Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie

Tom Phillips (LUDZIE. Krótka historia o tym, jak spiep***liśmy wszystko, PRAWDA. Krótka historia wciskania kitu) i Jonn Elledge (Prawie wszystko dla zabieganych) łączą siły, by zdemaskować największe teorie spiskowe w dziejach ludzkości - i doradzają nam, jak im nie ulec.

Od satanistycznej paniki po ruch antyszczepionkowy - wiara w to, że jesteśmy celowo okłamywani (i żeby oddać sprawiedliwość: czasami rzeczywiście jesteśmy!), zawsze leżała w naszej naturze.

Ale nawet jeśli teorie spiskowe mogą być niezłym tematem do żartów podczas rodzinnych spotkań (wujka foliarza raczej nikt nie traktuje poważnie), to nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie szkody mogą wyrządzić, kiedy ewoluują, wymykają się spod kontroli i zaczynają żyć własnym życiem.

W Spisku Tom Phillips i Jonn Elledge zabierają nas w fascynującą, odkrywczą i przezabawną podróż przez stare i nowe teorie spiskowe, by spróbować odpowiedzieć na ważne pytanie: czy jesteśmy jeszcze w stanie wylogować się z forów dyskusyjnych opanowanych przez QAnon i znów zacząć ufać twardym dowodom?
Nie ma wątpliwości, że teorie spiskowe - element siły napędowej ataku na Kapitol - były wytworem dzisiejszych czasów, stworzonym przez ekstremistów z 4chan, spopularyzowanym przez YouTube'a oraz Facebooka i zainicjowanym przez samego prezydenta, który rządził za pośrednictwem tweetów, a informacje czerpał z kablówki. I w ciągu ostatnich kilku lat niekiedy mogło się zdawać, że teorie spiskowe odgrywają większą niż kiedykolwiek rolę w polityce światowej. Media społecznościowe ułatwiły ich propagowanie, a algorytmy zaprojektowane w taki sposób, by ludzie nie przestawali klikać albo oglądać filmików, stały się pasami transmisyjnymi, które przenoszą użytkowników w kierunku bardziej radykalnych treści viralowych.

Informacje dodatkowe o Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2023-03-08
Kategoria: Inne

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie

Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie - opinie o książce

Spiski na przestrzeni lat zawsze cieszyły się wielką popularnością. Wszelkie teorie spiskowe zawsze trafiały na podatny grunt, aby się skutecznie rozwijać. Czy są prawdziwe czy wymyślone, to już od nas zależy jak je potraktujemy, czy na poważnie czy z przymrużeniem oka …

Oto Jonn Elledge i Tom Phillips w najnowszej lekturze Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie starają się nam uzmysłowić, jak tworzą się teorie spiskowe, pokazują przekrój najbardziej znanych i głośnych spisków oraz starają się nas przestrzec, jak możemy się takim teoriom skutecznie oprzeć. A całość jest napisana z humorem i dużym dystansem, chwilami z przymrużeniem oka. Ale jest też sporo faktów, dat i historycznych wydarzeń, więc trzeba się również przygotować na takie informacje. One są istotne i ważne, wprowadzają nas historycznie do genezy teorii spiskowych, pokazują jak na przestrzeni wieków one ewaluowały i jaki wpływ wywierały na życie ludzi w różnych epokach czasowych. Warto mieć świadomość, że wiele teorii to wyssane z palca opowieści, niewiele mające wspólnego z rzeczywistością. Potrafią jednak wprowadzić zamęt i chaos w nasze życie, przestraszyć nas i sprawić, że z dystansem, ale i obawą spoglądamy na pewne wydarzenia. Czasami bardzo szybko się rozwijają, wyrządzając wielkie szkody i niepowetowane straty, są trudne do opanowania i żyją własnym życiem.

W tej opowieści jest wiele znanych nam dzisiaj rzekomych spisków, ale też są takie, które możemy znać tylko z opracowań historycznych czy przekazywanych opowieści. Nie one są najważniejsze, ale reakcja naszego mózgu na takie informacje. Jak przetwarzamy takie, czasami bzdurne historie, jakie wywołują w nas uczucia, czy panika i strach są ich nieodłącznym elementem. Czy nie jest tak, że każda taka informacja, oczywiście, w żaden sposób przez nas niezweryfikowana, wywołuje niepokój i sprawia, że czuje się zagrożeni, że nasze bezpieczeństwo jest wystawione na próbę.

Ta lektura może nie jest cudownym lekarstwem na zdystansowanie się wobec wszelkich teorii spiskowych, ale pokazuje, jak można rozpoznać taką celową zastraszającą informację, jak się do niej odnosić i jak sobie z nią radzić. Wszystko jest podane lekko i przyjemnie, więc nie powinno być większych problemów ze zrozumieniem przekazu autorów. Z tej opowieści trąci lekkością i humorem, a cała podróż po kanonie teorii spiskowych wydaje się być miłym spędzeniem czasu.

Zachęcam was do podróży do świata spisków i niewyjaśnionych teorii w towarzystwie zabawnych autorów. Z nimi nie będzie czasu na nudę i marazm, a może się okaże, że jakąś nową teorię wspólnie wytworzycie, przecież jeszcze jest duże pole do zagospodarowania w tej materii ...

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-03-20, Ocena: 4, Przeczytałem,

Dawno nie czytałam książki popularnonaukowej, ale jak zobaczyłam ten tytuł to odrazu poczułam się zaintrygowana i po prostu musiałam sięgnąć po „Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie”.

W książce tej nie brakuje poczucia humoru i jawnego wyśmiewania się najróżniejszych teorii spiskowych. Jednak żeby nie było, z każdego komentarza płynie przekaz i swego rodzaju refleksja. Bowiem wyjaśnione zostaje nam źródło powstawania teorii, portrety ludzi którzy w nie wierzą i przede wszystkim otrzymujemy wskazówki jak się przed nimi bronić.

Jestem pewna, że książka ta będzie zarówno tylu samo zwolenników, jak i przeciwników. Jednak warto się z nią zapoznać, aby uświadomić sobie, że nie warto wierzyć we wszystko co podają media. Trzeba włączyć zdroworozsądkowe myślenie, bo coś co może nam się wydawać prawdą jest tak naprawdę zakrojoną na szeroką skalę teorią mającą na celu łatwiejsze kierowanie społeczeństwem.

„Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie” to książka dla osób o otwartym umyśle. Podoba mi się, że płynie z niej przekaz, który być może pozwoli niektórym troszeczkę bardziej przejrzeć na oczy. Polecam!

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko
Tom Phillips0
Okładka ksiązki - Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

EKSCYTUJĄCA PODRÓŻ PRZEZ NAJBARDZIEJ KREATYWNE I KATASTROFALNE FIASKA W HISTORII LUDZKOŚCI, POCZĄWSZY OD UPADKU NASZEGO PRAPRZODKA Z DRZEWA, PO...