Serce z szuflady

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-02-27
ISBN: 978-83-8075-618-2

Tom 1 cyklu Dom Pod Trzema Lipami

Pierwszy tom serii "Dom Pod Trzema Lipami”.

Na palcu błyszczał diament, w szafie wisiała piękna sukienka, a serce Klary przepełniała radość. Jeszcze chwila i zmieni marzenie w rzeczywistość – uda jej się ułożyć życie, przez które pójdzie pod ramię ze swoim idealnym mężem. Nie to co mama. I babcia. I prababcia. Kobiety z jej rodziny nie miały szczęścia do mężczyzn. I do małżeństwa.

Gdy Paweł tuż przed ślubem „zwraca jej wolność”, Klara uznaje, że to coś więcej niż przypadek lub pech. To musi być fatum. Jak inaczej bowiem wytłumaczyć fakt, że od stu lat żadna Majewska nie wyszła za mąż?
Wyjeżdża do Krakowa, by zająć się mieszkaniem po niedawno zmarłej prababci Emilii. Kamienicę „Pod Trzema Lipami” w 1907 roku wybudował prapradziadek Jan Majewski, ostatni mężczyzna w rodzie. Podróż, która miała być zamknięciem pewnego etapu, nieoczekiwanie staje się niezwykłą wyprawą w miniony czas. Klara odkrywa kolejne tajemnice w rodzinnej historii, próbując spleść z tych złapanych nitek odpowiedzi na dręczące ją pytania.

Czy zanurzona w przeszłości nie przeoczy tego, co los jej teraz podsuwa?

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Serce z szuflady

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Klara jest na ostrym życiowym zakręcie. A miało być tak pięknie... Ślub jak z bajki z idealnym narzeczonym, potem udane małżeństwo. Niestety, zanim doszło do wymarzonej uroczystości, książę z bajki okazał się ropuchą. Zwrócił jej wolność, czyli po prostu zerwał. Klara jest zrozpaczona. Czyżby to fatum? Ani prababcia, ani babcia, ani matka nie wyszły za mąż. Od stu lat noszą to samo nazwisko. Żeby zająć głowę i serce czym innym, Klara wyjeżdża do Krakowa, by zająć się domem po zmarłej prababci (tej, która zapoczątkowała „fatum"). Domem bardzo zaniedbanym, lecz z uroczym widokiem na lipy. Porządkując go, Klara przypadkiem znajduje pamiętnik prababci. Rzuca on wiele światła na tajemnice rodzinne. Czy Klara znajdzie tu wskazówki, które okażą się pomocne w jej życiu? Czy razem ze starym domem uporządkuje także swoje emocje? Czy ukoi serce dzięki lipom o liściach jak serduszka? Wielką zaletą książki jest nieprzewidywalność. Zwykle w romansach domyślamy się ciągu dalszego. Tu jednak co chwila czeka nas niespodzianka. Emocje też falują. Raz się śmiejemy, innym razem wzruszenie chwyta nas za gardło. Lektura pełna ciepła. I kojąca jak herbatka z lipy. dr Kalina Beluch ...

Opinie o książce - Serce z szuflady

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2020-02-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 2020,

Klara chciała wyjść za mąż, mieć gromadkę dzieci, ot takie przyziemne marzenia dziewczyny. Jednak, gdy pozna się historię jej rodziny (od kilku pokoleń żadna z kobiet nie wyszła za mąż), to marzenia przestają być przyziemne. Niestety los po raz kolejny wtrąca swoje trzy grosze i zamiast białej sukienki z welonem wrecza klucze po odziedziczonym po prababce mieszkaniu w Krakowie. W trakcie remontu dziewczyna znajduje pamiętnik, który pozwoli jej, i pozostałym kobietom, poznać losy przodkini. Jak to wpłynie na ich życie? Dobrze w zanadrzu czeka już na mnie kolejna część.

Avatar użytkownika - Anytsuj
Anytsuj
Przeczytane:2019-06-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019,

Nie ocenia się książki po okładce, a jednak zaczynałam lekturę z negatywnym nastawieniem, spodziewając się czegoś w stylu prozy Katarzyny Michalak. Szybko przekonałam się, że Agnieszka Jeż jest nieporównywalnie lepszą pisarką- powieść wciągnęła mnie już po pierwszych stronach. Bardzo podoba mi się przeplatanie akcji bieżącej z retrospekcjami- tu mamy wplecione w akcję fragmenty pamiętnika prababci głównej bohaterki. Dzięki temu równolegle poznajemy losy dwóch kobiet. Zakończenie akcji pamiętnikowej mniej więcej w połowie książki jest niespodziewanym zabiegiem, dającym poczucie niedosytu, ale w tym pozytywnym znaczeniu. Bardzo podoba mi się też to, że bohaterki są różnorodne, ale ich postaci nie są rysowane i różnicowane na siłę- całość wygląda naprawdę bardzo naturalnie i życiowo prawdopodobnie. Na mega wielki plus zasługuje też wątek uczuciowy- mimo, że sprawy sercowe to w sumie największa bolączka głównej bohaterki, autorka nie umieszcza w powieści żadnych adoratorów Klary. W powieściach czy filmach często tak właśnie jest, choć życie pisze zwykle inne scenariusze- nieczęsto wokół jednej kobiety od razu pojawia się kilku interesujących mężczyzn i bardzo się cieszę, że Pani Agnieszka Jeż postawiła właśnie na taką ścieżkę rozwoju akcji. Zwykle irytują mnie książki, po których od razu wiadomo, że mają mieć kontynuację, ale w tym przypadku zupełnie mi to nie przeszkadzało- ta powieść jest po prostu tak sympatyczna, ciepła i niewymuszona, że cieszę się, że to, że doczytałam tę książkę do końca nie oznacza, że muszę się żegnać z  tą historią. I jestem mega ciekawa czy nie okaże się, że ojciec Emilii przekupił Stanisława, który tak naprawdę nie zginął, a założył rodzinę z kim innym.

Klimat przedwojennego i współczesnego Krakowa. Historie czterech kobiet z rodu Majewskich - z pozoru tak innych, a jednak mających wspólny mianownik (i nie chodzi tu o nazwisko). Różne oblicza miłości. W tle współczesna historia Polski. Do tego piękny jężyk opisów i dialogów. Oczarowała mnie ta powieść. Podobnie jak jej okładka. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Nie warto oceniać książki po okładkach ale w przypadku Wydawnictwa Filia naprawdę ciężko przejść obok nich obojętnie. Kolejny raz biorąc do ręki powieść i spoglądając na grafikę na pierwszej stronie można się zachwycić. Co jeszcze lepsze, istnieje spore prawdopodobieństwo, że kolejne kroki zgotują czytelnikowi jeszcze przyjemniejsze doznania.

„Serce z szuflady” to pierwszy tom serii zatytułowanej „Dom Pod Trzema Lipami”. Ciepła, przyjemna opowieść, która okaże się rewelacyjnym wytchnieniem dla zmęczonych kryminalnym światem oraz nader romantycznym. Tutaj jest złoty środek.

W życiu Klary wiele zawirowań. Nieoczekiwanych. Niechcianych. Misternie utkany plan ulega rozkładowi, kiedy kobieta zostaje porzucona na moment przed wypowiedzeniem sakramentalnego „tak”. Owe niedoszłe do skutku wydarzenie, miało niejako odczarować rzeczywistość. Bowiem od kilku pokoleń żadna z pań Majewskich nie wyszła za mąż. Pech? Przeznaczenie? A może jeszcze coś innego? Nie istotne. Najważniejszy staje się fakt, że Klara w końcu przetnie tę nieszczęsną nić. Jak już wiemy, tak się nie dzieje. Chcąc nie chcąc dziewczyna zostaje zmuszona do wzniesienia murów swego nowego świata. Opuszcza Warszawę i odwiedza Kraków, gdzie znajduje się jej mieszkanie. Odziedziczone po prababci. Ból po rozstaniu z Pawłem nadal w niej tkwi, lecz nawał spraw, jakie na siebie ściąga wraz z podjęciem decyzji o sprzedaży lokalu, skutecznie odciąga jej myśli od smutnych doświadczeń z niedalekiej przeszłości. Kiedy na jaw krok za krokiem zaczną niemal wyskakiwać nowe fakty na temat przodków, Klara naprawdę odzyska szansę na nowy start żegnając się na zawsze z poprzednim życiem. Tylko czy wystarczy jej ku temu odwagi? Oto jest pytanie.

Wspaniale napisana historia, która wciąga od pierwszych stron. Barwna. Bardzo optymistyczna. Sympatyczna. Ciepła. Pachnąca mieszanką przeszłości i teraźniejszości. Godna polecenia z całego serducha. Na koniec jeszcze jedna istotna wiadomość. Kontynuacja jeszcze w tym roku!

Dziękuję Wydawnictwu Filia za książkę!

Dom Pod Trzema Lipami. Za siódmą górą
Agnieszka Jeż0
Okładka ksiązki - Dom Pod Trzema Lipami. Za siódmą górą

Co decyduje o naszym losie: przypadek czy przeznaczenie? Klara, porzucona przez narzeczonego tuż przed ślubem, jest przekonana, że nad jej życiem ciąży...

Taka miłość się zdarza
Agnieszka Jeż0
Okładka ksiązki - Taka miłość się zdarza

Nowy związek powinien być piękną przyszłością - bez problemów, bez niespodzianek i tylko we dwoje. Klara przebyła długą drogę, znacznie dłuższą niż...

Czarne Miasto
I co ona ma zrobić?
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Szpieg za miliard dolarów
David E. Hoffman
Szpieg za miliard dolarów