Słowa i światy

Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2012-10-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-62247-20-2
Liczba stron: 296

Ocena: 5 (1 głosów)

Osiemnaście rozmów z czternaściorgiem ważnych dla współczesnej kultury polskiej autorów, pisarek i pisarzy, myślicieli, których – przy wszystkich różnicach, od dorobku i uprawianych gatunków poczynając – wyróżnia i łączy szczególna czułość wobec słowa i świadomość roli języka. W czasach ich gwałtownej degradacji – także, niestety, w literaturze – jest to postawa nie do przecenienia. Takich ludzi słowa w Polsce nie brakuje; tu reprezentują ich: Elżbieta Adamiak, Tomasz Białkowski, Piotr Ibrahim Kalwas, Wojciech Kass, Marta Magaczewska, Dorota Masłowska, Jan Miodek, Wiesław Myśliwski, Tadeusz Nowak, Filip Onichimowski, Marian Pilot, Tadeusz Różewicz, Magdalena Tulli i Andrzej Turczyński.

Autorka o książce:

Słowo rodzi się z ciśnienia uczuć, potrzeby kontaktu, próby nadania sensu – własnemu życiu i światu. Towarzyszy myśli, wręcz ją warunkuje. Jest skarbem-zapisem ludzkiego doświadczenia. Odpowiedzi może być wiele, jak wiele jest możliwych postaw, nurtów filozoficznych i światopoglądów; jak wiele jest języków i sposobów ich opisywania; jak wielu jest ludzi. Pisarz to ten, kto wydaje się ekspertem od słowa. Czyni je przecież narzędziem poznania, zwraca je ku ludziom. Nawet jeśli nie chce o słowie mówić, ujawnia wobec niego stosunek w swojej twórczości. W niej widać, czy powierza się słowu z oddaniem, czy stara się nad nim zapanować. Ufa mu czy jest wobec niego podejrzliwy. Książka jest wyborem moich rozmów z pisarzami i o pisarzach. Jest nie tylko świadectwem fascynacji ich twórczością, ale i zapisem prób przedarcia się do ich światów, emocji, tajemnic – ludzkich i czysto warsztatowych. Wierzę, że utrwalone próby mogą stać się podnietą do niejednej refleksji na temat roli słowa, roli spotkania człowieka z człowiekiem i dramaturgii rozmowy. Czytanie tej książki stać się może twórcze i służyć Dobru, jeśli towarzyszyć mu będzie przekonanie, które wypowiedział Józef Tischner: „Przystępując do opisu doświadczenia spotkania, dotykamy granicy języka (...). Jesteśmy więc skazani na metaforę. Prawda o drugim człowieku jest czymś niesłychanie kruchym i nietrwałym”.

Kup książkę Słowa i światy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2012-11-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Słów kilka o słowie Na początku było słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo... Ten fragment Ewangelii doskonale odzwierciedla istotę procesu komunikacji. Słowo, jego użycie, daje nam szansę na wymianę myśli, na współdziałanie, czy też na podążanie w tym samym kierunku. Dlatego też tak ważne są rozmowy na temat uczuć, emocji, wspomnień czy otaczającej nas rzeczywistości i otwieranie przed drugą osobą drzwi do innego świata. A co wówczas, kiedy rozmawiamy z prawdziwymi znawcami słów? Z osobami, które ze słowa żyją, które słowo uczyniły całym światem? Postanowiła sprawdzić to Janina Koźbiel, podejmując ryzyko dialogu z tymi, którzy na co dzień słowo biorą w karby, ujarzmiając je, przekuwając w treść. Książka Słowa i światy, opublikowana nakładem wydawnictwa Janka, jest zapisem rozmów autorki z pisarzami i o pisarzach. Wszyscy oni zdecydowali się obnażyć przed nami swoje dusze, dopuszczając nas do swojego świata, swoich tajemnic i podzielić się swymi emocjami. To wyjątkowa pozycja, podobnie jak wyjątkowe są postaci, które zdecydowały się poddać swego rodzaju wiwisekcji dokonywanej przez Janinę Koźbiel. Słowa i światy stają się tym samym – nie może być inaczej – wyjątkową książką dla wyjątkowego czytelnika, który zagłębić się może w nią z otwartym sercem i umysłem, gotowy na refleksje, które niechybnie się nasuną podczas ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Słowa i światy

Avatar użytkownika - iankark
iankark
Przeczytane:,
To książka dla tych, którzy chcą się na chwilę zatrzymać, zadumać. Może w świątecznym klimacie popłynąć pod prąd. Nie zadowolą się etykietkami, prostymi "Tak" - "Nie". Pokazuje, jak w rozmowie może rodzić się sympatia, zadzierzgać więź porozumienia. I jak może iskrzyć - nie wiadomo dlaczego. To nie tylko odsłonięcie paru istotnych kwestii z życia luminarzy literatury, ale i kilka odsłon dramatyzmu -dziś i w PRLu.
Link do opinii
Inne książki autora
Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel
Janina Koźbiel0
Okładka ksiązki - Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel

„Słowo i sens” to zbiór ośmiu rozmów z ludźmi pióra, których łączy przekonanie o wadze tego, co robią. Sposób, w jaki o tym mówią, zależy nie...