Skrzywiona litera

Data wydania: 2017-06-14
ISBN: 978-83-61386-91-9
Tytuł oryginału: Crooked Letter Crooked Letter
Tłumaczenie: Magdalena Lewańczyk

Bestseller New York Timesa! Zdobywca Złotego Sztyletu za najlepszy kryminał roku! Wielokrotnie nagradzana powieść, porównywana do Zabić drozda.

Tom Franklin, zdobywca nagrody imienia Edgara Allana Poe, powraca z kolejną przejmującą powieścią, której akcja rozgrywa się w stanie Mississippi.

Silas Jones jest jedynym stróżem prawa w małym, cichym miasteczku Amos. Ostatni skandal, który poruszył miejscową społecznością, miał miejsce dwadzieścia lat temu – kiedy nastoletnia dziewczyna zniknęła po randce z Larrym Ott, dawnym przyjacielem Silasa. Nigdy nie orzeczono winy Larry’ego, ale mieszkańcy sami go osądzili i wykluczyli ze społeczności.

Niespodziewanie spokój miasteczka zostaje zburzony. Larry zostaje zaatakowany, ginie kolejna nastolatka, a miejscowy handlarz narkotyków zostaje zamordowany. Nad pełną napięcia historią o morderstwie wisi też pewna tajemnica łączącą dwóch mężczyzn – jednego czarnego, drugiego białego.

Skrzywiona litera jest doskonałym kryminałem, naznaczonym pełnym grozy klimatem amerykańskiego południa i wyróżniającym się genialną narracją oraz niezapomnianym postaciami.

Kup książkę Skrzywiona litera

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2017-09-04, Ocena: 6, Przeczytałem,
Przeszłości nie można zmienić, można zmieniać teraźniejszość Larry Ott lat 41, mechanik samochodowy, z trudem wiążący koniec z końcem. Silas Jones „32” - posterunkowy, jedyny na stałym etacie stróż prawa w małym miasteczku na amerykańskim Południu. Biały i czarny. Kiedyś, mimo koloru skóry i podziałów społecznych, przyjaciele, później już nie. Wystarczyła jedna nieprzyjemna sytuacja i kilka wypowiedzianych w silnych emocjach słów, by ich drogi rozeszły się na całe lata. Słów, których nie można, ot, tak sobie, cofnąć. Podobnie jak nie można cofnąć tego, co się wydarzyło i decyzji, które się wtedy podjęło. Larry Ott żyje z piętnem mordercy. Dwadzieścia pięć lat temu zaginęła dziewczyna, z którą był umówiony na randkę. Ciała nie odnaleziono i chłopakowi nie postawiono zarzutów, ale w opinii wielu mieszkańców Larry pozostaje przestępcą. Kiedy po latach znika kolejna dziewczyna, niektórzy podejrzewają, że oto Ott ponownie zadziałał. Takie mocno naciągane prawo serii. A to nie jedyne zwłoki, które pojawiają się w niewielkim, podupadającym miasteczku amerykańskiego Południa. Skrzywiona litera nie jest klasycznym kryminałem. Nie śledzimy tu zwykłego rozwiązywania zagadki kryminalnej, raczej poznajemy skomplikowane losy dwóch osób, które wiele łączyło i wiele dzieli, a które po latach znowu muszą (choć ...

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Jak szybko wydajemy wyroki... (…) Był znów mężczyzną, którego świat nadal był pełen niewiadomych, ale z rysującą się przed nim przyszłością z wieloma możliwościami – ile osób tak może o sobie powiedzieć? Ilu ludzi może być pewnych, że zostawili przeszłość za sobą i że mają przed sobą jasną przyszłość? Niestety, dla wielu z nas błędy popełnione w przyszłości albo nie są bodźcem do analizy i wyciągania wniosków, albo też po ich rozpamiętywaniu nie następuje żadne działanie. Silas Jones, nazywany „32”, jedyny stróż prawa w dusznym, dość klaustrofobicznym miasteczku w Mississippi, należy do tej pierwszej kategorii osób, choć refleksja przyszła dopiero po latach. Kiedy przed laty zaszczuto jego przyjaciela, Larry’ego, on nie zrobił nic, by go wesprzeć. Po tym, jak wyjechał z miasteczka, nigdy nie podjął próby kontaktu, choć Larry dawał kilkakrotnie znać, że chciałby porozmawiać. Teraz może nie być już ku temu okazji – mężczyzna leży bowiem z raną postrzałową, która prawdopodobnie jest wyrazem jego desperacji po porwaniu młodej studentki. Jedynie Silas nie wierzy w próbę samobójczą Larry`ego, zaś zdarzenie to staje się pretekstem, by powrócić wspomnieniami do przeszłości, do czasów, kiedy się jako dzieci przyjaźnili. O trudnej relacji chłopców o różnych kolorach skóry, o nieprzyjaznym klimacie Mississippi i małomiasteczkowych problemach oraz o dulszczyźnie, o niewyjaśnionym zaginięciu dwóch ...

Opinie o książce - Skrzywiona litera

Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:, 26 ksiazek 2017,

Rekomendacje na okladkach ksiazek wyrazane przez innych autorow,bardzo czesto sa mocno przesadzone,Ale Dennis Lehane nie rzuca slow na wiatr.Moze nie jest to ksiazka genialna-jak ja anonsuje-ale w swoim gatunku jest to powiesc znakomita,ktorej nazywanie wylacznie kryminalem bedzie bardzo krzywdzace.Inteligentna,emocjonalna i przemyslana historia,napisana w uderzajaco piekny sposob sprawia,ze o Tomie Franklinie warto pamietac w przyszlosci.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2017-09-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

"„Skrzywiona litera” jest nie tylko świetnie napisaną, mroczną, pełną melancholii powieścią o trudnej przyjaźni i jej istocie, ale też opowieścią o dorosłości, braku odwagi i skutkach podejmowanych przez siebie decyzji; o tym, że czasem pozornie bezinteresowny gest może być w rzeczywistości czymś zupełnie innym, niż się nam na początku wydawało. To jedna z tych powieści, o których nie da się w żaden sposób zapomnieć i do której będzie się chciało nie jeden raz powrócić. Niesamowita pod każdym względem. Taka, którą po prostu TRZEBA przeczytać."
Pełna recenzja na moim blogu, zapraszam:

Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2018-07-17, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 12 książek 2018,

"Skrzywiona litera" to powieść wciągająca już od pierwszego rozdziału. Śledzimy tutaj losy bohaterów zawikłanych w śledztwa dotyczące morderstw w małym miasteczku, gdzie zaginęły dwie kobiety. Poznajemy historię głównego podejrzanego, Larry'ego, oraz jego przyjaciela z dzieciństwa, posterunkowego Silasa. Opis współczesnych wydarzeń przeplata nam się tutaj ze wspomnieniami z dawnych lat, dzięki którym stopniowo poznajemy kolejne elementy prawdy. Książka jest napisana w ciekawy sposób, skupia się jednak na tym, czego doświadczają główni bohaterowie w związku z tragicznymi wydarzeniami mającymi miejsce w miasteczku. Nie jesteśmy tutaj w centrum śledztwa, które w niektórych momentach zdaje się toczyć gdzieś obok. Cała historia ma w sobie więcej z dramatu niż kryminału, głównie przez to, że wydarzenia ukazane nam się z punktu widzenia tej drugiej strony, co jest dość ciekawym zabiegiem. "Skrzywiona litera" to kryminał po którym warto siegnąć i który potrafi być satysfakcjonującą lekturą.

Avatar użytkownika - anikirax
anikirax