Skąd nasz ród. Wielka Lechia i inne teorie i pseudoteorie pochodzenia Polaków

Pisząc o Słowianach, Prokopiusz z Cezarei nie zadał sobie nawet trudu, aby dowiedzieć się, skąd przybyli. Po prostu nic go to nie obchodziło. Istotne było, że napierają od północy na cesarstwo. Sześć stuleci później problem ich pochodzenia skwitował Gall Anonim: „ Dajmy pokój rozpamiętywaniu dziejów ludzi, których wspomnienie zaginęło w niepamięci wieków i których skaziły błędy bałwochwalstwa”.

Kim jesteśmy, skąd nasz ród? Czy to prawda, że przed Chrztem Polski tworzyliśmy Wielką Lechię,  słowiańskie imperium stające jak równy z równym z Cesarstwem Rzymskim? Przybyliśmy tu w ramach Wielkiej Wędrówki Ludów czy – jak chcą niektórzy – byliśmy po okresie lodowcowym pierwszymi osadnikami w Europie, a reszta narodów to przybysze i przechodnie na naszym kontynencie?

Przedstawiamy większość teorii – nawet najbardziej karkołomnych – opowiadających o naszym pochodzeniu.

I powiemy uczciwie, co o nich myślimy. Wiele z nich nie ma żadnego naukowego uzasadnienia.

Wielka Lechia – niezwyciężone imperium lekceważone przez oficjalną
historiografię

Tysiąclecie państwa polskiego za Zygmunta Starego, czyli sarmackie dziedzictwoPolaków

Czy Polacy to Scytowie? Ale Ariowie – to już na pewno i dlaczego?
Aleksander Wielki był Słowianinem, a jego wojska z naszej wyszły ziemi
Lechiccy Wenedowie. Polka Weneda, co nie chciała obcych
Czy Lechici to Lewici którzy pomagali Mojżeszowi?
A może polska państwowość przypłynęła na łodziach Wikingów?
Co mówią mity, co językoznawcy, a co genetyka?
Dziejopisarze i kronikarze – jak odróżnić dzieła pisane „ku pokrzepieniu serc“ od zwykłej blagi?

Dzieki genetyce już wiemy, że to naszej haplogrupy R1a1 nie imała się Czarna Śmierć, czyli dżuma. I to nas nie dziwi bo my Lechici, jesteśmy nie do spiłowania.

Informacje dodatkowe o Skąd nasz ród. Wielka Lechia i inne teorie i pseudoteorie pochodzenia Polaków:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2021-02-17
Kategoria: Publicystyka

Kup książkę Skąd nasz ród. Wielka Lechia i inne teorie i pseudoteorie pochodzenia Polaków

Skąd nasz ród. Wielka Lechia i inne teorie i pseudoteorie pochodzenia Polaków - opinie o książce

II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach
Przemysław Słowiński, Teresa Kowalik 0
Okładka ksiązki - II wojna światowa Polaków w 100 przedmiotach

O II wojnie światowej i o polskich losach w dobie dziejowej zawieruchy napisano już tomy. Tym razem historię wojny obronnej 1939 r, okupacji niemieckiej...

Bohaterowie Auschwitz
Przemysław Słowiński, Teresa Kowalik0
Okładka ksiązki - Bohaterowie Auschwitz

Opowieść o ludziach, którzy potrafili stawić opór piekłuOporem mogło być wszystko, bo wszystko było zabronione. Oporem stawała się każda...