Siostry

Daj się wciągnąć w sieć intryg i kłamstw

Fascynująco klaustrofobiczna i nieprzewidywalna na każdej kolejnej stronie: idealna dla fanów Dziewczyny z pociągu. - ,,Marie Claire"

Abi nie może się pozbierać po tragicznej śmierci Lucy, jej siostry bliźniaczki. Od wypadku minęło półtora roku, jednak nadal bierze antydepresanty, chodzi na terapię. Ale gdy poznaje Beatrice, wszystko zmienia się na lepsze. Bea jest lustrzanym odbiciem Lucy. Wkrótce dziewczyny zamieszkują pod jednym dachem, ale w domu zaczynają dziać się dość niepokojące rzeczy... W tym klimatycznym thrillerze psychologicznym nic nie jest takie, jakim z pozoru się zdaje.

Informacje dodatkowe o Siostry:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-07-04

Kup książkę Siostry

Siostry - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ashka
Ashka
Przeczytane:2019-03-10,

Półtora roku od śmierci swej siostry bliźniaczki, Abi nadal nie może dojść do siebie. Wciąż obwinia się o spowodowanie wypadku i wciąż wszędzie widzi Lucy. Ma nadzieję, że przeprowadzka do Bath pomoże jej zapomnieć o przeszłości i rozpocząć nowe życie. Kiedy spotyka Beatrice - tak bardzo podobną do zmarłej siostry - wydaje jej się, że jej życie wreszcie zmieni się na lepsze. Spragniona przyjaźni Abi znajduje nić porozumienia z Beatrice i wkrótce wprowadza się do jej pięknego domu, zamieszkiwanego również przez dwie artystki oraz przystojnego Bena - brata bliźniaka Beatrice. Między Abi a Benem szybko rodzi się płomienne uczucie, któremu jednak sprzeciwia się Beatrice. Wkrótce w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Abi jest przekonana, że za wszystkim stoi Beatrice, usiłując zniszczyć jej związek z Benem, a niepokojące wydarzenia tylko na nowo budzą jej strach i poczucie winy.

Niepokój. To odczucie towarzyszyło mi już od pierwszych stron książki i nie zanikło aż do końca. Już na początku pojawia się tajemnica związana ze śmiercią Lucy - siostrą bliźniaczką Abi, stopniowo wyjaśniana przez samą bohaterkę w pierwszoosobowej narracji. Potem spotykamy Beatrice i Bena, rodzeństwo, którego przeszłość spowita jest całunem milczenia. Początkowa przyjaźń szybko zmienia się w sieć kłamstw i niedomówień, a na jaw wychodzą kolejne tajemnice bohaterów, dozowane przez autorkę umiejętnie i stopniowo.

Klaustrofobiczny klimat, tajemnice, wiszące w powietrzu napięcie i wyraziści bohaterowie uczynili tę opowieść kawałem dobrego thrillera psychologicznego. Książkę czytałam z zapartym tchem, z uwagą wyłapując szczegóły, a jednak do końca nie potrafiłam rozgryźć, kto okaże się „tym złym”. W powieści Claire Dougas nikt nie jest bowiem tym, kim się wydaje, a mroczne historie bohaterów sięgają daleko w ich przeszłość. Choć nie znajdziemy tu dynamicznej akcji, cały czas coś się dzieje, przesycona emocjami opowieść sprawiała, że przewracałam kartkę za kartką, złakniona dalszej części historii. Z niecierpliwością oczekiwałam, aż dojdzie do finałowej konfrontacji, kiedy to wszystkie karty zostaną wyłożone na stół. I nie zawiodłam się. Ogromny plus, bo była to naprawdę świetna lektura!

Ogólnie nie jestem zwolenniczką thrillerów psychologicznych. Nasz bohaterka traci w wypaku siostrę bliźniaczkę cały czas czuje się winna inie potrafi zrobić kroku do przodu. Jej zycie się zmienia gdy poznaje rodzeństwo również bliźniaków czy na lepsze. Dziewczyna jest łudząco podobna do jej zmarłej siostry. Pozory jednak mylą, kto kłamie , co jest prawdą? I o co w tym wszystkim chodzi czy bohaterka jest ofiarą czy też agresorem.
Jeśli miałabym określić jednym słowem tę powieść, bez wątpienia użyłabym przymiotnika INTENSYWNA. Bo i akcja taka jest, i bohaterzy, i tajemnica, która nęci, kręci i aż powoduje, że wszystko w człowieku się ściska w środku, byle przekartkować jeszcze kilka stron i dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi. Bohaterką jest Aby, która w tragicznym i jednocześnie tajemniczym wypadku traci swą siostrę bliźniaczkę Lucy. Jak można się domyślać, kobieta jest zdruzgotana. Mimo, że od tragedii mijają dwa lata, ona wciąż jest w "rozsypce" - po leczeniu psychiatrycznym, pod stałą obserwacją psychiatry, do tego musi zażywać antydepresanty. Wszystko ma szansę się odmienić, gdy na jej drodze staje Bea, która na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina Lucy... i jednocześnie samą Aby. Kobiety się zaprzyjaźniają i wkrótce Aby wprowadza się do rezydencji Beatrice, która jak się okazuje ma brata bliźniaka Bena. Aby jest nimi zafascynowana i pomiędzy tą trójką wytworzy się dziwna relacja... Nie mogę uwierzyć, że tak dobra książka wyszła spod pióra debiutującej pisarki! Autorka doskonale oddaje stan emocjonalny bohaterów, przedstawia ich tok myślenia i nie wiadomo, kto w tej książce postradał zmysły. Aby, której zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne? Bea, której postępowanie czasem przeczy logice? Cass, przyjaciółka Beatrice, która jest o nią piekielnie zazdrosna? A może Lucy wcale nie umarła, bo wciąż daje o sobie znać i przesyła swej siostrze kwiaty z okazji urodzin, publikuje coś na swym profilu na facebooku...? Brawa należą się autorce też za zakończenie, które być może nie usatysfakcjonuje wszystkich, jednakże mnie przypadło do gustu. Stanowi klamrę zazębiającą całą opowieść. Choć to nieźle pokręcona historia, naprawdę warto ją przeczytać!
"Siostry" to pozycja, która pomimo bardzo dobrych recenzji, zupełnie mnie rozczarowała. Pierwotnie miałam zamiar nawet o niej nie wspominać, jednak postanowiłam wyrazić swoje zdanie. Abi od półtora roku żyje z ciągłym poczuciem winy. W wypadku samochodowym, w którym to ona była kierowcą, ginie jej siostra bliźniaczka, Lucy. To traumatyczne wydarzenie doprowadziło do próby samobójczej oraz zerwania wszelkich więzi ze wspólnymi przyjaciółmi. Kiedy wreszcie wydaje się, że dziewczyna powoli dochodzi do siebie, na ulicy poznaje Beatrice, która jest nieprawdopodobnie podobna do jej zmarłej siostry. Szybko rodząca się przyjaźń doprowadza do wspólnego zamieszkania u Bei, która dzieli już swoje mieszkanie z dwoma koleżankami i bratem. Wkrótce ta świetnie zapowiadająca znajomość zamienia się w koszmar a Abi nie wie już, czy jest poddana prześladowaniu, czy może zaczyna tracić zmysły. Wydawać by się mogło, że książka idealnie wpasuje się w mój gust, bowiem bardzo lubię thrillery psychologiczne, w których nic nie jest oczywiste. Niestety w tym przypadku prawie przez całą książkę czułam jedynie irytację. Bohaterowie zachowują się jak dzieci, które mają focha. Zachowanie Abi było dla mnie zupełnie pozbawione racjonalizmu, chociaż tłumaczy ją przeżyte wcześniej załamanie. Mimo wszystko zupełnie mnie autorka nie przekonała do swojej historii. Owszem, były momenty, w których nawet zaczęłam odczuwać narastające napięcie, jednak były to tylko krótkie chwile. Pani Douglas nie potrafiła utrzymać napięcia przez dłuższy czas a klimat narastającego zagrożenia co chwilę rozwiewał się pod wpływem zachowań głównych bohaterek. Nie wiem, być może za dużo już thrillerów przeczytałam, bo moja reakcja na tę książkę wyraźnie się wyróżnia pośród wielu pozytywnych recenzji. Jednak zdania nie zmienię, dla mnie książka była słaba, przewidywalna i pozbawiona atmosfery.
"Wszędzie ją widzę... Przez ten króciutki moment ona nadal żyje... Lucy jest wszędzie i nigdzie." Świetny thriller psychologiczny, zagłębiamy się w niego z wielkim zainteresowaniem, wyzwala spore dreszcze emocji, mocno przykuwa uwagę. Rewelacyjnie skonstruowana fabuła, ciekawie rozwijające się wątki, intrygujące portrety i zachowania bohaterów. Wielokrotnie jesteśmy zaskakiwani obrotem spraw, wariantami interpretowania przeszłości, możliwościami odbierania bieżących wydarzeń, sekretami i zagadkami zdającymi się nie mieć końca. Wciąż coś nowego, nieprzewidywalnego i nieobliczalnego wyłania się na powierzchnię, niespodziewanie wkracza do akcji, wiele niejednoznaczności, wątpliwości, narastających niepewności, niemal niedostrzegalnych wskazówek, przypadkowych słów niosących ukryte przesłania, a prawda wydaje się coraz bardziej przerażająca i irracjonalna. Wyjątkowo umiejętnie rozkładane napięcie, dawkowane podwójnie w kluczowych momentach, intensyfikujące wyzwalane emocje, niepozwalające na oderwanie się od stron książki. Tajemniczo, mrocznie, dynamicznie, ale bez utraty ważnych szczegółów, staranne nasycenie różnymi barwami panującej atmosfery. Opowiadana historia niesamowicie wciąga, oddziałuje na wyobraźnię, pochłania się ją bardzo szybko, niecierpliwie, zachłannie, z gotowością do zarwania nocy. Mocno satysfakcjonująca propozycja czytelnicza. Traumatyczne przeżycia potrafią zmienić życie człowieka, trwale je naznaczyć, nie dać o sobie zapomnieć, tym bardziej jeśli wzmacniane są silnymi wyrzutami sumienia i ogromnym poczuciem straty. Abi wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią swojej siostry bliźniaczki. Kobiety łączyła wyjątkowa więź, i teraz, kiedy pozostała tylko jedna, przejmująca samotność ogarnia wszystko, przenika przez każdą sferę życia, nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie pomaga terapia, kiedy na każdym kroku podświadomość wywołuje obraz zmarłej siostry, z przekonaniem widzi się ją w przypadkowo spotykanych osobach. Bolesna przeszłość tak usilnie puka do drzwi, że trudno ją nie usłyszeć, zignorować, zablokować dostęp, uwolnić się od niej. Pewnego dnia Abi poznaje bliźniacze rodzeństwo, Beę i Bena, znajomość zapowiada się bardzo interesująco i obiecująco, decyduje się nawet zamieszkać z nimi. Jednak czy coraz bliższa sercu zażyłość faktycznie okaże się ratunkiem dla obolałej duszy Abi, optymistycznym początkiem czegoś nowego i solidnego? A może wręcz przeciwnie, to tylko iluzoryczna bliskość, źródło zagrożenia, dusznej atmosfery, poczucia utraty zmysłów, apatycznej niemocy, bezwzględnej manipulacji, silnie wciągającego wiru zacieśniających się perfidnych kłamstw i chorobliwego lęku? Do czego doprowadzą niebezpieczne tajemnice, zwodnicze zapewnienia, głęboko skrywana zazdrość, niewypowiedziane żale, ogromny wstyd i upokorzenie? bookendorfina.blogspot.com
Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2021-06-26, Ocena: 4, Przeczytałam,

Abi nie może się nadal otrząsnąć po śmierci bliźniaczej siostry, Lucy. Nieustannie obwinia się o śmierć Lucy; uczęszcza na terapię oraz bierze silne leki antydepresyjne. Gdy poznaje Beatrice wszystko się zmienia, lecz... czy na lepsze? Początkowo relacje między Abi a Beatrice przebiegały zwyczajnie jednak po bliższej znajomości z Benem ( bliźniaczym bratem Beatrice ) sytuacja ulega zmianie... Jaką tajemnicę skrywa Abi? Czy Beatrice i Ben mają dobre intencje wobec Abi? Kto okaże się notorycznym kłamcą? Czy dotychczasowe życie Abi ulegnie zmianie na lepsze?

Jak dotąd zapoznawałam się z kryminałami zagranicznymi i nie wszyskie mnie zachwyciły ( głównie norweskie ). Nieco lepiej wypadł kryminał amerykańskiej pisarki Lisy Gardner. Tym razem przyszedł czas na kolejny kryminał autorstwa brytyjskiej pisarki, Claire Douglas. Jak wypadła zatem ta książka i czy warto ją polecać?

Abi jest dorosłą kobietą, która zajmowała się dziennikarstwem. Jednakże nie może się otrząsnąć po tragicznej śmierci własnej siostry Lucy i żałuje, że nie może cofnąć czasu. Kobietę wspiera dobra przyjaciółka Nia i przy okazji Abi poznaje zagadkową Beatrice. Początkowo Beatrice zdaje się być przejęta losem Abi i stara jej  się okazywać empatię. Po bliższej znajomości z Benem Beatrice zmienia swoje nastawienie wobec Abi, szczególnie, gdy Abi zażywa leki antydepresyjne.

W powieści nie brakuje intryg, niedopowiedzeń, niejasności ( oraz kłamstw ). Nic nie jest pewne. Prawda przeplata się z kłamstwem. I, choć nie jest to powieść pełna wartkiej akcji, można wyczuć w niej napięcie, które ( krok po kroku ) narasta. Sami bohaterowie od samego początku intrygują swoim zachowaniem, co jest zaletą powieści. Fabuła sama w sobie jest dosyć ciekawa, podobnie jak zakończenie. Narracja poprowadzona została w pierwszej osobie przez Abi; forma ta niezbyt przypadła mi do gustu. Zarówno sam styl jak i język powieści wydaje się całkiem przystępny i czytelny. Nie ma tutaj zbędnych opisów, co również jest zaletą książki.

Uważam, że jest to dobra książka, którą można przeczytać w kilka dni. Nie ma w niej wartkiej akcji, lecz z całą pewnością nie może zabraknąć napięcia opartego na niedopowiedzeniach i intrygach. Polecam ją osobom zainteresowanym dobrymi powieściami kryminalnymi.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

Avatar użytkownika - Emma81
Emma81
Przeczytane:2020-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

Choć nie jest to thriller w stylu "krew się obficie leje, a trup się gęsto ściele", to jednak autorka stworzyła pewne napięcie, mroczną atmosferę tajemnicy i strachu, która potrafi zaciekawić i wciągnąć. Dreszczyk miał szansę przebiec po kręgosłupie w trakcie czytania.
Sam pomysł dość oryginalny i raczej nietuzinkowy, jak dla mnie.

Avatar użytkownika - Mephelome
Mephelome
Przeczytane:2020-06-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

Mimo, że minęło już sporo czasu, Abi nie może się pozbierać po śmierci swojej siostry bliźniaczki. Dręczona wyrzutami sumienia uczęszcza na terapię, by pokonać własne demony. Abi doskonale wie, że jej siostra nie żyje i że nie wróci. Jednak ciągle gdzieś ją widzi. Kiedy widzi niezwykle do niej podobną dziewczynę - Beatrice, nawiązuje rozmowę, która wkrótce przeradza się w przyjaźń. Bea jest niemal kopią Lucy, a w dodadtku jest bliźniaczą siostrą! Abi nie może uwierzyć w ich podobieństwo. Wkrótce Abi wprowadza się do swojej przyjaciółki i jej bardzo przystojnego brata bliźniaka, z którym zaczyna ją łączyć gorący romans. Nie może jednak odpędzić od siebie myśli, że rodzeństwo coś ukrywa. W dodatku w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy i Abi czuje się coraz mocniej niechciana.

"Siostry" Claire Douglas (tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik) to nie tylko opowieść o stracie i próbie walki o własne życie. To w dużej mierze opowieść o relacjach, zwłaszcza międzi rodzeństwem. W historii tej dominuje ból straty i wyrzutów sumienia, których nie sposób uciszyć. Świetnie nakreśleni bohaterowie tworzą i wypełniają tę historię. Na okładce książki można przeczytać, że jest to historia dla fanów "Dziewczyny z pociągu" P. Hawkins i jest to prawda. Tutaj również spotykamy się z sytuacjami, w których nie możemy być pewni, co się dzieje i kto jest winny. Może nawet główna bohaterka, która przecież walczy z problemami psychicznymi. Tych podobieństw jest dużo więcej, ale to już każdy powinien odkryć samodzielnie. Moim zdaniem jest to historia warta spędzonego przy niej czasu.

Co to była za książka ! Wciągnęła mnie od samego początku. Nie wiem jak wam ,ale mi bardzo się podobała. Cały czas byłam przekonana o tym ,że to ta osoba stoi za tym wszystkim, a tu taka niespodzianka.

kiedy prawda wychodzi na jaw jestem w szoku , o zakończeniu nie wspominając... szczerze polecam !

Nie przypominam sobie ,żebym czytała kiedykolwiek tak pokręconą historię..

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2019-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Kłamię ja umierasz ty.
Wszędzie ją widzę .
Były sobie dwie bliźniaczki. Jedna umarła. Abi wszędzie widzi siostrę, ale potem zdaje sobie sprawę, że już nigdy jej nie zobaczy. Jej nowe życie to próba kontroli emocji i samotność. Pewnego dnia Abi poznaje Beatrice - dziewczynę podobną do jej zmarłej siostry. Od razu nawiązują nić porozumienia i sympatii.
Ta powieść jest pełna sekretów, intryg, kłamstw, ukrywanej zazdrości, obsesji. Pisarka stworzyła całkiem ciekawą intrygę- dobre napięcie i nastrój tajemnicy.
„Teraz gdy ją znalazła wie, że nie może pozwolić jej odejść. Znowu będzie tak jakby miała siostrę.”
Propozycja przeprowadzki do jej domu ekscytuje Abi jakby zaczynała nowe życie. I tak jest, ale zaczyna się miedzy tą trójką (bo Beatrice ma brata)dziać sporo. Emocje, pretensje, zazdrość. Manipulacja.
Siostry to thriller o toksycznych związkach, tajemnicach, złamanym sercu i przerażających sekretach. Polecam

Para spod numeru 9
Claire Douglas0
Okładka ksiązki - Para spod numeru 9

BESTSELLER ,,SUNDAY TIMES". Kiedy ciężarna Saffron Cutler przeprowadza się ze swoim chłopakiem, Tomem, do domu pod numerem 9 Skelton Place, ostatnią...

Dziewczyny, które zaginęły
Claire Douglas0
Okładka ksiązki - Dziewczyny, które zaginęły

Ile mrocznych tajemnic może skrywać małe miasteczko? BESTSELLER ,,SUNDAY TIMES". W sielankowym zakątku południowozachodniej Anglii, nie ma nic bardziej...