Skandalistki

PIĘKNA POWIEŚĆ Z DWUDZIESTOLECIEM MIĘDZYWOJENNYM W TLE.

Sara Marago, piękna, pozornie szczęśliwa, odnosząca sukcesy aktorka, w rzeczywistości żyje w strachu przed mężem tyranem, podejrzanym o popełnienie morderstwa. Los Sary zmienia się w chwili, gdy na jej drodze stają dwie kobiety, z którymi pozornie nie ma nic wspólnego. Połączone nienawiścią do Alojzego Liebhabera, stręczyciela, szantażysty i uwodziciela, postanawiają zawalczyć o swoją niezależność.

Czy przyjaźń doświadczonych przez los kobiet okaże się na tyle silna, by wygrać z uprzedzeniami i pokonać prześladowców w świecie zdominowanym przez mężczyzn?

Informacje dodatkowe o Skandalistki:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-10-25

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Skandalistki

Skandalistki - opinie o książce

Dwudziestolecie międzywojenne i aktorka Sara Margo. Piękna kobieta odnosząca sukcesy w karierze zawodowej, jednak jej życie pozostawia wiele do życzenia. Żyje pod dyktando swego męża i nigdy nie wie, kiedy mu coś nie podpasuje. Na drodze aktorki pojawiają się jednak dwie kobiety, których z pozoru nie łączy nic. A jednak wszystkie trzy nienawidzą Alojzego Liebhabera, mężczyzny, któremu wydaje się, że świat należy do niego.

Trzy panie postanawiają zawalczyć o niezależność i raz na zawsze pokazać, że kobieta też ma prawo głosu.

Czy Sara Margo uwolni się od męża tyrana? Czy przyjaźń trzech kobiet będzie silniejsza niż uprzedzenia i uda im się osiągnąć zamierzony cel? Kim są dwie kobiety, które los postawił na drodze aktorki?

Z tego co pamiętam z twórczością autorki miałam styczność przy czytaniu jej debiutu „Dziewczyna lotnika”, wtedy zabrakło mi jakiś emocji w książce. Teraz uważam, że wyszło o wiele lepiej.

Przy czytaniu tej historii bywały momenty, iż nie mogłam się od niej oderwać. Świat wykreowany przez autorkę w tej książce, ukazuje jak kobiety były traktowane przez swoich partnerów. Każda niesubordynacja była karana przemocą fizyczną, bądź psychiczną. Mężczyźni twierdzili, że miejsce kobiet jest w domu, a podczas wyjść mają godnie prezentować się u ich boku. Oni natomiast byli panami biznesu i nie życzyli sobie by kobiety wtrącały się w ich sprawy.

Sara Margo to postać, która wydawać by się mogło, że jest twarda i niezniszczalna, po części tak jest, jednak gdzieś w głębi duszy, każda zdrada męża dotkliwie ją rani. Ja uważam ją mimo wszystko za silną kobietę. Kobietę, która zniosła niejedno upokorzenie, nie jeden cios zadany przez mężczyznę, którego kochała.

Autorka ma bardzo lekkie pióro co sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Bardzo się cieszę, że ponownie sięgnęłam po książkę Niny Zawadzkiej, bo zauważyłam też znaczną poprawę. W tej historii nie ma miejsca na nudę. Jeżeli jesteście ciekawi jak kobiety walczyły o swoje, to gorąco polecam.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2024-05-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Akcja książki dzieje się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. . Przedstawia losy trzech kobiet, które wiele od siebie różni. Mają rózne pochodzenie społeczne, status materialny, co w tym czasie miało ogromne znaczenie. Łączy je nienawiść do jednego człowieka i doskonała aparycja. Głównym przeslaniem książki jest walka o prawa kobiet, które w tym czasie nie mogły zdobyć dobrej pracy, były uzależnione od mężczyzn i przez nich wykorzystywane. Ciekawy temat i wciągająca fabuła, ale dużo opsanych zadrzeń mało realnych. Zabrakła mi również specyficznego języka, jaki był w tym okresie, który miałby wpływ na inny odbiór opsanej historii.

Dwudziestolecie międzywojenne, uwielbiam książki opisujące tamten czas, beztroska ludzi, teatry, wielkie wyjścia, piękne stroje, aż się rozmarzyłam.

Sara Margo piękna, uwodzicielka, z klasą, aktorka o której marzą mężczyźni i którą podziwiają kobiety. Wydaje się, że ta kobieta jest szczęśliwa i ma wszystko, ale tylko ona wie jaki dramat rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami jej pięknej willi, mąż tyran karze ją za wszystko co jego zdaniem zrobiła niewłaściwie. Sara obiecuje sobie, że kiedyś się od niego uwolni, pomogą jej w tym dwie kobiety, ta trójka małymi kroczkami będzie starać się zniszczyć tych, którzy wyrządzili kobietom tyle zła.

Książka dla kobiet i o kobietach, które doświadczył los. Upokorzone ale nie poddające się, walczące o swoją niezależność i prawo do szacunku. Czas gdy kobiety dopiero o siebie walczyły i musiały robić to w bardzo wyważony i delikatny sposób. Mimo, że to czas, który dzieli od naszego wiek, to mam wrażenie, iż te problemy kobiet nadal są aktualne i nadal wciąż musimy o siebie walczyć.

Całym sercem polecam tę książkę, pochłania bez reszty i nie daje o sobie zapomnieć.

Piękna, odnosząca sukcesy i pozornie szczęśliwa aktorka Sara Margo w rzeczywistości żyje w strachu przed mężem tyranem. Jej los się odmienia gdy na jej drodze stają dwie kobiety Helena młoda przebojowa dziewczyna, która nie zawaha się przed niczym co mogłoby stanąć na drodze do jej upragnionego życia oraz Justyna młoda dziennikarka, która w swoich artykułach nawołuje do zmian. Pozornie wydaje się, że nic ich nie łączy ale połączone nienawiścią do Alojzego Liebhabera, stręczyciela, szantażysty i uwodziciela, postanawiają zawalczyć o swoją niezależność. Czy ich przyjaźń okaże się na tyle silna?

,,Skandalistki" to powieść której akcja rozgrywa się w czasie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy kobiety dopiero co otrzymały prawa wyborcze. Przyznaje że mam mieszane odczucia jeśli chodzi o tą pozycję. O ile emocji tu nie brakuje, a i poruszane w niej problemy są niezwykle istotne to nie potrafiłam do końca się w nie wczuć. Odnoszę wrażenie iż bohaterki były trochę naiwne, momentami niekonsekwentne w tym co mówiły, a co robiły, a i ich dylematy nie do końca też do mnie trafiły. Jednak to wyłącznie moje subiektywne odczucie.

Dużym plusem powieści jest to, iż autorka wyjątkowo obrazowo przedstawia nam świat zdominowany przez mężczyzn gdzie każda próba przeciwstawienia się mężowi czy narzeczonemu karana jest przemocą zarówno psychiczną jak i fizyczną. Każda z bohaterek jest inna ale łączy je chęć walki o swoją niezależność. Nie trudno oprzeć się wrażeniu, że przedstawione problemy są jak najbardziej aktualne.

O ile książka nie do końca spełniła moje oczekiwania to lekkie pióro i styl pisania autorki powoduje, iż czyta się ją błyskawicznie. Nie brakuje tu również intryg czy świata wielkich pieniędzy.

"Skandalistki" Niny Zawadzkiej pochłonęłam jak ciepłe bułeczki z masełkiem. Jest to bardzo dobra powieść, która dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym. Tutaj kobiety walczą o swoje prawa. Czy w dzisiejszych czasach mamy równouprawnienie? Czy raczej cały czas powielamy schematy, w których to kobieta odpowiedzialna jest za cały dom łącznie z wywoływaniem dzieci, a mężczyzna jest tylko od zarabiania pieniędzy i nic poza tym? Te pytania są retoryczne, bo każdy z nas wie, jak to jest. Najnowsza książka Niny Zawadzkiej zmusza nas czytelników do głębokiej refleksji nad własnym życiem. Czy o to autorce chodziło?
W "Skandalistkach" poznałam trzy przodujące bohaterki: Sarę, Helenę i Justynę.
Sara Margo ma na pozór idealne życie. Ma super męża. Sama realizuje się jako aktorka. Jest znana i kochana. Niejedna kobieta jej zazdrości. Jednak za kulisami jej mąż jest prawdziwą bestią i damskim bokserem w jednym. Ta bohaterka jest przerażona. Boi się o własne życie. Dlaczego po prostu od niego nie odejdzie? Niestety nie jest tak łatwo odejść od tyrana. Przekonajcie się sami, jaki los czeka Sarę Margo.
Helena pochodzi z biedniejszej rodziny. Za wszelką cenę chce być gwiazdą. Czy spełni swoje marzenie? Jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić? Poznajcie Helenę Wiśniewską.

Justynę poznajemy w tragicznym dla niej momencie. Nic jej się nie udaje. Nie chce już żyć. Czy mimo wszystko się otrząśnie i zacznie widzieć światełko w tunelu? Ta bohaterka jest zdolną kobietą. Musi po prostu w siebie uwierzyć. Czy Justyna Oleander odnajdzie się w świecie rządzonym przez mężczyzn?
Te trzy kobiety na pozór nic nie łączy. Każda z nich pochodzi z innego środowiska i jest na innym etapie swojego życia. Warto poznać wszystkie trzy panie i ocenić ich postępowanie.
Bardzo dobra fabuła, ciekawe bohaterki i niesamowita akcja sprawiają, że tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Idealna opowieść na długie jesienne i zimowe wieczory. Podoba mi się tło historyczne tej powieści. Jestem zachwycona stylem pisania Niny Zawadzkiej. Uwielbiam historie, które dają do myślenia i tak łatwo nie ulatują z głowy.
Czy kobiety mają szansę na godne życie w świecie zdominowanym przez mężczyzn? Przekonajcie się, jak to przedstawiła nam Nina Zawadzka.
Dziękuję ślicznie za niezapomniane emocje, które towarzyszyły mi podczas czytania "Skandalistek". Uwaga tutaj mogą pojawić się łzy.
Na koniec muszę wspomnieć o pięknej okładce. Jestem nią oczarowana.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-11-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

Lubicie powieści, których akcja dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym? Ja bardzo. Jest to okres nie tylko radości Polaków, którzy niedawno odzyskali wolność. Którzy czują widmo nadchodzącej kolejnej wojny. Ale również jest to okres, kiedy kobiety coraz bardziej stawały się niezależny i coraz częściej walczyły o siebie. I właśnie o tym jest najnowsza książka pani Niny Zawadzkiej.

Autorka po raz kolejny napisała bardzo dobrą powieść. Czytają się bardzo szybko i przyjemnie. A wszystko to za sprawą wspaniale wykreowanych kobiecych postaci.

Sara Margo, to nie tylko piękna i utalentowana aktorka. To również kobieta, która żyje w strachu przed własnym mężem tyranem. Podejrzewa go wraz ze swoim bratem o morderstwo. Nie poddaje się jednak i chce zostawić Doriana. Jej los zmienia się, gdy poznaje Helenę - cichą i spokojną kobietę, która wiedzie skromne życie i Justynę, która po śmierci męża próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Pozornie te trzy kobiety nic nie łączy, ale z czasem dowiadujemy się, że połączyła ich nienawiść do Alojzego Liebhabera - uwodziciela, stręczyciela i szantażysty. I to właśnie wtedy postanowiły wszystkie trzy zawalczyć o niezależność. Nie będzie to jednak łatwe gdy żyją w czasach uprzedzeń, tradycji i przekonań o tym, że to mężczyźni rządzą. Czy wspólna przyjaźń będzie wystraczająca by wygrać z uprzedzeniami? Czy wspólna chęć zemsty doprowadzi ich do zwycięstwa? Przekonajcie się sami.

Bardzo polubiłam każda z opisanych postaci. Każda z nich miała w swoim życiu punkt zwrotny, który sprawił, że wzięła swój los w własne ręce. Nie było to łatwe, ale nie poddawały się. Autorka wspaniale oddała klimat minionej epoki. Sprawiła, że targały mną przeróżne uczucia. Przede wszystkim była to złość na mężczyzn i ich zachowanie wobec kobiet.

Te trzy przyjaciółki żyły prawie sto lat temu, jednak temat równouprawnienia kobiet i mężczyzn nadal jest aktualny. Jeśli lubicie tego typu książki, bardzo polecam ,,Skandalistki".

Dziewczyna lotnika
Nina Zawadzka0
Okładka ksiązki - Dziewczyna lotnika

PIĘKNA OPOWIEŚĆ O ŻYCIU W CIENIU WOJNY, O ZNISZCZONYCH MARZENIACH I O MIŁOŚCI, KTÓRA ZWYCIĘŻA WSZYSTKO. W 1937 roku Iza i Janek zakochują się w sobie...

Na wschód od Breslau
Nina Zawadzka0
Okładka ksiązki - Na wschód od Breslau

W 1941 roku młoda dziedziczka fortuny, Dina Neugebauer, otrzymuje od ojca rzeźbę greckiej bogini przeznaczenia Ananke. To wydarzenie staje się początkiem...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska