Spóźnieni kochankowie

Data wydania: 1997-04-01
Tytuł oryginału: Last Lovers
Tłumaczenie: Krzysztof Fordyński
Ilustracje: -

Jack, amerykański biznesmen, porzuca świat interesów, aby z powrotem odkryć sens życia, malując ulice Paryża i żyjąc jak kloszard. Spotkanie z Mirabelle, niewidomą 70-letnią kobietą, odmienia całe jego los. "Spóźnieni kochankowie" to cudownie ciepła opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie bariery, nawet śmierć.

Kup książkę Spóźnieni kochankowie

Opinie o książce - Spóźnieni kochankowie

Avatar użytkownika - lazydazy
lazydazy
Przeczytane:2016-01-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Przeczytałam ją kilkukrotnie. Za każdym razem śmiałam się przy niej i płakałam. Dzięki tej pozycji polubiłam książki Whartona. Tak, to książka o miłości, ale nie taka jak wszystkie. Nie lubię zdradzać treści, więc mogę tylko z całego serca polecić.
Avatar użytkownika -

O kochaniu i byciu kochanym - o tym tak naprawdę jest ta książka. Opowieść dzieje się w Paryżu pomiędzy kwietniem a listopadem 1975 roku. To historia dwojga ludzi, żyjących w odmiennych światach, różniących się kulturowo, pokoleniowo, mentalnie którzy spotykają się przypadkowo na ulicy Paryża i rozpoczynają nowy, niespodziewany etap życia. Główny bohater Jack postanawia diametralnie zmienić swoje życie - porzuca żonę, dzieci i świetnie płatną pracę, by prowadzić życie malarza-kloszarda. Przypadek powoduje, że poznaje Mirabelle, niewidomą staruszkę. Mirabelle i Jack pomagają sobie wzajemnie. Mimo początkowej niechęci bohatera, staruszka przekonuje go do siebie a nawet wkrada się w jego serce, przenika do jego duszy. Tworzy się miedzy nimi głębokie, intensywne uczucie o którym każdy z nas podświadomie marzy. Powieść przedstawiająca uczucie, o jakim rzadko przychodzi nam czytać, ukazuje bowiem miłość i erotyzm starszych ludzi. Zdecydowanie polecam. Książka w która pochłonęła mnie w całości. Zdecydowanie zaliczam ją do moich ulubionych książek.
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2010-10-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 2010, Mam,
Subtelna opowieść o tym, iż miłość nie zna wieku oraz nie koncentruje się na ułomnościach.
Avatar użytkownika - yerba
yerba
Ocena: 6, Czytam,
Po raz pierwszy książkę przeczytałem parę lat temu, kupując ją w poczekalni dworcowej i czytając w pociągu. Minęło wiele lat, a ja dla niej wracam. To książka o tym co nieuniknione, przed czym nie sposób jest uciec.To jest chyba pełna tajemnica tej powieści. Człowiek w średnim wielu nagle ryzykuje i zmienia swoje życie, nie wiedząc tak naprawdę co go spotka. Ma wiele do stracenia, ale przezywając coś na kształt "kryzysu wieku średniego" porzuca pracę i rodzinę i wyjeżdża do Paryża gdzie spotyka niewidomą, starszą kobietę o imieniu Mirabelle, która jest skrajnie różna od niego. Ale właśnie te przeciwności i przepaści sprawiają że zbliżają się do siebie i przezywają gorący romans. Powieść pokazuje że warto zaryzykować wszystko dla siebie, aby uczynić siebie szczęśliwym wbrew temu co powie świat, co powiedzą ludzie. Główny bohater dopiero w Paryżu rozumie, że jest wolny, ze może decydować o sobie, nie skrepowany ludzkimi opiniami. Przeżywa katharsis i stara się przeżyć intensywnie każdy kolejny dzień, który im został. Wydaje się że posiadł "tajemnicę szczęścia".Czy tak się stało? Zainteresowanych odsyłam do książki, w której z pewnością każdy z nas odnajdzie kawałek siebie. Dla mnie to bardzo osobista książka, czasami się zastanawiam ile trzeba sił aby postąpić taki jak postąpił Jack.

Paryż - najbardziej romantyczne miasto świata, idealne na oświadczyny, miłość i podróże poślubne. Mnie nikt tam nie zabrał z żadnej z tych okazji i pewnie już nie zabierze. W takim klimacie zaczęłam lekturę "Spóźnionych kochanków", w nastroju dziewczęcej naiwności. Hm... bo Whartona czytywałam na przełomie podstawówki i liceum, kiedy na romantyzm człowiek mógł sobie pozwolić. Teraz, mając lat trzydzieści dziewięć prawie, sięganie po tego autora było błędem. Albo i nie. Okazało się, że w wieku, kiedy zamiast romantycznych marzeń trzeba mieć zimne serce i twardą dupę, lektura "Spóźnionych kochanków" wydaje się nieadekwatna, naiwna i żałosna. Że Wharton, to pisarz raczej dla nastolatek, że w takie zbiegi okoliczności, miłość i obłudę już się nie wierzy. Jedynym efektem czytania tej książki, były szeroko otwarte oczy ze zdumienia, że ja naprawdę kiedyś ceniłam Whartona. A może to świadczy o rozwoju, że nie utknęłam na którymś etapie. Oby. Tak czy inaczej, nie podobało mi się.

Avatar użytkownika - malgom69
malgom69
Przeczytane:2019-02-13, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2019-02-03, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2019,

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony zwraca uwagę na pozornie nieistotne rzeczy dotyczące życia, prawdziwego szczęścia. Dlatego można z niej wyciągnąć coś dobrego, radę by zwolnic, żyć tak jak naprawdę chcemy a nie uczestniczyć w wyścigu szczurów.

Jednak kwestia romansu nie na moje gusta. Do tego "chore" małżeństwo, które niby trwa, a jednak zupełnie nim nie jest... Może za kilka lat spojrzę na to inaczej, ale dziś ta książka jest u mnie jedną z najgorszych.

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2018-03-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ptasiek
William Wharton0
Okładka ksiązki - Ptasiek

Niezwykła opowieść o przyjaźni i marzeniach, o miłości i wojnie, o szaleństwach i pięknie. Historia młodego człowieka, któremu obsesyjna miłość...

Stado
William Wharton0
Okładka ksiązki - Stado

Stado opowiada o zderzeniu dwóch światów: małego chłopca i dojrzałego mężczyzny. Dickie Kettleson dorasta w czasach, kiedy nawet normalne życie jest walką...

W głębi lasu
Harlan Coben