Sierota z Warszawy

Niezwykła opowieść o bohaterstwie, poświęceniu i nadziei

Wiosna 1942 roku. Po tragicznej stracie rodziny czternastoletnia Emilia Śląska mieszka w Warszawie przygarnięta przez bezdzietną parę. Niemiecka brutalność wobec Żydów zmusza ją do ukrywania prawdziwej tożsamości. Od tej pory dziewczynka nazywa się Elżbieta Rabinek. Wie, że za murami pobliskiego getta panuje jeszcze większe cierpienie niż po aryjskiej stronie.

Elżbieta zaprzyjaźnia się z sąsiadką, pielęgniarką Sarą, która zaczyna przemycać ją do getta. Dzięki dokumentom zdobytym przez Sarę dziewczynka podejmuje niebezpieczne próby ratowania żydowskich dzieci. Podczas jednej ze swoich wypraw Elżbieta spotyka szesnastoletniego Romana Górkę, w którym się zakochuje. Czy ich miłość będzie silniejsza niż zło i cierpienie otaczającego ich świata?

Sierota z Warszawy to porywająca opowieść o realiach życia dzieci podczas wojny. Pomimo głodu i strachu nie tracą one nadziei na lepszą przyszłość i nie przestają walczyć o miłość.

Kelly Rimmer to autorka dziesięciu powieści - w tym Tego ci nie powiedziałam - notowanych na listach bestsellerów ,,New York Timesa", ,,Wall Street Journal" i ,,USA Today". Jej książki sprzedały się do tej pory w liczbie ponad miliona egzemplarzy i były tłumaczone na przeszło dwadzieścia języków na całym świecie. Kelly mieszka na australijskiej wsi razem z rodziną i cudownie niesfornymi psami o imionach Sully i Basil.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe o Sierota z Warszawy:

Sierota z Warszawy - opinie o książce

Avatar użytkownika - ja-carpe_diem
ja-carpe_diem
Przeczytane:2022-01-02,

Książka którą przywołała mnie do siebie od pierwszego zdjęcia które zobaczyłam. Poczułam impuls do przeczytania jej.
Z każdą kolejną stroną potwierdzałam swoje pragnienie.

Jest smutna, pelna cierpienia, trudnych decyzji. Dramatyzmu życiowego, siły ciała i ducha.
Nic w niej nie jest gładkie, spokojne. Nie zdarza się nic łagodnego. Cała opowieść to walka.
Nie tylko dlatego , że jest wojna. Ale to ona wyznacza kierunek.
To walka sumień, wyborów, egoizmu, wiary i nadziei.
Są w niej historię, które mnie zatrzymywały na dłużej. Zapadałam w zadumę. Płakałam bez łez, dziękowałam, że uniknęłam lat gdy to się działo.

"Okupowana stolica
Niezwykłe bohaterstwo
Poświęcenie w imię miłości "

Dziękuję za książki pozwalające nam poznać i pamiętać o tych wszystkich ludziach, którzy płacili za wolność cenę życia swojego i swoich bliskich.
Polecam książkę.
Jest hołdem dla naszej trudnej przeszłości.

Co mi przeszkadzało?
Dwa żeńskie imiona.
Ale to tylko drobiazg.

Autorka pisząc powieść wykazała się wiedzą i ogromnym taktem.
Nadała uczuciom barwy, zło nie było tylko złem, a dobro dobrem, bez odcieni.

"Okupowana stolica. Niezwykłe bohaterstwo. Poświęcenie w imię miłości."

Rok 1942. Czternastoletnia Emilia Śląska zostaje przygarnięta przez bezdzietne małżeństwo i pod nowym imieniem i nazwiskiem- Elżbieta Rabinek- ukrywa się w Warszawie. Elżbieta zaprzyjaźnia się z sąsiadką Sarą, która jest pielęgniarką i pomaga Żydom mieszkającym w gettcie. Pewnego dnia Elżbieta zostaje "zatrudniana" jako pomoc dla Sary przy porządkowaniu dokumentów. Jednak zamysł ich współpracy jest inny, dziewczynka razem z Sarą chodzi do getta i podejmuje próby ratowania żydowskich dzieci. Podczas jednej z wypraw poznaje Romana Górkę i zakochuje się w nim. Czy ich miłość w tych trudnych czasach ma szansę na przetrwanie ?

Bardzo lubię powieści z wojną w tle, mimo że historie te są niezwykle emocjonujące, przeładowane cierpieniem i bólem. "Sierota z Warszawy" to wstrząsająca a zarazem piękna opowieść o miłości, poświęceniu, bohaterstwie. Kelly Rimmer zawładnęła moim sercem już przy pierwszej powieści "Tego Ci nie powiedziałam" i wiem, że każdą jej książkę będę brała w ciemno. Autorka, jak nikt inny potrafi oczarować czytelnika, wciągnąć do świata ogarniętego wojną i z niezwykłą prawdziwością opisać realia jakie panowały w czasie drugiej wojny światowej. Jej książki czyta się z zapartym tchem, ściśniętym gardłem i pękającym sercem. Kelly Rimmer wykreowała cudownych bohaterów, nie tylko tych pierwszoplanaowych, ich postawa, odwaga i zachowanie wobec tego co wtedy się działo zasługuje na pochwałę a jednocześnie nas, jako czytelników skłania do refleksji.
"Sierota z Warszawy" to przepiękna opowieść o tym jak wyglądało życie dzieci podczas drugiej wojny światowej, obok której nie można przejść obojętnie. To powieść, która chwyci za serce i z pewnością na długo zostanie w pamięci.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-12-05,

Kelly Rimmer to australijska autorka, którą do napisania książki zafascynowała postać Ireny Sendlerowej.
Czyż nie jest to piękne, że ktoś z innego kontynentu tworzy historię na kanwie takiej wspaniałej historii.
Wiosna 1942roku.
Po tragicznej stracie rodziny czternastoletnia Emilia Śląska mieszka w Warszawie przygarnięta przez bezdzietną parę. Musi nosić inne nazwisko, aby nie została rozpoznana przez Niemców. Dziewczynka zdaje sobie sprawę z tego co dzieje się za murami getta.
Emilia poznaje Sarę, która jest ich sąsiadką i pielęgniarką. Poznaje jej tajemnice i tak jak ona chce pomagać i chodzić do getta, aby ratować żydowskie dzieci.
Na jej drodze staje szesnastoletni Roman Górka. Chłopak, który chce walczyć, pomagać, nie chce stać i biernie patrzeć na to co się dzieje. Młodzi zakochują się w sobie.
Czy ta miłość ma szansę na przetrwanie? Czy ich bliscy będą szczęśliwi? Czy nad Polską zaświeci słońce?
Autorka stworzyła piękną chociaż tragiczną historię, bardzo wiarygodną i wzruszającą.
Mamy dwoje bardzo młodych ludzi i tak bardzo skrzywdzonych przez los, tak doświadczonych bólem i strachem.
Trzymamy za nich kciuki i liczymy na happy end. Czy taki może nadejść w tak okrutnym świecie?
Autorka wspomina, że ta książka jest poniekąd nawiązaniem do poprzedniej
. Ja poprzedniej nie czytałam i nie zauważyłam jakiś braków czy przeszkód w czytaniu tej. Tym sam myślę, że można czytać niezależnie.
Tak jak zostało napisane na okładce... To niezwykła opowieść o bohaterstwie, poświęceniu i nadziei.
Kolejna piękna historia warta uwagi.

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2021-11-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Sierota z Warszawy" to moje pierwsze spotkanie z piórem Kelly Rimmer. Jestem pod wrażeniem z jakim oddaniem i starannością autorka podeszła do tworzenia historii Emilii i Romana. Autorka, która nie jest Polką, lecz Australijką napisała bardzo autentyczną i poprawną względem faktów historycznych powieść wojenną.

"Sierota z Warszawy" to historia dwójki nastolatków, których młodość przypadła na czas niemieckiej okupacji. Emilia została przygarnięta przez pewną parę, po tym jak straciła najbliższych. Musi jednak ukrywać swoją prawdziwą tożsamość. Po pewnym czasie angażuje się w pomoc Żydom, w tym przede wszystkim dzieciom uwięzionym w getcie warszawskim. Chęć działania jest dla niej silniejsza od strachu. Podczas jednej z wypraw do getta spotyka Romana, chłopaka, który też nie zamierza być bezczynny. I ... Zakochują się w sobie.

Piękno tej powieści polega na tym, że oprócz wydarzeń historycznych, mamy świetnie scharakteryzowanych bohaterów, nawet tych drugoplanowych. Są wyraziści, ich postawy i zachowania warte zapamiętania, skłaniają do refleksji.

Zgadzam się ze słowami, że "Sierota z Warszawy" to powieść o "bohaterstwie, poświęceniu i nadziei". Znalazłam w tej książce właśnie te wartości! Główni bohaterowie choć są młodzi i zakochani nie rezygnują z walki o lepsze jutro. Przeżywamy razem z nimi ich prywatne nieszczęścia, tragedie i okrucieństwa wojny. Na ich przykładzie obserwujemy przemianę nastolatków w dorosłe osoby, to jak szybko musieli dojrzeć i wziąć odpowiedzialność nie tyle za siebie, co za osoby, które kochają. Opowieść Kelly Rimmer doskonale pokazuje to jak wojna zmienia wszystko: miasta, ludzi, życie...

Bardzo się cieszę, że postać tak wspaniała jak Irena Sendlerowa zainspirowała autorkę do napisania tej książki. Można to odczuć. Dlatego polecam Wam, sięgnięcie po ten tytuł ❤️.

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2022-09-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022,
Tego ci nie powiedziałam
Kelly Rimmer0
Okładka ksiązki - Tego ci nie powiedziałam

MIŁOŚĆ I POŚWIĘCENIE W CZASACH WOJENNEJ ZAWIERUCHY Jest rok 1942. W Europie szaleje wojna. Na skraju syberyjskiego obozu młoda kobieta składa przysięgę...

Kiedy ciebie stracilam
Kelly Rimmer0
Okładka ksiązki - Kiedy ciebie stracilam

„Jeśli uwielbiasz zatracać się w powieściach Nicholasa Sparksa i Jojo Moyes, pokochasz Kelly Rimmer”. Hachette UK Każda z nas choć raz pragnęła...