Spalona

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2020-06-17
Tytuł oryginału: The Burning
Język oryginału: angielski

Upokorzona w sieci oraz publicznie pohańbiona, 15-letnia Anna usuwa wszystkie konta internetowe, zmienia nazwisko i żegna stare życie. Dziewczyna przeżywa trudne chwile z powodu żałoby po ojcu, który odszedł raptem kilka miesięcy wcześniej, a jednocześnie próbuje zachować anonimowość w małej, szkockiej wiosce, gdzie przeniosła się z matką, by wszystko rozpocząć od nowa. Kiedy nieświadomie wchodzi na odcisk szkolnemu przywódcy, Simonowi Stewartowi, ten zaczyna wykazywać niebezpieczne zainteresowanie jej osobą, które poważnie zagraża jej anonimowości. Podczas gdy okruchy dawnych plotek znów pojawiają się w jej szalonym życiu, Annę zaczyna interesować mroczna odsłona lokalnej historii - opowieść o Maggie, buntowniczej dziewczynie, która wpadła w oko synowi właściciela ziemskiego - i drogo za to zapłaciła.

Kup książkę Spalona

Chyba każdy dorosły w swoim szkolnym życiu zetknął się z dokuczaniem czy wyśmiewaniem. Mógł to być „jednorazowy” incydent, mogło to ciągnąć się też zdecydowanie dłużej. Przyglądając się jednak współczesnej młodzieży, dojdziemy w wniosku, że spora część życia dzisiejszych nastolatków obraca się wokół mediów społecznościowych. Narzędzia, które w równym stopniu co do tworzenia dobrych i budujących treści, może służyć do niszczenia i pogrążania innych ludzi. O sile słowa, o tym, jak plotka może zniszczyć życie, jak szufladkowanie i doklejanie innym etykiet, o tym, że hejt, dręczenie i stalking potrafią doprowadzić do prawdziwej tragedii opowiada Laura Bates, autorka mocnej i niezwykle ważnej powieści Spalona. Anna, główna bohaterka książki, to piętnastolatka, która po śmierci ojca wraz z mamą przeprowadza się z Birmingham do małej, szkockiej wioski, St. Monans. Tak przynajmniej brzmi oficjalna wersja, którą poznają nauczyciele i nowi koledzy Anny w Akademii Świętej Małgorzaty. Prawda okazuje się jednak zdecydowanie bardziej bolesna. I gdy na jaw wychodzi prawdziwy powód przeprowadzki: ucieczka od przeszłości i tego, co wydarzyło się między Anną a jej rówieśnikami w Birmingham, dziewczyna znowu okazuje się „spalona”. Coś, co zrobiła za namową byłego chłopaka, zdaje się prześladować i wypalać piętno także tu i teraz. Laura Bates ...

Opinie o książce - Spalona

Pierwszy raz przeczytałam książkę, traktującą o plotkach i szkalowaniu niewinnych osób. Chociaż temat wcale nie jest błahy i bardzo często przytrafia się uczniom i nie tylko. To jacy jesteśmy naprawdę, nie ma żadnego znaczenia, jeśli ludzie wokół zaczną roznosić plotki o nas. Stwierdzają tym samym kim dla nich jesteśmy, nagle nasze życie zamienia się w życie całej społeczności. Człowiek odnosi wrażenie, że nie ma nic prywatnego.

Anna, która w przeszłości popełniła jeden błąd: zaufała niewłaściwej osobie, znów musi przejść przez koszmar na korytarzach nowej szkoły. Ale takie rzeczy zdarzają się ciągle. Ktoś komuś coś wyśle w internecie i po tej jednej wiadomości jesteśmy oceniani przez całą resztę. I już totalnie nie liczy się co robimy dla innych lub jacy tak naprawdę jesteśmy. Dostajemy łatkę i nie sposób przez dłuższy czas jej w żaden sposób usunąć.

Jest to problem naszego społeczeństwa. Ludzie znudzeni swoim życiem zaczynają szukać sensacji w życiu innych. Jest to problem i trzeba na niego zwrócić uwagę, ponieważ nie każdy uczeń/uczennica jest w stanie poradzić sobie z plotkami. Często są zmuszani do ostateczności, a słowa ranią znacznie gorzej niż razy.

Jesteśmy wnuczkami wiedźm, które spaliliście. Ale dłużej nie będziemy tego znosić.

Jesteśmy wnuczkami wiedźm, których nie zdołaliście spalić.