. Zapraszamy do pięknego dworku w stylu angielskim. Odpocznij w miękkim fotelu...

Orkiestra z Auschwitz
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch