Śmierć, jemioła i cholera. Saga rodu Tyszkowskich

Fascynująca kontynuacja Aptekarki i Czarciego ogrodu - pierwszych tomów Sagi rodu Tyszkowskich.

Antoni Tyszkowski upadł na dno. Katja nie chce go znać, służąca mu odpyskowuje, nawet pies go opuścił, a jego własna matka snuje smętną refleksję nad sensem macierzyństwa. W dodatku koszmarne włościańskie bachory włażą mu na plecy i wołają: ,,Wio!". Ani hulanka, ani rękoczyny, ani kieliszek nie są w stanie poprawić mu nastroju. Gdy jego życie obraca się w gruzy, nadchodzi coś, co zmieni wszystko.

Zaraza.

Katja walczy do utraty tchu. Jej wrogiem jest cholera i ciemny jak tabaka w rogu doktor Roztworowski. Za sojuszników ma jedynie zioła i Batkę, którego duch nie opuszcza jej w potrzebie. Tymczasem bieszczadzkie włości Tyszkowskich kryją w sobie wiele tajemnic i mrocznych legend, w których słowo czaroducha wywołuje najgorsze skojarzenia. Niespodziewanie lud, któremu Katja chce pomóc, obrzuca ją wyzwiskami i czosnkiem, ostrzy widły i osinowe kołki.

Z niecierpliwością czekałam na trzeci tom cyklu ,,Sagi rodu Tyszkowskich" i dalszy ciąg historii Katji. Tym razem przyszło jej walczyć nie tylko z patriarchalnym światem i zabobonem, ale także z epidemią cholery, która pokonuje nawet najbardziej szanowanych lekarzy. Magda Skubisz opowiada historię silnych kobiet w czasach, w których kobieta nie powinna mieć nawet własnego zdania, a co dopiero krytykować mężczyzn. I robi to w sposób niezwykle wciągający i grubo okraszony zielarską wiedzą.

Anna Jankowiak @wiedzma_od_wiedzy

Informacje dodatkowe o Śmierć, jemioła i cholera. Saga rodu Tyszkowskich:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2023-11-08

Kup książkę Śmierć, jemioła i cholera. Saga rodu Tyszkowskich

Śmierć, jemioła i cholera. Saga rodu Tyszkowskich - opinie o książce

„Jemioła, klątwa i cholera” Magdy Skubisz to powieść, która przenosi czytelnika w malownicze Bieszczady XIX wieku, do czasów, gdy epidemia cholery stanowiła rzeczywiste zagrożenie dla społeczności. Ta misternie spleciona opowieść odsłania wiele warstw ludzkich losów i skomplikowanych relacji, czyniąc czytelnika uczestnikiem niezwykłych wydarzeń.

Fabuła powieści skupia się na losach bohaterów w obliczu epidemii cholery, która staje się kluczowym momentem w ich życiach. Antoni Tyszkowski, symbol upadku i zagubienia i walcząca z chorobą Katja stają się głównymi postaciami tej historii. Wątki miłosne, tajemnice związane z rodem Tyszkowskich oraz walka z chorobą składają się na wielowątkową opowieść, trzymającą czytelnika w napięciu.

Powieść nie tylko przedstawia rzeczywistość XIX-wiecznych Bieszczad, ale też ukazuje skomplikowane relacje społeczne i kulturowe panujące w tamtych czasach. Oskarżenia wobec Katji o praktyki magiczne związane z jej wiedzą na temat ziołolecznictwa stanowią ważny wątek, który ukazuje konflikt między tradycją a pragnieniem niesienia pomocy.

Autorka wykorzystuje tło historyczne do stworzenia barwnego świata, w którym odnajdujemy bogate odniesienia do wierzeń ludowych i społecznego podejścia do tajemniczych zjawisk. Skubisz doskonale balansuje realistyczne tło społeczne z elementami nadprzyrodzonymi, tworząc wyjątkowy klimat, który wciąga i zachęca do kontynuowania lektury.

Język autorki jest plastyczny i bogaty w szczegóły, co pozwala czytelnikowi wczuć się w atmosferę tamtych czasów. Jest też nieco archaiczny, dostosowany do czasów, w których rozgrywa się akcja. Z jednej strony stylizacja języka na przestarzały sprawia, że powieść jest oryginalna i bardzo klimatyczna, wydaje się też bardziej prawdziwa, z drugiej można mieć mały problem z szybkim odnalezieniem się w tej historii. Ponieważ jednak jest to już moje trzecie spotkanie z cyklem, przyzwyczaiłam się już do niego i odnalezienie w powieści nie sprawiło mi większych problemów.

Fabuła wciąga od pierwszych stron, a bogactwo emocji, ciekawe postaci i wartka akcja trzymają uwagę przez całą lekturę. Z klei narracja prowadzona z różnych perspektyw pozwala na wszechstronne poznanie bohaterów i ich losów. Silne postacie, wzbudzające sympatię lub niechęć, odgrywają istotną rolę w dynamicznej akcji. A emocje i napięcie nie ustępują jej pola.

„Jemioła, klątwa i cholera” to nie tylko opowieść o epidemii, ale też podróż do świata tajemnic i legend. Książka ukazuje siłę kobiecej determinacji, zderzenie tradycji z postępem i wierzenia, które kształtują losy bohaterów. To dzieło skłaniające do refleksji nad ludzką naturą i walką o przetrwanie w czasach zagrożeń. Powieść staje się fascynującym oknem w przeszłość, bogatym w szczegóły historyczne i społeczne, które uwydatniają niezwykłość historii opowiedzianej przez Magdę Skubisz.

Powieść porusza, angażuje i zaskakuje, stając się wartą uwagi propozycją dla czytelników pragnących wciągającej i zajmującej historii osadzonej w fascynującym kontekście historycznym. Ja się po raz kolejny bawiłam wyśmienicie z twórczością autorki i tę książkę oraz całą serię serdecznie Wam polecam.

Avatar użytkownika - lady_in_read
lady_in_read
Przeczytane:2023-12-03,

Jemioła, klątwa i cholera” jest trzecim tomem Sagi Rodu Tyszkowskich. To pełna emocji podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, w której losy bohaterów splatają się z tajemnicami i walką o przetrwanie w obliczu nieuchronnej śmierci.

Główny bohater, Antoni Tyszkowski, staje się symbolem upadku. Osamotniony i opuszczony przez najbliższych, w tym nawet przez swojego psa, musi zmierzyć się z nie tylko osobistymi tragediami, ale także z wyjątkowo nieprzychylnym otoczeniem.

Tymczasem Katja rozpoczyna prawdziwą walkę ze śmiercią. Wraz z pojawieniem się zarazy, akcja przybiera tempa, a czytelnik zostaje wtłoczony w wir działań i walki o życie każdego chorego.

Katja, bohaterka walcząca z zarazą, staje się nie tylko symbolem odwagi, o której pragniemy wiedzieć więcej. Jej walka z przeciwnościami losu, nie tylko epidemią, ale także społecznymi uprzedzeniami, nadaje tej historii głęboki wymiar emocjonalny. Sytuacji nie poprawiają szerzące się zabobony, a także złośliwy doktor, który buntuje społeczność przeciwko młodej zielarce.

Niezwykle interesujący jest też kontekst kulturowy, w którym osadzona jest powieść. Bieszczady, z ich tajemniczymi legendami i miejscowymi wierzeniami, stanowią fascynujące tło dla opowieści, dodając jej niepowtarzalny klimat.

Autorka sprawnie posługuje się metaforami i porównaniami, nadając opowieści głębię i intensywność. Przeplata ona elementy realistyczne z tajemniczymi, co tworzy fascynującą mieszankę klimatów. Język wykorzystywany w opisach choroby, śmierci i walki z zarazą jest surowy, ale jednocześnie poetycki, co dodaje narracji specyficznego tonu.

Język używany przez autorkę jest również elastyczny, dostosowując się do różnych aspektów opowieści – od opisu osobistych tragedii bohaterów po dynamiczne sceny walki z zarazą. Autorka za pomocą swojego pióra potrafi zarówno poruszyć czytelnika, jak i wywołać w nim uczucie niepokoju, współgrając z atmosferą trzymającej w napięciu fabuły.

„Jemioła, klątwa i cholera” to powieść, która nie tylko trzyma czytelnika w napięciu, ale także skłania do refleksji nad kondycją ludzką w obliczu zagrożenia. Mieszanka elementów,

dramatu społecznego i tajemniczej historii sprawia, że ta książka z pewnością przyciągnie uwagę czytelników poszukujących nietuzinkowych i głębokich opowieści.

Avatar użytkownika - sweet_emily_and_
sweet_emily_and_
Przeczytane:2024-01-19, Przeczytałem,

przyjemna książka na długie wieczory!

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-02-12, Przeczytałam,
Dżus&dżin
Magda Skubisz0
Okładka ksiązki - Dżus&dżin

Ferie zimowe miały być dla Ryby okazją do naprawienia relacji ze swym byłym profesorem. Haskal wyjeżdża jednak do Warszawy, a dziewczyna zostaje na straży...

Czarci ogród
Magda Skubisz0
Okładka ksiązki - Czarci ogród

Drugi tom SAGI RODU TYSZKOWSKICH, zapoczątkowanej Aptekarką. Wskutek niecnej intrygi pewnej szlachcianki Katja wymyka się Antoniemu z rąk. Rozdarty bólem...