S這dka bajka

Data wydania: 2018-03-15
ISBN: 978-83-62248-54-4
Ilustracje: Joanna Paljocha

Ocena: 5 (2 g這s闚)

Kto nie lubi lodów? Albo czekolady, albo rurek z bit 鄉ietan, albo babeczek z budyniem, albo nale郾ików ze s這dkim serem, albo truskawkowego kremu, albo …. mo積a d逝go wymienia. Wszyscy lubi, a ju dzieci to na pewno. Co si jednak stanie, gdy od rana do wieczora b璠zie si jad這 tylko takie s這dko軼i? Lub przeciwnie. Gdy przez wszystkie dni w roku b璠zie si jad這 tylko kiszone ogórki, musztard, 郵edzie oraz inne s這ne lub ostre potrawy? Nie wiecie, co si stanie? To przeczytajcie bajk o pewnej dziewczynce, która uratowa豉 dwóch królewiczów, ale zamiast zosta królewn…

Kup ksi捫k S這dka bajka

Zobacz tak瞠

Avatar u篡tkownika - madak
madak
Przeczytane:2018-04-20, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki w 2018 roku, Ksi捫ki dla dzieci,
Niektórzy bardzo lubi je嗆. S jednak i tacy, którzy przy ka盥ym posi趾u tylko grymasz. Zdarza si to nie tylko najm這dszym, ale te doros造m. Jak to w豉軼iwie jest z tymi posi趾ami i dlaczego jedzenie wy陰cznie s這dkich albo tylko s這nych potraw nie jest wskazane? O wszystkich tych sprawach w lekki i zabawny sposób opowiada Joanna Jagodzi雟ka w kierowanej do m這dych czytelników ksi捫eczce „S這dka bajka”. Pewnego dnia s這dkie królestwo obiega straszna wiadomo嗆. M這dy królewicz nie chce nic je嗆. Nie ma ochoty na smako造ki, które dotychczas tak uwielbia. Torty, ciasta i ciasteczka le膨 przed królewiczem zupe軟ie nietkni皻e. Nawet zorganizowany napr璠ce konkurs na 穎n królewicza dla wszystkich dziewcz徠 z królestwa na niewiele si zda. 畝dna s這dycz nie przekona豉 m這dego nast瘼cy tronu. Dopiero m這da Laura, pomocnica aptekarza, zmienia bieg historii. Jak jej si to udaje? Odpowied na t s這dk tajemnic czytelnicy znajd w bajce Joanny Jagodzi雟kiej. S這dka bajka to króciutka opowie嗆, która spodoba si zarówno mi這郾ikom ciast, jak i amatorom kiszonych ogórków – tym doros造m, ale te tym zdecydowanie m這dszym czytelnikom. Po si璕ni璚iu po opowiastk Joanny Jagodzi雟kiej 郵inka nie przestanie czytelnikowi ciekn望, mimo 瞠 nie jest to ksi捫ka kucharska. Tak wiele jest bowiem w publikacji smako造ków ...

Opinie o ksi捫ce - S這dka bajka

Avatar u篡tkownika - Pani_Ka
Pani_Ka
Przeczytane:2018-05-14, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Ta bajka to naprawd bajka a s這dko w niej jest, i owszem, ale jest i s這no, poniewa tak by musi dla osi庵ni璚ia efektu. A efektem jest mora, ba, rzek豉bym, 瞠 autorce uda這 si w male鎥iej opowiastce zebranej na zaledwie 32 stronach zmie軼i dwa mora造. A to ju prawdziwa sztuka.

Owa wspomniana sztuka odnosi si zarówno do warstwy literackiej jak i ilustratorskiej. By zacz望 od sów - autorka operuje 鈔odkami j瞛ykowymi, które nie pozwol ma貫mu czytelnikowi na sekund nudy. Obja郾ia wyrazy, o które maluch mo瞠 zapyta, nie wychodz帷 ani na chwilk z bajkowej konwencji. Stawia pytania i nie pozostawia ich retorycznymi. Moja wyobra幡ia podpowiada jak ch皻nie maluch wykrzyknie odpowied, a Pani Jagodzi雟ka doda swoje trzy grosze, spointuje, dopowie ledwie sówko, które poprowadzi nas dalej w opowie嗆.
Na koniec, jako si rzek這, zostawi nas z dwoma pi瘯nymi przes豉niami, którymi warto zara瘸 dzieci, póki wierz, ufaj i sk這nne s zakorzeni w sobie dobre nawyki. Pierwszy z nich powie nam, 瞠 nawet najwspanialsze rzeczy, gdy dostawane w nadmiarze, mog prowadzi nie tylko do znu瞠nia ale nawet do sytuacji, które zaniepokoj i dzieci i rodziców - do choroby, smutku, poczucia monotonii. Drugi za powie nam o mi這軼i to, w co wierzy warto ca貫 篡cie, cho my - doro郵i wiemy, 瞠 ró積e ta wiara p豉ta nam figle - wiary w prawdziw mi這嗆, dokonywania wyborów wedle serca a nie materialistycznych, cz瘰to kusz帷ych blichtrem pobudek.

Wspomnia豉m ju, 瞠 ilustracje s prawdziwym dzie貫m sztuki. I nie dlatego, 瞠 Pani Joanna Paljocha sili si na ukazanie swego talentu w formie najbardziej zaawansowanej, wyszukanej czy doskona貫j. Ilustracje s tutaj obrazami tego, co dziecko w swojej ocenie nazywa 郵icznym obrazkiem - jakby wysz造 spod r帷zki i ma貫go p璠zelka s逝chaczy ilustruj帷ych bajk wyobra幡i, podczas gdy mama czyta z przej璚iem opowie嗆. Buzie Królewiczów i rezolutnej Laury, uliczki z ich nierówno軼iami i stragany bardziej rozsypane ni spadaj帷e z nich owoce, s這dko軼i, torty i ciasteczka o kolorach si璕aj帷ych poza mo磧iwo軼i cukierników - to wszystko pozwala dzieciakom czu si tak, jakby karty ksi捫eczki wyp造wa造 wprost z ich zas逝chanych gów, z ich wizji szcz窷liwego kolorami 鈍iata.

Jednym s這wem, Szanowni Pa雟two, je郵i gdzie obok kr璚i si ma造 adresat ksi捫eczki - niejadek znudzony obiadami albo 豉such, któremu kódka nie wystarcza by zosta powstrzymanym od szalonego napadu na sk豉dy 豉koci, albo po prostu dzieciak, który z otwart buzi poch豉nia s這wa, opowie軼i i bajeczki, z pe軟a odpowiedzialno軼i podpowiem, by przeczyta mu "S這dk bajk".

Ps. Nie zdawa豉m sobie sprawy, 瞠 pisanie tej recenzji b璠zie dla mnie czyst przyjemno軼i.
Bardzo dzi瘯uj za t przyjemno嗆 portalowi granice.pl

Recenzje miesi帷a
Wszech鈍iaty