Recenzja książki: Skrzywiona litera

Recenzuje: Justyna Gul

Jak szybko wydajemy wyroki...

(…) Był znów mężczyzną, którego świat nadal był pełen niewiadomych, ale z rysującą się przed nim przyszłością z wieloma możliwościami – ile osób tak może o sobie powiedzieć? Ilu ludzi może być pewnych, że zostawili przeszłość za sobą i że mają przed sobą jasną przyszłość? Niestety, dla wielu z nas błędy popełnione w przyszłości albo nie są bodźcem do analizy i wyciągania wniosków, albo też po ich rozpamiętywaniu nie następuje żadne działanie.

Silas Jones, nazywany „32”, jedyny stróż prawa w dusznym, dość klaustrofobicznym miasteczku w Mississippi, należy do tej pierwszej kategorii osób, choć refleksja przyszła dopiero po latach. Kiedy przed laty zaszczuto jego przyjaciela, Larry’ego, on nie zrobił nic, by go wesprzeć. Po tym, jak wyjechał z miasteczka, nigdy nie podjął próby kontaktu, choć Larry dawał kilkakrotnie znać, że chciałby porozmawiać. Teraz może nie być już ku temu okazji – mężczyzna leży bowiem z raną postrzałową, która prawdopodobnie jest wyrazem jego desperacji po porwaniu młodej studentki.

Jedynie Silas nie wierzy w próbę samobójczą Larry`ego, zaś zdarzenie to staje się pretekstem, by powrócić wspomnieniami do przeszłości, do czasów, kiedy się jako dzieci przyjaźnili. O trudnej relacji chłopców o różnych kolorach skóry, o nieprzyjaznym klimacie Mississippi i małomiasteczkowych problemach oraz o dulszczyźnie, o niewyjaśnionym zaginięciu dwóch kobiet i zaszczutym nastolatku czytamy w zapadającej w pamięć powieści Skrzywiona litera. Książka Toma Franklina, opublikowana nakładem Wydawnictwa Papierowy Księżyc, porównywana jest do znanej powieści Zabić Drozda. I choć porównane to wydaje się mocno przesadzone, choć powieści Franklina daleko do kunsztu Harper Lee, to jednak obok książki nie sposób przejść obojętnie. Mogą po nią sięgnąć czytelnicy, którzy w lekturze cenią doskonałą konstrukcję i dobrze rozbudowaną sferę emocjonalną, nie znajdą w niej natomiast wartko toczącej się akcji czy porywających jej zwrotów.

Zamiast tego jest senne miasteczko, w którym rzadko dochodzi do zbrodni, częściej - do incydentów związanych z nadużywaniem alkoholu. Podobnie było przed laty, dlatego też zaginięcie uczennicy, Cindy Walker, wstrząsnęło wszystkimi. Szczególnie, iż nie wróciła ona do domu po randce z dziwnym chłopakiem, zafascynowanym światem horrorów outsiderem, Larry`m. Nawet zeznania nastolatka, który twierdził, że prosiła go ona o zapewnienie alibi na czas spotkania ze swoim chłopakiem, nie powstrzymują społeczności przed wydaniem na niego wyroku. Również Silas zwrócił się przeciwko Larry'emu, podobnie jak całe miasteczko.

Larry dorastał z piętnem gwałciciela i mordercy, choć oficjalnie nigdy nie został oskarżony o przestępstwo. Po śmierci ojca przejął prowadzenie małego warsztatu, do którego nikt nie zaglądał, zaś na równi z obejściem czy warsztatem podupadło jego życie. I kiedy wieczorami siadał na ganku, marzył tylko o jednym – o przyjacielu. Być może musiało dojść do kolejnej tragedii, by Silas odkrył okrucieństwo swojego postępowania w stosunku do starego druha. Ginie bowiem kolejna dziewczyna, Tina Rutherford, dziewiętnastoletnia studentka, która wyruszyła z miasteczka do studenckiego akademika, ale nigdy tam nie dotarła. Nie ma żadnych śladów, które mogłyby doprowadzić do jej odnalezienia, nie ma też ciała, zaś sprawa przypomina zaginięcie sprzed lat. I tym razem wydaje się, że wyrok został wydany…

Jak zakończy się ta opowieść? Czy czterdziestojednoletni Larry to zwyrodniały morderca, gwałciciel, czy może człowiek pokrzywdzony przez los i opuszczony przez wszystkich? Na te pytania odpowiedź możemy uzyskać dzięki lekturze niezwykle zajmującej powieści, która zwraca uwagę zarówno konstrukcją, jak i portretami bohaterów oraz niezwykle realistycznie oddaną atmosferą małego miasteczka, które pod pozornie spokojną powierzchnią aż wre od emocji, frustracji i rozgoryczenia. Doskonale objawia się tu talent autora do obserwacji, do zanurzania się w emocjach, do ukazywania ciemnej strony ludzkiej natury. Tom Franklin z pewnością zasłużył sobie tą pozycją na zainteresowanie, choć powieści daleko do miana dzieła wybitnego, jakim została okrzyknięta.

Kup książkę Skrzywiona litera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Skrzywiona litera
Autor
Książka
Skrzywiona litera
Tom Franklin
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy