Śpiąca królewna z Tysiąca i jednej nocy i inne baśnie dla dorosłych

Wszyscy znamy Kopciuszka, Kota w butach, Sinobrodego i inne baśnie Charles’a Perrault. Tahar Ben Jelloun, wychowany na Baśniach z tysiąca i jednej nocy, postanowił napisać własną wersję Bajek Babci Gąski, nadać im charakter orientalny, czyli dodać przypraw i barw rodem z innych krain, z innego świata wyobraźni, osadzić je w krajach arabskich i muzułmańskich.

Dawne baśnie nie stroniły od erotyki i okrucieństwa, nie były bynajmniej przeznaczone dla dziecięcych uszu. Takie są też baśnie dla dorosłych Tahara Ben Jellouna — z tą różnicą, że kiedy groza osiąga apogeum, autor puszcza oko do czytelnika, przypominając, że to tylko zabawa słowem.

Tahar Ben Jelloun, urodzony w 1944 roku w Fezie (Maroko), autor licznych powieści (m.in. Dziecko piasku, To oślepiające, nieobecne światło, O mojej matce) jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury frankofońskiej Maghrebu. W roku 1987 otrzymał nagrodę Goncourtów za powieść Święta noc.

Informacje dodatkowe o Śpiąca królewna z Tysiąca i jednej nocy i inne baśnie dla dorosłych :

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-643-6379-5
Tytuł oryginału: Mes contes de Perrault
Język oryginału: Francuski
Tłumaczenie: Katarzyna Marczewska

Kup książkę Śpiąca królewna z Tysiąca i jednej nocy i inne baśnie dla dorosłych

Śpiąca królewna z Tysiąca i jednej nocy i inne baśnie dla dorosłych - opinie o książce

Ta książka stanowi dla mnie nieprawdopodobną odmianę. Kiedy mówimy o bajkach dla dorosłych, wiele osób myśli o tanich romansidłach z dużym zabarwieniem erotycznym. Nic bardziej mylnego - te opowiadania mają morał, są osadzone raczej w czasach obecnych, choć nie wszystkie. Nie stronią przy tym od Wróżek, Czarownic, Ogrów.

Bardzo dobrze mi się czytało te bajki, pozycja bardzo relaksująca. Zdecydowanie polecam.

To oślepiające, nieobecne światło
Tahar Ben Jelloun0
Okładka ksiązki - To oślepiające, nieobecne światło

Nagroda Impac 2004. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Maroko, tajne więzienie Tazmamart. Bohater powieści, skazany za udział w zamachu na króla...

O mojej matce
Tahar Ben Jelloun0
Okładka ksiązki - O mojej matce

Niezwykła, poruszająca opowieść o miłości macierzyńskiej i synowskiej, a także o godnym umieraniu. Pisarz zbudował ją z fragmentów wspomnień matki...