Śmierć przybywa do Pemberley

P.D. James wkracza w świat Dumy i uprzedzenia Jane Austen. Akcja sequela rozpoczyna się sześć lat po ślubie Elizabeth i pana Darcy’ego. Niestety, okazuje się, że nie prowadzą oni tak szczęśliwego życia, jak moglibyśmy oczekiwać. Prócz niedopowiedzeń, intryg, zazdrości i rozczarowania swym związkiem główni bohaterowie napotykają też trudności zupełnie innej natury. Widziane w pobliskim lesie widmo zapowiada nieszczęścia, w tym zabójstwo jednego z członków rodziny. Przepełniona miłością, zazdrością, kłamstwem i cierpieniem Śmierć przybywa do Pemberley uwodzi czytelnika, który z wielką łatwością wkracza w ten XIX-wieczny świat i dzieli z postaciami ich namiętności, lęki i nadzieje.

Informacje dodatkowe o Śmierć przybywa do Pemberley:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2014-10-20

Kup książkę Śmierć przybywa do Pemberley

Śmierć przybywa do Pemberley - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mephelome
Mephelome
Przeczytane:2020-05-14, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2020,

"Śmierć przybywa do Pemberley" zaczyna się krótkim przypomnieniem wydarzeń z "Dumy i Uprzedzenia" Jane Austen. Akcja właściwa zaczyna się, kiedy gospodarze Pemberley szykują się do urządzenia sławnego balu. W tym czasie w lecie nalęzącym do ich posiadłości ktoś ginie, a oskarżonym jest osoba, której państwo Darcy mieli nadzieję nigdy więcej nie oglądać - pan Wickham.

P.D. James (tłumaczenie Pawła Lipszyca) nie oferuje w tej opowieści zbyt wiele. Mimo, że ma być ona kontynuacją wydarzeń znanych z powieści Jane Austen, to w wielu momentach jest jej kalką. Streszczenie "Dumy i Uprzedzenia), choć moim zdaniem bezsensowne, można zrozumieć jako wprowadzenie do miejsca, bohaterów i wydarzeń. Jednak w późniejszych rozdziałach ciągle można znaleźć niemal żywcem wyjęte frazy z oryginału i ciągłe przypomnienia głównej fabuły. Bohaterowie otrzymali nieco inne charaktery niż w pierwowzorze, co można wytłumaczyć niewielkim oddaleniem czasowym.

Muszę przyznać, że spodziewałam się lepszego rozwiązania w tzw. "kontynuacji" i jestem nieco rozczarowana. Mogę polecić tę pozycję tylko pod warunkiem, że będzie rozumiana jako twórczość fanowska, a nie pełnoprawna powieść.

Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Z biblioteki,
Zmysł zabijania
Phyllis Dorothy James0
Okładka ksiązki - Zmysł zabijania

Nagły wrzask przerywa ciszę wieczornej sesji psychoterapeutycznej. W piwnicy Steen Clinic leży ciało kobiety z dłutem w piersi. Jakie sekrety kryją bezpretensjonalne...

Całun dla pielęgniarki
Phyllis Dorothy James0
Okładka ksiązki - Całun dla pielęgniarki

Królowa powieści detektywistycznej nie tylko odkrywa zbrodnię, ale próbuje również odsłonić nieuchwytne i odwieczne aspekty ludzkiej duszy, które do zbrodni...