Sobowtór

Tytuł oryginału: Body Double
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski

Tom 4 cyklu Jane Rizzoli / Maura Isles

Przed domem doktor Maury Isles zostają odnalezione zwłoki zastrzelonej bliźniaczo do niej podobnej kobiety - jak się okazuje, o tej samej grupie krwi i dacie urodzenia. Badanie DNA wykazuje, że Anna Leoni jest jej siostrą. Obie zostały kiedyś adoptowane. Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi detektyw Jane Rizzoli. Tymczasem Maura próbuje dowiedzieć się, kim byli jej biologiczni rodzice. Trafia do wynajmowanego przez Annę domu, który kryje straszną tajemnicę. Domniemana prawdziwa matka obydwu sióstr odbywa karę więzienia za brutalne zabójstwo dwóch kobiet.

Kup książkę Sobowtór

Avatar użytkownika - kaariokaa
kaariokaa
Przeczytane:2013-05-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Wracasz właśnie z Miasta Świateł. Nie był to, co prawda, wakacyjny wypoczynek, lecz służbowy wyjazd, ale i tak jesteś wciąż zauroczona paryskim klimatem. Chcesz z tych kilku wolnych chwil zapamiętać jak najwięcej. Aromat kawy, maślany smak ciasta. Gawędzących biznesmenów z przytkniętymi do uszu telefonami komórkowymi, związane fantazyjnie chusty, powiewające na szyjach kobiet.Samolot ma trzy godziny opóźnienia. Po lądowaniu okazuje się, że zaginął Twój bagaż. Boli Cię głowa i czujesz zmęczenie. Podczas jazdy taksówką przysypiasz. Dojeżdżasz na ulicę, przy której mieszkasz. Budzi Cię gwałtowne hamowanie. Droga jest zablokowana. Kwartał otoczony kordonem policji. Migające światła radiowozów rozpraszają ciemność. Z niepokojem rozglądasz się na boki, z ulgą rozpoznając twarze sąsiadów. Nic im nie jest. Więc co złego mogło się stać? Komu? Samobójstwo? Morderstwo? Napad? Wychodzisz z samochodu. Znajomi patrzą na Ciebie zdumieni, jakby Twoje pojawienie się było najdziwniejszym zdarzeniem tego wieczoru. Nic nie rozumiesz.   Policjanci niewiele wyjaśniają. Zadają mnóstwo pytań, nie odpowiadając na te, zadawane przez Ciebie. W końcu prowadzą Cię do zaparkowanego przed domem samochodu. Za kierownicą siedzi martwy człowiek. Patrzysz na niego i widzisz... siebie.   To ja. Ta kobieta to ja - powtarza zszokowana doktor Maura Isles, wpatrując się ...

Opinie o książce - Sobowtór

Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2017-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Doktor Jane Rizzoli i patolog Maura Isles znowu w akcji w kolejnej powieści Tess Gerritsen. Tym razem Maura zostaje postawiona przed szokującym faktem, że posiada rodzeństwo, siostrę bliźniaczkę. Niestety ginie ona zastrzelona niedaleko jej miejsca zamieszkania. Czy chciała odnaleźć swoją siostrę? Tymczasem Jane, w zaawansowanej ciąży, usiłuje rozwiązać zagadkę znikających kobiet w ciąży. Kto się za tym kryje i dlaczego w ten sposób dobiera ofiary? Czy Jane jest bezpieczna prowadząc to śledztwo i czy mafia ma coś z tym wspólnego. Wszystkie pytania odnajdują swoje odpowiedzi w trakcie czytania, niestety może za szybko nawet, stąd czytelnik może być troszeczkę znudzony w połowie. Jednak obyczajowy wątek dotyczący Maury poprowadzono naprawdę ciekawie.
Avatar użytkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
http://z-ksiazka-w-reku.blogspot.com/ _____________________________________________________________________ "Sobowtór" to już czwarta część przygód detektyw Rizzoli i doktor Isles. Książka ta jest utrzymana na poziomie poprzednich, w sumie można nawet powiedzieć, że jest od nich lepsza. W tej części na pierwszy plan wysuwa się postać doktor Isles, która w okropny sposób dowiaduje się o swojej bliźniaczej siostrze. Maura Isles wraca z Paryża. To co zastaje pod swoim domem zmienia jej życie - w samochodzie znaleziono martwą dziewczynę, która jest do niej uderzająco podobna, do tego stopnia, że bostońska policja jest pewna, że ma przed sobą zwłoki doktor Maury Isles. Tymczasem kobieta staje cała i zdrowa, choć nieco zaskoczona, że policyjne wozy blokują dojazd do jej mieszkania. Dodatkowo, z późniejszego śledztwa wynika, że zamordowana kobieta nie tylko wygląda jak Maura, ale ma również taką samą datę urodzenia, budowę ciała, a co najważniejsze ten sam kod DNA. Doktor Isles zaczyna podążać śladami swojej siostry, aby poznać swoje pochodzenie, dowiedzieć się kim jest i skąd pochodzi. Straszliwe odkrycie powoduje lawinę wydarzeń, które doprowadzą do wyjaśnienia serii morderstw dokonywanych przez ostatnie czterdzieści lat na ciężarnych kobietach. Gerritsen oszczędza nam nudnych wstępów, od razu zostajemy przeniesieni w samo oko cyklonu, jakim jest zbrodnia popełniona przez pewnego chłopca - zakopanie żywej dziewczyny. Od samego początku znamy sprawcę, znamy ofiarę, natomiast nie wiemy, gdzie go umieścić. Na plus zasługuje także zabieg, jakim posługuje się autorka - stosuje przerywniki, które pokazują nam bliżej mordercę. Bardzo fajnie czytało się o postępowaniach w śledztwie przy jednoczesnym zmaganiu się ofiary z oprawcą. W książce nie zabrakło również sytuacji, które czytałam z zapartym tchem i z wypiekami na twarzy. Mowa tutaj o poszukiwaniu śladów krwi, który zostały pozostawione czterdzieści lat temu, stosując do tego specjalne chemikalia. Coś wspaniałego! A sposób w jaki Gerritsen to opisała spowodował, że czułam się niemal ekspertem w tej sprawie, a takie czynności były dla mnie codziennością. To za to m. in. uwielbiam twórczość autorki - za wspaniały język, którym się posługuje. Nie ma tutaj medycznego, specjalistycznego żargonu, przez który niektórzy nie czytaliby książki, ale by się nad nią męczyli. Wszystko jest opisane jasno i klarownie, krok po kroku. Co do opisów, to niektóre przedstawione sytuacje naprawdę potrafią przyprawić o dreszcze: spalone ciała, kości, uczucie prześladowania... Nie wiem, jakim cudem ja kocham te książki, skoro od zawsze wszystkiego się boję. Gerritsen kojarzy mi się nie tylko z mrożącymi krew żyłach akcjami, ale także świetnie wykreowanymi bohaterami. Każdy z nich jest ciekawy i interesujący. Nawet bohater, który jest pod jakimś względem negatywny jest bardzo dobrze wykreowany i ma swoją historię. "Sobowtór" to nie tylko życie doktor Maury. Detektyw Rizzoli również się pojawia, bo to ona, wraz ze swoim dużym, ciążowym brzuchem, prowadzi śledztwo. W między czasie jej koledzy obstawiają, jaka jest płeć dziecka. W sumie też jestem tego ciekawa. Podsumowując, "Sobowtór" to kolejna, genialna książka Gerritsen, którą czyta się z zapartym tchem i z wypiekami na twarzy. Książka nieprzewidywalna, z niebanalną fabułą. Polecam wszystkim, którzy lubią ten gatunek, a na mojej półce już czeka kolejna część cyklu - "Autopsja". Z pewnością będzie ciekawie!
Tess Gerritsen po raz kolejny wciągnęła mnie do swojego świata pełnego kryminalnych zagadek i mrocznych tajemnic. W tej części w samym centrum akcji znajdzie się Maura Isles, która zastaje przed swoim domem makabryczny widok. W samochodzie została brutalnie zamordowana kobieta, dodatkowo ofiara jest bardzo podobna do Maury. Kobieta zaczyna zastanawiać się nad własnym pochodzeniem i tym, czy jest spokrewniona z zamordowaną kobietą. Odkrywając prawdę na temat swojego pochodzenia Maura odkrywa przerażające fakty na temat swojej rodziny. W książce przeszłość styka się z teraźniejszością. Oprócz wyjaśnienia zagadki morderstwa Anny Leoni autorka poruszyła temat zabójstwa ciężarnych kobiet. Jeśli chodzi o zakończenie to naprawdę mnie zaskoczyło, nie spodziewałam się takiego rozwiązania. "Sobowtór to książka pełna zaskakujących zwrotów, niezwykle brutalna i trzymająca w napięciu do samego końca. Polecam wszystkim, którzy lubią mocne kryminały. Mam jedyne uwagi do opisu z okładki. Zdradza zdecydowanie za dużo!.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Tym razem Gerritsen opisuje wydarzenia bardzo silnie związane z jedną z ulubionych bohaterek- dr Maurą Isles. Pani doktor w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach dowiaduje się, że ma siostrę bliźniaczkę i rozpoczyna poszukiwania swojej biologicznej matki. Obok poszukiwań toczy się śledztwo w sprawie uprowadzonej ciężarnej żony pewnego dealera samochodowego. Śledztwo prowadzi oczywiście Rizzoli, która w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, jak bardzo zastrzelona siostra, biologiczna matka dr Isles, porwana ciężarna kobieta i pracownik ds adopcji są ze sobą powiązani. Powiązani straszliwymi tajemnicami i potwornościami przeszłości. Jeśli szybko czegoś nie zrobią potworności wtargną również w teraźniejszość.
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2013-05-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Pierwsza książka Tess Gerritsen z którą miałam do czynienia i przyznam szczerze, że zakochałam się w stylu tej autorki. Akcja podzielona na dwie części łącząca się w końcu w jedną całość wciąga czytelnika i naprawdę polecam przeczytać!
Avatar użytkownika - Madlene
Madlene
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 4, Przeczytałam,
Cóż, jak na Tess to nie jest wspaniała, aczkolwiek podobała mi się nawet.
Avatar użytkownika - Hypnose
Hypnose
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam, przeczytane, 52 książki 2013,
Bardzo wciągająca lektura. Doktor Isles poznaje swoją matkę, okazuje się że jest córką pary seryjnych morderców zabijających ciężarne kobiety. Polecam, ciężko się oderwać od tej książki

Policja znajduje zwloki kobiety .Badajac poszlaki jest przekonana ,ze to cialo dr.Maury Isles .Wnioski nasuwaja sie bo zmarla wyglada jak owa pani dr.jest jedno ale dr.Isles zyje i ma sie calkiem dobrze.Kim wiec jest ta zmarla kobieta i jaka zagadka kryje sie za jej smiercia.Co laczy obie kobiety?Autorka stworzyla fabule ktora troche za bardzo sie gmatwa i caly czas nie wiadomo o co chodzi.Dla mnie ksiazka taka sobie .

Avatar użytkownika - Gramona97
Gramona97
Przeczytane:2019-07-31, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jak planowałam, tak zrobiłam. Mam następny tom serii z detektywJane  Rizzoli i doktor Maurą Isles. Już poznałam obie panie w Grzeszniku i je polubiłam od razu. Panie zaś tak naprawdę zaczynają się do siebie zbliżać i odkrywać, że w pewnych sprawach są partnerkami. Co zrobisz, gdy odkryjesz, że zamordowana przed drzwiami twojego domu kobieta jest tobą? Pewnie zaczniesz dociekać prawdy za wszelką cenę. Maura również. Choć to okaże się bardzo niebezpieczne, zaczyna polować na na mordercę. Czy to jedna osoba, czy jest ich może więcej? Czy prawda o jej pochodzeniu zniszczy przyszłość? Czy Jane, która jest w ciąży grozi coś potwornego? Czy potwór, z którym walczyła kiedyś, jest w stanie jej znów zagrozić? Czy można doskonale symulować schizofrenię i uniknąć odpowiedzialności? Gdy przeczytacie dowiecie się jakie zdanie ma na ten temat Tess Gerritsen. Polecam.

Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2019-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,
Chirurg
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Chirurg

Brutalny zabójca zabija młode samotne kobiety przeprowadzając na nich zabieg wycięcia macicy bez znieczulenia. Policja ustala, że podobna seria...

Nosiciel
Tess Gerritsen0
Okładka ksiązki - Nosiciel

Położone nad jeziorem Locust miasteczko Tranquility wydawało sie oaza spokoju. Doktor Clair Elliot osiedla sie tutaj wraz ze swoim nastoletnim synem Noahem...

...ale takie chwile nigdy nie trwają długo. Przychodzą i znikają i nie możemy ich przywrócić. Możemy tylko tworzyć następne.

Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz