Siostrzeniec czarodzieja

Tom 6 cyklu Opowieści z Narnii

W tomie szóstym "Opowieści z Narnii" Pola i Digory, wciągnięci w eksperymenty parającego się czarami wuja Andrzeja, trafiają do Innego Świata, gdzie stają się świadkami stworzenia Narnii wraz z jej mówiącymi zwierzętami i innymi niezwykłościami. Digory zwycięsko wychodzi z próby dostarczenia Aslanowi owocu Zaczarowanej Jabłoni, dzięki czemu koniec tej historii da początek wszystkim innym, które rozegrały się w Narnii.

Informacje dodatkowe o Siostrzeniec czarodzieja:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2001-02-08
ISBN: 83-7278-285-4
Tytuł oryginału: The Magician's Nephew
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Ilustracje:Pauline Baynes

Kup książkę Siostrzeniec czarodzieja

Siostrzeniec czarodzieja - opinie o książce

Avatar użytkownika - lewoszm
lewoszm
Przeczytane:2017-05-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytam 100 książek w 2017,
Co to jest Narnia i jak przebudziła się ze snu? Kim jest Aslan, tajemniczy lew? Wejdź do krainy mówiących zwierząt i przekonaj się sam! Dwójka dzieci - Digory i Pola chcąc dostać się do opuszczonego domu, przypadkiem znajduje się w pokoju wujka Digory'ego. Wujek nie ukrywa radości na ich widok, już dawno chciał zaprezentować swój geniusz dla swojego siostrzeńca. Korzystając z okazji zagaduje dziewczynkę i daję jej pierścionek, prosi aby wybrała sobie któryś z żółtych. Kiedy dziewczynka dotyka pierścienia nagle znika. Zaniepokojony Digory wyrzuca dla swojego wujka, że wykorzystał biedną Polę do swoich głupich eksperymentów. Jest zawiedziony postawą wuja. Chcąc sprowadzić Polę z powrotem chwyta jeden żółty pierścień, a do drugiej kieszeni wuj wkłada mu dwa zielone - powrotne. Dzieci wylądowały w tajemniczym lesie, jedno chce wrócić z powrotem, a drugie chciałoby wykorzystać tą okazję i zobaczyć co się tu znajduje. Docierają do zamku, gdzie wszyscy są z kamienia. Odnajdują wskazówkę, podstępem Digory bije w dzwon i budzi czarownicę. Na szczęście nie tylko złe moce zostają obudzone, gdyż dzieci są również świadkiem tego jak Aslan przebudza do życia Narnijczyków. Dzieci spotykają na swojej drodze wiele przygód, a gdy wracają okazuję się, że czas w ich świecie nie ruszył się ani o minutkę.
Książkę czytałam zadaną na język polski, jako lekturę. I powiem tyle: gdyby tylko takie lektury trzeba było omawiać, świat byłby lepszy! :D Jak to "Opowieści z Narnii", książka bardzo lekka, napisana prostym, przystępnym językiem, ale jednak świetnie wprowadzająca w klimat przesycony magią i czarami, które dzieją się na naszych (i głównych bohaterów: Poli i Digorego) oczach. Jeśli uwielbiasz "Lwa, czarownicę i starą szafę", ale chciałbyś ugryźć serię Lewisa od nieco innej strony: usiądź do "Siostrzeńca czarodzieja"!
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2016-01-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
W szóstym tomie serii podróżujemy wraz z Polą i Digory'm między światami, a wszystko to za pomocą magicznych pierścieni wuja Andrzeja. Uparty chłopiec, mimo ostrzeżeń Poli uderza w dzwon, czym budzi Czarownicę Jadis, znaną nam doskonale z pierwszej części "Opowieści z Narnii", a Czarownica przenosi się z nimi do Londynu. Do tej niezwykłej grupki dołącza się wuj Andrzej, dorożkarz Frank i jego koń i powracają do cudownej zielonej krainy. I tak za sprawą Lwa Aslana powstaje Narnia, przepełniona miłością, mówiącymi zwierzętami i ludzkimi królami - dorożkarzem Frankiem i jego żoną. Aslan wysyła chłopca po niezwykłe jabłko, które po zasadzeniu ma chronić Narnię przed złym wpływem Czarownicy. Na koniec wizyty dzieci w Narnii, Aslan daje Digory'emu jabłko z zasadzonego drzewa, które swoją leczniczą mocą uzdrowi matkę chłopca, a z zakopanego ogryzka wyrasta niesamowite drzewo. Po latach wichura łamie owe drzewo, a Digory, który jest starym profesorem (u którego zatrzyma się w przyszłości rodzeństwo Pevensie) przerabia drzewo na szafę, która stanie się portalem do Narnii odkrytym przez Łucję. Kolejne cofanie się w czasie do początków Narnii wprowadza zamieszanie, a nowi bohaterowie nieszczególnie przypadają do gustu. Jednocześnie jest to jakieś domknięcie kręgu i prawie wszystko jest już wyjaśnione. Zabrakło mi wytłumaczenia, w jaki sposób ostatecznie Czarownicy udało się objąć panowanie nad Narnią i zastanawiam się, co wydarzy się w ostatniej części. "Siostrzeniec czarodzieja" nie porywa swoją fabułą, niewiele się tam dzieje, a wprowadzenie postaci zdecydowanie zbyt długo trwa. Po latach pewnie nawet nie będę pamiętać o Digory'm i Poli, a rodzeństwo Pevensie wciąż będzie trwać w moich czytelniczych wspomnieniach.
,,Siostrzeniec czarodzieja" to powrót do przeszłości - dowiemy się bowiem jak powstała Narnia, skąd wzięła się Zła Czarownica. W końcu możemy poznać odpowiedzi na nurtujące pytania. Bohaterami Digory i jego przyjaciółka Pola. Chłopiec, ma bardzo chorą matkę i mieszka u ciotki i szalonego wuja. Pewnego dnia dzieci bawią się na strychu i przypadkiem wchodzą do tajemniczego gabinetu wuja Digorego. Okazauje się, że mężczyzna jest czarodziejem. Zajmuje się on tworzeniem pierścieni, które przenoszą do innych światów. Dzieci zostają wykorzystane przez wuja i testują jego wynalazek. W ten oto sposób budzę czarownicę Jadis i razem z nią dostają się do Narnii. A co z tego wyniknie? O tym musicie przekonać się sami. Tak naprawdę tę część można czytać przed wszystkimi innymi, albo w dowolnym momencie. Dla fanów Narnii to książka obowiązkowa. Książka jest trochę nudna, bo dużo miejsca zajmują opisy, ale wybaczam, bo z chęcią poznałam historię powstania Narnii. Książka nawiązuje do powstania świata z Biblii. Nie jest to powieść, gdzie akcja pędzi jak oszalała i ciągle się coś dzieje. Wręcz przeciwnie - jest bardzo spokojnie.
Avatar użytkownika - Odbytnica
Odbytnica
Przeczytane:2019-05-25, Ocena: 5, Przeczytałem,

Londyn. Pola spotyka Digory'ego. Ich rozmowa zaczyna się od naśmiewania się ze swoich imion. Po chwili przechodzi do smutnej historii chłopca, a potem wszystko to zamienia się w przyjaźń. Pola pokazała Digory'emu swój kącik. Postanowili, że tą samą drogą dostaną się do opuszczonego domu nieopodal. Jednakże po drodze trafili do zakazanego gabinetu wuja chłopca - Andrzeja Ketterley. Po krótkiej rozmowie zaproponował on magiczną, żółtą obrączkę dziewczynce, ale gdy tylko jej dotknęła, zniknęła. Po burzliwej rozmowie z wujem chłopiec również wziął pierścień i wyruszył na ratunek koleżance.
Sam wujek Andrzej to postać, która od razu została przeze mnie obdarzona niechęcią, wręcz odrazą. Wysłużył się małymi dziećmi, a jeszcze wcześniej świnkami morskimi, do osiągnięcia swoich celów. Co prawda szczytnych, ale większego tchórzostwa po takim "zacnym" czarodzieju nie mógłbym się spodziewać.
Dzieje się w tej książce, oj dzieje. Czarownica, śpiewający Aslan, podróże do różnych światów, powstanie Narnii, pierwsze mówiące zwierzęta. Całkiem przyjemnie pochłaniało się tę lekturę.

Te książki są naprawdę dobre, z mocną akcją i ciekawa fabułą. Warto przeczytać!

Avatar użytkownika - Glowworm
Przeczytane:2018-11-26, Przeczytałam,
O modlitwie. Listy do Malkolma
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - O modlitwie. Listy do Malkolma

O modlitwie. Listy do Malkolma to ostatnia ukończona przez Lewisa książka, wydana drukiem już po jego śmierci. Pomyślana jako zbiór osobistej...

Zaskoczony radością. Moje wczesne lata
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - Zaskoczony radością. Moje wczesne lata

Chłopiec, który wspólnie z bratem wymyśla tajemnicze królestwo Boxen i przez kilka lat spisuje jego kroniki. Uczeń wiktoriańskiej...