Quantcast

Data wydania: 2018-03-15
ISBN: 978-83-62248-54-4
Ilustracje: Joanna Paljocha

Ocena: 5 (2 g這s闚)

Kto nie lubi lodów? Albo czekolady, albo rurek z bit 鄉ietan, albo babeczek z budyniem, albo nale郾ików ze s這dkim serem, albo truskawkowego kremu, albo …. mo積a d逝go wymienia. Wszyscy lubi, a ju dzieci to na pewno. Co si jednak stanie, gdy od rana do wieczora b璠zie si jad這 tylko takie s這dko軼i? Lub przeciwnie. Gdy przez wszystkie dni w roku b璠zie si jad這 tylko kiszone ogórki, musztard, 郵edzie oraz inne s這ne lub ostre potrawy? Nie wiecie, co si stanie? To przeczytajcie bajk o pewnej dziewczynce, która uratowa豉 dwóch królewiczów, ale zamiast zosta królewn…

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k S這dka bajka

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - S這dka bajka

Avatar u篡tkownika - Pani_Ka
Pani_Ka
Przeczytane:2018-05-14, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Ta bajka to naprawd bajka a s這dko w niej jest, i owszem, ale jest i s這no, poniewa tak by musi dla osi庵ni璚ia efektu. A efektem jest mora, ba, rzek豉bym, 瞠 autorce uda這 si w male鎥iej opowiastce zebranej na zaledwie 32 stronach zmie軼i dwa mora造. A to ju prawdziwa sztuka.

Owa wspomniana sztuka odnosi si zarówno do warstwy literackiej jak i ilustratorskiej. By zacz望 od sów - autorka operuje 鈔odkami j瞛ykowymi, które nie pozwol ma貫mu czytelnikowi na sekund nudy. Obja郾ia wyrazy, o które maluch mo瞠 zapyta, nie wychodz帷 ani na chwilk z bajkowej konwencji. Stawia pytania i nie pozostawia ich retorycznymi. Moja wyobra幡ia podpowiada jak ch皻nie maluch wykrzyknie odpowied, a Pani Jagodzi雟ka doda swoje trzy grosze, spointuje, dopowie ledwie sówko, które poprowadzi nas dalej w opowie嗆.
Na koniec, jako si rzek這, zostawi nas z dwoma pi瘯nymi przes豉niami, którymi warto zara瘸 dzieci, póki wierz, ufaj i sk這nne s zakorzeni w sobie dobre nawyki. Pierwszy z nich powie nam, 瞠 nawet najwspanialsze rzeczy, gdy dostawane w nadmiarze, mog prowadzi nie tylko do znu瞠nia ale nawet do sytuacji, które zaniepokoj i dzieci i rodziców - do choroby, smutku, poczucia monotonii. Drugi za powie nam o mi這軼i to, w co wierzy warto ca貫 篡cie, cho my - doro郵i wiemy, 瞠 ró積e ta wiara p豉ta nam figle - wiary w prawdziw mi這嗆, dokonywania wyborów wedle serca a nie materialistycznych, cz瘰to kusz帷ych blichtrem pobudek.

Wspomnia豉m ju, 瞠 ilustracje s prawdziwym dzie貫m sztuki. I nie dlatego, 瞠 Pani Joanna Paljocha sili si na ukazanie swego talentu w formie najbardziej zaawansowanej, wyszukanej czy doskona貫j. Ilustracje s tutaj obrazami tego, co dziecko w swojej ocenie nazywa 郵icznym obrazkiem - jakby wysz造 spod r帷zki i ma貫go p璠zelka s逝chaczy ilustruj帷ych bajk wyobra幡i, podczas gdy mama czyta z przej璚iem opowie嗆. Buzie Królewiczów i rezolutnej Laury, uliczki z ich nierówno軼iami i stragany bardziej rozsypane ni spadaj帷e z nich owoce, s這dko軼i, torty i ciasteczka o kolorach si璕aj帷ych poza mo磧iwo軼i cukierników - to wszystko pozwala dzieciakom czu si tak, jakby karty ksi捫eczki wyp造wa造 wprost z ich zas逝chanych gów, z ich wizji szcz窷liwego kolorami 鈍iata.

Jednym s這wem, Szanowni Pa雟two, je郵i gdzie obok kr璚i si ma造 adresat ksi捫eczki - niejadek znudzony obiadami albo 豉such, któremu kódka nie wystarcza by zosta powstrzymanym od szalonego napadu na sk豉dy 豉koci, albo po prostu dzieciak, który z otwart buzi poch豉nia s這wa, opowie軼i i bajeczki, z pe軟a odpowiedzialno軼i podpowiem, by przeczyta mu "S這dk bajk".

Ps. Nie zdawa豉m sobie sprawy, 瞠 pisanie tej recenzji b璠zie dla mnie czyst przyjemno軼i.
Bardzo dzi瘯uj za t przyjemno嗆 portalowi granice.pl

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Zagadka czarnego psa